Sari la conținut

Vopsea Neagra Termo


apasu77
 Share

Postări Recomandate

Am achizitionat o Kawa Z650 si motorul cindva a fost dat cu o vopsea neagra si acum sa mai cojit pe unele locuri.As vrea sa revopsesc bucatile care erau vopsite sa arate si el intr-un fel ca asa zici ca e din MadMax

post-5473-1139391178_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, cica sunt niste spray-uri cu vopsea termorezistenta, pe la magazinele de profil

am vazut la cineva tobele de la nipru vopsite cu asa ceva (negru mat), si nu se modificase culoarea coturilor nici la iesirea din cilindru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopseaua aia de care zice DMW-ul se cheama SINTO 800HT. Eu am vopsit cilindrul + chiulasa asta vara si no problem. E sub forma de spray- 400ml, costa cca. 15 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cam tot ce se gaseste la noi in materie de vopsea termo(*conductiva si *rezistenta, nu *izolanta ;) ) si pe evacuare, in special coturi, nu rezista NIMIC mai mult de pana la prima ploaie. Totusi pe blocul motor cred ca merge "SINTO" negru-mat care se gaseste la Carrefour, spray. Se mai gaseste in targ una pe baza "siliconica" , e de cacao, fierbe cu basici si se matuieste cu acest model, dupa care la prima ploaie iese rugina.

 

Totusi, sper ca nu te apuci a dai motorul jos numai ca e sarita voseaua :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cam tot ce se gaseste la noi in materie de vopsea termo(*conductiva si *rezistenta, nu *izolanta ;) ) si pe evacuare, in special coturi, nu rezista NIMIC mai mult de pana la prima ploaie. Totusi pe blocul motor cred ca merge "SINTO" negru-mat care se gaseste la Carrefour, spray. Se mai gaseste in targ una pe baza "siliconica" , e de cacao, fierbe cu basici si se matuieste cu acest model, dupa care la prima ploaie iese rugina.

 

Totusi, sper ca nu te apuci a dai motorul jos numai ca e sarita voseaua :finger:

 

 

Depinde eu am vopsit toata evacuarea de la vechiul motor cu sinto rezistent la 800 grade si nu am avut nici o problema cu saritul vopselei.

Aceasi situtie si cu evacuarea unui DR de 650cmc care de 1 an si jumatate nu are nici o problema cu coturile vopsite cu sinto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe coturile de la Guzzi nu a rezistat nimic, chiar cu o curatare la sange cu peria in flex si cu smirghel, degresat inainte, dat mai multe straturi.... :10: Pana la urma tot iesea la iveala culoarea preferata pntru timp ploios, adica ruginiu ;) Orice strat de vopsea a cedat in momentul in care m-a prins loaia cu coturile incinse :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa vopsesc dechit blocul motor

nu am de ghind sa dau notorul jos

dar se vede naspa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Io am luat pt Uralul verde un spray Auto K Racing negru termorezistent. Am dat 130 000 dar nu a tinut prea mult la coturi unde e cel mai cald. Pentru blocul motor cred ca e Ok si arata si bine negru-mat.

O gasesti la un magazin dintre REgie si Crangasi pe o straduta, te duc io daca vii incoa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinto pe teava de la intrarea in toba care era ruginita muci, periata bine cu flexul cu perie oala si degresat, pana acum am 1300 km + noroi + spalat de 3 ori cu presiune si arata ca in prima zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...