Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am incercat si eu pe blog . Nu merge . Oricum , ideea este ok . Cineva trebuie sa inceapa sa faca ceva ! Pe parcurs , se pot face modificari .

Mesaj completat

Am incercat si eu pe blog , de dimineata . Nu merge . Oricum , ideea este ok . Cineva trebuie sa inceapa sa faca ceva ! Pe parcurs , se pot face modificari .

Mesaj completat

Daca este cineva interesat sa le administreze , pot sa-i dau parolele in PM . Este vorba de o adresa de e-mail : honda.africa.twin.ro@gmail.com si o pagina pe Facebook : Honda Africa Twin Romania . Eu nu prea am timp disponibil si imi pare rau sa se piarda .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mere blogu.

Stiu

Am phootut eu ceva

Trebuie sa sap diseara, se va rezolva

 

 

Am incercat si eu pe blog , de dimineata . Nu merge . Oricum , ideea este ok . Cineva trebuie sa inceapa sa faca ceva ! Pe parcurs , se pot face modificari .

 

Daca este cineva interesat sa le administreze , pot sa-i dau parolele in PM . Este vorba de o adresa de e-mail : honda.africa.twin.ro@gmail.com si o pagina pe Facebook : Honda Africa Twin Romania . Eu nu prea am timp disponibil si imi pare rau sa se piarda .

Da-mi parolele sa vad despre ce e vorba. Daca nu sunt in stare, va anunt

Putem merge in paralel, blog si facebook, sa vedem care e mai viabil

Problema cu retelele de socializare este ca au o viata a lor

S-ar putea ca peste 2-3-5 ani sa nu mai bage nimeni in seama facebook

 

 

Merge careva la Bikes on Ice?

Sa vedem ce va zice meteo, deocamdata previziunile sunt destul de... racoroase

Cu masina nu ma duc la intrunire moto, in puii mei

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai PM , sefu !

ÂŞ'aci mi-s Âşăf? :)

Băga-mi-aaaaaÂş... :D

 

Acum, o treabă serioasă:

Ieri am vrut să verific dacă robinetul de benzină este pe ON sau pe RES Âşi... surpriză!

Nu am tija aceea, e robinetul "gol"

Are cineva aÂşa ceva disponibil?

 

post-9870-1297685606_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele concluzii:

1. Ori sunt eu prea conservator, ori facebook nu e ceea ce dorim

Adică, pe facebook există contul "Honda Africa Twin Romania", putem sa ne vorbim acolo, sa Âştie lumea că existăm, dar e mai mult un fel de chat avansat

Personal, nu m-a dat pe spate

2. Am creat Âşi un grup pe Google groups, http://groups.google.com/group/xrv750 , chestie care se mai apropie de ceea ce ne-ar interesa pe noi, pentru că este un site securizat, unde se pot inscrie membri (pe Facebook este un singur membru, "Honda Africa Twin Romania"). Avantajul Google groups este ca e gratis, in rest, nicio bucurie (nu se pot uploada fiÂşiere, spațiul este limitat la 100 MB)

3. Rămâne varianta blogului sau a unui forum similar cu transalp.ro, un forum specializat, pe care o sa vi-l prezint în câteva zile. Până când cineva va cumpăra domeniul xrv.ro sau africatwin.ro, nu cred că o să aveți insomnii pentru că adresa este http://www.xrv.moto-travel.ro/forum/ (subdomeniu pe site-ul moto-travel.ro)

Ceva tot o să iasă din astea, eu înclin să cred că veți agreea ideea de forum, pentru că sunteți obiÂşnuiți cu aÂşaceva :)

 

Desigur, dacă cineva are idei mai bune, mă dau la o parte fără păreri de rău, ba chiar dau o mână de ajutor

Preventiv am rezervat africatwin.ro, dar nu l-am plătit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare!

eu sunt stan patitu cu platinile. era sa petrec noaptea cu da-cioata in camp la 20km de fagaras din cauza platinilor puscate(de la buzau de abia m-am tarat pan la bv unde am schimbat condensatoru platinilor, platinile pareau ok)!

asadar, am purces la inspectia platinilor de la pompa de benz!

aratau asa dsc00002fs.th.jpg

 

dsc00004jt.th.jpg

 

le-am slefuit si arata asa

dsc00006mkq.th.jpg

 

dsc00007sj.th.jpg

 

dsc00008rb.th.jpg

 

am tot mesterit eu pe acolo sa calce cat mai bine una pe alta dar ca noi n-am reusit sa le fac!

luand in calcul ca voi v-ati mai luptat cu asa ceva o estimare cu privire la grosimea platinilor ramasa si eventual nr de km ce mai pot fi parcursi fara ganduri negre?

ps: cand prind ceva timp liber si piesa am sa fac asa ceva http://cbrforum.com/forum/showthread.php?t=102151

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luand in calcul ca voi v-ati mai luptat cu asa ceva o estimare cu privire la grosimea platinilor ramasa si eventual nr de km ce mai pot fi parcursi fara ganduri negre?

Chiar nu inteleg de ce nu au facut japonezii un modul electronic de comanda al pompei

Il poate face orice electronist, nu e mare branza

Un modul electronic ar putea sa varieze debitul in functie de turatie, nu mai ai treaba cu contactele etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare!

eu sunt stan patitu cu platinile. era sa petrec noaptea cu da-cioata in camp la 20km de fagaras din cauza platinilor puscate(de la buzau de abia m-am tarat pan la bv unde am schimbat condensatoru platinilor, platinile pareau ok)!

asadar, am purces la inspectia platinilor de la pompa de benz!

 

Vii acasa fara probleme ! Faci plinul de benzina cumva si anulezi pompa !

Am patit-o si eu mai demult si asa am procedat.

Mesaj completat

ÂŞ'aci mi-s Âşăf? :)

Băga-mi-aaaaaÂş... :D

 

Acum, o treabă serioasă:

Ieri am vrut să verific dacă robinetul de benzină este pe ON sau pe RES Âşi... surpriză!

Nu am tija aceea, e robinetul "gol"

Are cineva aÂşa ceva disponibil?

 

post-9870-1297685606_thumb.png

 

Maine dimineata cand ajung la munca intru pe EPC-ul Honda si-ti dau un pret la tija respectiva. Se poate aduce in 4 zile.

Daca mai sunt doritori, eu lucrez in domeniu(suntem dealer SUZUKI, KTM, KAWASAKI si HONDA auto) si va pot ajuta cu piese de Honda in 4 zile !

Avem preturi bune si la uleiuri, consumabile...etc. Apelati cu toata increderea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la site/blog/facebook... eu am deja vreo 2 bloguri si pagina de facebook inregistrata. ideea era ca pagina de facebook sa o tinem nu pentru chat, ci pentru anunturi legate de intruniri si excursii, pentru ca din ce in ce mai multa lume sta pe facebook, si nu ma refer la ai nostrii, ci la lumea de afara. poate o sa facem intrunirile "internationale". deci pe facebook facem anunturi.

pe blog putem sa scriem fiecare din noi, si sa postam diverse lucruri. de aceea intrebam acum cateva pagini in urma ce parere aveti de harta de site propusa de mine. m-am gandit ca e destul de completa si o sa satisfaca pe toata lumea.

daca o sa incepem fiecare sa lucram la cate ceva, o sa iasa o varza totala. asa ca cel mai bine e sa ne unim ideile, si cand ne apucam de treaba sa fie totul bine stabilit. deci, aruncati un ochi pe lista acea si vedeti daca e bine conceputa si eventual veniti cu idei. apoi sa vedem care din noi se pricepe mai bine la net, sa faca pagina. eu am vb deja cu un amic grafician pentru designul paginii.

p.s. mi-am facut si cont pe site-ul acela cu moto-travel. e destul de bun, dar trebuie structurat altfel. mai vb.

 

maine scap... o sa am si eu in sfarsit liber doua saptamani. sper sa reusesc sa schimb furca si roata fatza, si sa fie gata de drum. ma mai gandesc daca imi fac vant in weekend spre bikers on ice...

Mesaj completat

http://afrikatwinromania.blogspot.com/

ma gandeam sa il folosim pe acesta. scot pozele, il structuram bine, si cred ca o sa fie ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. mi-am facut si cont pe site-ul acela cu moto-travel. e destul de bun, dar trebuie structurat altfel. mai vb.

 

ma gandeam sa il folosim pe acesta. scot pozele, il structuram bine, si cred ca o sa fie ok...

Nu este absolut nicio problema :)

Cum am mentionat mai sus, nu ma inghesui sa fac EU ceva, am venit doar cu o propunere

Mie oricum nu imi surade nici Facebook, nici blogurile, parca mai mult mi-ar face cu ochiul un mic forum in care putem sa facem cate un topic pentru fiecare problema in parte (parerea mea) :D

Si tot cum am scris mai sus, voi prezenta si forumul, care este pe domeniul meu, pe hostul inchiriat de mine la TLH, deci nu implica niciun cost pentru voi

Daca posesorii de africane vor alege facebook sau blogspot, il inchid fara niciun regret, cu constiinta impacata ca am incercat sa fac ceva pentru grup :)

P.S. Eu nu am acces pe blogspot de la serviciu, probabil cine lucreaza intr-o institutie publica stie de ce

 

daca o sa incepem fiecare sa lucram la cate ceva, o sa iasa o varza totala. asa ca cel mai bine e sa ne unim ideile, si cand ne apucam de treaba sa fie totul bine stabilit.

Acesta este un argument in plus pentru forum :laugh:

 

Dar, ca sa nu iasa vorbe, deocamdata stau pe funduletzul meu

Mesaj completat

p.s. mi-am facut si cont pe site-ul acela cu moto-travel. e destul de bun, dar trebuie structurat altfel. mai vb.

Multumesc

Oricum, blogul e blog

L-am deschis de cateva zile si nu am experienta, deci mai dureaza putin pana invat cum il structurez

Voi povesti acolo si iesirea de duminca

Am si niste filmari AICI

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde's 2 babe una e sefa! asta am invatat de la 14 ani. fara ofensa, e lucru adevarat!

cineva trebuie sa preia initiativa ! vorba multa saracia omului! dupa ce facem un schelet , mai facem modificari, brainstorming and sht!

pana in momentul de fata concluziile mele pe baza celor discutate pe tema site/blog africatwin.ro:

- musai site

- musai forum pentru discutii cu diverse probleme(posibil chat pt urgente )

- musai sectiune de tutoriale/FAQ cu si despre diverse lucrari la africana- buton pe pag principala

- musai articole legate de trasee, locuri de vazut, intalniri - buton pe pag principala

- articol de prezentare site cu istoric africana pe pag principala

- articole de prezentare cu africane modificate pt concursuri(baja, maraton, dakar, twindero si alte dastea) pe buton pag principala

forumul sa aiba ca sectiuni: -- Membrii;- Service;- Bazar , intalniri etc . subiectele care trag concluzii clare se vor urca pe una din pag secundare ale site-ului la butonul dedicat sau de ce nu alt buton

nu ne-am nascut invatati dar de ce sa nu luam ce e bun de la altii si sa facem mai bun!

ex:

www.xrv.org.uk

www.africatwinclub.org

www.africatwin.gr

www.africatwin.fr

exemple pt. ideea cu butoanele :

http://www.vinatorul.ro/public/ro/

http://vinatoare.ro/

-o colaborare cu ceilalti proprietari de honde ar fi utila ! merita luata in calcul intr-o fortma sau alta! unde-s multi puterea creste

 

ps: dha, este o concluzie subiectiva. cine isi asuma responsabilitatea(eu nu ma pot dedica acestui proiect momentan sub nici o forma) si ce fel de cerinte are de la noi(am etudiat nitel cu/despre crearea de situri si nu e treaba usoara, musai cineva mai experimentat) !

recomand crearea unei camere de discutii pe yahoo unde sa trasam ideile principale ! sa nu mai "poluam" atat topicul ca numa eu stiu cat am cautat diverse lucruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu mai "poluam" atat topicul ca numa eu stiu cat am cautat diverse lucruri

de aceea e bun un forum

 

recomand crearea unei camere de discutii pe yahoo unde sa trasam ideile principale

pai exista "Honda Africa Twin" pe facebook

Nu e bun? :)

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Original Honda???

Deja ma ia cu ameteala :D

 

Scuze de intarziere. Piesa costa 19,39 euro cu TVA si se livreaza in 4 zile. Cod : 16963-KY6-000.

 

 

Bafta !

Mesaj completat

E marti ! :) !

 

Parbrizul costa 99 euro cu TVA si se poate livra in aprox 1 saptamana.

Si eu am tot GIVI pe Africana mea dar e 1993, difera carena fata.

 

Bafta !

 

P.S. Scuze de intarziere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de intarziere. Piesa costa 19,39 euro cu TVA si se livreaza in 4 zile. Cod : 16963-KY6-000.

Nu e chiar asa de scump

Iti voi da un raspuns saptamana viitoare, dupa ce dau jos rezervorul, schimb bujii si sincronizez carburile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbrizul costa 99 euro cu TVA si se poate livra in aprox 1 saptamana.

Si eu am tot GIVI pe Africana mea dar e 1993, difera carena fata.

 

Ok , eu ce trebuie sa inteleg ? Sa-mi comand sau nu , o bucata ptr modelul RD07A ? Intarzierea nu-i o problema !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...