Sari la conținut

Doua Baterii In Serie


micro
 Share

Postări Recomandate

Daca le legi in serie o sa se intimple ceva rau. Cel mai probabil partea electronica, aprinderea, etc.

Inseriate dau 24v. Nu iti foloseste la nimic.

In paralel ar da o putere mai mare, dar la aceeasi tensiune de 12v. Numai ca nu se recomanda, pentru ca bateriile nu sint identice din fabrica si se pot descarca una pe alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am va la unele scoootere ca au casetofon,neoane,boxe,etc pe eela intrebarea meas ester deca pot sa leg uin serie doua baterii?Merge electromotorul sau face booom?

daca ai electrica pe 6 v nu merge sa legi baterii in serie

daca ai pe 12v poti sa pui o baterie mai mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge, daca le legi in serie se dubleaza tensiunea. Ca sa maresti capacitatea trebuie sa le legi in paralel. Chiar si asa insa, in mers instalatia e tinuta de alternator, nu de baterie, asa ca daca pui prea multi consumatori se arde. Exact ce inseamna "prea multi" depinde de la caz la caz, in functie de cat duce alternatorul si cat e deja consumat de instalatie existenta (aprindere, far, incarcarea bateriei, etc).

 

P.S. scrie mai corect, e obositor (sa nu zic mai mult) sa citesti posturi scrise ca al tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

merge in paralel, eu asa am la drum lung ziua si nu folosesc farul! in caz ca ma lasa incarcarea mai am una de rezerva si cu o baterie fac 100-120 de km! noaptea merg numai pe una ca nu stiu daca e destul de puternic alternatoru' sa-mi incarce 2 cu luminile puse!

 

in legatura cu scuterele alea cred ca ori au un alternator aftermarket mai mare sau sistemul dudio si neoanele sunt in asa fel proiectate incat sa consume foarte putin curent! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stress LP , io am facut cu bateria auto la Ural maxim 80 km fara incarcare pana sa-mi bag alterantor. Era groaznic daca pe drum o auzeam ca merge doar intr-unul. Caram redresorul cu mine :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metoda cea mai sigura este sa iti pui consumatorii astia noi pe o insalatie electrica separata, pe a doua baterie, fara sa o legi la alternator. Singura problema este ca fara alternator bateria aia se descarca si trebuie sa o incarci tu singur cu un redresor din cand in cand.

Pentru a evita problma cu o baterie descarcand-o pe cealalta trebuie ca bateriile sa fie identice (asta include vechimea).

 

Intrebarea la care trebuie sa raspunzi insa inainte de altceva este de cat curent - in plus fata de ce iti ofera instalatia actuala - ai nevoie. Altfel risti sa te chinui de pomana incercand sa rezolvi o problema care nu exista, sau mai rau sa modifici instalatia si tot sa nu ai curent suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa un calcul si vezi ce consumatori in plus ai si pune-ti o baterie de amperaj mai mare, ar mege si cu 2 baterii in paralel dar asta ar insemna sa ai si doua alternatoare (unul nu poate incarca 2 baterii).....cea mai buna ar fi o baterie de masina (da n-ai loc :finger: ) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa un calcul si vezi ce consumatori in plus ai si pune-ti o baterie de amperaj mai mare, ar mege si cu 2 baterii in paralel dar asta ar insemna sa ai si doua alternatoare (unul nu poate incarca 2 baterii).....cea mai buna ar fi o baterie de masina (da n-ai loc :finger: ) ;)

error

nu e nici o diferenta intre o baterie mai mare sau 2mai mici in paralel din punctul de vedere al alternatorului

PUNETI NAIBII MANA PE MANUALUL DE FIZICA DIN LICEU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

error

nu e nici o diferenta intre o baterie mai mare sau 2mai mici in paralel din punctul de vedere al alternatorului

PUNETI NAIBII MANA PE MANUALUL DE FIZICA DIN LICEU

 

:finger:

evident, daca capacitatea TOTALA e la fel, poate sa fie o baterie sau 10, alternatorului nu-i pasa. Dar discutia era cum sa maresti capacitatea, nu cum sa maresti numarul de baterii pastrand capacitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...