Sari la conținut

Copii, sa ne cunoastem tzara


Postări Recomandate

Stau uneori cu harta in brate si visez la drumuri. Imi fac planuri, studiez trasee si sper ca odata si o data se va intimpla. Uite ca s-a intimplat. De Pasti trebuia sa ajung linga Huedin, mai precis la Scrind linga satul lui Boc. Am luat harta si am zis: pe unde? De drumuri nationale sunt satul. Inghesuiala , trafic cit cuprinde. Toti stim. Sunt singur, ca ceilalti au avut alte planuri, asa ca nici la forestiere nu ma inghesui. Deci mai ramin judetenele si comunalele. Am vrut sa vad cit mai mult din Transilvania, asa ca am hotarit: plec oricum. Traseul a fost: Ziua 1:Timisoara - Sebes (Alba) - pe national (din pacate, si intr-o inghesuiala de nedescris), apoi pe ruta Cunta- Rosia de Secas - Blaj - Tirnaveni - Iernut -Ludus - Zau de Cimpie, Ziua 2: Zau - Sarmasel - Budesti- Jimbor - Beclean - Braniste- Dej ( pe malul sting al Somesului) - Bobilna - Panticeu - Hida - Huedin - Scrind, Ziua 3: Scrind - Sinmihaiu Almasului - Rastoci - Somcuta Mare - Miresu Mare - Napradea - Jibou - Ciucea - Scrind , Ziua 4: Scrind - Ciucea - Borod - Bratca - Damis - Simbata (linga Beius) - Tinca - Lipova - Timisoara. Mi-am batucit dosul pe sa 1200 km, prin locuri tare faine. Am constatat ca inca o data ca Romania e o tzara frumoasa , pacat ca e locuita, si ca cel putin vreo 100 de ani mai e de lucru la drumuri. Toate locurile au fost frumoase dar parca dintre toate mi s-a lipit de suflet drumul de la Chelintza la Napradea , care e un drum judetean de latimea unei carutze pe alocuri , si pe care am traversat vreo 4 paraie, si drumul de la Bratca la Damis. Asta e acum in asfaltare si are o portiune de asfalt nou de vreo 15 km. Minunat e ca sunt viraje unul dupa altul si privelistea de asemena e extraordinara. A meritat tura, chiar facuta de unul singur. Sunt obosit si imi vijiie capul dar deja ma gindesc la urmatoarea plecare.

post-33841-1240253645_thumb.jpg

post-33841-1240253696_thumb.jpg

post-33841-1240253721_thumb.jpg

post-33841-1240253795_thumb.jpg

post-33841-1240253815_thumb.jpg

post-33841-1240253839_thumb.jpg

post-33841-1240253869_thumb.jpg

post-33841-1240253897_thumb.jpg

post-33841-1240253918_thumb.jpg

post-33841-1240253945_thumb.jpg

post-33841-1240253964_thumb.jpg

post-33841-1240253984_thumb.jpg

post-33841-1240254008_thumb.jpg

post-33841-1240254035_thumb.jpg

post-33841-1240254054_thumb.jpg

post-33841-1240254074_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e acum drumul Lipova-Timisoara? Acum 3 saptamani era plin de noroaie, balti si caini ai ciobanilor ce pasteau oile prin pasunile de langa fantomaticul drum. Peisajul era de vis...sau ar fi fost de vis daca nu alergau fiarele alea dupa tine exact cand incetineai sa iti tii echlibrul pe fasii inguste de noroi, transformate in insule de balti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e acum drumul Lipova-Timisoara? Acum 3 saptamani era plin de noroaie, balti si caini ai ciobanilor ce pasteau oile prin pasunile de langa fantomaticul drum. Peisajul era de vis...sau ar fi fost de vis daca nu alergau fiarele alea dupa tine exact cand incetineai sa iti tii echlibrul pe fasii inguste de noroi, transformate in insule de balti.

 

Banuiesc ca te referi la drumul Lipova - Topolovatzu Mare prin Sistarovatz si Cuvesdia. Ala e la fel. Noroi si baltzi. De fapt de la Cuvesdia incolo nu mai e drum, e doar o carare pe linga tufele care acopera acum vechiul drum judetzean. Sau asa era cel putin ultima oara cind am fost eu in toamna. Drumul judetzean direct Lipova - Timisoara, e asa si asa in jud Arad, dar dupa ce intri in Timis, inainte de Alios, e super fain. L-au asfaltat acum si e bun pina in Timisoara, cu o mica exceptie la intrarea in Dumbravitza. Acolo poti sa dai power. Dar cu masura :wink:

 

In ce masura a stiut GPS-ul toate drumurile alea? Din cate am vazut in poze, cred ca e Garmin Zumo, corect?

 

Mersi

Adi

 

Corect! El saracul a stiut cit de cit dar nu enorm de mult. L-am mai ajutat si eu, m-a mai ajutat si el. Ne-am descurcat impreuna. Oricum harta a fost si ramine de baza intr-o astfel de tura. Eu am Road 2006 pe el si e destul de slabutz, dupa parerea mea. Eram de exemplu pe un drum mare cit China, si pe GPS nu aparea decit zona verde sau de exemplu, cind mi-am cautat un loc de dormit am vrut sa ies pe un drum lateral de linga Zau spre Barbosi, si el, probabil findca era obosit si-i era si lui somn, m-a scos cu vreo 50 de metri inainte pe o ulitza prin sat de am nimerit intr-un pilc de padure pe carari bune de Red Bull Romaniacs. Ori eu voiam doar un simplu drum lateral spre un alt sat ca sa gasesc si eu un culcus pentru un motorist obosit de drumurile patriei, nu sa fac hard-enduro cu frigiderul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! El saracul a stiut cit de cit dar nu enorm de mult. L-am mai ajutat si eu, m-a mai ajutat si el. Ne-am descurcat impreuna. Oricum harta a fost si ramine de baza intr-o astfel de tura.

Daca ai cum sa instalezi alt soft pe el, ca pe un PDA de ex., exista un programel care iti arata pozitia GPS curenta si o raporteaza la o harta scanata. Astfel poti sa incarci harti ale Romaniei scanate dupa un atlas rutier si destul de exacte (exista pe net o harta facuta dupa atlasul Cartographia). Imi scapa numele progamului ca si eu l-am primit de curand si nu am apucat sa il folosesc. Road 2008ul l-am vazut si e destul de greoi ca interfata si nu numai.

 

Frumoasa tura pe care ai facut-o. Cum ti-ai ales locurile de campare? In poze pare ca erai in livada cuiva :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai cum sa instalezi alt soft pe el, ca pe un PDA de ex., exista un programel care iti arata pozitia GPS curenta si o raporteaza la o harta scanata. Astfel poti sa incarci harti ale Romaniei scanate dupa un atlas rutier si destul de exacte (exista pe net o harta facuta dupa atlasul Cartographia). Imi scapa numele progamului ca si eu l-am primit de curand si nu am apucat sa il folosesc. Road 2008ul l-am vazut si e destul de greoi ca interfata si nu numai.

 

Frumoasa tura pe care ai facut-o. Cum ti-ai ales locurile de campare? In poze pare ca erai in livada cuiva :wink:

 

Desi la motoare ma pricep, la electronice sunt tufa de Venetzia si bita de Manciuria. Asa ca merg pe sistemul simplu: harta, combinata cu GPS si cu "nene, poti sa-mi zici unde sunt eu acum si incotro vreau sa merg?" Daca intrebi oamenii locului afli mult mai multe despre geografia locului si nu numai. Mai afli si povesti de cum i-a fatat vaca si ce le-a promis primarul inainte de alegeri, si ei acum au ramas doar cu urarile de sanatate si lozincile mobilizatoare la adresa lui. Adevarul ca e fain sa vorbesti cu localnicii, mai ales in satele mai rupte de lume.

Referitor la locurile de dormit, am vazut in lunga mea experientza de balaurit prin tzara, ca in RO nu prea iti are nimeni treaba pe unde dormi. Eu in general aleg sa ies de pe drumurile principale spre cite un sat mai retras, ca sigur se gaseste un pilc de padure, o livada, un mal de apa, etc. care sa fie bucuros sa te gazduiasca. Ca regula de baza, nu fac focul si nu las nimic dupa mine. Ca poate mai vreau sa dorm acolo si data viitoare cind ajung gasesc toata productia de pungi si PET-uri a satului la mine in hotel. :wink: In tura asta am mers cu cortul, ca eram singur si mi-a fost mai comod si am avut loc. Altfel merg cu hamacul si sacul de dormit. Acum am fost cu un sac de puf care se face mic de tot si cu care am fost intr-o gramada de ture si de care am fost foarte multumit (facut de firma unui prieten de-al meu . Se cheama Nahanny , www.montangrup.ro). In pozele care le-am pus nu e o livada, ci o padurice de salcimi, pe drumul spre Barbosi in apropiere de satul Ciretea (parca). Dar salcimii erau destul de rari ca se vedea ca lumea se serveste de acolo fara nici o problema cu lemn de foc. Locul era oricum foarte fain si destul de linistit. doar un nene cu tractorul a muncit ca MIG-ul la arat ogorul pina noaptea tirziu :laugh: Oricum dupa o vreme s-a potolit. Si el si vijiitul din capul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

emotii cu ghilimele, fireste :wink:

 

Emotii, nu prea. Adica sa nu mint, am avut un pic, ca niciodata nu stii cine te viziteaza si cu ce treaba. Dar pina acum nu mi s-a intimplat sa am probleme. Oricum am observat un lucru: la televizor si in presa ar trage romanii cite un motociclist pe saptamina in tzeapa si unul l-ar frige pe resou. In schimb in sate, pe drumuri, cind te opresti cam toti iti zimbesc, se string linga tine te saluta. Si apropos de salut, sa-mi zica mie careva dintre motociclistii de pe acest forum daca a fost salutat vreodata de oamenii necunoscuti de pe strada cind era in masina. In schimb cind am fost cu motorul, ca erau copii , ca erau bunici sau ce vreti voi, la un moment dat mai mult salutam lume decit eram atent la condus. Si motociclist fiind , intr-un sat rupt de lume din Timis mi s-a intimplat sa mi se cumpere sucuri si bere. Doar fiindca eram motociclist. Daca eram cu masina, credeti ca primem ceva? De aia emotiile ca mi s-ar putea intimpla ceva cind dorm cu cortul, nu le prea am. Mai degraba am emotii cind ies cu motorul in oras ca vreun nene sau tanti cu conserva o sa vrea sa vada daca ma indoi si eu nu numai motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca eram cu masina, credeti ca primem ceva? De aia emotiile ca mi s-ar putea intimpla ceva cind dorm cu cortul, nu le prea am.

 

Ai dreptate in ceea ce spui, doar cand te referi la rase diferite de tigani. Chiar duminica trecuta am fost la o plimbare prin niste sate din zona, si la capatul a 2 sate erau case de tigani. In afara de faptul ca de abea s-au miscat din mijlocul drumului sa trecem, am fost amenintati cu bolovani (deci nu pietre) iar copii au dat cu pietre dupa noi. Recunosc ca am cam strans din buci cand am vazut ca o namila de tiganoi beat ridica mana cu un bolovan inspre mine (eram si cu prietena). Asa ca ... trebe totusi avut grija la acest aspect, si cand mergi pe moto si cand campezi, ca astia n-au nici o lege. Si ce m-a enervat si mai tare a fost contrastul, pt ca la 2km mai incolo, in ACELASI sat, oamenii de alta culoare a pielii ne salutau, zambeau, ne faceau cu mana. Le-as da foc la tati tiganii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in ceea ce spui, doar cand te referi la rase diferite de tigani. Chiar duminica trecuta am fost la o plimbare prin niste sate din zona, si la capatul a 2 sate erau case de tigani. In afara de faptul ca de abea s-au miscat din mijlocul drumului sa trecem, am fost amenintati cu bolovani (deci nu pietre) iar copii au dat cu pietre dupa noi. Recunosc ca am cam strans din buci cand am vazut ca o namila de tiganoi beat ridica mana cu un bolovan inspre mine (eram si cu prietena). Asa ca ... trebe totusi avut grija la acest aspect, si cand mergi pe moto si cand campezi, ca astia n-au nici o lege. Si ce m-a enervat si mai tare a fost contrastul, pt ca la 2km mai incolo, in ACELASI sat, oamenii de alta culoare a pielii ne salutau, zambeau, ne faceau cu mana. Le-as da foc la tati tiganii!

 

 

Te cred si ai sigur dreptate in ceea ce zici. Eu in schimb am avut doar experiente bune chiar si cu ei. De vreo 2-3 ori am intrebat tzigani si m-au indrumat fara probleme. Chiar si in tura asta , chiar in Chelintza jud MM , la iesirea din sat, era cartierul "de Vest" cum il numesc eu. Acolo erau toti in drum, cu neveste , puradei si purcei. Cind m-au vazut erau toti cu mainile pe sus, imi faceau semn sa ma ridic pe o roata (banuiesc ca de la televizor stiu chestia asta), imi faceau semne (cred) prietenoase cu berile in mina, unul singur care se clatina usor ca plopul in furtuna se tot agita ca sa me opresc. N-am facut-o in schimb , la 20 de metri mai incolo am oprit si am intrebat un baiat despre drum si totul a fost ok. Nu stiu pe unde ai fost tu, dar poate ca prin Ardeal unde eu circul mai mult, or fi mai domestici, nu asa salbatici ca ai tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain!

...cel mai fain de unu singur sau maxim 2-3..

Pe drumurile europene/nationale nu mai e de umblat de mult timp... sunt pline de disperati , crizati , grabiti....si nici nu poti iesi de pe ele cand te trece o pisare si vezi ceva ce te inspira ...

...iar ardealul rural este fabulos....

http://picasaweb.google.com/drobuster/FodoraCuciulat#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...