Sari la conținut

Modificare toba


bistike
 Share

Postări Recomandate

Salutare oameni buni! Am si eu o intrebare. Am un Honda F3 cu o toba LeoVince SBK si nu suna ca lumea. Am o posibilitate de a modifica interiorul sa sune mai bengos :D . Am incercat sa scot interiorul dar atuncea suna prea tare si dupa o turatie mai mare suna urat. Daca are cineva ceva ideie help me pleace!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni! Am si eu o intrebare. Am un Honda F3 cu o toba LeoVince SBK si nu suna ca lumea. Am o posibilitate de a modifica interiorul sa sune mai bengos :D . Am incercat sa scot interiorul dar atuncea suna prea tare si dupa o turatie mai mare suna urat. Daca are cineva ceva ideie help me pleace!!!!

Nu suna "ca lumea"??? Si eu am fost la fel de "destept", am avut o iluzie optica, ca tobeLE mele nu suna ca lumea (motorul meu are doua tobe, Kawasaki ZZR 600, an fabricatie 2000)! In loc sa stau in banca mea, am gasit un "meserias" care s-a oferit sa le "tuneze". Sa nu-ti spun, asa "tuning" mi-a facut la tobe, incat suna ca avionul, mi-e si groaza sa ies cu motorul, mai ales in oras! Si m-am apucat sa dau anunturi pe acest forum, in stanga si in dreapta pe internet, sa-mi caut tobe originale!!! Parerea mea, gandeste-te bine, solutiile artizanale nu sunt o...solutie (scurtam, gaurim, sudam, facem, dregem) ti-o spun din experienta!!!

P.S. Nici acuma nu mi-am gasit tobe, ma scarpin cu mana dreapta la urechea stanga, dar...nu gasesc! Profit de ocazie: ARE CINEVA CELE 2 TOBE DE CARE AM NEVOIE???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu suna "ca lumea"??? Si eu am fost la fel de "destept", am avut o iluzie optica, ca tobeLE mele nu suna ca lumea (motorul meu are doua tobe, Kawasaki ZZR 600, an fabricatie 2000)! In loc sa stau in banca mea, am gasit un "meserias" care s-a oferit sa le "tuneze". Sa nu-ti spun, asa "tuning" mi-a facut la tobe, incat suna ca avionul, mi-e si groaza sa ies cu motorul, mai ales in oras! Si m-am apucat sa dau anunturi pe acest forum, in stanga si in dreapta pe internet, sa-mi caut tobe originale!!! Parerea mea, gandeste-te bine, solutiile artizanale nu sunt o...solutie (scurtam, gaurim, sudam, facem, dregem) ti-o spun din experienta!!!

P.S. Nici acuma nu mi-am gasit tobe, ma scarpin cu mana dreapta la urechea stanga, dar...nu gasesc! Profit de ocazie: ARE CINEVA CELE 2 TOBE DE CARE AM NEVOIE???

Pff! Edit: Am avut o iluzie FONICA, nu optica!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar scurteaz-o cativa cm :D

 

Nu inteleg...daca vreti atentie,umblati fara tobe,ce naiba,ca tot una-i.Se va uita un intreg bulevard dupa avioanele voastre...Iar daca veti iesi din oras(oare iesiti?) dupa vre-o 100 km veti avea impresia ca ati stat langa un motor de Boeing 707.Cum naiba puteti merge cu asemenea tobe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni! Am si eu o intrebare. Am un Honda F3 cu o toba LeoVince SBK si nu suna ca lumea. Am o posibilitate de a modifica interiorul sa sune mai bengos :D . Am incercat sa scot interiorul dar atuncea suna prea tare si dupa o turatie mai mare suna urat. Daca are cineva ceva ideie help me pleace!!!!

exact aceeasi toba pe acelasi acelasi tip de motor are un prieten de al meu. a mai scos ceva din ea si a obtinut un sunet gros, infundat ceva ce place urechilor fara sa deranjeze prea mult. eu am una originala de fabrica si inca una originala modificata de mine(pt sunet) tot pe cbr f3, si n'as vinde niciuna din ele

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o scurtezi se va auzi mai tare,dar nu neaparat si mai bine1Este o intreaga teorie cu ce trebuie sa contina o toba ca sa se auda intr-un anume fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni! Am si eu o intrebare. Am un Honda F3 cu o toba LeoVince SBK si nu suna ca lumea. Am o posibilitate de a modifica interiorul sa sune mai bengos :baldy: . Am incercat sa scot interiorul dar atuncea suna prea tare si dupa o turatie mai mare suna urat. Daca are cineva ceva ideie help me pleace!!!!

 

Am auzit si eu un LeoVinci SBK montat pe un Hornet si se auzea slab. Si mai sunt si scumpe porcariile astea. Nu inteleg tobele "sport" care se aud doar o idee mai tare decat alea stock.

Editat de Pijama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu un LeoVinci SBK montat pe un Hornet si se auzea slab. Si mai sunt si scumpe porcariile astea. Nu inteleg tobele "sport" care se aud doar o idee mai tare decat alea stock.

 

Si eu am LeoVince SBK pe 900RR si se aude mai slab decat Hurric-ul de pe fostul meu motor (Honda Hornet 600).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni! Am si eu o intrebare. Am un Honda F3 cu o toba LeoVince SBK si nu suna ca lumea. Am o posibilitate de a modifica interiorul sa sune mai bengos :baldy: . Am incercat sa scot interiorul dar atuncea suna prea tare si dupa o turatie mai mare suna urat. Daca are cineva ceva ideie help me pleace!!!!

 

man, in primul rand o desfaci la un capat, apoi tai cam 15-20 cm din ea iar teava gaurita pe magini o dai cat vrei tu cu banda aluminizata de se foloseste pe la aparatele de aer conditionat ( o dai in peste 3 randuri sa nu se arda) si apoi o nituiesti la loc...si se va auzi mai bine.... :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa fim seriosi ! Eu merg pe ideea : N'ai treaba , nu te baga ! Deci... nu m'am apucat singur . mai bine o lasi asa decat sa o strici si sa nu mai scoti nimic din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca scoti ceva din interiorul ei va suna a gol . si nu stiu cat iti va placea... Daca tot vreti sa va chinuiti intrebati'l pe emylyo ce si cum... va mai ajuta cu cateva sfaturi (daca vrea) , asta ca sa nu va stricati tobele . :baldy:

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai voi de ce credeti ca o toba aftermarket e o gramada de bani????ca sa obtii acel sunet ..e o intreaga istorie,daca fiecare ar putea sa-l obtina indoind o bucata de tabla atunci ar costa cativa banuti acolo .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilell astea o sa lucrez la un Leo pt r6.O sa va arat detaliat daca am timp ce contine o toba din zona medie si ce se face la ea ca sa se auda grav!Pana acum am gasit ce trebuie doar in AKRAPOVICK,YOSHI si Termignoni.Chestia cu banda aluminizatatine cateva sute de km si se arde!

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o taia ca mai rau faci. mai bine scoate ceva din interiorul ei

 

n-ai ce sa scoti din ea cristi , tobele sport , aftermarket . sunt goale in interior, functioneaza ca un amortizor de zgomot nu sunt ca cele stock cu site si cu camere .care intoarc aerul .. au in strat de 3-4 mm de vata de sticla intre invelizul exterior si invelisul interior , tai din ea ca dintr-un " :baldy: salam "

 

eu am taiat tobe si sport si stock . nu e foarte comlicat, numai ca trebuie sa fii atent , aventual sa faci niste probe ca sa nui tai prea mult , ma refer la cele aftermarket. ca iti rupe capul daca exacerezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vata de sticla au doar cele de 2 lei.In mod normal au teava perforata directa,peste ea o plasa inoxidabila deasa,apoi o lanica metalica,ata speciala din vata de sticla.Cele cu vata de sticla sunt cele mai ieftine.Hai ca ma duc sa ma apuc de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut azi si probat toba.Am facut si poze,dar nu are rost sa le postez pentru ca este rodul muncii mele a 2-3 ani.Fiecare este liber sa faca ce vrea la toba lui.Daca vrea calitate va trebui sa apeleze la persoane care stiu ce fac.Userul va poate spune acum parerea lui.Toba a iesit super.A fost scurtata deoarece a suferit un accident si era sparta si lipsea o bucata de carbon.Datorita iesirii destul de mari am reusit un sound puternic si infundat.Este a 6-7 toba pe care o modific si a iesit ok.A fost o provocare pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Userul fiind eu . Ce sa mai zic... te dau in judecata ! Mi'ai tulburat viata ! Iti multumesc inca odata, si te rog sa faci rost de bani sa imi repari tavanul la garaj ! Glumesc evident. Suna demential , infundat in ture joase iar in ture inalte se ascute putin sunetul si devine isterica in draci ! merci ! :baldy: :lol:

PS : la 8-9000rpm parlesc porcul :) si probabil la 14000 tai ca cu autogenul ! (cu ultima parte am exagerat , cui i pasa ? sunt fericit :wacko: )

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact aceeasi toba pe acelasi acelasi tip de motor are un prieten de al meu. a mai scos ceva din ea si a obtinut un sunet gros, infundat ceva ce place urechilor fara sa deranjeze prea mult. eu am una originala de fabrica si inca una originala modificata de mine(pt sunet) tot pe cbr f3, si n'as vinde niciuna din ele

 

Salut cristi cbr. Am incercat si eu so scot din ea cate ceva dar nu-mi place cum suna si am puso inapoi. Nu intrebi de la prietenul tau ce si cum o facut s aiba un sunet mai tare. Mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...