Sari la conținut

Gsxr 750 - 1999


adip
 Share

Postări Recomandate

Salutari la toti,

 

in afara de ce am scris in topic description, puteti sa ma bombardati cu oricare alte opinii si sfaturi pe care le aveti legat de tot ce tine de acest motor. Hai sa ii dam drumul la discutie ca sunt curios ce aflu de la voi.

 

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanest sanatos, fara evenimente si cati mai multi kilometrii.Hai ca vine vara.De ar stii concurenta ca ai tradat-o ce ti-ar face.Stii bine ce spune un mare fan al acestor motoare(suzi), nu numai fan dar si bun pilot.Ca ar fi cam cele mai reusite motoare, echilibrate, puternice, si ingit kilometrii cu duiumu.Nu uita ce face suzi lui gabone din 91.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanest sanatos, fara evenimente si cati mai multi kilometrii.Hai ca vine vara.De ar stii concurenta ca ai tradat-o ce ti-ar face.Stii bine ce spune un mare fan al acestor motoare(suzi), nu numai fan dar si bun pilot.Ca ar fi cam cele mai reusite motoare, echilibrate, puternice, si ingit kilometrii cu duiumu.Nu uita ce face suzi lui gabone din 91.

 

Multumesc frumos. Nu am tradat concurenta, doar i-am dat o pauza mica:) , stii doar ca prima dragoste nu se uita niciodata.

Cat despre suzi, vreau sa aflu chestii de finete despre ea, de la posesori, nu ceea ca spun cartile tehnice si manualele. Probleme intalnite, puncte tari...etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toti,

 

in afara de ce am scris in topic description, puteti sa ma bombardati cu oricare alte opinii si sfaturi pe care le aveti legat de tot ce tine de acest motor. Hai sa ii dam drumul la discutie ca sunt curios ce aflu de la voi.

 

Multam

 

 

Nimeni?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos!!!

 

Am si eu una...Un motor exceptional...Parerea mea...E foarte buna...

 

singurul lucru care imi displace e ca sub 5000 nu merge asa bine...e cam lesinata...dar dupa parca se deschide alt orizont...

Mi-ar fi bun un telescop de directie dar e destul de scump...Sper sa fac bani sa-l iau....

Consumul mi se pare ok pentru un motor cu asemena putere si cilindree...

 

In rest....mai intreaba-ma ...poate mai schimbam opinii!!!

 

 

see YA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos!!!

 

Am si eu una...Un motor exceptional...Parerea mea...E foarte buna...

 

singurul lucru care imi displace e ca sub 5000 nu merge asa bine...e cam lesinata...dar dupa parca se deschide alt orizont...

Mi-ar fi bun un telescop de directie dar e destul de scump...Sper sa fac bani sa-l iau....

Consumul mi se pare ok pentru un motor cu asemena putere si cilindree...

 

In rest....mai intreaba-ma ...poate mai schimbam opinii!!!

see YA

 

 

multumesc mult,

 

mai astept sa vedem ce mai spun si altii. A mea are amortizor de directie, deci sunt scapat de problema asta, ca sa zic asa;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte echilibrat intr-adevar...

Eu pana acum nu am avut nici un fel de probleme cu el...Abia astept sa se mai incalzeasca un pic sa-l pot scoate iara!!!

 

In rest numa bine si drive carefully!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat consuma modelul pe injectie?

(o intrebare care stiu ca nu se pune in general :laugh: insa am auzit niste valori ptr consumul urban si vroiam sa mi se confirme sau infirme..)

10% i-a a lui.are o remorca blonda care cantareste ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind si eu printre fanii GSXR 750 vin cu ceva info: http://www.users.totalise.co.uk/~gary/contents.htm

 

Modelul dupa 2000 mi se pare cel mai tareee! Usor, injectie, putere.

Rog posesorii sa bage un consum oras/afara, mers forja si mers lejereanu!

 

Am auzit de consumuri de 13% in oras, chiar asa al draq sa fie??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca astea de 750 sunt gurmande cat consuma zzr de 1100 sau hayabusa? Sau chiar un Gsxr de 1000 sau un ZX9R?

 

Nu i-am facut niciodata consumul in oras....La drum la o viteza constanta de 120 la ora mie mi-a luat 5.5 %.

 

Daca merg cu 160-180 imi ia cam 6.5>7 %...In oras nu cred ca imi sare de 8 sau 8.50 dar nu mers tocma linistit...

La 280 in schimb haleste... :laugh: nu am stat sa calculez dar...

Daca cineva are alte cifre...

 

 

see YA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca astea de 750 sunt gurmande cat consuma zzr de 1100 sau hayabusa? Sau chiar un Gsxr de 1000 sau un ZX9R?

 

Pe aici pe undeva izcea ipman de ZX9 ca i-a luat si 5,5 afara. Probabil mers linistit.

 

Acum consumurile astea care le dati sunt pentru ce modele? Pana in 98, 98-00 sau dupa '00? Or fi diferente de consum? Stiu ca pt ala din '00 consumul mediu era de 7,2%.

In rest, cum vi se pare ca pozitie? Stai intins pe rezervor mult sau e o pozitie comoda, putin aplecat spre rezervor? La vant cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici pe undeva izcea ipman de ZX9 ca i-a luat si 5,5 afara. Probabil mers linistit.

 

Acum consumurile astea care le dati sunt pentru ce modele? Pana in 98, 98-00 sau dupa '00? Or fi diferente de consum? Stiu ca pt ala din '00 consumul mediu era de 7,2%.

In rest, cum vi se pare ca pozitie? Stai intins pe rezervor mult sau e o pozitie comoda, putin aplecat spre rezervor? La vant cum e?

 

consum intre 7.5-9 in oras...depinde de stil de mers.Afara de la 5.5 in sus, depinde de viteza .In principiu sunt cam aceleasi consumuri ca mai sus.Si este vorba de modelul din 99.

 

La zx9 consumul este putin mai mare.Freeman ar putea sa ne lamureasca mai exact, ca fost posesor de zx9

 

Ca si pozitie de condus, depinde de fiecare ce si cum ii place..si depinde si de intaltime.Pt mine, la 1.82 si 90 kile este foarte comoda.Putin solicitanta pt incheieturi la drum lung, dar nesemnificativ.

 

Ca si manevrabilitate si stabilitate parerea mea este ca zx-ul bate la poponeata orice model de yahama si suzuki ( desi sunt posesor de suzuki;) .Nu am mers cu honda prea mult ca sa imi dau seama de ea cum e. Dar cu prima ocazie cand o sa imi intre o honda pe mana la un drum intins o sa imi spun parerea.

Editat de adip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut acum vreo 2-3 ani Srad-ul de 750 model `97. Am iubit foarte mult motocicleta aia si am dat-o doar ptr. a-mi lua boala mea: gsx-r model k1 750, insa pana la urma mi-am luat de 1000 datorita ofertei nu din considerente de Cp mai multi sau altele . Mie imi consuma Srad-ul cam 7 max. 9-10 la forje. Insa am fost foarte multumit de ea , m-am dat si cu un srad an de fabr. 2000 si intr-adevar e grozav pe injectie, iar amortizorul de serie se simte, insa nu la fel ca unul Ohlins sau Lsl cu trepte de reglare.

Gexxarul meu de 1000 imi ia cam 10 max in oras, poate putin mai mult la forje dar cum la-m luat in iarna inca n-am avut ocazia sa-i dau mai sanatos.

Bafta. :finger:

 

Ca si manevrabilitate si stabilitate parerea mea este ca zx-ul bate la poponeata orice model de yahama si suzuki ( desi sunt posesor de suzuki;) .Nu am mers cu honda prea mult ca sa imi dau seama de ea cum e. Dar cu prima ocazie cand o sa imi intre o honda pe mana la un drum intins o sa imi spun parerea.

 

Nu vreau sa incep iar discutii aprinse, ma rog..., cu totii suntem subiectivi, insa nu mai spune asta Adip, e corect sa pomenesti de Kawa cand te referi la modele prezente, insa nici atunci nu le ,,omagia" inaintea celor trei sefi si conationali, Suzi, Honda, Yamaha. :10:

Cat despre consumuri, aici e mai complicat, e vorba despre multe necunoscute, starea tehnica a materialului, combustibulul folosit, etc.+etc. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa incep iar discutii aprinse, ma rog..., cu totii suntem subiectivi, insa nu mai spune asta Adip, e corect sa pomenesti de Kawa cand te referi la modele prezente, insa nici atunci nu le ,,omagia" inaintea celor trei sefi si conationali, Suzi, Honda, Yamaha.

Cat despre consumuri, aici e mai complicat, e vorba despre multe necunoscute, starea tehnica a materialului, combustibulul folosit, etc.+etc.

Subscriu si eu la ce a spus Duke :finger:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la ce a spus Duke ;)

 

 

eu nu subscriu :10:

 

fiecare , care a mers cu motoarele sus mentionate , are propria lui parere in legatura cu performante, iar imaginea despre un anumit motor ne este influentata de mai multe puncte de vedere.

 

dar, aveti dreptate, genul asta de discutie este interminabila, si oricum nu cred ca isi schimba vreunul dintre noi parerea :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...