Sari la conținut

Probleme - Mobra


alecs
 Share

Postări Recomandate

Frati mobristi si "comunisti" in general vin si eu cu o intrebare: de ce imi sare din viteza? Nu se intampla intotdeauna dar uneori in a III-a in plina acceleratie "sare" , nu mi s-a mai intamplat pana acum si nu stiu ce ar putea fi.

Ce credeti?

Multumindu-va anticipat,

un calduros salut cu faru' :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce mai stiu si eu de la cei mai in varsta, si din ce am mai aflat de pe forum pot sa spun Âşi eu că este de la acel ax pană care selectează pinioanele, care probabil s-a tocit Âşi nu mai ține bilele "umflate" în dreptul pinionului de viteza a III-a. Ăsta este cel mai plauzibil lucru care se putea întâmpla.

 

La mine de exemplu sare din viteza I uneori când e motorul rece dar după ce se încălzeÂşte nu mai face aÂşa. (Nebănuite sunt căile funcționării cutiei la Mobra! :laugh: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, am observat ca astazi dupa ce "am incalzit-o" aprox. 30 de km nu mai facea asa. Schimba bine si nu mai sarea (chiar ca nebanuite sunt principiile functionarii cutiei la Mobra). Sare atunci cand este rece si "trag" mai mult de a III-a... probabil o fi de la acel ax pana, o sa incep sa caut poate gasesc unul nou ca vine primavara

Salutari cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, probabil de la atata frig axul pana se contracta in asa hal incat nu mai are dimensiunile normale (este mai mic) si nu mai functioneaza cum trebuie. Cand se incalzeste revine la dimensiunile originale si isi face treaba cum trebuie.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

axu care selecteaza vitezele e facut zob .. nu tre decat sa dai capacu de la motor jos de pe partea cu ambreiaju si il scoti e akolo .. nu te chinuii sa desfaci tot motoru .. axu cost in jura a 120mii ... da si mie un carburator de hoinar ... sau un clilindru .. fa si u o fapta buna

post-10129-1146684037.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, eu fac o fapta buna, dar nu am cilindru

un carburator de Hoinar am dar nu este complet

daca te ajuta cu cea mai mare placere.

Salutari cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ajuta mult de tot .. il dai ???

fac eu ciste .. cand ne-om vedea ... faza e ca tre sa il trimitzi prin posta ...

il .. dai ??uite adresa mea de mail: dark_war18@yahoo.com...

scrie si u cat mai repede ..plz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carburatorul il dau ... nici o problema in sensul asta

trebuie insa sa vedem cum il trimit, in schimb poate ne spui si noua cate ceva din "secretele" modificarilor voastre la motoare :moto:

Hai noroc, si salutari cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai uite cum se face .... se lucreaza pe cartere akolo la buza de la transfere ... si o retezi cu o pila .. se umbla mult pe cilindru adic ... coborate transferele .... si marite evacuarea si admisia .. si se mai dau transfere .. aprindere electronica de drujba ... k sa urce mai mult in ture ..

da si mie un mail k sa iti dau adresa mea .. sa imi trimitzi si mie alea ... platesc eu posta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io unu zic lucrul urmator shi anume mobra era pe vremuri innainte de astea o motoreta numa buna de agatat gagici pe timpuri dar azi este exact invers cu ea se feresc toti cu zambetul de buze .Mai ales fetele .Au aparut tampeniile astea de piaggio pistoale cu apa le putem numii faci 30 de km cu ele la drum lung shi se rupe curiaua aia ca nu are racire shi te lasa_n drum asa ca nu le mai laudati atata voi astia care aveti macar sa fie o iava cu pedale decat piaggio nuuuuu?????? Mobra e cea mai tare shi buna la aspect la tot shi sa nu mai rada lumea de ea. punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...