Sari la conținut

tura sambata 6 iunie -Bucuresti-Sighisoara-Sibiu-Bucuresti


Postări Recomandate

salutare,

 

- propun iesire sambata 6 iunie, intalnire ora 07 00 , plecare 07 30, de la petrom , langa fantana miorita

- traseu : bucuresti - 170 km - brasov - 118 km - sighisoara - 37 km - medias - 56 km - sibiu - 97 km - ramnicu valcea - 61 km - pitesti - 114 km - bucuresti, in total 655 km

- pauze de preferat - Ploiesti, Brasov , gustare de acasa

- sighisoara , pauza principala, cu vizitare cetate, masa pranz la cetate

- sibiu, gustare de acasa sau la benzinaria omv

- ramnicu valcea, gustare de acasa sau la omv

- pitesti inainte de autostrada, pauza scurta

- viteza :in general in localitati 60 - 90 km/h, iar in afara localitatilor, unde se poate bagam 100 - 120 km/h

- viteza intre Bucuresti si Ploiesti - cat se poate de legal

- tura este f. frumoasa, drumul bun, multe viraje, cel putin intre brasov si sighisoara,,,e ceva de vis,,,viraje pt tot sezonul. Drumul de asemenea virajat pe tot traseul valea oltului

- nu ne grabim, mergem relaxat, daca intarziem , la intoarcere avem avantajul autostrazii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

foarte frumoasa tura, eu am facut-o de 2 ori si tot mai vreau, dar vreau sa ma intorc in aceeasi zi. Eu zic ca daca se pleaca devreme este timp suficient

 

Merge facuta intr-o zi , desi va fi cam obositor...dar ma bag si eu :D .

Bucata Buc-Brasov o facem prin Cheia, nu?

Editat de vinkator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Marius,

 

E posibil sa vin si eu. Tura se poate face intr-o zi...mai ales ca ziua are 14 ore :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge facuta intr-o zi , desi va fi cam obositor...dar ma bag si eu :P .

Bucata Buc-Brasov o facem prin Cheia, nu?

pe unde vrea majoritatea facem bucata aia,

eu am mai facut traseul, este ok de facu chiarsi intr-o zi

 

Salut Marius,

 

E posibil sa vin si eu. Tura se poate face intr-o zi...mai ales ca ziua are 14 ore :D

salut, te asteptam , te asteptam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul este foarte frumos, l-am facut de mai multe ori anul trecut si, intr-adevar, 2 zile ar fi mai OK. S-ar putea lua in calcul si o innoptare la Sighisoara, la campingul din centru, care nu e deloc scump si e chiar curat si ingrijit sau, daca se opteaza pentru un traseu full din prima zi, la Cisnadioara este un camping ieftin, unde o casuta cu 2 paturi costa 50 lei, o persoana putand plati 35 lei. Eu zic ca se merita.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E super frumos drumul. Exact acelasi traseu, facut in grup. Depinde de motoarele pe care mergeti. Eu pe sv cu pasager am cam intepenit. in doua zile e ideal . poate 3 :D pe Valea Oltului e un pic mai nasol cu drumul, dar te fura privelistea si uiti de tot raul .

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E super frumos drumul. Exact acelasi traseu, facut in grup. Depinde de motoarele pe care mergeti. Eu pe sv cu pasager am cam intepenit. in doua zile e ideal . poate 3 :D

 

Ia zi, ne bagam? :P Lunea viitoare am liber. Pot combina si vineri acum sa-mi iau liber, deci un weekend prelungit in care vreau sa dau kilometrajul peste cap la motor. Daca nu apar alte lucruri, m-as cam baga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula in prima zi se trage mai tare, de aia am zis ca e bine de dormit in sibiu sau zona cozia; daca se face drumul asta in 2 zile, in weekend-ul urmator, nu pot veni, saptamana cealalta sunt sanse mari; ca sa nu stricam topicul asta ar trebui deschis un alt topic cu plecari din bucuresti pe trasee de 2-3 zile la sf. de saptamana si dormit la cort; asta e varianta ideala pentru mine si cred ca nu sunt singurul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- si eu as vrea sa fac in doua zile traseul, nu-i vorba ca-s kilometri multi, dar e bine seara sa stai linistit la o bere, sa vorbesti cu prietenii de drum,,,

- cat priveste excursiile de doua zile, eu personal prefer sa le fac atunci cand chiar nu pot sa acopar un nr. mare de km intr-o zi

- cred ca ma intelegeti, si voi aveti sotii/soti pe acasa, eu incerc sa "salvez" excursiile de doua zile pt trasee mult mai lungi, deh, sotia mea nu impartaseste aceeasi pasiune cu mine,,,cand mi-am luat motorul, am cumparat chiar si 2 casti, 2 costume, manusi etc, ca s-o pun in fata faptului implinit,,,cand colo, ea nici nu s-a urcat pe motor,,,asta este :cheers:

- cu privire la statutul de incepator , ce sa spun, este greu si chiar delicat sa stai sa triezi partenerii de drum, fiecare isi cunoaste limitele sale si ale motorului

- putem forma un grup compact cu destinatia Sighisoara, apoi de despartim, cei care vor sa stea peste noapte si cei care vor sa revina in buc. in aceeasi zi, nu credca se supara nimeni,,,

- asteptam musterii si multumim de sfaturile de pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum se anunta urmatorii: 1 Eu, Marius 0722564401

2. tuningboy

3. vinkator

4. metal heart , inca nedecis

Oricum , pana sambata se mai lamuresc lucrurile,,,

Motoarele,,,m-am uitat si io pe avatar, sunt cam aceeasi categorie ca si putere, in orice caz suntem flexibili , nu ?

Nici nu alergam ca nebunii dar nici nu stam 20 minute la o depasire, io zic ca daca plecam la ora stabilita, avem timp suficient si, repet, la intoarcere avem avantajul autostrazii.

Traseul este frumos, virajat si asfaltul bun

 

si tu , scuze,,, :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as merge si eu cu voi daca e de o zi si daca plecati devreme si nu se pierde mult timp pe drum. se face intr-o zi dar trebuie mers nu pierdut vremea prin benzinarii.

te asteptam,

si eu zic la fel, nu trebuie pierdut timpul, alimentam la petrom, plecam la ora stabilita, mergem sustinul si va fi ok,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cine e pasionat de asa ceva ,eu zic ca merita sa intrati si pe la Conventia Internationala Tattoo(tatuatori din 11 tari isi vor prezenta lucrarile si vor tatua.)

Sunt si ceva concerte,Body Modification Show...etc

post-44280-1244141420_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as merge si eu cu voi daca e de o zi si daca plecati devreme si nu se pierde mult timp pe drum. se face intr-o zi dar trebuie mers nu pierdut vremea prin benzinarii.

Da , sincer asa ar trebui sa facem , sa nu pierdem vremea prin benzinari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma eu nu ma bag! Mai ales daca-i de doua zile. In principiu o sa ma duc la mare, plec duminica si ma intorc luni, dar astept si partenerii de drum sa vad daca s-au decis sau au alte idei. Daca nu, gratare pe langa Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Traseul la care m-am gandit este pt o zi , cel putin eu nu pot sta peste noapte,,,

 

Cine vrea sa ramana la Sighisoara sau Sibiu sau Cozia, poate sa ramana, repet , nimeni nu se supara,,,

 

Cu privire la ruta spre Brasov, hai sa hotaram impreuna, parerea mea este ca daca se merge prin Cheia trebuie sa plecam mai devreme cu jumatate de ora macar ( adica plecarea la 07 00)

 

Daca mergem pe DN 1 , plecam la 07 30 .

 

Intalnirea initiala ( pt varianta DN 1 ) este la benzinaria Petrom , de la fantana Miorita mergeti 300 m spre directia nord, pe partea dreapta.

 

Adunarea intre 07 00 - 07 30 , plecarea la 07 30

 

Astept sugestii,,, Marius 0722564401

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...