Sari la conținut

Frina foarte moale pe fata


Adic
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Am o Honda cb500 pc26 si in ultimul timp frina fata a devenit din ce in ce mai moale , am desfacut maneta si am descoperit ca garnitura care acopera pistonasul este rupta in mai multe locuri.

Are cineva idee unde gasesc garnitura de schimb ? Am curatat sistemul si am schimbat lichidul de frina. Acum e mai ok dar problema va reveni daca garnitura e rupta.

 

Apreciez orice idee din partea voastra.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica si starea furtunelor de frana.

dupa un timp peretii isi pierd din fermitate si devin elastic iar presiunea in loc sa se transmita 100% la piston, se pierde si prin dilatarea furtunului. iti poti da seama si din cum se simte cand tragi maneta: daca e buretoasa si cupleaza preponderent in ultima parte a cursei, e un indiciu.

 

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am o Honda cb500 pc26 si in ultimul timp frina fata a devenit din ce in ce mai moale , am desfacut maneta si am descoperit ca garnitura care acopera pistonasul este rupta in mai multe locuri.

Are cineva idee unde gasesc garnitura de schimb ? Am curatat sistemul si am schimbat lichidul de frina. Acum e mai ok dar problema va reveni daca garnitura e rupta.

 

Apreciez orice idee din partea voastra.

 

Asfalt uscat!

 

are frane nissin sau brembo ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
CORECT!

 

Corect ce?! :P

Nu pricep, eu n-am gasit pe nicaieri in Ro , am gasit pe un site englezesc si mi-au cerut 30 lire pe setul de "repair kit"

daca ati vazut pe undeva sau stiti unde as putea gasi second , apreciez !

 

 

Merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kit de reparatie SH? :P

Uite suna la Honda la service, da'le VIN'ul motorului tau, spune ce ai nevoie si cere'le un pret. :laugh:

 

PS: Corect, adica da, e mult mai rentabil sa schimbi setul de garnituri din pompa decat pompa cu totul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kit de reparatie SH? :P

Uite suna la Honda la service, da'le VIN'ul motorului tau, spune ce ai nevoie si cere'le un pret. :laugh:

 

PS: Corect, adica da, e mult mai rentabil sa schimbi setul de garnituri din pompa decat pompa cu totul. :)

Ok , o sa fac asa , desi stiu ca o sa-mi dea un pret de o sa ma puna in c?r !

Merci pentru sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...