Sari la conținut

Tl 1000 R


DanielM
 Share

Postări Recomandate

tradatorule :D

 

frumoasa mah, da n-am vazut prea multe pe aici, nu cred ca are cineva experienta pe asa ceva ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt super misto...acu vreo 3-4 ani am vrut sa aduc una din state, dar pan la urma am renuntat deoarece am citit un material despre TLR care spunea ca e f grea si lipsita de putere. Daca te intereseaza ,poate gasesc articolul.Dar arata superb. Si suna super. Daca nu cauti performante gen R1, TLR'ul e superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de motoreta asta? De aproape juma de an caut sa-mi iau ceva deosebit si cred ca asta vreau pana la urma. Am avut de ales intre VFR800 si TL1000R-ul asta.

In atatia ani nu stiu daca am vazut mai mult de una bucatica in Romania.

Adevarul ca nici nu prea a fost mediatizat acest model in comparatie cu celebrele Gsx-r, Ninja, Cbr, Yzf , etc.

Iar la noi cel putin romanu` in afara de Mercedes, Bmw, Porsche, Ferrari, nu prea stie altceva.

E super Daniele, sper sa te regasesti curand intr-o motocicleta care sa te satisfaca. Daca nu, incearca la muieri. :D :lol: :P

Bafta! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nah... VFR-ul este un motor mult mai bun. N-are V4-ul lui Honda puterea la Suzuki si nici nu suna la fel de bine cu tevi deschise dar este o motocicleta mult mai rafinata.

Dintre toate sportivele Vtwin cred ca TL-R-u este cea mai naspa, daca chiar ar fii as prefera un SV1000S care are aceelasi motor insa un sasiu mai reusit. Suzuki au cam dat-o in bara la seria TL cu montarea ciudata a shocului pe spate gen Bimota. Aia le-o creeat multe probleme si cu manevrabilitatea si cu rezistentza cadrului.

Daca itzi trebuie neaparat tractor as recomanda mult mai bine o Aprilia Falco [chiar "ieftine" pe a aicea, nu stiu cum e prin Europa] daca nu VFR800 ar fii o alegere superba, sau daca vrei mai multa putere un CBR1100XX.

 

De fapt ar mai fii o alegere foarte interesanta [parerea mea]. Cu acelasi motor de pe TL S/R se face si Suzuki V-Strom. Motocicleta mult mai capabila in viatza de zii cu zii decit TL-R. Nu-i ea prea frumoasa da oricum nu te vezi cind esti pe ea, asa ca ce conteaza :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TLR imi place foarte mult, dar nu am gasit vreo oferta buna pentru el afara. Mi s-a parut scump! Intr-adevar, am auzit molte lucruri nu tocmai O.K. referitoare la el, dar e o motocicleta care mi-ar placea! Cat despre Bimota ...

 

Poate intr-o zi imi voi lua si eu un SB6, chiar asa din '94!

 

La cat te-a dus TLR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt super misto...acu vreo 3-4 ani am vrut sa aduc una din state, dar pan la urma am renuntat deoarece am citit un material despre TLR care spunea ca e f grea si lipsita de putere. Daca te intereseaza ,poate gasesc articolul.Dar arata superb. Si suna super. Daca nu cauti performante gen R1, TLR'ul e superb.

Pai atunci sa va spun de ce am ales modelul asta.

In primul rand pentru ca mi-e greu sa trec pe motor in linie, nu se compara cu un V din multe puncte de vedere. Am mers si pe linie si pe V: Diferenta este cumva ca intre un diesel si o benzina. Mie imi plac motoarele cu frana de motor buna, cu cuplu bun in ture mici/medii, foarte rar ajung sa-i dau "rosu". Problema ar fi cu racirea. La linie e mai buna decat la V-u. Dar trec peste asta.

 

TLR-ul imi place din urmatoarele puncte de vedere:

 

- E grea, are 200 de kile, nu ma inteleg bine cu motoretele usoare.

- Are 130 de cai, la VFR aveam 100 si nu am simtit nevoia de mai mult.

- Imi place: cum arata, cum se aude, cum e colorata, cauciucul de 190 pe spate, ceasurile de la bord, ca e V2, ca are injectie, ca e o motoreta masiva nu subtirica ca VFR-ul.

- Nu mai sunt multe in tara, deci o sa fiu original :D

- Nu caut performante extraordinare, ca nu o sa ajung prea curand sa stiu sa controlez o motoreta de circuit.

- Pretul este undeva intre 5000 si 7000 de Euro in Europa, modele din 1999-2000.

 

Ce nu-mi palce:

Nu-mi place amortizorul pe spate, chiar ca e ciudat, e pus lateral dreapta, nu central.

 

Cam asta e.

 

Mersi mult pentru pareri, sa vedem acum unde o gasesc. Ma duc in Italia la inceputul lui Februarie si poate dau de ceva pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cautat la Tomina Trans in Bucuresti, cand am fost la ei acum vreo cateva luni aveau un TL 1000, nu stiu daca R sau L, dar aveau sigur. Cand am vb cu ei imi spuneau ca mai aduc un stoc nou de motoare second la inceputul anului (prin ianuarie) direct din Japonia. Daca transportul a sosit sigur o sa-ti gasesti ce cauti, BAFTA!

 

Tomina Trans are sediul pe strada Cezar Boliac. Ca sa-ti dau un punct de reper ... e undeva pe langa piata Alba Iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cautat la Tomina Trans in Bucuresti, cand am fost la ei acum vreo cateva luni aveau un TL 1000, nu stiu daca R sau L, dar aveau sigur. Cand am vb cu ei imi spuneau ca mai aduc un stoc nou de motoare second la inceputul anului (prin ianuarie) direct din Japonia. Daca transportul a sosit sigur o sa-ti gasesti ce cauti, BAFTA!

 

Tomina Trans are sediul pe strada Cezar Boliac. Ca sa-ti dau un punct de reper ... e undeva pe langa piata Alba Iulia

Mersi mult, dar eu nu-mi iau motor desfacut si facut la loc dupa o luna de mers pe mare, dupa ce a fost plouat si mai stiu eu ce prin cimitirele de motoare din Japonia.

Prefer sa-mi iau ceva din Europa, plus ca in Japonia nu sunt aceleasi modele cu cele Europene. Sunt mai slabe cele de la Japonezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Daniel !!! Am vazut ca vrei sa iei motor asa ca intra AICI fa-ti o parere (la capitolul pe comanda) si dupa aceea vorbim cu varamiu, vezi ce a mai aparut si daca vrei plecati(sau plecam) impreuna la macaronari. Noi lucram de ceva timp cu patru concesionari(Florenta ,Roma,Livorno,Bologna) asa ca o sa ai si garantie si la pret negociezi personal (o sa ai avantajul ca mai luam si noi cateva bucati asa ca mai scade pretul)

Daca te hotarasti da un telefon!

Bafta

PS

Cand incepi treaba la Cagiva si MV Agusta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu de la asociatulmeu din germania si eu am incredere in parerea lui e f vechi in bransa tl 1000s si tl 1000 r nu au fost deosebite.Au avut destule probleme. Daca iti doresti ceva in genul incearca o Honda vtr 1000 sp2 e de belea si nu stiu sa fi avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta urma sa zic si eu, daca vfr-ul ti se pare subtirica, de ce nu incerci un vtr ?

(bine, in afara de motivu cu banii :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de motoreta asta? De aproape juma de an caut sa-mi iau ceva deosebit si cred ca asta vreau pana la urma. Am avut de ales intre VFR800 si TL1000R-ul asta.

Mie-mi place mult!Daca as avea de ales nu stiu daca asta as alege dar imi place!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Daniel !!! Am vazut ca vrei sa iei motor asa ca intra AICI fa-ti o parere (la capitolul pe comanda) si dupa aceea vorbim cu varamiu, vezi ce a mai aparut si daca vrei plecati(sau plecam) impreuna la macaronari. Noi lucram de ceva timp cu  patru concesionari(Florenta ,Roma,Livorno,Bologna) asa ca o sa ai si garantie si la pret negociezi personal (o sa ai avantajul ca mai luam si noi cateva bucati asa ca mai scade pretul)

Daca te hotarasti da un telefon!

Bafta

PS

Cand incepi treaba la Cagiva si MV Agusta ?

Mersi Edi, eu o sa plec in Italia la MV Agusta, nu neaparat sa caut motor, oricum o sa-mi iau motor prin martie nu mai devreme. O sa te sun sa vedem cum facem.

 

Cu United Motors, pe 1 Februarie sper sa avem deschiderea oficiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super motoreta Daniele, nu cred ca ai gresi daca ti-ai lua`o.

E adevarat ca e cam greuta si putin mai "nemanevrebila" decit suratele ei dar e frumoasa foc si cred ca foarte putini isi vor da seama de diferente sau vor simti ceva.

 

Bafta si toate cele bune, cind ne vedem sa vi cu TLR`ul :D

 

un wallpaper frumos

post-6-1073400340_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai sa mor eu cum arata in poza aia. Mersi Denis ptr sfaturi. uite mai am si eu o poza. Din cauza pozei m-am indragostit de motoreta asta. Plus ca am vazut niste filmulete si nu mai pot dupa sunetul pe care-l face. Normal ca eu o sa merg cu el asa cum merg eu si nu o sa-i ajung la limite niciodata. Deci pentru mine aproape 130 de cai sunt super de ajuns.

 

Bhairava .. are 267 de mega filmu ala. I-am dat drumu la download sa vad ce e. Sa nu ma dezamagesti :D

 

Gata, am zis: TL1000 va fie. Vorba lui Coxanelu sunt mai sucit decat el dar acum m-am hotarat, abea astept sa vad unu in realitate.

 

Ma mananca palmele de nu se poate.

post-6-1073683330_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote Daniel:Gata, am zis: TL1000

 

Atentie Daniel! TL si TLR sunt doua lucruri diferite.Deci, care? TLR sper. :D

TL1000R normal, nu-mi place celalalt. Si apropo, stiati ca pe Raptorul de la Cagiva e motorul de pe tl1000r?

 

Apropo de Suzuki, am gasit o pagina cu poze si specificatii tehnice de la toate modelele Suzuki "ever made"

http://www.suzukicycles.org/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...