Sari la conținut

Bucuresti - Thassos, 1-3 Mai 20009


Postări Recomandate

Cum nu fusesem in Grecia niciodata si nici nu iesisem cu motorul din tara pana acum, am zis ca cele 3 zile libere ar fi un bun prilej pentru un astfel de drum. De asemenea, e prima data cand merg la mare de 1 mai si reusesc sa fac si baie in perioada asta a anului. Am plecat cu prietena si inca doi amici, ei trei in masina si eu pe motor iar planul initial, cum il vedeam eu cel putin, era sa mergem undeva pe langa Alexandroupolis. Oamenii au zis ca nu mai conteaza cateva ore de traseu si asa ne-am decis sa mergem in Thassos.

 

Traseul ales a fost alterat pe parcurs si pe rand, de clacarea GPSului pe care il aveam in dotare precum si de neatentia noastra la unele indicatoare. Ne-am mai oprit, ne-am mai ratacit, discutii ca sa nu ne abatem de la drumul principal (gasisem eu o "scurtatura"), ne-am mai oprit iar... si tot asa am facut vreo 15 ore cu ferry cu tot pana pe insula.

 

La intoarcere am venit prin muntii din sudul Bulgariei, Thassos - Drama - granita Exohi - Gotse Delchev - Dospat - Stamboliyski - autostrada spre Stara Zagora si Shipka spre casa. Bucata Devin - Krichim a fost cam prost asfaltata, multe gropi etc, dar merita sa faci drumul daca nu il alegi doar pentru tranzit. Shipka - misto partea nordica, curbe largi prin padure si asfalt foarte bun, cea sudica in schimb e precum partea argeseana a Transfagarasanului nostru. Un drum foarte interesant, foarte bine asfaltat si pustiu mergea de la Veliko spre Nova Zagora, dar am inteles ca nu este terminat; noi am inaintat doar 8, 9 km pe el.

 

post-5978-1241595825_thumb.jpg

 

Ca viteza s-a mers binisor, cu aprox. 30-50 peste limite si fara nici un fel de probleme. Am fost insa destul de atenti si nu am fortat unde nu era cazul. Prin Bulgaria am intalnit cam 5 echipaje de politie la dus si vreo 2 la intors, insa nu ne-a oprit nimeni. In Grecia nimic, doar un echipaj al politiei de frontiera.

 

Buget (ptr. 1 pers, 3 zile, 2 nopti de cazare, mancare de-acasa si cam 1660 km) - cam 140 iepuroi:

70 euro - benzina (4,7% consum mediu, in BG si GR era mai scumpa ca la noi!)

35 euro - cazarea

15 euro - bacul ptr Thassos dus-intors

20 euro - o caracatita, un suc si un parc de distractii

 

post-5978-1241595443_thumb.jpgpost-5978-1241595454_thumb.jpgpost-5978-1241595495_thumb.jpgpost-5978-1241595509_thumb.jpgpost-5978-1241595483_thumb.jpgpost-5978-1241595468_thumb.jpgpost-5978-1241595523_thumb.jpgpost-5978-1241595537_thumb.jpgpost-5978-1241595567_thumb.jpgpost-5978-1241595585_thumb.jpgpost-5978-1241595602_thumb.jpgpost-5978-1241595622_thumb.jpgpost-5978-1241595635_thumb.jpgpost-5978-1241595645_thumb.jpgpost-5978-1241595657_thumb.jpgpost-5978-1241595673_thumb.jpgpost-5978-1241595710_thumb.jpgpost-5978-1241595738_thumb.jpgpost-5978-1241595754_thumb.jpgpost-5978-1241595762_thumb.jpg

 

(Restul pozelor: http://picasaweb.google.ro/florin.gtr/ThassosDe1Mai#)

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo pentru initiativa si......curajul de a nu mai baga bani in mizeria de litoral romanesc

daca tot cheltui niste bani macar fa.o pentru lucruri/locuri NOI

 

cat a plouat din drum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu fusesem in Grecia niciodata si nici nu iesisem cu motorul din tara pana acum, am zis ca cele 3 zile libere ar fi un bun prilej pentru un astfel de drum. De asemenea, e prima data cand merg la mare de 1 ....]

 

 

foarte frumoase fotografiile !

 

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thx. / La dus a inceput sa ploua cu aprox. 1-2 ore inainte de granita cu Grecia si asa a tinut-o pana aproape de Komotini. In afara de ghete si manusi, am ramas destul de uscat, casca nu se aburea deci n-au fost probleme. Temperatura a fost intre 12-13 grade in munti pana spre 20 mai la ses. Sambata a fost vreme frumoasa si duminica am prins doar vreo 30min de ploaie pe la bulgari. A fost ok, ce mai, am avut cate putin din toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! traseul asta vreau sa-l fac si eu cu prietena la sfarsitul lui august.

 

eu pe virago 535 (transalp/bandit daca il vand pana atunci) si ea pe virago 250 (cb500 sau slr650 daca o vinde pana atunci)

crezi ca merge facut dintr-o bucata (fara innoptare) la o viteza medie de 100 km/h inafara orasului si 75 km/h in localitati?

 

eu facusem un calcul pentru 2 mobre, 2 insi, 4 zile si cu o mica rezerva ajunsesem la 700 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! traseul asta vreau sa-l fac si eu cu prietena la sfarsitul lui august.

 

eu pe virago 535 (transalp/bandit daca il vand pana atunci) si ea pe virago 250 (cb500 sau slr650 daca o vinde pana atunci)

crezi ca merge facut dintr-o bucata (fara innoptare) la o viteza medie de 100 km/h inafara orasului si 75 km/h in localitati?

 

eu facusem un calcul pentru 2 mobre, 2 insi, 4 zile si cu o mica rezerva ajunsesem la 700 euro.

 

Imi este destul de clar din traseele facute pana acum ca nu atat viteza te poate trage in jos ca timp, cat opririle lungi sau/si dese. Cel putin ptr un astfel de drum si luand in calcul viteze de bun simt. Daca mergeti cat de cat fluent si la vitzele mentionate de tine ar trebui sa faceti drumul in 12, 13 ore, insa poate fi destul de obositor si daca il puteti face intr-o singura zi depinde in mare parte de voi si de cat de bine va impacati cu saua mobrelor. Banii va ajung sigur, iar daca vreti sa fie un pic mai ieftin, mai putin aglomerat si sa nu va rupa soarele cred ca ar fi o idee buna sa va impingeti concediul cu o saptamana, doua. Am inteles ca pe-acolo e foarte cald in iulie-aug si ca e furnicar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitarile mele domnu Florin :wacko: . A-i tras o tura de 1 mai, superba.

Desii nu am fost niciodata in Grecia, respectiv pe Insula Thassos, observ ca peisajul si locurile sunt extraordinare. Iti urez sa o tii tot asa si sa ai cati mai multi km parcursi calare pe TDM-ul tau.

Te salut si numai bine :moto:

 

ps: costurile calatoriei au iesit super ok :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ref. la cazare, camera dubla a fost 35 euro, fara mic dejun, dar cu baie, A/C in camera, plaja la 50m etc. Sunt niste poze pe Picassa, linkul e in primul post. Poti sa gasesti si cu 25 euro camera in Thassos, insa in extrasezon, cum am fost noi acum, insa ne-am grabit putin si am vrut sa avem rezervat din tara, ca sa nu alergam noaptea pe-acolo dupa cazare. Pe tarm, in Kavala de ex. tarifele sunt un pic mai mari, de pe la 35-40 in sus. Ma rog, nu mai platesti bacul si oricum... Thassos e o insula, Kavala e oras, depinde ce vrei sa faci si cate zile ai la dispozitie.

 

Prin ce oras se trece granita de la bulgari la greci?

Sunt cel putin 3 granite. Granita de est e pe la Svelingrad, inspre Alexandroupolis. S-ar putea sa mai fie o granita... undeva deasupra orasului grecesc Xanthi, pe unele harti apare pe altele nu, unii zic ca ala nu e un drum terminat, altii ca e dar ca e greu practicabil. Daca s-ar putea trece pe-acolo, cert e ca ala ar fi cel mai scurt drum spre Thassos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ref. la cazare, camera dubla a fost 35 euro, fara mic dejun, dar cu baie, A/C in camera, plaja la 50m etc. Sunt niste poze pe Picassa, linkul e in primul post. Poti sa gasesti si cu 25 euro camera in Thassos, insa in extrasezon, cum am fost noi acum, insa ne-am grabit putin si am vrut sa avem rezervat din tara, ca sa nu alergam noaptea pe-acolo dupa cazare. Pe tarm, in Kavala de ex. tarifele sunt un pic mai mari, de pe la 35-40 in sus. Ma rog, nu mai platesti bacul si oricum... Thassos e o insula, Kavala e oras, depinde ce vrei sa faci si cate zile ai la dispozitie.

 

 

Sunt cel putin 3 granite. Granita de est e pe la Svelingrad, inspre Alexandroupolis. S-ar putea sa mai fie o granita... undeva deasupra orasului grecesc Xanthi, pe unele harti apare pe altele nu, unii zic ca ala nu e un drum terminat, altii ca e dar ca e greu practicabil. Daca s-ar putea trece pe-acolo, cert e ca ala ar fi cel mai scurt drum spre Thassos.

 

 

pe google maps am gasit acel drum, pe via michelin nu e :moto:

 

scurtezi cu 150 km daca ar fi acel drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cel putin 3 granite. Granita de est e pe la Svelingrad, inspre Alexandroupolis. S-ar putea sa mai fie o granita... undeva deasupra orasului grecesc Xanthi, pe unele harti apare pe altele nu, unii zic ca ala nu e un drum terminat, altii ca e dar ca e greu practicabil. Daca s-ar putea trece pe-acolo, cert e ca ala ar fi cel mai scurt drum spre Thassos.

 

Am incercat noi sa intram la bulgari din Xanti printr-o localitate Miki cum zicea google maps. NU e granita acolo. Trebuie sa mergi inca vreo 100 km din Xanti pana in Drama pentru granita. Noi am preferat sa ne intoarcem la alexandropoli pe unde am venit.

 

Eu am fost in Kavala in perioada similara sau marog pe acolo 30 apr - 2 mai. In kavala cel putin la hoteluri (care nu sunt multe) cazarea a fost 50 euro . Si cam asa e incepand de la ... ca sunt si hoteluri mai scumpe. O sa revin si eu cu poze. Misto Thasos imi pare rau ca nu am ajuns si eu acum , dar ne-a speriat prognoza meteo pentru duminica si am plecat de sambata.

 

Se poate ajunge intr-o zi destul de ok ... cel putin in kavala. O conditie este sa pleci destul de devreme din Bucuresti. Zic eu un max 7 7.30. Noi (eu cu prietena in spate) am ajuns in Kavala pe la 17.30, dar nu prea am zabovit pe drum decat strictul necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! traseul asta vreau sa-l fac si eu cu prietena la sfarsitul lui august.

 

eu pe virago 535 (transalp/bandit daca il vand pana atunci) si ea pe virago 250 (cb500 sau slr650 daca o vinde pana atunci)

crezi ca merge facut dintr-o bucata (fara innoptare) la o viteza medie de 100 km/h inafara orasului si 75 km/h in localitati?

 

eu facusem un calcul pentru 2 mobre, 2 insi, 4 zile si cu o mica rezerva ajunsesem la 700 euro.

 

 

anul trecut de paste,am fost acolo cu scuterul din semnatura...buc-thassos 12,5 ore cu ocolit/ratacit 100 km...cu banii esti cam la limita,spre aventura..:angry:

caut link si-ti dau PM.

 

pt initiatoru` de topic...misto poze. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat noi sa intram la bulgari din Xanti printr-o localitate Miki cum zicea google maps. NU e granita acolo. Trebuie sa mergi inca vreo 100 km din Xanti pana in Drama pentru granita.

Hm... nu acela ar fi drumul, Xanthu - Miki - Ehinos e un dead-end, drumul ar fi un pic mai in dreapta, deasupra orasului Komotini: http://www.wikimapia.org/#lat=41.2339294&a...amp;m=a&v=2 Este practic principalul "E 85" dar care cred ca nu e terminat. S-ar putea sa fie un soi de Transalpina, dar cine stie.

 

Bai, voi ori ati gonit ori ati venit teleghidati :angry:... tu 10 ore, raducu 12,5 cu ocol de 100km, mi se pare destul de putin. Noi am scos un rusinos 15 ore , dar ma gandesc ca si daca mergeam in ritmul meu si nu aveam micile problemele pe care le-am intampinat tot nu faceam sub 12 ore. Bine, in alea 15 ore am pus si bacul si asteptarea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, voi ori ati gonit ori ati venit teleghidati :angry:... tu 10 ore, raducu 12,5 cu ocol de 100km, mi se pare destul de putin. Noi am scos un rusinos 15 ore , dar ma gandesc ca si daca mergeam in ritmul meu si nu aveam micile problemele pe care le-am intampinat tot nu faceam sub 12 ore. Bine, in alea 15 ore am pus si bacul si asteptarea lui.

12,5 ore fara bac..la bac am stat 5 minute,oricum.

..si ne-a plouat 300 km rau de tot..si am incercat sa fugim de ploaie..acolo cred ca am recuperat. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...