Sari la conținut

Intrebare Pentru "batrani"


Postări Recomandate

Salut! Sunt incepator in ale sofatului. Am achizitionat de curand un motor (Honda XL 600) si as vrea ca anul asta sa o scot la munte. Credeti ca as putea sa fac trasee tinand cont de faptul ca nu o stapanesc bine? Daca "DA",as putea sa iau si sotia cu mine pe motor ? Motoru duce( ceva am 1,80 si 75 Kg ,iar sotia 1,60 si 50Kg)? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca intai sa mergi singur pana inveti sa o stapanesti bine , la inceput cazaturile sunt inevitabile iar cu doi pe ia o sa-ti fie foarte greu sa mergi pe munte , iar probabilitatea sa ai o cazatura mai zdravana sunt mai mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine mergi cu sotia pana la munte, iar pe ea o lasi la cabana la cafea in timp ce tu te duci sa exersezi.insa ar fi bie sa nu mergi singur, risti ca orice accidentare sa devina foarte serioasa.cat despre motoreta, ea duce mai mult decat poti tu, asa ca nu ti fa probleme de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine mergi cu sotia pana la munte, iar pe ea o lasi la cabana la cafea in timp ce tu te duci sa exersezi.insa ar fi bie sa nu mergi singur, risti ca orice accidentare sa devina foarte serioasa.cat despre motoreta, ea duce mai mult decat poti tu, asa ca nu ti fa probleme de asta.

 

:laugh:

 

Cu totul de acord, intai invata sa stapanesti jucaria. Si atentie, "sofatul" pe motocicleta e foarte periculos!!!! Trebuie sa inveti sa "pilotezi".

 

Numai bafta si distractie iti urez

 

...si bulan EXAGERAT !!!

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pentru sfaturi!!

Mai am cateva intrebari daca nu va e cu suparare(asa e cu incepatorii). Motoru este un XL600 din 89cu 2 carburatoare si nu stiu cum sa-l exploatez la parametri normali. Am cateva intrebari :

1. La cate ture se schimba viteza(la mers pe teren accidentat, la mers sportiv , la mers economic)?

2. Cam cat consuma in oras, in afara orasului si pe teren accidentat?

3. La cat trebuie sa stea la relantai(acum sta la 1500rpm)?

3. La ce piese trebuie sa fiu mai atent ?

4. Cum se schimba uleiul?

5. In amortizoare cat se baga presiune?

Am uitat sa mentionez ca am permis de curand si imi este teama sa nu raman pe drumuri din diverse motive(in special de pana p........).

Am constatat ca daca merg cu el la drum intins sub 2800 rpm smuceste, e normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La cate ture se schimba viteza(la mers pe teren accidentat, la mers sportiv , la mers economic)?

 

O "regula" ar fi ca turatia de croaziera e jumate din turatia max + 1000 ture (evident ca nu e o regula, doar orientativ).

Daca esti la turatia respectiva si vrei sa mergi mai repede, schimbi superioara. Daca vrei sa mergi mai incet, schimbi inferioara :laugh:

Daca vrei sa ai acceleratie buna, schimbi superioara mai sus in ture (pe la turatia de putere maxima).

 

3. La cat trebuie sa stea la relantai(acum sta la 1500rpm)?

 

La cat scrie in carte. 1500 e pe unde trebuie, poate o idee cam sus (cu 100-300 ture). Nu umbla la relenti decat cu motorul cald. Poti sa-l dai un pic mai jos, si vezi daca mai merge rotund sau nu.

 

4. Cum se schimba uleiul?

 

Se scoate uleiul vechi si se pune uleiul nou :moto: La fiecare al doilea schimb (sau chiar de fiecare data, dupa gust) se schimba si filtrul de ulei. Tu ar fi bine sa schimbi si filtrul acum, ca sa fii sigur de o chestie. Detaliile de la un posesor de XL...

 

5. In amortizoare cat se baga presiune?

 

Asta chiar ca doar cartea iti poate spune.

 

Am constatat ca daca merg cu el la drum intins sub 2800 rpm smuceste, e normal?

 

Monocilindrelor nu le place in ture mici (2000-2500) si deci zmucesc, abia peste 3000 incep sa se simta bine (asta la motoarele noastre, de ~7000-8000 ture max). Nu mai merge subturat. Nu stiu la ce zmuceala te referi, ori ai turatia prea mica, ori incepi sa intri in banda de putere si te surprinde acceleratia :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Soso. Nu pleca de unul singur. Faceti echipa de 2-3 si plecati asa pe munte. Se poate intampla orice si e bine sa aibe cine sa te ajute. Eu am patit-o intr-o padure la 10km de Timisoara. N-am mai putut sa o scot din noroi. Era bine daca mai era cineva cu mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa continui postul de mai sus, pt ca vad ca nu crezi deoc amdata ca e greu cu pasager cla inceput, cel mai bine mergeti cate 2-3 pe o motocicleta.in felu asta tot tu esti seful, si ai si ajutoare daca ai nevoie.bafta la ridicat motoreta de peste pasageri.ca traseu de inceput, plimbari in jurul snagovului sunt excelente, chiar nu glumesc.inveti miscarile motoretei in fct de situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa fac, sunt bolnav sa marg cu motoru la munte(macar pe drum forestier). Nu am fost pana acum decat in Bucuresti. Cine credeti ca ar fi dispus sa mearga cu un incepator la munte? Eu zic ca nimeni(incepatori mai mult incurca). Asa ca o sa incerc trasee usoare.Iar pe sotia nu o pot lasa pentru ca este bolnava si ea dupa motor(si trage alaturi de mine cu ratele le banci) si nu vreau sa o dezamagesc. Poate o sa vina si ziua cand o sa-i cumpar si ei un motor, si atunci sa stie ce inseamna mersul la munte.

Multumesc pentru sfaturi si pentru griji (nu am stiut ca lumea motociclistilor este asa unita).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta ca sotia este pasionata, dar nu risc a la inceput pielea altora.la enduro se cade mult, mai ales ca incepator cu o motoreta destul de grea.daca mai esti si mic de statura si nu ai nici cine stie ce fizic, reteta "succesului" e garantata.in afara ratelor pt motoreta, gandeste te serios la rate pt echipament, nici nu stii ce usor se rupe un os cazand de pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa fac, sunt bolnav sa marg cu motoru la munte(macar pe drum forestier). Nu am fost pana acum decat in Bucuresti. Cine credeti ca ar fi dispus sa mearga cu un incepator la munte? Eu zic ca nimeni(incepatori mai mult incurca). Asa ca o sa incerc trasee usoare.Iar pe sotia nu o pot lasa pentru ca este bolnava si ea dupa motor(si trage alaturi de mine cu ratele le banci) si nu vreau sa o dezamagesc. Poate o sa vina si ziua cand o sa-i cumpar si ei un motor, si atunci sa stie ce inseamna mersul la munte.

Multumesc pentru sfaturi si pentru griji (nu am stiut ca lumea motociclistilor este asa unita).

incearca si la ciolpani la traseul de motocros. o iei asa usor sa inveti sa controlezi motocicleta.

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata e zapada la munte asa ca mergi singur pana te obisnuiesti pe aici pe aproape . Dupa ce te obisnuiesti cu motorul si el cu tine, dupa ce se obisnuieste si nevasta ca pasagera la drumuri scurte si fara viteji pe sosea, poti ataca linistit un drum forestier cu pasager si bagaje, dar numai daca nu te bagi la de-alea grele si nu i dai gaz mai mult decat poti sa controlezi :moto:

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Sunt incepator in ale sofatului. Am achizitionat de curand un motor (Honda XL 600) si as vrea ca anul asta sa o scot la munte. Credeti ca as putea sa fac trasee tinand cont de faptul ca nu o stapanesc bine? Daca "DA",as putea sa iau si sotia cu mine pe motor ? Motoru duce( ceva am 1,80 si 75 Kg ,iar sotia 1,60 si 50Kg)? :eek:

depinde cat de mult tii la nevasta :yikes: :yikes: :yikes:

mai incetucu la inceput fara pasager dupa care incerci si cu

nu uita de echipament daca vrei sa te bagi cu ea pe dealuri cumpara niste roti de cross e cu totul alta placere controlezi mai bine motorul

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cum este cu pasager si fara roti de cros.Duminica am facut inaugurarea, am pus jos motorul(la maxim 5kmh).Cred ca nu exista endurist care sa nu faca cunostinta cu pamantu.Mai rau este ca am zgariat rezervoru , asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haaaa, bina ca descoperi ca pamantul e rotund.foarte rar se intampla sa ma intorc acasa dintr o tura fara sa fi cazut.chiar nu mi aduc aminte de ultima tura "alba".spre deosebire de viteza, la ce fac eu, cazaturile de obicei nu se lasa cu urmari grave.cat despre partea de aspect optic, nu marita sa te stresezi.o repari cand vrei sa o vinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

haaaa, bina ca descoperi ca pamantul e rotund.foarte rar se intampla sa ma intorc acasa dintr o tura fara sa fi cazut.chiar nu mi aduc aminte de ultima tura "alba".spre deosebire de viteza, la ce fac eu, cazaturile de obicei nu se lasa cu urmari grave.cat despre partea de aspect optic, nu marita sa te stresezi.o repari cand vrei sa o vinzi.

 

 

Lasa,Sorine ca ai a lot of body armor. Nu are de suferit decat solul de obicei :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...