Sari la conținut

Imi Fac Motorul Varza


kata
 Share

Postări Recomandate

  • 5 weeks later...
  • Răspunsuri 225
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am pus desagile si caucioacele alea grosolane, cu jentzile spitate am lasat-o balta deocamdat ca numai batai de cap imi dau, pacat ca am 140$ in spite de inox, eh asta este! urmeaza floorboards si radiatorul de oloi ca ma mut in AZ si acolo-i cald si bine...

aaa si mi-am facut si alt sissy bar ca ala era prea subtire.

 

post-7361-1186533534_thumb.jpg post-7361-1186533606_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain fain fain!!!!!

totul e fain la motorul asta, rezervorul fain tare de tot, desagile nu mai zic!

da de ce era mai subtire celala sisy bar? asa din poze nu prea observ diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul superb, cu o singura exceptie: rezervorul. Imi pare prea mic si strica armonia proportiilor ansamblului. La acel motor care pute de la o posta a forta, mi-ar fi placut o "lacrima" de crocodil, care sa tina de la jug pana la sha. Acum sunt 2 gap-uri in fata si in spatele rezervorului care... nu stiu. De gustibus... OK! Ti-ai facut motorul varza. Dar daca restul motorului e varza, rezervorul e varza de Bruxelles. Ceva mai mititica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorin: iara viii cu idei... am vrut un butoi de varza sa pun ca rezervor dar m-am linistit cu asta dat fiind ca este varza de bruxelles si nu din aia din padurea ursului, incape o cantitate decenta din varza mai sus mentionata. nu stiu daca imi prinzi ideea. daca tu imi arati un bobber cu rezervor in forma de lacrima de orice fel de reptilian, asa il fac! am incercat sa combin 2 stiluri ce imi plac mie: frisco+bobber= al meu (cel putin asa imi place mie sa cred..)

mas: era prea subtire si imi era frica sa nu pierd nevasta, mai si vibra al dreq!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uaaaauu! Bestial!

Poate daca era un pic mai patratos rezervorul se incadra si mai bine in liniile motocicletei...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa combin 2 stiluri ce imi plac mie: frisco+bobber= al meu (cel putin asa imi place mie sa cred..)

I like bobber!

I like frisco! NOT!!!! (quote from Borat)

Deci cum am zis, de gustibus. Si ca sa imi duc carcoteala pana la capat, nici apehangerul nu-mi place, poate ca vine tocmai de la... ai ghicit! Frisco! De fapt, ce ma scurma pe creier la ape a acel nefericit unghi obtuz pe care il face cu furca. Bate-ma, omoara-ma, dar daca ghidonul ape nu vine pe aceeasi linie cu furca am o senzatie de disconfort. Desi, in nemernicia mea, ca sa pot trece cu ghidonul peste oglinzile masinilor la semafor, am rasucit ghidonul VN-ului meu putin spre fata, astfel ca face cu furca in unghi cam la fel de obtuz ca la tine. Dar nefiind ghidon ape, fenomenul e mai atenuat. Urasc acel unghi, dar e eficient in trafic.

 

PS In padurea ursului nu era varza, era salata (povestea Harap-Alb, in Ion Creanga - Povesti, Povestiri, Amintiri din copilarie, Editura Didactica si Pedagogica, 1979). Dar imi place ideea cu rezervorul-butoi de varza. Faci coast-to-coast cu un singur plin. Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mea culpa! am lipsit de la scoala cind a fost cu ala de zici tu.. creanga sau cum il cheama. in ceea ce priveste unghiul obtuz imi da o pozitie mai... ''agresiva'' pe drum. in + de asta nu am nici un soi de suport la partea de jos a spatelui (zona lombara ii spune?) si daca pun o linie dreapta intre furci si ghidon nu mai am de ce ma tzine cind depasesc limita legala. apehangerul cred ca vine din anii 70 si de la digger-e nu de la frisco, frisco-ul ne-a dat cred dragbars-urile, asta daca nu ma insel, de la frisco am luat mult discutatul rezervor si inaltimea toatala a scuterului. hai, mai zii ce nu iti place daca tot suntem la impartasit opinii si contra opinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kata,este super tapan motorul. Are o linie perfecta. Ai ales foarte bine si culoarea. Scaunul este demential si face linie faina cu rezervorul. Rotile de Fat Boy se potrivesc de minune. Galeriile paralele care se termina scurt si in acelasi loc,vreau sa le fac si eu la al meu. Absenta aripii de fata este super cat si cea de spate bobberita scurt.Eu iti dau nota 10 pentru motocicleta asta si la mine putine primesc 10. Ai surprins bine un spirit vechi si tot mai rar. Lucreaza mai departe ca ai talent.

 

Sorine,

Uite un chopper Frisco. M-am gandit ca daca tot iti plac asa mult sa iti si pun unul pe net. Chopperele Frisco sunt bobbere. Confunzi ciresele cu visinele. :burnout: Pe Frisco s-au folosit si ape-uri mici si drag bars cu reisere si Z-bar-uri.

 

post-7907-1186626365_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorine,

Chopperele Frisco sunt bobbere. Confunzi ciresele cu visinele.

Daca au acelasi gust, e inevitabil. Consideratiile mele plecau de la marturia lu @Kata, citata chiar in capul postului, cum ca a combinat stilurile, frisco+bobber=al meu. La rigoare, evident ca ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul e super. Nu cred ca m-as impaca cu ape/ul, e un pic mai inalt pentru mine.

In rest linia e de mare gust (Kata, sa dai o bere din State ca ti-am laudat motorul atat)

 

 

--- Mesaj completat în 09 Aug 2007 11:07 -------------
Motorul e super. Nu cred ca m-as impaca cu ape/ul, e un pic mai inalt pentru mine.

In rest linia e de mare gust (Kata, sa dai o bere din State ca ti-am laudat motorul atat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na hai sa nu mai discutam in contradictoriu ca sub casti suntem toti la fel nu? rai si negri

lupulea: mai creste si tu dreq ca te-a depasi junioru! dau bere numai sa poci tu bea cit dau eu..

easy: multam mult! inseamna mult de la unul ca tine. tu ce faci cu sporcsteru? te bag in el sau ce? oricum daca ai nevoie de piese sa imi spui si te ajut cu placere

la mine in cap is delimitate mai exact chopper fata de bobber si de custom , ma rog asa is eu, fixist (se vede si dupa poza din avatar cit de mult nu?) ! nu mi-o luati in nume de rau.

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Very very nice job, kata! :lol:

 

 

Apropo, shaua chiar asa de subtire trebuie sa fie? Arata ciudat.

 

Rezervorul ala intr-adevar ca atrage atentia, insa cred ca spatiul ala ramas intre el si butucul furcii/cadru il faca sa para prea mic. Chestiune de cum il privesti.

 

 

La unghiul ala dintre ghidon si furca, as inclina spre parerea lui Sorin dar pana la urma inteleg ca ai dreptate, iti ajuta pozitia la drum.

 

Inca o intrebare: Te-a tentat sa vopsesti ghidonul in negru mat? S-ar integra mai bine cu restul motorului, ar mai masca un pic din unghiul ala "fracturat" cu linia furcii. Plus ca ar face un contrast fain de tot cu comenzile cromate+ niste mansoane metal.

 

 

Subscriu si eu la special requestul lui turbogixxer: we want some video too! :)

Keep up the good work.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine si un film ceva dar mai incolo.

saua asa a fost proiectata baza din metal de 3mm incalzit cu autogenul si ciocanit in forma finala + piele (bine si un strat de lipici intre piele si metal) si numai sa va fac pe voi fericiti, lucrez la o a 3-a sha de data asta un corbin cu vreo 4 cm de burete pe care l-am luat din piata, trebuie modificat serios dar cand ii gata pun ceva poze, aaa si mai lucrez si la un scaun pt pasager(a se citi nevasta)

cu ghidonul vreau sa il vopsesc dar in marea mea intelepciune cand am facut instalatia elecrica si am tras firele prin ghidon, nu am pus mufe unde se intalnesc firele din ghidon cu alea din cadru ci le-am cositorit. deci daca tre sa dau ghidonul jos tre sa tai firele. asa is eu destept!

unghiul ala intre ghidon si furci nu vreau sa il maschez in nici un fel, hehehe ca asa is eu fixist.

ma rog ca tot ce fac eu este o continuua transformare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai. Tu nu intelegi ca lui Kata asa ii place, nu cum vrea altul.

Bai. Tu nu intelegi ca mie asa imi place, nu cum vrea Kata.

 

PS: Si pune-ti la loc copchilu' in avatar, ca e mai simpa decat tine cu palarie cu tot. Aici cred ca si Kata imi da dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt fixist. Uite ce am gasit pe net, parca are alta linie, nu?

ai in mod absolut dreptate, cu totul o alta linie si ghidonul si rezervorul mare. nu imi place deloc dar trebuie sa recunosc cu totul alta linie. nu incerca sa incerci sa ma convingi ca linia mea nu este cea buna ca o sa iti tocesti degetele degeaba si don quijote o sa para poveste de succes pe langa tine. hehehe. iara daca asat iti place tie, asa sa il faci pe al tau! si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti! hai sa traiesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incerca sa incerci sa ma convingi ca linia mea nu este cea buna ca o sa iti tocesti degetele degeaba si don quijote o sa para poveste de succes pe langa tine.

Nu de asta ma tem eu, ci ca ma bate lupul cel rau. Desi stiam ca la politie nu se mai bate, deoarece all cops are good.

 

Iar Don Quijote nu pare, ci chiar este poveste de succes. De sute de ani o citesc oamenii si chiar le place uneori sa se puna in pielea personajului. Harry Potter e o laba trista pe langa el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma Sorine, dar chiar nu te lasi :)

 

Iti zic eu de ce arata ceva mai bine: avea ghidonul negru :moto: (kata, scuze de aluzie, stiu ca negru il vrei si tu pana la urma :lol: )

 

BTW kata, mainile pe ghidon la tine sunt acum la acelasi nivel cu umerii ?

Si tot vorbind de unghi, ca sa-l convingi pe sorin, cred ca o poza cu tine cu mainile pe ghidon (din profil) l-ar mai linisti, hehe.

Si am vedea si noi cum stai pe motor.

 

Si spor la munca la shaua aia de o lucrezi acu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma Sorine, dar chiar nu te lasi :lol:

Stati putin, mai fratilor, ca nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Mi-am spus doar o parere, pe care am argumentat-o cum m-a dus pe mine capul si atat. Sa nu va inchipuiti acum ca nu pot dormi noaptea din cauza unghiului dintre furca si ghidonul motorului respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawasaki-ul ala nu ararta rau...dar e doar un model de nisa...un custom de buzunar ce poate fi achizitionat de oricine la un pret de 10mii shi ceva...e produs dak nu ma insel de BOENING iar linia nu e urata dar e nemteasca ...shi usor deranjanta pt un ochi usor avizat(nu eu)...aripa fatza n-are ce cauta acolo...nu se pupa cu aia de pe spare shi mai alex cu janta fata lata a vn-ului...rezervorul e stock...ce mai e o jucarie frumusica...nu un custom-bobber in adevaratul sens(nu 2 la fel :) )...'till now...support KATA :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...