Sari la conținut

Vreau SM


ebdesign
 Share

Postări Recomandate

Buna, sunt si eu un nou membru inbolnavit de Supermoto, cred ca imbina tot de ce am nevoie macar ca intii doream un naked.Imi place la nebunie cum arata SM si posibilitatile sale prin oras si offroad sunt fara "limite".Ca motociclist am putina experienta dar nu in ceea ce priveste tehnica straina si noua.Si acum as dori sami iau alta moto,studiind modelele am intels clar ca cel mai bine sar potrivi Suzuki DRZ 400 2004 dar...banii pu ea nu ami ajung asa ca am citeva variante:

-un 125 din Germania din 2004

-un Suzuki XT600 din 1990

as vrea sa aud parerea Dumneavoastra referitor la 125 cm3,anume la yamaxa XT125 2004 si Sachs X road 125, am vazut niste clipuri in youtube si reau sa spun ca sunetul e fain tare si parca puterea e destul de buna.

defapt SM vreau sal folosesc si prin oras si putin offroad si poate as fi mai convins ce cm3 sa aleg dar nu stiu cum "trage" un 125cm3 nou si performant fata de un Ural 650cm3 vechi..?!?

Va multumesc mult pu ajutor/

Eugen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu pot sa iti zic impresii despre un MZ SM 125, cam cel mai ieftin sm din cate stiu eu.

Are 15 cai putere deci nu te poti astepta la minuni de la el, ins delimitat merge cam 120km/h (poate si un pic mai repede daca ai mai putin de 90kg cat am eu si daca nu bate vantul). Suspensiile sunt f bune pt drumurile noastre, consumul decent, undeva pe la 3.5l/100km. Piesele nu sunt scumpe din cate am vazut, eu nu am schimbat nimic la el.

INSa e vei cam plictisi de 125 cc si vei vrea ceva mai puternic, asa ca daca iti permiti si gasesti ceva mai puternic eu zic sa iti cumperi. Daca nu, la 1400 euro plus transportul gasesti sum MZ SM125 de prin 2002-2003 cu km decenti.

Tu stii.

Daca mai ai ceva intrebari da-mi un pm.

Ciao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt si eu un nou membru inbolnavit de Supermoto, cred ca imbina tot de ce am nevoie macar ca intii doream un naked.Imi place la nebunie cum arata SM si posibilitatile sale prin oras si offroad sunt fara "limite".Ca motociclist am putina experienta dar nu in ceea ce priveste tehnica straina si noua.Si acum as dori sami iau alta moto,studiind modelele am intels clar ca cel mai bine sar potrivi Suzuki DRZ 400 2004 dar...banii pu ea nu ami ajung asa ca am citeva variante:

-un 125 din Germania din 2004

-un Suzuki XT600 din 1990

as vrea sa aud parerea Dumneavoastra referitor la 125 cm3,anume la yamaxa XT125 2004 si Sachs X road 125, am vazut niste clipuri in youtube si reau sa spun ca sunetul e fain tare si parca puterea e destul de buna.

defapt SM vreau sal folosesc si prin oras si putin offroad si poate as fi mai convins ce cm3 sa aleg dar nu stiu cum "trage" un 125cm3 nou si performant fata de un Ural 650cm3 vechi..?!?

Va multumesc mult pu ajutor/

Eugen

 

Daca o sa dai si bugetul, poate iti putem recomanda ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

Buget= 2000 euro

Poate as mai putea aduna ceva dar am familie si degraba trebuie sa mai avem un membru,si parca nu as putea cheltui mai mult.

Pu un DRZ din Germania imi trebuie 4000euro ceia ce e de 2 ori mai mult decit as vrea eu sa dau pu inceput.

Dar nustiu daca ami iau dintii 400cm3 am sai pot sai stapinesc? Apropo cum e consumul la el?

...acum ma tot gindesc la modelul Yamaha XT125 de pe mobile.de la 1400euro dar sun cu 23000km asta nu e cam mult,si defapt cum e cu longevitatea la motoare?eu am auzit ca la 30mii motoru e rau deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

Buget= 2000 euro

Poate as mai putea aduna ceva dar am familie si degraba trebuie sa mai avem un membru,si parca nu as putea cheltui mai mult.

Pu un DRZ din Germania imi trebuie 4000euro ceia ce e de 2 ori mai mult decit as vrea eu sa dau pu inceput.

Dar nustiu daca ami iau dintii 400cm3 am sai pot sai stapinesc? Apropo cum e consumul la el?

...acum ma tot gindesc la modelul Yamaha XT125 de pe mobile.de la 1400euro dar sun cu 23000km asta nu e cam mult,si defapt cum e cu longevitatea la motoare?eu am auzit ca la 30mii motoru e rau deja.

 

nesimtire curata sa ceri pe un drz 4000 de eur daca gasesti unu la 3000 sa il iei ca e moale rau nu o sa te surprinda si e destul de fiabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

Buget= 2000 euro

Poate as mai putea aduna ceva dar am familie si degraba trebuie sa mai avem un membru,si parca nu as putea cheltui mai mult.

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...amp;tabNumber=1

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=4

 

Sfat personal: nu iti lua 125 din mai multe motive -> o sa-l alergi, o sa vrei sa iesi din oras la un moment dat si o sa imbatranesti, o sa-ti "ramana mic" destul de curand, etc. Din cele 2 de mai sus, personal as alege SLR-ul, dar mai cauta si tu si ai sa mai gasesti. Ia in calcul ca la pretul din Germania mai adaugi 2-300 drumul + 100 inmatriculatul in RO. Si nu in ultimul rand, ia in calcul si ECHIPAMENTUL !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...amp;tabNumber=1

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=4

 

Sfat personal: nu iti lua 125 din mai multe motive -> o sa-l alergi, o sa vrei sa iesi din oras la un moment dat si o sa imbatranesti, o sa-ti "ramana mic" destul de curand, etc. Din cele 2 de mai sus, personal as alege SLR-ul, dar mai cauta si tu si ai sa mai gasesti. Ia in calcul ca la pretul din Germania mai adaugi 2-300 drumul + 100 inmatriculatul in RO. Si nu in ultimul rand, ia in calcul si ECHIPAMENTUL !

Multumesc dar cuma am mai spus nu pot introduce in tara ceva mai vechi de 7 ani.(eu locuiesc in Republica Moldova)

Chiar 125 este asa de slab?

Rog sa ma lamuriti .

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc dar cuma am mai spus nu pot introduce in tara ceva mai vechi de 7 ani.(eu locuiesc in Republica Moldova)

Chiar 125 este asa de slab?

Rog sa ma lamuriti .

Multumesc

 

 

daca este un exc 125 2T nu este slab

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 e greu 2 e destul de vechi vezi starea in care e 3 modificarile o sa te coste cat sa iei unu deja modificat sm mai nou si chiar daca il modifici nu o sa se compare cu sm-urile "pure" derivate din hard enduro variante racing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci poate daca il folosesc 70% pe dealuri,vai si 30%oras cum atunci ?

Defapt am vazut ceva clipuri youtube si parca au transformato in SM =arata nu rau la anii ei.

Apropo am foto a moto care vreau sa o cumpar:

 

Iatopost-48350-1243331610_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci poate daca il folosesc 70% pe dealuri,vai si 30%oras cum atunci ?

Defapt am vazut ceva clipuri youtube si parca au transformato in SM =arata nu rau la anii ei.

Apropo am foto a moto care vreau sa o cumpar:

 

Iatopost-48350-1243331610_thumb.jpg

ii enduro aia :) dupa roti :P si ca asa ii de fel XT/tenre

Editat de drc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti iei de 125, ia-ti 2T (Husqvarna Sm 125, Ktm exc 125 + kit SM , Aprilia MX / SX 125) , altfel nu prea merita.

Nu prea inteleg care e plusul la 2T ca sunetul fata de 4T e jalnic.Eu credeam ca 4t este mult mai performant...Dar cu asa sunet de 2T de la toba eu am sa ma simt cam .... fiindca am si eu 25 de ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK,dar ce ziceti de KTM EXC 250 2007 dar ca e varianta enduro si nu are optica nimic nu e adaptata pu drum de uz general...?

 

 

daca ai vedea ce nerv are 2T :drink: daca exc ala 250 e 2T eu zic sa nu ca o sa ai strudelu in chiloti cand deschide power valve-ul :D are 56 cp si 96 kg :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma tem eu de putere -pot sa o controlez.Ma intereseaza anume daca as putea sa o modific in realitate sa arate bine?

 

ce vrei tu sa modifici ca nu inteleg? daca vrei sa ii modifici forma mai bine te uiti spre alt tip de motoreta ca dupa mine ktm e cel mai frumos finisat cat depre putere 2 t e foarte diferit, are gol de putere si dintr-o data vine o explozie si da totul, eu unu nu ma inteleg bine cu el desi am avut monocilindru 4 t de peste 60 cp (asta nu inseamna ca nu se poate controla dar este mai dificil de cat un 4 t).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...