Sari la conținut

M-am tavalit si eu


RaduSPR
 Share

Postări Recomandate

Am auzit ca ar exista si niste aparate (ultrasunete?) ceva mai eficiente decat claxonul si daca mi-as permite asa ceva, cel putin in momentul de fata, cred ca mi-as lua unul (desi daca ma gandesc mai bine, in momentul cazaturii nu cred ca apucam sa-l butonez...dar tot m-ar ajuta la semafoare, in intersectii sau alte locuri unde dulaii isi exprima liber fascinatia fata de roti & cizme ).

 

 

Exista!Am eu unul si nu e bun de nimic!Nu dati bani aiurea pe gadgeturi produse CU acordul asociatiilor care protejeaza animalele, in speta cainii!Nu au decat efect psihologic asupra ta:iti da un plus de incredere in raport cu haita care tocmai te ataca din toate partile!

 

Aparatul respectiv este eficient pe distanta mica(maxim 3 metri, doar este gandit pentru autoaparare, in cazul in care, tu ca pieton esti atacat de caini), functioneaza doar pe o singura directie(cea pe care se afla montata sursa de ultrasunete, deci daca cainele te ataca din spate sau lateral, iar dispozitivul e montat pe ghidon orientat spre inainte, NU are NICIUN efect), are niste butoane mici si greu de apasat, chiar cu mana libera, fara manusa.Eu l-am luat tot pentru moto, insa am renuntat la idee.Il folosesc doar cand sunt pieton, si pe post de lanterna(90% din utilizare).In plus, daca cainele e SURD, poti sa il folosesti doar pe post de obiect contondent(daca rezista, desi ma indoiesc ca teasta cainelui sa cedeze prima!).

 

Practic sau mai pe scurt, am dat 100 RON pe o lanterna cu LED-uri!

Sanatate!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu wheelie-ul mi se pare absolut de filme SF..., adica n-ai tiump nici sa reactionezi si sa pui frana sau sa ocolesti dar ai timp sa faci un wheelie...indiferent in ce viteza si la ce ture te prinde chestia asta....mai ales ca zici ca esti nesigur pe acest aspect chiar cand te concentezi doar sa faci wheelie, d-apai sa mai sari si peste caini in situatii de urgenta! :D

 

Eu zic ca daca intradevar totul a fost atat de rapid in ultima clipa doar puteai sa ii dai gaz in loc sa fii pe frana, sa se ridice un pic suspensia ca sa nu cazi in cap...cam atat cred ca puteai face. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista!Am eu unul si nu e bun de nimic!Nu dati bani aiurea pe gadgeturi produse CU acordul asociatiilor care protejeaza animalele, in speta cainii!Nu au decat efect psihologic asupra ta:iti da un plus de incredere in raport cu haita care tocmai te ataca din toate partile!

 

Aparatul respectiv este eficient pe distanta mica(maxim 3 metri, doar este gandit pentru autoaparare, in cazul in care, tu ca pieton esti atacat de caini), functioneaza doar pe o singura directie(cea pe care se afla montata sursa de ultrasunete, deci daca cainele te ataca din spate sau lateral, iar dispozitivul e montat pe ghidon orientat spre inainte, NU are NICIUN efect), are niste butoane mici si greu de apasat, chiar cu mana libera, fara manusa.Eu l-am luat tot pentru moto, insa am renuntat la idee.Il folosesc doar cand sunt pieton, si pe post de lanterna(90% din utilizare).In plus, daca cainele e SURD, poti sa il folosesti doar pe post de obiect contondent(daca rezista, desi ma indoiesc ca teasta cainelui sa cedeze prima!).

 

Practic sau mai pe scurt, am dat 100 RON pe o lanterna cu LED-uri!

Sanatate!

Pacat!....in acest caz nu-mi ramane altceva de facut decat sa sustin revenirea la manusile "clasice".....oricum multumesc pentru informatie.

Cat despre wheelie, nu prea ma vad facand asta cu Vulcanitza mea :D ....si daca tot vorbim de imaginatie, mai degraba m-as vedea pe un Rocket experimentand aplatizarea agresivelor canide intalnite :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu aveai viteza prea mare si ai scapat doar cu urmari usoare ......de ex. de curand un prieten a luat un caine in plin la 100-120 km/ora si mai avea si pasager ...urmari : clavicula fisurata ,entorsa si motocicleta destul de avariata .....si cel mai dureros pt el este ca abia incepuse sezonul si deja pentru el sa terminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: M-am intalnit si eu, luni dimineata pe la 06:30 cu caprioara EMO.

Eram la iesire din Gilau, spre Oradea si a venit direct spre mine. Am franat, dar de pe contrasens veneau masini, asa ca n-am putut s-o evit.

Norocul meu a fost ca eram in masina. Am "indoit" farul, bara fata, aripa, proiector, vas expansiune, oglinda.

 

Ontopic: E bine ca ai scapat doar cu atat! Sanatate! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am vazut masacru sambata intre Bekescsaba si Oroshaza :D 4 iepuri morti si se vedea ca au venit unul dupa altul, si au fost loviti pe rand, in plin... nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna intr-o chestie de genu sa fie implicata o motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu wheelie-ul mi se pare absolut de filme SF..., adica n-ai tiump nici sa reactionezi si sa pui frana sau sa ocolesti dar ai timp sa faci un wheelie...indiferent in ce viteza si la ce ture te prinde chestia asta....mai ales ca zici ca esti nesigur pe acest aspect chiar cand te concentezi doar sa faci wheelie, d-apai sa mai sari si peste caini in situatii de urgenta! :wacko:

 

La o viteza da 60-70km/h este practic imposibil sa franezi la 0 in 10m dai ai timp 0.6secunde la dispozitie sa o ridici in wheelie. Eu unu sustin ca daca ai antrenament(experienta) si reflex format este foarte posibil sa reusesti s-o ridici si sa nu lovesti cu fata.

 

Eu zic ca daca intradevar totul a fost atat de rapid in ultima clipa doar puteai sa ii dai gaz in loc sa fii pe frana, sa se ridice un pic suspensia ca sa nu cazi in cap...cam atat cred ca puteai face. :baldy:

 

Ai inteles gresit, nu am franat de loc(de fapt nici nu m-am atins de frana), timpul a fost foarte scurt si eu am incercat sa evit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ce sadic esti :angry:

E practic, cel putin la viteza mica ! Asa am trecut eu aseara peste un caine. Dupa ce am redus pana la 30 kmh am crezut ca scap de cele doua potai (una pe stg, una pe dreapta, ma latrau). Brusc, cel din stanga s-a aruncat in fata rotii o secunda mai tarziu dupa ce i-am dat gaz (crezand ca s-au linistit, cel din dreapta se indepartase).

Moto fiind oarecum fara sarcina pe fatza, l-am rulat fara probleme, aprox pe mijloc evacuandu-l in dreapta si nici nu l-am mai calcat cu spatele, cred ca nici cu toba nu l-am lovit ca nu am gasit par decat pe roata. N-am avut nimic nici unul, dar el a ramas mai sifonat. Azi era in acelasi loc dar nu s-a mai repezit la picioarele mele.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Azi era in acelasi loc dar nu s-a mai repezit la picioarele mele.

 

Sa inteleg ca ti-a placut si ai vrut sa mai incerci inca o data? :blink:

 

Oricum, lui sigur nu i-a placut din moment ce te-a evitat! Pana la urma cainii astia nu-s chiar "bîtă"!Pricep din prima si nu uita usor! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...