Sari la conținut

tura sambata 6 iunie -Bucuresti-Sighisoara-Sibiu-Bucuresti


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ok, la 07 00

salutare

 

 

 

 

 

buna sau salut, ,,,sunt un pic confuz

te luam, sigur, ne vedem la 07 00

sunt fata..daca in privinta asta esti confuz..:D, ma mai gandesc si daca e ne vedem la 7.00 la petrom

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cam devreme la 7? Intalnire la 7.45 cu plecare la maxim 8 n-ar fi mai potrivit? :D

 

Fa-le in fata blocului sau pe balcon, cica asa e la moda acum.

 

Eu zic ca nu este devreme,,,dupa ce am postat topicul , parca mi-a parut rau ca n-am propus intalnire la 06 30 cu plecare la 07 00 fix.

Stii cum este, propui o ora de plecare si constati ca la ora de plecare inca mai sosesc intarziati. Oricum, sunt ceva km pana acolo si nu uita ! Cu cat este grupul mai mare, cu atat vom intarzia mai mult pe traseu ( pauze pipi,mancare, alimentare benzina, poze, cazut rucsac, top case sau alte alea,,,etc etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

- propun iesire sambata 6 iunie, intalnire ora 07 00 , plecare 07 30, de la petrom , langa fantana miorita

- traseu : bucuresti - 170 km - brasov - 118 km - sighisoara - 37 km - medias - 56 km - sibiu - 97 km - ramnicu valcea - 61 km - pitesti - 114 km - bucuresti, in total 655 km

- pauze de preferat - Ploiesti, Brasov , gustare de acasa

- sighisoara , pauza principala, cu vizitare cetate, masa pranz la cetate

- sibiu, gustare de acasa sau la benzinaria omv

- ramnicu valcea, gustare de acasa sau la omv

- pitesti inainte de autostrada, pauza scurta

- viteza :in general in localitati 60 - 90 km/h, iar in afara localitatilor, unde se poate bagam 100 - 120 km/h

- viteza intre Bucuresti si Ploiesti - cat se poate de legal

- tura este f. frumoasa, drumul bun, multe viraje, cel putin intre brasov si sighisoara,,,e ceva de vis,,,viraje pt tot sezonul. Drumul de asemenea virajat pe tot traseul valea oltului

- nu ne grabim, mergem relaxat, daca intarziem , la intoarcere avem avantajul autostrazii

 

cu toate injurturile care o sa mi.le iau

o sa.ti cateva.........idei/sfaturi/etc

 

1. daca tu organizezi tot tu stabilesti regulile jocului ore / traseu /oameni

2. a un drum de o zi nu te incurca cu cei ce vor 2 zile, tu vei trage tare, ei vin agale, o sa.i tot astepti, o labaresc la masa si prin benzinarii etc, ei au prog ca pt 2 zile so cine vrea 2 zile pleaca cu ale lui

3. nu lua laun asemnea drum de 650 - 700 km INCEPATORI ESTE CEA MAI MARE PROSTIE, o sa se forteze sa tina ritmul si nu e bine pentru ei si pt tine

4. nu lua necunoscuti... oamnei cu care nu ai iesit in viata ta din bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate injurturile care o sa mi.le iau

o sa.ti cateva.........idei/sfaturi/etc

 

1. daca tu organizezi tot tu stabilesti regulile jocului ore / traseu /oameni

2. a un drum de o zi nu te incurca cu cei ce vor 2 zile, tu vei trage tare, ei vin agale, o sa.i tot astepti, o labaresc la masa si prin benzinarii etc, ei au prog ca pt 2 zile so cine vrea 2 zile pleaca cu ale lui

3. nu lua laun asemnea drum de 650 - 700 km INCEPATORI ESTE CEA MAI MARE PROSTIE, o sa se forteze sa tina ritmul si nu e bine pentru ei si pt tine

4. nu lua necunoscuti... oamnei cu care nu ai iesit in viata ta din bucuresti

Ca altfel nu te mai califici la premiul "Cel mai bun organizator al anului" ci risti oprobriul public al forumistilor si bataia cu tomagul lui SSS daca-si zgarie cineva vreo glezna. :D

 

PS: cu 2 are dreptate ianachim, cei care merg pentru doua zile vor avea alt ritm, nu pot fi asteptati, aia e excursie separata. In rest, daca nu merg toti la fel, grupul se va sparge pana la Ploiesti. Ca de obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca altfel nu te mai califici la premiul "Cel mai bun organizator al anului" ci risti oprobriul public al forumistilor si bataia cu tomagul lui SSS daca-si zgarie cineva vreo glezna. :D

 

PS: cu 2 are dreptate ianachim, cei care merg pentru doua zile vor avea alt ritm, nu pot fi asteptati, aia e excursie separata. In rest, daca nu merg toti la fel, grupul se va sparge pana la Ploiesti. Ca de obicei.

 

 

imi place ca oameni/ma ref la incepatori/ incep sa postez planurile de calatorie

insa la NOI ca de obicei incepe lumea pe topicul de constanta.....sa vrea la brasov

 

nu am considerat niciodata ca daca postez un topic nou trebuie sa accept propunerile celor ce AR vrea si ei dar e prea mare lenea sa scrie la randul lor un topic

 

plus ca fiind IDEEA/INITIATIVA/TRASEUL meu nu sunt obligat sa impart drumul cu oricine

sunt de parere ca omul cu care plec merita toata atentia si grija mea deci ma ?incurc?la drum cu un om pe care poate.l voi ajuta sau poate ma va ajuta, cu care poate o sa impart banii/macarea/hainele deci trebuie sa IMI PLACA /INTELEG/ cu acel om

 

cei care strang un grup si gata excursia poate au alte pareri si opinii eu unul ASA SUNT si cei cu care am plecat la drum ppot spune asta despre mine

 

asfalt uscat si plimbare frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit post -urile, concluzia este ca o parte din motociclisti ar vrea tura , dar facuta in 2 zile. Asta-i motivul pt care ei nu merg maine,,,

Al 2 lea grup ( se pare ca ar fi : dorubmw, vinkator, bluenightwishX , adam etc) vrea tura intr-o zi si participantii au anuntat ca vin maine.

M-am gandit la sfaturile date de ianachim, desi ma aflu intr-o postura delicata,,,la mine la avatar scrie "incepator" ,,,iar cineva m-a sfatuit sa nu iau eu incepatori in tura asta,,, :D

Acuma vine partea haioasa, ,,,nimeni nu m-a intrebat cati km. am facut, de cand am permisul, daca mai conduc si auto etc etc. Am facut remarca asta, nu ca as fi eu "motociclistul lui peste" sau ca as desconsidera unii membrii avansati ca experienta, dar ma gandeam ca unii sunt "avansati" ca statut la gradul de super membru, fiindca au foarte multe post -uri bagate pe forum ( iar unele post uri contin bancuri, comentarii diverse, conversatii intre membrii de cartier etc ). Eu cred ca experienta vine de fapt din nr de km parcursi si ar mai fi si personalitatea motociclistului care se rasfrange in modul de a conduce. Poate ma lamureste si pe mine cineva cum este cu statutul asta de incepator, membru, supermembru,,,acum nu glumesc ,,,chiar nu stiu cum functioineaza chestia asta,,,sunt curios

Ne adunam maine intre 07 00 - 07 30, plecare la 07 30 , ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate injurturile care o sa mi.le iau

o sa.ti cateva.........idei/sfaturi/etc

 

1. daca tu organizezi tot tu stabilesti regulile jocului ore / traseu /oameni

2. a un drum de o zi nu te incurca cu cei ce vor 2 zile, tu vei trage tare, ei vin agale, o sa.i tot astepti, o labaresc la masa si prin benzinarii etc, ei au prog ca pt 2 zile so cine vrea 2 zile pleaca cu ale lui

3. nu lua laun asemnea drum de 650 - 700 km INCEPATORI ESTE CEA MAI MARE PROSTIE, o sa se forteze sa tina ritmul si nu e bine pentru ei si pt tine

4. nu lua necunoscuti... oamnei cu care nu ai iesit in viata ta din bucuresti

 

Ca idee... eu am facut prima data drumul ast anul trecut in aprilie...cand erai si tu si ne-am oprit la Casa Dracul sa mancam.

Aveam motor de vreo luna...si maxim 1000 km.. deci eram incepator...si nu cred ca am facut pe nimeni sa ma astepte. Daca nu faceati pe Ghost Rider pe Valea Oltului la retur, probabil ne intorceam impreuna.

Si Doru a fost la acea plimbare...era primul cu detectoru' de radar si la Sighisoara a facut cale intoarsa.

Chestia asta ...cu nu lua incepatori...nu lua persoane pe care nu le cunosti e total aiurea.

Vrei doar anumite persoane ? Dai frate PM la cine vrei si lansezi invitatii acolo...nu cum fac altii....sa nu dau nume acum.

Nici eu nu iesisem in viata mea in grup...si de atunci am mai mers cu incepatori, fie ca aveau vitezane sau chopper sau enduro...si nu au fost niciodata probleme.

Cui nu ii place ritmul merge mai incet. Se stabilesc popasuri predefinite...sau pur si simplu fiecare merge separat daca nu ii place cum merge grupul.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee... eu am facut prima data drumul ast anul trecut in aprilie...cand erai si tu si ne-am oprit la Casa Dracul sa mancam.

Aveam motor de vreo luna...si maxim 1000 km.. deci eram incepator...si nu cred ca am facut pe nimeni sa ma astepte. Daca nu faceati pe Ghost Rider pe Valea Oltului la retur, probabil ne intorceam impreuna.

Si Doru a fost la acea plimbare...era primul cu detectoru' de radar si la Sighisoara a facut cale intoarsa.

Chestia asta ...cu nu lua incepatori...nu lua persoane pe care nu le cunosti e total aiurea.

Vrei doar anumite persoane ? Dai frate PM la cine vrei si lansezi invitatii acolo...nu cum fac altii....sa nu dau nume acum.

Nici eu nu iesisem in viata mea in grup...si de atunci am mai mers cu incepatori, fie ca aveau vitezane sau chopper sau enduro...si nu au fost niciodata probleme.

Cui nu ii place ritmul merge mai incet. Se stabilesc popasuri predefinite...sau pur si simplu fiecare merge separat daca nu ii place cum merge grupul.

 

haha da m-am intors ca trebuia sa fiu la nu stiu ce ora acasa, se mergea incet si nu puteam ajunge asa ca am luat-o inapoi. oricum nu a fost nici o problema, a fost o zi misto, drumul ala spre sighisoara e frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee... eu am facut prima data drumul ast anul trecut in aprilie...cand erai si tu si ne-am oprit la Casa Dracul sa mancam.

Aveam motor de vreo luna...si maxim 1000 km.. deci eram incepator...si nu cred ca am facut pe nimeni sa ma astepte. Daca nu faceati pe Ghost Rider pe Valea Oltului la retur, probabil ne intorceam impreuna.

Si Doru a fost la acea plimbare...era primul cu detectoru' de radar si la Sighisoara a facut cale intoarsa.

Chestia asta ...cu nu lua incepatori...nu lua persoane pe care nu le cunosti e total aiurea.

Vrei doar anumite persoane ? Dai frate PM la cine vrei si lansezi invitatii acolo...nu cum fac altii....sa nu dau nume acum.

Nici eu nu iesisem in viata mea in grup...si de atunci am mai mers cu incepatori, fie ca aveau vitezane sau chopper sau enduro...si nu au fost niciodata probleme.

Cui nu ii place ritmul merge mai incet. Se stabilesc popasuri predefinite...sau pur si simplu fiecare merge separat daca nu ii place cum merge grupul.

 

TU ESTI UN FENOMEN AMICE

MULT PESTE PUTERILE MELE

DE ACEEA NU TE INCURC CAND MERG PE UNDEVA

 

PROBLEME.........

VAD CA TE TOT BAGI IN SEAMA PE UNDE SCRIU

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plus ca fiind IDEEA/INITIATIVA/TRASEUL meu nu sunt obligat sa impart drumul cu oricine

sunt de parere ca omul cu care plec merita toata atentia si grija mea deci ma ?incurc?la drum cu un om pe care poate.l voi ajuta sau poate ma va ajuta, cu care poate o sa impart banii/macarea/hainele deci trebuie sa IMI PLACA /INTELEG/ cu acel om

Forumul asta se numeste "Intalniri, evenimente, excursii", nu "Matrimoniale, swingers, frati de sange". Orice thread deschis aici ar trebui sa fie o invitatie publica pentru toti motociclistii. Daca vrei intalnire cu fete, deschizi thread pe forumul de fete, vrei cu BMW-isti, anunti pe threadul de BMW-isti, vrei cu X, Y si Z, le dai PM. Dar nu lansezi o invitatie publica si apoi le zici "tu, tu si tu....", "si eu!, si eu!".... "bine bah, si tu, deci voi trei bah... sugeti p....!".

 

 

unii sunt "avansati" ca statut la gradul de super membru, fiindca au foarte multe post -uri bagate pe forum ( iar unele post uri contin bancuri, comentarii diverse, conversatii intre membrii de cartier etc ).

Ohooooo, sa vezi cati super membri exista pe forumurile astea fara carnet sau motor. Si minori pe deasupra.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ajuns prin 2 mai in cele din urma :D .(stiu , e ora 4 noaptea :blink: ) am plecat de la ursu din bikers pe la 12 noaptea pe nepusa masa si acum am m-am asezat

postez de pe tel ...dupa ce am instalat cort, saltea,saci de dormit ...etc

drum bun celor ce dimineata pleaca catre munte

nani time ...

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate injurturile care o sa mi.le iau

o sa.ti cateva.........idei/sfaturi/etc

 

1. daca tu organizezi tot tu stabilesti regulile jocului ore / traseu /oameni

2. a un drum de o zi nu te incurca cu cei ce vor 2 zile, tu vei trage tare, ei vin agale, o sa.i tot astepti, o labaresc la masa si prin benzinarii etc, ei au prog ca pt 2 zile so cine vrea 2 zile pleaca cu ale lui

3. nu lua laun asemnea drum de 650 - 700 km INCEPATORI ESTE CEA MAI MARE PROSTIE, o sa se forteze sa tina ritmul si nu e bine pentru ei si pt tine

4. nu lua necunoscuti... oamnei cu care nu ai iesit in viata ta din bucuresti

 

1-In mod normal cel care vine cu propunerea sau ideea unui traseu trebuie sa aiba ultimul cuvant ,desi ar fi bine sa stie de la inceput ce vrea!Nici mie nu-mi plac cei care vor sa modifice ore,locatii de destinatie sau traseu!Daca nu-ti convine propunerea lui x este bine sa-ti faca traseu pe un alt topic!Am renuntat la mai multe trasee ,pentru faptul ca viteza de deplasare era mai mare decat cea care o poate motorul meu si stilul meu de mers(el poate croaziera 100 iar eu ma programez pe 80-90 la drum intins)!

2-Nu se pot amesteca decat pentru o distanta scurta 2 grupuri cu destinatie comuna dar cu timp disponibil diferit (nu neaparat ca viteza de deplasare cat ca relaxare in opriri de tigari,benzina,mancare,peisaj.etc)!

3-Termenul de incepator este relativ dar banuiesc ca te referi la incepatori ca numar de km si atunci cred ca este ok termenul!Ca incepator este de evitat drumurile lungi si cu siguranta cele in grupuri care merg tare sau agresiv!Daca totusi se iese la drum mai lung este bine sa se faca cu grup linistit si rabdator(de obicei tot incepatori sau motoare mai puturoase)!

4-aici nu ai nimerit-o ,marea majoritate ne cunoastem cu adevarat la iesiri si nu la Arc sau nu stiu ce bar sau miting!Eu unul nu am nici un prieten motociclist dar la iesirile la care am participat am cunoscut numai oameni ok care desi s-au uitat ciudat la scuterul meu la inceput cred si sper ca si-au facut o impresie buna despre mine si nu m-au judecat dupa ,,bestia" pe care o conduc!

Nimeni nu s-a nascut invatat,cu toti am fost ,,incepatori" (desi eu unul cred ca experimentat nu poti fi cu adevarat pe motor,indiferent de numarul km sau anilor de permis) si este bine sa impartasim din experientele traite nu numai in povestiri la o bere sau pe net !

M-am gandit la sfaturile date de ianachim, desi ma aflu intr-o postura delicata,,,la mine la avatar scrie "incepator" ,,,iar cineva m-a sfatuit sa nu iau eu incepatori in tura asta,,, :rock:

Acuma vine partea haioasa, ,,,nimeni nu m-a intrebat cati km. am facut, de cand am permisul, daca mai conduc si auto etc etc. Am facut remarca asta, nu ca as fi eu "motociclistul lui peste" sau ca as desconsidera unii membrii avansati ca experienta, dar ma gandeam ca unii sunt "avansati" ca statut la gradul de super membru, fiindca au foarte multe post -uri bagate pe forum ( iar unele post uri contin bancuri, comentarii diverse, conversatii intre membrii de cartier etc ). Eu cred ca experienta vine de fapt din nr de km parcursi si ar mai fi si personalitatea motociclistului care se rasfrange in modul de a conduce. Poate ma lamureste si pe mine cineva cum este cu statutul asta de incepator, membru, supermembru,,,acum nu glumesc ,,,chiar nu stiu cum functioineaza chestia asta,,,sunt curios

Nu are legatura calificativul de la avatar cu motociclismul real ci doar cu cel virtual!

De ce sa te intrebe?! Sau cum?Nu suntem la politie mai ales ca nu-ti da nimeni motorul lui sa-l calaresti ca sa fie indreptatit sa te intrebe din punct de vedere legal si al sigurantei motorului!

Raspunderea este individuala si nu colectiva cum inca mai cred multe creiere inguste,indiferent ca mergi cu motorul ,scuterul,masina,avionul indiferent ca

bagi cutitul in cineva sau i-l impusti cu pistolul.etc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la 19:30, cer scuze, nu m-am oprit decat la pitesti sa bag gaz, am avut musafiri rude care ma asteptau de dimineata, le-am promis ca ajung la 8. stau in afara bucurestiului, mi-era frica ca nu ajung, am prins autostrada goala si din 200 n-am scos-o. nu mai aberati pe aici, se poate merge cu incepatori, am mers cu oameni foarte de treaba, nici nu conteaza la drumuri din astea cum facem noi pe aici prin tara ce experienta ai, conteaza sa fii om si sa ai bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 5 minute inainte de micii de la Dealul Negru am ramas in urma ta (am prins niste TIR-uri pe serpentine) si apoi nu te-am mai gasit la popas. Ne-am adunat toti acolo, am bagat niste mici buni cu suc rece si de la Pitesti am bagat si eu mana-n gaz sa nu ma plictisesc pe autostrada. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Pe la 22 15 am ajuns si eu in Pantelimon, la fel si Raluca ( suntem vecini de cartier ),,,

Am mers impreuna cu Dan pe autostrada, apoi ne-am despartit de la centura Bucurestiului.

Tura a fost grozava, drumul nemaipomenit, partenerii de drum de treaba.

Bag unica poza de grup maine, si eventual niste filmulete (sa vad ce a iesit) ca acum mi-e tare lene sa stau sa descarc :rock:

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu PREZENT.

 

Frumoasa tura, putin cam obositoare, ca de... noi nu am avut termopanele lui DORU :P .

 

Vremea a fost OK, gasca a fost super OK, cemai domne...la mai multe plimbari :rock: .

 

Si cateva poze....nu prea multe ca am fost pe fuga:

 

post-40304-1244318844_thumb.jpgpost-40304-1244318867_thumb.jpgpost-40304-1244318885_thumb.jpgpost-40304-1244318902_thumb.jpgpost-40304-1244318919_thumb.jpgpost-40304-1244318941_thumb.jpgpost-40304-1244318958_thumb.jpgpost-40304-1244319016_thumb.jpgpost-40304-1244319035_thumb.jpgpost-40304-1244319075_thumb.jpgpost-40304-1244319116_thumb.jpgpost-40304-1244319134_thumb.jpgpost-40304-1244319151_thumb.jpgpost-40304-1244319175_thumb.jpgpost-40304-1244319198_thumb.jpgpost-40304-1244319220_thumb.jpgpost-40304-1244319262_thumb.jpgpost-40304-1244319282_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...