Sari la conținut

8-10 mai 2009 Ciunget


Postări Recomandate

da, am fost la intrunirea Beemerilor si sper ca nu i-am deranjat cu nimic, eu cu Transalpul si prietena cu Dominatorul

 

vineri 8 mai cca 250 km

Bucuresti -Chitila - Titu - Pitesti - Valcea - Cozia - Brezoi - la cca 700 m de bifurcatia Voineasa - Ciunget cazare la pensiunea Ciobanelul cu 45 lei de persoana pe noapte (in camera Romeo, care se afla langa Julieta), 25 lei ciorba + curcan la gratar si cartofi si salata, 30 lei mic dejun 2 pers (o cana mare de vin, dar cu ceai, o cafea dubla, platou cu branzeturi si carnuri) adica preturi relativ decente, nu chiar de restaurant

sambata 9 mai cca 100 km

deoarece la pensiunea Baciun din satul Ciungetul (aflat la cca 4 km de Ciobanelul ) era intalnirea oficiala a Beemerilor, am dat o raita pe acolo pt binete si am plecat apoi spre lacul Petrimanu, cabana Petrimanu, lacul Galbenul, apoi am coborat pe acelasi drum si am baut o cafea in Voineasa, iar la intoarcere am ciocnit un pahar la Baciu cu posesorii de BMW si cazarea tot la Ciobanelul

duminica 10 mai cca 350 km

Voineasa - lacul Vidra - Voineasa - Brezoi - Valcea - Pitesti - autostrada

soare, ploaie sanatoasa pe la Vidra, soare, picaturi pe Dealul Negru, soare, apus in oglinzi pe autostrada

 

restul detaliilor pozeeee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

DAAAAAAAAAAAAAAAA! Am ajuns si noi la finalul intalnirii de la Ciunget :laugh: , am baut o cafea cu nevastamea si am facut cateva poze.

post-9350-1242129408_thumb.jpg

post-9350-1242129456_thumb.jpg

post-9350-1242129480_thumb.jpg

Editat de mariusMZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

DAAAAAAAAAAAAAAAA! Am ajuns si noi la finalul intalnirii de la Ciunget :eek: , am baut o cafea cu nevastamea si am facut cateva poze.

 

 

Salut!

 

DAAAAAAAAAAAAAAAA! Am ajuns si noi la finalul intalnirii de la Ciunget :) , am baut o cafea cu nevastamea si am facut cateva poze.

post-9350-1242133773_thumb.jpg

post-9350-1242133803_thumb.jpg

post-9350-1242133836_thumb.jpg

post-9350-1242133882_thumb.jpg

post-9350-1242133909_thumb.jpg

post-9350-1242133972_thumb.jpg

post-9350-1242133997_thumb.jpg

post-9350-1242134057_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui o harta cu traseul cum se ajunge la Lacul Galbenu ? Ii tare faina zona , si barajul !

 

Frumoasa tura atzi facut :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord intru totul...PREA SUPERBA TARA AVEM... :)

Si intaresc si eu pe transalpistul de mai sus... :D (sper sa devin si eu unul...)...o harta ceva...sunt ffff. curios...

A, si o intrebare...se poate face cumva traseul cu o Yamaha Virago 535???, Desi din poze...pe unele portiuni...ma cam indoiesc...dar totusi...

Multa bafta! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tot cautat o harta detaliata a zonei pe net dar nu am gasit :eek:

asa ca iti povestesc: daca cobori pe valea oltului dinspre Sibiu spre Rm Valcea, o sa intalnesti un drum la dreapta, in Brezoi, spre Voineasa, cca 40 km. dupa cca 30 km intalnesti un drum la stanga spre Ciungetu, care este la cca 5 km de bifurcatie. din Ciungetu mai sunt cca 25 km pana la lacul Petrimanu (asfalt pana la cca 5 km dupa Ciunget apoi asfalt cu gauri apoi forestier) dupa cca 1 km cabana Petrimanu, apoi drumul trece pe langa lacul Galbenu si urca pe creasta si coboara in Polovragi. de la Petrimanu la Polovragi cca 40 km.

drum bun

Editat de doctoril
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tot cautat o harta detaliata a zonei pe net dar nu am gasit .........

 

Salutare !

 

post-27837-1242197003_thumb.jpg

 

Asta e harta zonei folosita de noi ca sa ne "ratacim" pe coclauri.

Noi am fortat drumul ce merge pe valea Rudaresei sperand ca vom intepa 67C =Transalpina

Daca am fi avut o drujba cu noi (brazi cazuti in drum) poate reuseam (cine stie ..data viitoare)

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faina zona, pe acolo mergeam cu cortu cand eram mai mic si nu ma catzaram la altitudine....mai merita facute in zona Valcea trasee in M.tii Capatanii - sunt brazdate de drumuri forestiere si "strategice" se urca pana pe la 1500-1800m. Sa vad daca fac rost de o harta si postez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui o harta cu traseul cum se ajunge la Lacul Galbenu ? Ii tare faina zona , si barajul !

 

Frumoasa tura atzi facut :eek:

Salutare !

Polovraci -Ch.Oltetului -Lac Galbenul si Petrimanu-Ciunget;la intrarea in Ciunget se face la stg si dupa aprx.5 km la bifurcatie la dr. si urcare pana la un canton silvic ;apoi la stg (spre vest) - drumusorul duce pana la intalnirea cu Transalpina(DN 67C)

 

 

 

http://picasaweb.google.com/florin29radulescu/Forestier2#

post-18718-1242249047_thumb.jpg

post-18718-1242249102_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Polovraci -Ch.Oltetului -Lac Galbenul si Petrimanu-Ciunget;la intrarea in Ciunget se face la stg si dupa aprx.5 km la bifurcatie la dr. si urcare pana la un canton silvic ;apoi la stg (spre vest) - drumusorul duce pana la intalnirea cu Transalpina(DN 67C)

 

 

 

http://picasaweb.google.com/florin29radulescu/Forestier2#

Mersi de harta si de info ! :D

 

M-am uitat la poze. Ce superb ii locu ala de sus de unde se vede lacul :) Abia astept sa ajung si eu in zona aia ! Imi place ... :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Polovraci -Ch.Oltetului -Lac Galbenul si Petrimanu-Ciunget;la intrarea in Ciunget se face la stg si dupa aprx.5 km la bifurcatie la dr. si urcare pana la un canton silvic ;apoi la stg (spre vest) - drumusorul duce pana la intalnirea cu Transalpina(DN 67C)

 

 

 

http://picasaweb.google.com/florin29radulescu/Forestier2#

 

Da-mi voie te rog sa fac niste corecturi.

Nu ca sa te contrazic dar ca sa nu-i indrumam gresit pe cei care vor merge pe acolo.

Polovraci -Cheile Oltetului -OK

Din cheile Oltetului drumul iese in coada lacului Petrimanu ,daca vrei sa mergi spre lacul Galbenu faci stanga ,daca vrei sa mergi spre Ciungetu faci dreapta.

 

In Ciungetu ,intradevar faci stanga ,pe valea Rudaresei ,mergi cca.15 km pana la cantonul Silvic ,esti deja pe platou alpin.

 

Urmeaza portiuni cu padure de brad...Drumul este practicabil ..DACA ..vei avea si o drujba cu tine ..noi nu am mai putut inainta spre 67 C datorita unui grup de 3 brazi cazuti in drum in acelasi loc...brazi din aia de 25-30 de metri.

 

Harta a 2 a este mai corecta.

 

Zona este minunata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie te rog sa fac niste corecturi.

Nu ca sa te contrazic dar ca sa nu-i indrumam gresit pe cei care vor merge pe acolo.

Polovraci -Cheile Oltetului -OK

Din cheile Oltetului drumul iese in coada lacului Petrimanu ,daca vrei sa mergi spre lacul Galbenu faci stanga ,daca vrei sa mergi spre Ciungetu faci dreapta.

 

In Ciungetu ,intradevar faci stanga ,pe valea Rudaresei ,mergi cca.15 km pana la cantonul Silvic ,esti deja pe platou alpin.

 

Urmeaza portiuni cu padure de brad...Drumul este practicabil ..DACA ..vei avea si o drujba cu tine ..noi nu am mai putut inainta spre 67 C datorita unui grup de 3 brazi cazuti in drum in acelasi loc...brazi din aia de 25-30 de metri.

 

Harta a 2 a este mai corecta.

 

Zona este minunata !

Am inteles , pana atunci ne mai documentam !

Si ceea priveste treaba cu brazii sa speram ca intr-o luna tot v-a mai " incurca " pe cineva si ii v-a lua , sau macar taia in 2-3-4. ( ceva padurar de la ocolu ala de care zici )

 

Mersi de info !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...