Sari la conținut

Siriu 16-17 mai


Postări Recomandate

Si ne-am strans domne, Sambata dis-de-dimineata, la ora 10 =)) la Carfur Colentina, eu, andu&co, fanfane, vaju mic&co si catalin. Ca de, altii au avut de petrecut si nu au mai ajuns. Se stiu ei care.

Cu intarziere de 15 min, ca altfel nu se poate, plecaram.

 

Drumul golut as zice, nici nu stiu cand am ajuns in Buzau, dar stiu cand am ajuns in Nehoiu, unde ne-am intalnit cu KidRock fara parbriz, pe care l-am auzit dupaia juma de drum desi nu mai era de mult printre noi. Si mi-am umplut motoru de carne. La propriu! Toata carnea a navalit in topcase-ul meu. Si o bere, si un suc, restul de beri, impartite frateste pe la care mai avea loc, mai un mustar, o mirodenie si da-i bataie spre Siriu.

 

Dar ce sa vezi? Manele, dacii si gratare. Ba om fi ajuns la Baneasa?

Hai mai mergem. Plin… Dar iata si drumul castigator la cativa km(mai multi) de Nehoiu. Fetele jos de pe motoare, ca era nevoie s-o ia la picior. Noi cu motoarele in continuare ca baietii care estem.

 

Unde?

Un rau mangaia malul pe care corturile noastre s-au imprietenit, motoarele si-au adulmecat fumul ramas prin tobe, iar noi pe cel scos de mici. Cu mic, cu mare, cu carnat, cu paine, cu bere, iata ca ploua! @$#*&^(*&@%%$ si mamele lor de %&*($_!

Se opri ploaia si incepu festinul. Si se termina. Castravetii, de mare efect noaptea in cort in lipsa de alte gaze pt incalzire.

 

Pe la 12 am dat stingerea focului facut cu truda si plimbat prin rau dupa lemnele de vizavi, care cica inca mai ardea la 2, si dupa bere si ciocolata si seminte de dovleac ne-am pus la orizontala pe muzica populara a vecinilor de mai acana. Ipodu in urechi si somn. Mai cu sacul strans pe mine, altii cu cagula pe cap, o noapte reusita si odihnitoare pentru cei care nu si-au lasat matele sa zburde prin albia raului.

 

Dimineata la 7 forfota. Ma intorc pe partea ailalta. La 8 la fel asa ca la 9 ies din cort si ii vad pe toti treji in jurul unui nou foc, ce urma sa fie sursa cafelutei si a ceaiului. Imi gasesc un pietroi comod, si fac tot ce simteam nevoia si ma spal pe unde depasisem insuportabilul. Mancam pe saturate(sau nu) strangem totul(sper) si plecam spre Brasov.

 

Pe drum FanFane ne paraseste pentru ca peste noapte avusese un vis ca trebuie sa mai ramana la munte. Noi, restul, avusesem un cosmar, cum ca luni trebuia sa fim la seriviciu. La fel a facut si VajuMic, ca i se facuse de nush ce manastire.

 

Si ajungem in Brasov, trecem pe la Cheia, revedem aceleasi fete de grataristi cu maneaua la maxim, si cautam un loc linistit unde sa luam o gustarica de pranz. L-am aproximativ gasit(pe dreaq, totu era plin, fiecare colt de iarba), ne-am pus sa mancam si incepe sa tune si sa fulgere. Era Andu, il durea capu. Apoi iar tuna si fulgera, era Al De Sus, care zicea sa o luam agale spre casa.

Iau fasu pe mine, pun cizmulitele de ploaie(dalea ieftine si bune de pe Louis) si da-i spre Valeni. In drum, niste neni cu niste motocilete aveau o problema. Lantu bata-l vina! Noroc ca noi il aveam pe McGiver la noi, Andu_Wasup, pe principiul bun si ieftin si a rezolvat tot.

 

Intre timp s-a oprit si ploaia, si … iata-ma acasa! Un weekend minunat cu oameni de nota 10.

 

Cu stima,

Mihnea Ratte

 

Imediat si poze

post-33134-1242581498_thumb.jpg

post-33134-1242581561_thumb.jpg

post-33134-1242581592_thumb.jpg

post-33134-1242582086_thumb.jpg

post-33134-1242582106_thumb.jpg

Editat de MihneaRatte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, ne-am intersectat drumurile ieri pe la pranz. Honda luase un avans de cateva sute de metri... era cumva in recunoastere? :D

 

Am sa atasez si eu niste poze, doar ca sunt la calitate de telefon. Plimbarea mea a fost ceva mai lunga, dar cel mai mult mi-a placut zona siriului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, ne-am intersectat drumurile ieri pe la pranz. Honda luase un avans de cateva sute de metri... era cumva in recunoastere? :D

 

Am sa atasez si eu niste poze, doar ca sunt la calitate de telefon. Plimbarea mea a fost ceva mai lunga, dar cel mai mult mi-a placut zona siriului.

 

el stia zona si ii dadea, noi o admiram :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihnea a spus cam tot ce era de spus, vremea cum nici nu speram, drumul foarte bun peisajul absolut superb mai ales in zona unde am pus corturile. Ce sa intamplat cu micii care au ramas de seara? Poate data viitoare ii incercam si pe ceilalti :D Coborarea pe cheia a fost foarte tare si plina de adrenalina cand am ajuns jos eram efectiv transpirat. :D vajumic nu fii trist sunt sigur ca sandaua ta sa oprit la baraj data viitoare incercam o recuperare :)

Acestea fiind spuse...ce faceti weekendul viitor :P

 

Numai bine si asfalt uscat!

 

post-14986-1242638889_thumb.jpgpost-14986-1242638965_thumb.jpgpost-14986-1242639067_thumb.jpgpost-14986-1242639168_thumb.jpgpost-14986-1242639326_thumb.jpgpost-14986-1242639485_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fumos drum...imi pare bine ca v-ati strans de o gasca interesanta!...data viitoare sper sa merg si eu pe acelasi drum spre casa si poate va mai arat din frumusetile locurilor(cascada de la 14 scaune, Lacul Vulturilor....etc) Pana una alta bravo! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, ne-am intersectat drumurile ieri pe la pranz. Honda luase un avans de cateva sute de metri... era cumva in recunoastere? :P

A ajuns si Honda acasa. A lungit excursia sa mai exerseze niste curbe. :D

 

Dar cred ca o sa fac un topic separat sa povestesc. Vad maine, ca in seara asta sunt prea rupt...

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...