Sari la conținut

Vitezometru Hornet


bumsecul
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am un hornet 600 din 99 si m-am trezit zilele trecute ca nu mai misca deloc acul vitezometrului. Turometrul este inca la datorie, la fel si indicatorul de temperatura si restul becurilor de pe bord.

 

Motorul a fost in revizie in toamna cand am schimbat pe el consumabilele si kit-ul de transmisie. De atunci am facut vreo 2000 km.'

 

Daca aveti vreo sugestie de unde sa ma uit si ce sa caut sunt recunoscator.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odometrul si trip-ul mai merg? Atunci s-ar putea sa fie ori melcul de la roata (AFAIK problema clasica la Honda), ori cablul de kilometraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a zis si mai sus :D

 

Am si eu problema asta la vacuta mea, am verificat cablul la ambele capete si e ok, l-am invartit si am vazut ca se misca acul vitezometrului ... concluzia "melcul" ori e rupt ori s-a strambat si nu mai prinde cablul.

 

 

Spor la surubait

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunteti siguri ca este mecanic si nu electronic? Fiind din 99 tind sa cred ca electronic si automat nu exista nicun melc in roata. Deci tre sa fie ceva ori la senzor ori la partea electronica de pe bord in sine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunteti siguri ca este mecanic si nu electronic? Fiind din 99 tind sa cred ca electronic si automat nu exista nicun melc in roata. Deci tre sa fie ceva ori la senzor ori la partea electronica de pe bord in sine .

 

Din ultimele cercetari la fata locului, senzorul de la vitezometru vine de undeva de la pinionul mic de la transmisia finala. Nici nu se atinge de roata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Hornet senzorul este pe pinionul mic din fata, de atac. Poate ai umblat acolo si nu ai pus bine la loc ceva... Poti sa demontezi carcasa aia gri de plastic de la pinion, si sa cureti bine pe acolo cu motorina sau WD40 si vezi ce mai zice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...