Sari la conținut

YAMAHA WR 250 X


Satana
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Cei experimentati sunt rugati respectuos sa-si dea cu parerea privitor la acest SM. Avand o inaltime de 1.65 si 53KG, mi s-a recomndat modelul ca fiind usor si fiabil (desigur, si aratos).

 

Recomandari?

 

 

 

 

 

 

Multumesc anticipat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In primul rand vreau sa zic ca nu am mers pe modelul asta si nici expert nu sunt asa ca ce urmeaza sunt doar niste pareri personale.

 

De fiabilitate nu cred ca ai de ce sa iti faci griji atat timp cat ai grija de el si anume, ulei si consumabile schimbate la timp.

Despre greutate si inaltime, personal nu cred sa ai vreo problema (am amici mai mici ca tine de inaltime, care merg fara pb. pe DRZ-ul meu), o sa iti ia un pic de timp sa te acomodezi cu faptul ca nu o sa ajungi cu ambele picioare ferm pe paman, dar e destul de usoara sa iti permita asta (136kg) si oricum il mai poti lasa un pic din suspensii daca e nevoie.

La 30hp as zice ca e deajuns pt. inceput, probabil ca dupa primul sezon o sa vrei ceva mai multa forta, pe de alta parte daca prinzi gustul SM o sa realizezi ca nu la "power" se rezuma totul :D.

 

Misu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain,Misu.

 

Treaba cu greutatea ma intriga totusi: pt ca am facut adevarate cautari pe google in ceea ce priveste acest model Yamaha,am gasit valori diferite de greutate: ca are 90kg la gol, 120, 130kg..nu mai inteleg.

 

Oricum, multumesc inca o data pt promptitudinea raspunsului..mai vrea cineva sa-si dea cu parerea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Cei experimentati sunt rugati respectuos sa-si dea cu parerea privitor la acest SM. Avand o inaltime de 1.65 si 53KG, mi s-a recomndat modelul ca fiind usor si fiabil (desigur, si aratos).

 

Recomandari?

Recomandari?Yamaha Virago 535! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain,Misu.

 

Treaba cu greutatea ma intriga totusi: pt ca am facut adevarate cautari pe google in ceea ce priveste acest model Yamaha,am gasit valori diferite de greutate: ca are 90kg la gol, 120, 130kg..nu mai inteleg.

 

Oricum, multumesc inca o data pt promptitudinea raspunsului..mai vrea cineva sa-si dea cu parerea?

 

Eu as zice ca ASTEA sunt cele mai exacte date despre aceasta motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ...ciudat ca e asa de grea....adica e motor mai mic ca al meu(wr400) si totusi este mai greu al meu are 113 kg

despre fiabilitate vreau sa iti zic ca nu se pune problema daca ii respecti strict serviceurile al meu acum din 99 dupa ce am bagat ceva banuti in el trage de rupe! merge parca fara moarte ca si cand ar fi nou si 30 caluti....depinde ce te mananca sa faci ...adica in linie dreapta prin oras sau afara...nu te astepta la prea multe (nici motorul nu vrea asta) sa ai grija sa mergi in limitele de turatii sanatoase motorului pt un drum mai lung. poate daca vrei sa nu il dai repede si sa pierzi din bani sa treci pe ceva mai maricel si sa fi cumpatat,cu un 400 gen drz ,wr ar fi mai ok pt ca nu o sa, simti nevoia sa il schimbi (iti da destul si chair in unele momente mai mult decat o sa ai nevoie si il totusi se poate invata pe ele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a fost recomandata tocmai pt ca nu este foarte grea...adica ma pot descurca cu ea.

Cat despre mancat, m-ar manca sa o plimb si pe asfalt (normal!), dar si prin padure,avand in vedere ca Buzaul are traditie in Enduro..si am inteles ca modelul celor de la Yamaha este deosebit de fiabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lua-te-ar Zgaiba,Bart...

nici aici nu scap de tine?

Te rog, e un topic serios si ne mai gandim in ceea ce priveste chopperele!

Nici in iad(mai ales acolo),nu vei putea scapa de mine,asa ca obisnuieste-te cu ideea! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici in iad(mai ales acolo),nu vei putea scapa de mine,asa ca obisnuieste-te cu ideea! :D

 

 

Dude, imi strici topic-ul,pe bune! Oi fi tu cel mai bun prieten al meu,dar aici vreau sa vorbim strict despre acest model Yamaha. Inapoi pe regionala Buzau... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude, imi strici topic-ul,pe bune! Oi fi tu cel mai bun prieten al meu,dar aici vreau sa vorbim strict despre acest model Yamaha. Inapoi pe regionala Buzau... :lol:

:D Pai macar eu sa te bag in seama,ca altii... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e vorba de "bagat in seama sau nu" (nu suntem pe regionala Buzau ca sa facem comentarii idioate,pt ca asta se intampla acolo!). Modelul este "proaspat", iar iubitorii de SM nu sunt atat de multi cum sunt la celelalte categorii.

 

In concluzie, numai cine ARE HABAR de aceasta motocicleta poate sa scrie aici! Unde am ajunge daca am umple topic-urile de profil cu chestiuni fara rost,asa cum s-a intamplat deja pe topicul asta?!

 

 

Alte pareri privitoare la YAMAHA WR250X?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte pareri privitoare la YAMAHA WR250X?

E o motocicleta-n 4 timpi,intr-un singur cilindru inclinat catre inainte,are 2165 mm lungime,827 latime,998 inaltime,ambele frane pe disc,capacitatea rezervorului e de 10 l,are 30 de cai putere in 10000 de ture.Daca-ti mai pot fi de folos cu ceva,anunta-ma! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Well? Chiar nu are nimeni o asemenea motocicleta sau chiar nu are nimeni o parere obiectiva sau destul de cuprinzatoare?

 

:)

 

Despre aptitudini nu incape indoiala, ShadowGOD merge foarte natural pe DR 350 SHC :P

Editat de Flanker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Hai sa incerc sa te ajut nitel, daca tot am dat de postarile astea, desi nu cunosc foarte mult modelul

Stiu ca exista si varianta F, nu doar X, si ma gandesc ca poate au ceva parti comune, mai ales la motorizare, asa ca, just in case:

Piesaraie

Manual service

 

Cat despre model, pare cam greut pt ce are in dotare, dar nu prea-s fan al modelelor de 2 juma ale orezarilor, nu stiu cum sta cu piesele la noi in tara asta faina....sper sa-ti fie cu folos manualele, iar daca nu tie, macar altcuiva... :drink:

 

A nu se uita faptul ca atunci cand vb de fiabilitate, asa cum s-a mai spus, conteaza intretinerea, dar in regim de coclau serios, adica haiduceala serioasa, atunci alta mancare de peste este intretinerea...necesita investitie mai mare, atentie mai multa, si mai ales, schimburi la ulei si filtrul de ulei mai dese(in regim de cross se face chiar la ore)...

 

O alta investitie buna la asa motoare este un cric(sau o lada de bere/scaun rezistent, ca-i mai eftinache) si inca o pereche de jante, avand si cauciuce de strada, si de cross, nu de alta da e cam pacat sa prapadesti crampoanele pe strada, sau sa nu rezolvi nimic pe teren accidentat cu cauciucele de strada...e o investitie buna de facut in timp, daca ai pasiunea muntelui si a coclaului :rolleyes:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut tuturor.Marturisesc ca visez la o Yamaha WR 250 X de ceva luni si sper pana in vara sa reusesc sa o ahizitionez.Momenatn posed un XT 125 X (carburatie,5 trepte viteze,9 HP) si sunt multumit de performantele in mediul urban,mai ales ca are un consum de 3,5L si o cam alerg.

Dar deja m-am plictisit si vreau tot un supermoto cu ceva mai multa putere,iar WR 250 mi se pare ideal(greutate mica,dimensiuni reduse),desi e cam scump.

 

Inclin sa cred ca isi merita banii din toate informatiile googalite ;) .Cred ca e destul de fiabil si are destula putere.Am vazut o linituta pe youtube intre un WR 250 si un Kawa Ninja 250 R (ambele moto fiind stock),castigatorull fiind WR de 2 ori.Vezi clip aici : http://www.youtube.com/watch?v=YuJXm5fLTcM

 

Ce pot sa iti recomand ValoXM e sa mergi la Yamaha sau la vreun dealer si sa soliciti un Test Drive,macar asa vezi pe pielea ta ce poate.

 

BAFTA!

Editat de Costin_S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...