Sari la conținut

Noul meu motor.. BUSIT


hardKnot
 Share

Postări Recomandate

Astazi am vorbit la tel cu cei de la reprezentanta Suzuki din Valcea, si mi-au spus ca ei se iau dupa ce le zice compania de asigurari. Daca astia le spun sa repare cadrul ei or sa incerce sa il repare. Cica doar in cazul in care nu poate fi reparat in nici un chip vor face inca o foaie prin care spun ca nu pot face reparatia respectiva si trebuie schimbat. Deci ei pana la urma nu se iau dupa specificatii de la producator sau alte chestii.

 

Si pe langa asta am aflat ca e posibil sa ma rupa de bani proforma respectiva, pt ca asta o sa coste 3% din valoarea constatata. Deci la un 200 de mil. o sa scot din buzuner vreo 6 mil.

 

Acum DIN NOU n-am habar ce sa fac, pt ca tanti de la asigurari mi-a zis ca nu e nevoie, sa nu scot, iar pe de alta parte e posibil sa scot si sa scot degeaba..

 

HELP

 

Man....

 

Hai sa-ti zic in felul urmator: tu ai un SV650 S. Conform acestui site tu primesti in caz de dauna totala suma de 3.700 E (am presupus ca motocicleta ta a fost inmatriculata in data de 1.01.2003, ca are in jur de 20.000 km si ca starea de intretinere este medie). Modelu tau fiind inca in productie, nu va trebui sa se apeleze la nici un catalog, se ia pretul de nou de la importatorul oficial www.suzuki.ro, pretul cu tot cu TVA fiind de 7.590 de euro. Ti-am lasat pe threadul celalalt un link de cum se calculeaza. Ai doua variante, ori calculezi at labam ori bagi valorile pe siteul de mai sus si o sa-ti iasa aceeasi treaba. Suma pe care o primesti in caz de dauna totala o sa fie mai mare daca tu ai motorul 2004-2005-2006 sau kilometri mult mai putini. Eu te sfatuiesc sa iei dauna totala si sa faci scandal sa-ti iei si ultimul banut de la asigurari pentru ca la dealeri inca mai gasesti modelul de SV 650 K8 la pret promotional (undeva putin peste 5.000 E, pana acum vreo doua saptamani era la oferta la www.motorteam.ro). Deci, e spre binele tau. Da, cand iti iei despagubire pe RCA, nu trebuie sa predai epava, epava o sa-ti ramana tie si poti vinde piese de pe ea, la fel, ti-am lasat pe threadul de la service niste sugestii de preturi sa-ti faci o idee, deci ai toate avantajele de partea ta, trebuie doar sa profiti de lege.

 

In al doilea rand, serviceul nu e obligat sa repare doar ce spune asigurarea.. ai grija in momentul in care iti face constatarea la asigurari sa scrie tot ce e pe procesul verbal de la politie. E un aspect foarte important asta, ceea ce a scris polititstul ca e avariat, nu poate fi contestat, desi asiguratorul o sa incearce sa-ti treaca cat mai putine daune (are tot interesul sa faca asta). Iti repet: ai grija ca la intocmirea dosarului de daune, in primul rand agentul asigurator sa-ti treaca in acte toate daunele pe care le ai trecute si in procesul verbal intocmit de politie in momentul accidentului; in al doile rand, daca mai constati si alte daune pe care nu le-ai vazut la accident sau pe care politistul le-a trecut cu vederea, fa in asa fel incat sa-l obligi pe asigurator sa le treaba si p'alea.

 

Apoi, dupa ce ti-ai deschis dosarul de daune de la asigurari, te duci la service pentru a-ti face proforma. Nu stiu ce tarife au aia la service in Valcea, dar in Bucuresti o constatare costa 200 Ron sau 250 Ron, bani care or sa se scada din factura daca iti repari motorul la ei, sau daca iti cumperi ceva piese de la ei. La service sigur o sa se descopere mai multe pagube decat la politie si la asigurari, pentru ca acolo n-ai dat carenele jos si aia de la politie si asigurari nu-s mecanici sa vada cand o furca e usor indoita sau cand ai un jug stramb. O sa te reintorci la asigurari, cu devizul de la service unde o sa scrie exact ce piesa se inlocuieste si ce piesa se repara, unde va trebui sa-ti faca o noua foaie de constatare (sa ai grija sa faci poze la tot ce gasesc baietii de la service ca-i avariat). NU ASIGURAREA SPUNE CA P-ASTA O REPARI SI P-ASTA O SCHIMBI, CI SERVICEUL. (Ca o paranteza, o carena crapata si zgariata, oficial nu se lipeste si se vopseste, ci se schimba si cand se comanda vine vopsita direct in codul de culoare respectiv; stickerele si colantele mi se pare ca sunt optionale in cazul asta). Asadar, dupa ce ti-ai refacut constatarea la asigurari, au conform legi 48 de ore in care comunica daca dau drumul la reparatii sau te despagubesc pe tine. Asadar, ai doua variante, daca valoarea reparatiei nu depaseste valoarea sumei in caz de dauna totala, o sa ti-o repari pe asigurare; in caz ca valoarea reparatiei depaseste valoarea sumei maxime pe care o primesti in caz de dauna totala, vei primi dauna totala si ti se vor da bani. Acum, sa ai grija, cand calculeaza despagubirea cum o fac, sa fii atent ca preturile sa fie ori cu TVA ori FARA TVA. Daca in momentul in care iti calculeaza valoarea de nou a motocicletei iau in calcul pretul de nou cu tot cu tva, la sfarsit din dauna totala o sa-ti mai scada inca 19%. Daca iau in calcul valoarea de nou a motocicletei fara tva, sa ai grija sa nu ti-o mai scada inca odata la sfarsit, ca practic o sa-ti scada tva-ul de doua ori din aceeasi suma. Dupa ce ti s-a comunicat suma maxima de despagubire, au maximum 14 zile lucratoare la dispozitie sa-ti vireze banii. Orice suma mai mare de 1000 Ron ti se vireaza in cot, deci nu o poti ridica direct de la casierie de la ei. In momentul in care ti se calculeaza uzura motocicletei, sa ai la tin copii dupa toate actele motocicletei, chiar daca sunt in italiana, germana sau mai stiu eu ce limba, dar din care sa reiasa cu exactitate data primei inmatriculari (a nu se confunda cu prima inmatriculare in Romania pentru motoarele sh aduse din afara). Ca fapt divers, daca motorul tau e fabricat in 2003, ei daca nu ai actele de care-ti spun, o sa-ti ia in calcul ca data a primei inmatriculari 01.01.2003 (chiar daca oficial modelul respectiv a fost pus in vanzare in 05.2003). Daca in schimb tu mai ai actele si arati ca motocicleta a fost pusa in circulatie in 15.07.2003, mai castigi cateva sute de euro datorita vechimii (se considera ca-i cu 6 luni mai noua). Orice problema ai cu asigurarile nu o face telefonic cu agentul... fa o cerere in scris in care spui frumos toate datele si numarul dosarului cat si datele de identificare ale motocicletei si o depui frumos la regisratura la asigurari. Iei frumos numar de inregistrare, si dupa 48 de ore (termenul legal) suni frumusel si intrebi daca ai vre-un raspuns la cererea ... cu numarul ... din data... . :) Orice intarziere din partea lor, conform legii, este considerat un abuz.

 

Pentru cei care spun ca au stat multe luni pana cand au rezolvat-o cu asigurarile, cititi legea si profitati de ea. Topicul de mai jos este foarte bun pentru cei ce vor sa priceapa ce au de priceput.

/index.php?...=608&st=100

 

Ca fapt divers, cand am avut accidentul, din data producerii pana cand am avut banii-n cont a durat fix o luna, si eu am motocicleta veche, uzura mare, s-au folosit de tot felul de tertipuri si mismasuri si tot am reusit sa scot tot ce se putea, la motoarele mai noi, treburile merg mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare, azi dupa vreo 2 luni de la prima intalnire cu compania de asigurari mi-au dat un plafon de despagubire. Motorul mi l-au estimat la 2172 EUR, ceea ce mi se pare cam putin dar e posibil sa se ajunga la suma asta daca se baga km in calcul(40.683). Ideea e ca din banii astia in caz ca devizul depaseste suma eu voi primi 1629 EUR, restul pana la 2172 considerandu-se epava.

 

Am citit pe aici de motoare din an similar care au fost evaluate aproape dublu fata de al meu, dar cu km mai putini...acuma nu stiu daca m-a fentat vreumpic aia de la asigurari, ca de certat oricum m-am certat cu ea. Tot incerc sa gasesc legea cu tot cu anexe pe net sa pot sa imi calculez eu, dar nu gasesc decat legea deocamdata.

 

Din nou caut sa imi fac un deviz de daune(proforma d'aia). Bomba: merg la Marshall Rm. Valcea(reprez Suzuki) si intreb, iar ca raspuns 10% din valoarea daunei. Astia sunt nebuni. M-am ridicat si am plecat, logic. Acum sa vedem unde dreaq gasesc un service autorizat p-aici.. ca nu prea vezi.

Mesaj completat

Ce am calculat eu nu prea coincide cu ce mi-a calculat tanti de la asigurari. Va dau datele din foaia ce mi-a facut-o la Generali, poate ma ajuta cineva cu vreun sfat:

 

Valoare nou: 6207 EUR

Prima inmatriculare: 23/09/2003

Data eveniment: 22/05/2009

Vechime ani: 6

Ani calcul KM: 6

Nr. KM: 40683

Stare intretinere: Buna

Uzura conform vechimii: 65%

Diferenta nr. KM: 1

Uzura corectata cu nr. KM: 66%

Uzura max. conform tabel: 65%

Cota uzura aplicata: 65%

Valoare auto la data eveniment: 2172 EUR (= 6207 x 35%)

Valoare epava: 543 EUR

Total maxim despagubire: 1629 EUR

Data efectuare calcul: 25/05/2009 (care era de fapt azi, 23/07/2009)

Curs BNR: 4,1724

TOTAL MAXIM DESPAGUBIRE: 6.798 RON (1629 EUR)

 

 

DAR

ce cred eu ca e gresit, daca stie cineva si am dreptate ROG PM:

 

Eu stiu din ce-am citit pe-aici ca se calculeaza 12000 de km pe an la uzura normala, iar diferenta se scade sau se adauga la procentul de uzura in functie de caz(cu cate 0.5% pe o mie de km). NU stiu exact daca datele astea sunt corecte.

Deci, asta ar insemna asa:

 

6 ani x 12000 km = 72000 km - in cazul asta se aplica uzura normala, de 65% orice mie de km sub/peste acest numar atrage scaderea/cresterea cu 0.5%.

Cum nr. de km la mine e 40.683 km => o diferenta de 31.317 km.

In cazul asta, transformat in procente => 31 mii x 0.5% = 15,5%, care se corecteaza la uzura initiala:

65% - 15,5% = 49,5% => Valoare moto la data eveniment: 50,5% x 6207 = 3134 EUR, spre deosebire de 2172 EUR cat mi-a facut ea calculul.

 

Ceea ce imi intareste increderea e faptul ca la calculul ei nu e trecuta o diferenta palpabila intre uzuri. Practic ea mi-a calculat valoarea la starea bruta de intretinere: Buna - 65%, PAC! Ca si cum as fi avut exact km aia facuti cu motorul(eu am trecuti 66% deci am facut mai multi).

 

nu stiu.......cred ca sper sa fie adevarata faza cu aia 12000 km pe an care se iau in calcul, pt ca ies mai bine. Ma gandeam sa sun la Generali in Bucuresti sa intreb cum se calculeaza, dar am mai cerut sfaturi odata si am fost repezit la fel ca aici...deci nu prea am sperante de la ei.

Daca are cineva acel tabel dupa care se fac calculele sau ceva mai multe cunostinte in cauza...va astept cu un sfat.

 

Merci si numai bine :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, cam ce ai scris tu acolo e corect. La fel si treaba cu cei 12.000 km efectuati. Pune mana, fa o cerere in care spui asta, cu citate din lege si specifici clar ca in momentul in care ti s-a facut calculul nu s-au luat in considerare kilometri care erau mai putini decat media, deci motocicleta era intr-o stare mai buna. Ai grija ca in momentul in care faci cererea, sa iei numar de inregistrare pentru ea (ei sunt obligati sa-ti raspunda dupa doua zile lucratoare) si neaparat sa bagi citate din lege!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, cam ce ai scris tu acolo e corect. La fel si treaba cu cei 12.000 km efectuati. Pune mana, fa o cerere in care spui asta, cu citate din lege si specifici clar ca in momentul in care ti s-a facut calculul nu s-au luat in considerare kilometri care erau mai putini decat media, deci motocicleta era intr-o stare mai buna. Ai grija ca in momentul in care faci cererea, sa iei numar de inregistrare pentru ea (ei sunt obligati sa-ti raspunda dupa doua zile lucratoare) si neaparat sa bagi citate din lege!!!!

da, dar asta e problema. Am vazut chestia cu 12000 km intr-un post de pe motociclism.ro, dar tabelul respectiv nu l-am vazut niciodata. Nu l-am putut gasi.

 

unde anume pot depune cererea respectiva? Pt ca la tanti agent n-am tupeu, ca mai are putin si ma bate. Plus ca nu mi-a explicat nimic din cum a facut evaluarea, pur si simplu mi-a dat o hartie pe care spera sa ma uit ca matza in calendar si sa tac din gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vorbeste cu cineva de pe forum de aici, vezi exact cine lucreaza in asigurari (sunt cativa, ca vorba aia, nici pe mine nu m-a dus capul sa fac asa ceva de unul singur) si roaga-l(o) sa te indrume corect, ce si cum sa faci.

 

Cererea o depui la sediul asigurarilor unde ti-ai deschis dorasul (ai grija sa specifici toate datele acolo, numarul dosarului, numarul marca si modelul motocicletei) si-l depui la arhiva sau regisratura sau ce ai ei acolo. O intrebi frumos pe secretara unde poti depune o cerere si cum sa faci sa iei numar de inregistrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde anume pot depune cererea respectiva? Pt ca la tanti agent n-am tupeu, ca mai are putin si ma bate.

 

Intereseaza-te (cred ca poti si telefonic, la secretariat) cine e seful ei sau seful de departament... cred ca ar merge si generic, catre "Domnule Director".

Nu te lasa pe mana lor si nici intimidat, atitudinea o au exact ca sa taci din gura si sa iei doar o parte din ce ai dreptul... cred ca agentii astia au comision din ce suma economisesc de la valoarea reala/legala a pagubei.

 

 

 

Daca are cineva acel tabel dupa care se fac calculele sau ceva mai multe cunostinte in cauza...va astept cu un sfat.

 

Am eu un document, nu mai stiu de unde l-am cules, zice ca este "ORDIN Nr. 8 din 16 iunie 2008

pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule. EMITENT: COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURĂRILOR. PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 500 din 3 iulie 2008"

 

Presupun ca e cel mai recent (dar nu pot sa bag mana in foc), are si tabelul cu coeficientii de uzura. Daca nu ai gasit deja, da-mi un PM cu o adresa de email unde sa ti-l trimit.

 

 

LE: intr-adevar service-urile cer ceva pentru evaluare dauna (suma fixa sau nimic daca repari la ei sau procent din ceva... fiecare cum vrea, e o tara libera...).

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc motorul - era impecabil, l-ai cumparat de la un prieten de al meu din Arad, si am vazut biker-ul cand a plecat pe valea muresului inspre casa, clatinandu-se periculos la plecarea de pe loc.

 

Aici ai informatii despre cum se calculeaza coeficientii de uzura, stabilirea uzurii si termenele la care sunt obligate firmele de asigurari sa solutioneze dosarele.

 

/index.php?...t&p=1996373

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

asa. Noua BOMBA de la tanti din Generali. cica: banii pe motor nu mi-i da in cont. Mi-i deconteaza la service in functie de factura de reparatii..CICA.

 

Din ce am citit eu pe-aici nu prea e adevarat, pentru ca poti sa optezi pt. "reparatie in regim propriu", caz in care ei iti trimit banii in contrul tau bancar. Cam asta ma intereseaza pe mine.

Puteti sa ma luminati cum sta treaba cu chestia asta? Ce/cum si cand se semneaza?

 

Mersi, astept raspuns. Numai bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf...chiar ma enerveaza tanti asta a ta...

 

atasez cerea de despagubire pe acre am semnat-o eu unde am bifat si semnat si am scris si contul in care vreau banii...

multa bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarumana mult, @Dihania :) ..nushtiu ce ma faceam daca nu buseai motorul ala, really :wacko: ...eram aci singur pe lume

Cum sa te enerveze moa, ca e o scumpete de tanti(...NOT) :laugh:

 

PS daca uit vreodata, sa imi amintesti ca iti datorez muuuulta bere :P

 

Sa speram la un verdict cat mai favorabil si cat mai rapid. numa' bine

 

 

PPS azi am luat permisu' (desi la mine in profil scria ca am demult :rock: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

asta cu asigurarea ei deja ma scoate din sarite.

 

dupa ce i'am dus TOT ce mi'a cerut, acum astept de 2 saptamani rezolutia oficiala asupra dosarului. Am sunat'o azi ca deja nu mai rezistam, si ce'mi zice? Ca ea mi'a cerut deviz de constatare de la REPREZENTANTA SUZUKI, si nu de la UN SERVICE AUTORIZAT(ceea ce i'am dus eu). Ideea e ca ea nici macar nu avea de gand sa imi spuna chestia asta pana cand nu clacam eu in telefon.

 

Eu stiu ca orice service autorizat poate sa elibereze un rahat de deviz de daune, si nu e musai sa merg la reprezentanta atata timp cat aia din valcea de acolo imi cer 10(ZECE) milioane pe o hartie. Am luat devizul de la un motociclist care are service in valcea, si club moto pe langa asta, stiind cu ce se mananca treaba. Mi'a dat o hartie similara cu cea postata de @Dihania cateva posturi mai sus.

 

Eu nush ce naibii sa mai fac cu tanti asta, cred ca ii dau foc dupa ce imi iau banii.

Am vorbit si cu cineva sa ma puna in legatura cu un avocat, sper ca luni sa merg peste ei cu dansul, ****-m-as in Generali'ul ***dii masii.

 

VOI CE PARERE AVETI? sfaturi ceva?

 

multzam :D

 

 

L.E. documentul de mai sus atasat de @Dihania nu este devizul de daune, probabil ca pe acela l'am primit pe e-mail. Ideea e ca ce i'am dus eu e valid si foarte legal, doar ca nu e de la o REPREZENTANTA.

Astept pareri si sfaturi pls

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi daca pastrezi si ~epava~ eu zic ca te-ai scos. Practic motorul tau in afara de sudura capacului aluia un pic si schimbat pompa e prea bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...