Sari la conținut

accident grav piata presei libere


PUFU
 Share

Postări Recomandate

apropo de pietoni curajosi,

intr-o zi eram cu masina in jur de 60km/h si in fatza mea in stanga mergeau 2 tipe pe trotuar( noroc ca erau tipe, altfel nu le observam) in timp ce vorbeau fara sa se uite in dreapta s-au aruncat pe trecere in fatza mea, am franat brusc, am mers ceva metri pe frana, am oprit pana in trecere de m-am speriat si eu si alti pietoni, dar ele nimic, ca si cand ar fi normal ce am facut si ce au facut au traversat in continuare fara ca macar sa le pese de viata lor, m-au lasat masca...

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

aveai ceva de zis? sau doar ai mai adaugat un post?

 

on topic: in jur de ora 11 a intrat in operatie.

 

Foarte tare ... s-a ajuns pe un topic sa precizezi cand esti ON TOPIC ..... propun ca toti cei care au ceva de zis despre un accident(fapte concrete, nu pareri) sa puna in fata ON TOPIC, iar cei interesati de topic sa dea search sa nu mai citeasca zeci de pagini de aberatii....

Nu m-am putut abtine!!!

Am mai scris pe un topic acest forum e plin de MOTOFORUMISTI(mai mult forumist decat moto)

 

Asfalt uscat, oricum daca e ud majoritatea e la tastatura!!

Editat de PingyXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama cat se bate pasul pe loc pe aici. Am zis ca nu postez, dar hai sa vedem cine ma injura si pe mine. Teoria e sa reduci viteza in curbe cu vizibilitate sub 50m, in intersectii si la trecerile de pietoni, printre altele. De ce oare ? Pai obligatiile sunt urmatoarele :

 

Soferi : reduci viteza pana la max 30 km/h la trecere, in caz ca apare pietonul sa poti opri in conditii maxime de siguranta

 

Pietoni: chit ca e trecere te asiguri inainte de a traversa, pt. a nu-l pune pe cel ce e la (ipotetic) 2 m de trecere, desi are 30 km/h, in situatia de a te lua pe capota. NU poate opri instantaneu.

 

Scenariul teoretic si fericit : soferul reduce viteza la trecere, pietonul se asigura ca poate traversa in siguranta (nu vine nimeni "tare", nici nu e vreun vehicul la o aruncatura de bat), apoi incepe traversarea, soferul care a redus viteza are timp sa opreasca si totul e OK.

 

Cand va bateti pe chestiile astea nu va argumentati teoriile plecand de la starea de fapt de pe strazile din Romania. DACA lucrurile stau intr-un fel asta NU inseamna ca e si normal si ca asa ar trebui sa fie. Inevitabil chestiile astea degenereaza si intr-un final se ajunge la haos.

Din simplul fapt ca regula in stare originala a fost adaptata la situatie, apoi varianta adaptata se mai modifica putin, apoi cineva are o alta perceptie asupra insemnatatii acestei de-a doua adaptari si tot asa etc etc etc ... se ajunge intr-un balamuc unde fiecare circula mai mult sau mai putin dupa ureche.

Imi cer scuze celor pe care o sa ii deranjeze ce am scris eu aici, multi probabil vor spune ca daca s-ar circula dupa litera legii ar fi MULT mai greoi traficul. Eu sunt de alta parere. Daca TOTI ar circula calumea, stas, fara improvizatii si minunatii, per ansamblu, ar fi mult mai OK traficul. Pentru ca in situatia actuala castigul unui inventiv in trafic duce la pierderea mai multor participanti la trafic. E suficient ca unul sa parcheze aiurea pt castigul propriu si automat 10 oameni intarzie la munca datorita incurcaturii create de respectivul. Se blocheaza intersectii deoarece toti se inghesuie si intr-un final nimeni nu are de castigat. Hai sa intram toti deodata pe o usa.

Inca o data scuze de offtopic. Uram insanatosire grabnica celor implicati si sa fie feriti pe viitor de astfel de evenimente neplacute :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de nimeni care fugea pe roșu, dacă o dăm în bălării hai să vorbim și de circulația din Teheran că tot nu are legătură cu situația curentă. Aici e accident pe trecere de pietoni cu semafor intermitent, legea e clară, reduci la 30 km/h - la viteza asta nici dacă fuge unul nu ajung în spital în stare gravă pietonul și motociclistul.

 

Habar nu ai de lege dar te dai rotund.

 

Art. 123. - Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteză care să nu depăÂşească 30 km/h în localități sau 50 km/h în afara localităților, în următoarele situații:

h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare Âşi marcaje, când drumul public are cel mult o bandă pe sens, iar pietonii aflați pe trotuar, în imediata apropiere a părții carosabile, intenționează să se angajeze în traversare;

 

Dupa cum vezi, este foarte clar in ce conditii trebuie sa reduci la 30. Ambiguitatea este la nivelul intentiei de traversare, nu a vitezei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu ai de lege dar te dai rotund.

 

 

 

Dupa cum vezi, este foarte clar in ce conditii trebuie sa reduci la 30. Ambiguitatea este la nivelul intentiei de traversare, nu a vitezei.

Și care e problema de zici ca nu am habar? O trecere de pietoni cu semafoarele oprite (sau pe intermitent) este echivalentă cu una nesemaforizată. Deci, trebuie să reduci la 30 km/h.

 

Intenția de traversare nu ai de unde să o ghicești, dar dacă iei un pieton în bot sigur voia să traverseze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stim cu totii ca legea, in Romania, este in varianta scrisa a limbii de lemn dar totusi, cum ti-ai luat carnetul ? Limitarea de 30 km/h este valabila doar pentru trecerile de pietoni aflate pe drumurile cu "cel mult o bandă pe sens". Iti zic sigur ca este asa, stiu un instructor auto care face misto exact de chestia asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stim cu totii ca legea, in Romania, este in varianta scrisa a limbii de lemn dar totusi, cum ti-ai luat carnetul ? Limitarea de 30 km/h este valabila doar pentru trecerile de pietoni aflate pe drumurile cu "cel mult o bandă pe sens". Iti zic sigur ca este asa, stiu un instructor auto care face misto exact de chestia asta :D

Bine, pe mine m-ai convins, asa ca mergi tu in localitate pe drumurile cu macar 2 benzi pe sens cu 99km/h inainte de trecerile de pietoni, dar de rog fa asta mergand in spatele unui camion de mare tonaj sau macar a unei dube, si cat mai bine centrat intre rotile aluia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stim cu totii ca legea, in Romania, este in varianta scrisa a limbii de lemn dar totusi, cum ti-ai luat carnetul ? Limitarea de 30 km/h este valabila doar pentru trecerile de pietoni aflate pe drumurile cu "cel mult o bandă pe sens". Iti zic sigur ca este asa, stiu un instructor auto care face misto exact de chestia asta :D

Nu știu câte benzi sunt acolo, dacă sunt mai multe ai dreptate. De când am luat eu permisul s-a schimbat legislația de o grămadă de ori și pe vremea aia nu prea se inventase șpaga în România, e luat pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan, ti-as raspunde cu un citat din Parazitii dar stiu ca nu are rost. Fiecare cu cat il duce mintea ...

Nu l-am sustinut nicaieri pe tipul care a facut boroboata. Pur si simplu sunt satul de diversi care umbla cu legea in gura si fac morala tuturor. Este perfect legal sa mergi cu 60km/h pe Kiseleff atata timp cat opresti la rosu sau dai prioritate pietonilor daca e pe intermitent. In ultimul caz, este o idee buna sa te uiti cu mare atentie in oglinzi pentru ca e posibil sa ajungi ornament pe botul unei masini :D

 

Oricum, Kiseleff nu este o placere. Desi au instalat semafoarele acelea, in continuare sunt pietoni care trec pe rosu, eventual in fuga. Si bizoni care n-au nici un chef sa ocoleasca pana la o trecere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vesti noi despre cei accidentati:

 

motociclistul a suferit o operatie la femur picior drept, este relativ OK.

 

pietonul se pare ca a suferit doar julituri si a ramas in spital doar in acea noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... femur picior drept, este relativ OK.

 

pietonul se pare ca a suferit doar julituri si a ramas in spital doar in acea noapte.

ar fi super sa fie asa...oricum pietonul parea mult mai grav accidentat la fata locului...parea inconstient shi a fost resuscitat pe loc cu bobi ,parca am shi vb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din declaratiile martorului pietonul a fugit pe trecere cu stopul pe intermitent

 

politaiul care era la fata locului a declarat ca este culpa comuna

 

pietonul accidentat a refuzat sa i se ia probe de sange ... ulterior nu se stie ce s-a mai intamplat, oricum a plecat acasa de la urgenta

 

 

boby este ok dupa operatie sa speram ca nici pietonul nu va avea recidive ...

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: nu stiu cum e legislatia cu privire la astfel de cazuri, dar mi se pare aiurea daca mi se arunca pietonul in fatza si nu pot sa-l evit, chiar si pe trecerea de pietoni, tot eu sunt vinovat. Ok. stiu, reduci viteza in apropierea trecerii de pietoni, dar nu stiu...tot e stramb sa iesi tu vinovat ca s-a aruncat sinucigasul ala de pieton:(

 

 

Daca nu stii cum este legislatia mai citeste-o o data!Nu se arunca nimeni pe trecere ca nu suntem in Irak unde sinucigasii se detoneaza in multime!

Trecerea de pietoni este locul unde pietonul este protejat (teoretic) si pe unde are dreptul si obligatia sa treaca strada!Vrajeala asta cu pietonul care s-a aruncat in fata masinii sau motorului este la fel ca aia in care in soferul se diculpa in cazul unui accident auto-moto ,,a venit cu viteza mare de aceea nu l-am vazut"!

Pentru ca pe strada stiu ca umbla cu miile dastia ca tine si ca motociclistul lui peste mi-am invatat copilul sa nu treaca strada decat cand motorul sau masina au oprit si sa nu se bazeze pe ,,prioritate"!Dar o sa vezi tu cand o sa ai un copil si va trebui sa-i dai una dintre cele mai grele lectii de viata:

Pe unde si cum sa treaca strada singur!

ai gresit forum-ul scuterica.ro nu e aici....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din datele mele pietonul a murit... Acum am vazut filmul cu inregistrarea(treaba de servici)... nu am citit comentariile de mai sus dar pot sa spun ca semafoarele nu mergeau, iar conform codului rutier trebuie respectate semnele de circulatie atunci cand nu merg semafoarele. Ba mai mult, motociclistul nu a schitat nici macar un semn ca ar dori sa puna frana, a intrat fara sa se asigure in intersectie, iar pietonul era fix in fata lui... Nu pot sa inteleg de ce nu l-a vazut pt. ca aceea zona era puternic luminata de felinare, ora era 21:56 deci traficul era destul de lejer.

Dupa parerea mea, eu zic sa nu mai sarim in sus de fiecare data cand este implicat un motociclist. Acel motociclist poate fi de vina , poate chiar a omorat un om pe trecerea de pietoni.....printre noi exista si inconstienti sau indiferenti....

 

 

In perioada 01.01.2009 - 31.05.2009 , pe raza Mun. Bucuresti au avut loc 446 accidente de circulatie(masini si moto) in care au fost implicati pietoni......19 persoane au decedat....142 ranite grav......296 ranite usor.... asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din datele mele pietonul a murit... Acum am vazut filmul cu inregistrarea(treaba de servici)... nu am citit comentariile de mai sus dar pot sa spun ca semafoarele nu mergeau, iar conform codului rutier trebuie respectate semnele de circulatie atunci cand nu merg semafoarele. Ba mai mult, motociclistul nu a schitat nici macar un semn ca ar dori sa puna frana, a intrat fara sa se asigure in intersectie, iar pietonul era fix in fata lui... Nu pot sa inteleg de ce nu l-a vazut pt. ca aceea zona era puternic luminata de felinare, ora era 21:56 deci traficul era destul de lejer.

Dupa parerea mea, eu zic sa nu mai sarim in sus de fiecare data cand este implicat un motociclist. Acel motociclist poate fi de vina , poate chiar a omorat un om pe trecerea de pietoni.....printre noi exista si inconstienti sau indiferenti....

 

 

In perioada 01.01.2009 - 31.05.2009 , pe raza Mun. Bucuresti au avut loc 446 accidente de circulatie(masini si moto) in care au fost implicati pietoni......19 persoane au decedat....142 ranite grav......296 ranite usor.... asfalt uscat

 

De unde ai inregistrarea? Si de unde stii ca pietonul a murit cand a fost externat a doua zi de la urgenta? Se pare ca stii ceva dar nu vrei sa ne spui . :cheers:

 

 

 

Sper ca nu tu esti cel care m-a "apelat" pe mess.

Editat de alecscristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comis-o si eu pe trecere,dar nu grav.am "luat" pietonul in "plin" dar el nici macar nu a cazut,ca nu aveam mai mult de 5 km/h.numai l-am impins 30 de cm mai in spate.Mi-am recunoscut vina,era o femeie de vreo 30 de ani ,care a devenit isterica..in fine,ea avea tot dreptul,dar m-a enervat la culme unu de pe margine care a fost de fata si tot comenta "daa..chemati politia,o sa fiu martor...ca astia merg ca nebuniiiiiii".imi venea sa-l pocnesc.Degeaba am incercat sa-i explic ca eu deja incetinisem la trecere dar mi-a distras ceva atentia 1 secunda.nimic...si aia isterica,cu politia ei cu tot.in fine,eu sunt omul corect,i-am spus ca desi totusi ea nu are nici macar o zgarietura,poate sa cheme politia daca chiar vrea scandal,eu ma declar vinovat si gata.pana la urma cand si-a dat si ea seama ca nu are decat o zgarietura de juma de cm la picior i-au trecut nervii...si am reusit sa scap cu permisul intact.

 

Si..daca pietonul a murit..vai de viata motociclistului de asemenea.Pasiunea inconstienta are si consecinte:(

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu il crezi pe Lope iti spun eu:

 

Pietonul a murit duminica 14.06.2009 la ora 12 la reanimare spitalul Floreasca. Nu a parasit spitalul nici macar o clipa, de fapt nu a mai iesit din coma din seara accidentului. Ii rog cu ocazia asta pe cei care au inflorit povestea sa se gandeasca pe viitor de doua ori inainte sa posteze. A fost inmormantat miercuri 17.06.2009...

 

Il chema Mihai, si a lasat in urma lui o sotie tanara si o fetita de 3 ani.

 

Data viitoare ganditi-va ca mai vulnerabili ca voi, cei pe doua roti, sunt pietonii. Orasul nu este o pista de curse!!! Este un loc unde chiar e cazul sa ne respectam reciproc si sa nu ne mai victimizam atunci cand taiem benzile, acceleram inutil si nu ne acordam prioritate...

 

Succes tuturor, si mult succes lui Boby (asa am inteles ca-l cheama pe cel care l-a omorat pe Mihai) va avea nevoie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan, ti-as raspunde cu un citat din Parazitii dar stiu ca nu are rost. Fiecare cu cat il duce mintea ...

Nu l-am sustinut nicaieri pe tipul care a facut boroboata. Pur si simplu sunt satul de diversi care umbla cu legea in gura si fac morala tuturor. Este perfect legal sa mergi cu 60km/h pe Kiseleff atata timp cat opresti la rosu sau dai prioritate pietonilor daca e pe intermitent. In ultimul caz, este o idee buna sa te uiti cu mare atentie in oglinzi pentru ca e posibil sa ajungi ornament pe botul unei masini :rolleyes:

 

Oricum, Kiseleff nu este o placere. Desi au instalat semafoarele acelea, in continuare sunt pietoni care trec pe rosu, eventual in fuga. Si bizoni care n-au nici un chef sa ocoleasca pana la o trecere.

Poti sa-mi dai ce citate vrei (stiu ca golanii aia au uneori versuri bune), probabil am gresit destinatarul mesajului, dar accidentul asta ma duce cu gandul la vremea cand inca ma mai uitam la televizor si era la mare moda un serial cu niste tipi care-si taiau din greu capetele cu niste sabii (Nemuritorul, sau asa ceva), dar care nu aveau voie sa-si tai capetele in biserica, pentru ca cica acolo e terituriu sfant si nu e voie... Cam asa vad eu coltul ala din legislatia rutiera - pietonul si daca e beat manga si traverseaza in 4 labe, pe trecerea de pietoni e pe teritoriu sfant si cel putin teoretic daca il atingi pe tartita ar trebui sa intri la bulau. Ca nu se intampla asa tot timpul in mirifica noastra patrie unde legile se aplica in functie de pile e altceva, dar eu avand capul mai patrat tot sper ca o sa avem si noi la un moment dat politisti cu capul mai patrat decat mine care sa aplice dracului legile alea asa cum sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu il crezi pe Lope iti spun eu:

 

Pietonul a murit duminica 14.06.2009 la ora 12 la reanimare spitalul Floreasca. Nu a parasit spitalul nici macar o clipa, de fapt nu a mai iesit din coma din seara accidentului. Ii rog cu ocazia asta pe cei care au inflorit povestea sa se gandeasca pe viitor de doua ori inainte sa posteze. A fost inmormantat miercuri 17.06.2009...

 

Il chema Mihai, si a lasat in urma lui o sotie tanara si o fetita de 3 ani.

 

Data viitoare ganditi-va ca mai vulnerabili ca voi, cei pe doua roti, sunt pietonii. Orasul nu este o pista de curse!!! Este un loc unde chiar e cazul sa ne respectam reciproc si sa nu ne mai victimizam atunci cand taiem benzile, acceleram inutil si nu ne acordam prioritate...

 

Succes tuturor, si mult succes lui Boby (asa am inteles ca-l cheama pe cel care l-a omorat pe Mihai) va avea nevoie...

 

Doamne fereste sa fie adevarat ! Sper ca totusi sa-l confundati .

 

Condoleante familiei .

 

Din datele mele pietonul a murit... Acum am vazut filmul cu inregistrarea(treaba de servici)... nu am citit comentariile de mai sus dar pot sa spun ca semafoarele nu mergeau, iar conform codului rutier trebuie respectate semnele de circulatie atunci cand nu merg semafoarele. Ba mai mult, motociclistul nu a schitat nici macar un semn ca ar dori sa puna frana, a intrat fara sa se asigure in intersectie, iar pietonul era fix in fata lui... Nu pot sa inteleg de ce nu l-a vazut pt. ca aceea zona era puternic luminata de felinare, ora era 21:56 deci traficul era destul de lejer.

Dupa parerea mea, eu zic sa nu mai sarim in sus de fiecare data cand este implicat un motociclist. Acel motociclist poate fi de vina , poate chiar a omorat un om pe trecerea de pietoni.....printre noi exista si inconstienti sau indiferenti....

 

 

In perioada 01.01.2009 - 31.05.2009 , pe raza Mun. Bucuresti au avut loc 446 accidente de circulatie(masini si moto) in care au fost implicati pietoni......19 persoane au decedat....142 ranite grav......296 ranite usor.... asfalt uscat

 

Macar este adevarat ce sustine martorul ? Cum ca pietonul a traversat in fuga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alecscristian, eu personal as vrea sa-l confund... insa mi-e imposibil. din ceea ce stiu eu Mihai a fost lovit cand deja traversase 3/4 din trecere... :rolleyes: oricum a fost... s-a intamplat mult prea devreme. Preotul spunea la slujba ca Dumnezeu l-a iertat pe Mihai de greselile pamantesti si l-a luat la El... noi, spunem ca Mihai ar fi trebuit sa-l ierte de Dumnezeu ca l-a luat atat de tanar, atat de cuminte, saritor, istet... sunt de prisos cuvintele, dar poate un eveniment precum acesta o sa constientizeze cativa dintre voi (motociclistii) si noi (soferii) si de acum vom acorda mai multa atentie pietonilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist ,, foarte trist, :rolleyes: pacat ca a trebuit sa plece atat de tanar, a lasat o sotie si un copil in urma, sincer io nu il condamn, pe motociclist, ptr ca nenorocirile se intampla la tot pasul si i sa intamplat si lui, saracu ,care poate ia fost odata de ajuns sa gresasca si uite ce nenorocire,, si pe de alta parte mi se rupe inima de baiatu care a murit,,,

 

off topic : nu stiu ce sa zic sunt fara cuvinte, ptr ca si io am trecut prin ceva asemanator, mi-a sarit o zdreanta in fata masini pe trecere, , se uita dupa tranvai, si a luato la fuga fara sa se uite, macar, si am dato cu capu de asfalt, cu toate ca eram cu picioru pe frana, ca incetinisem la trecere nu am avut timp destul sa franez de tot , bine ca nu a patit aia mare lucru, decat julituri la picioare,si atat, bine ca sa terminat cu bine,,, :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist ,, foarte trist, :rolleyes: pacat ca a trebuit sa plece atat de tanar, a lasat o sotie si un copil in urma, sincer io nu il condamn, pe motociclist, ptr ca nenorocirile se intampla la tot pasul si i sa intamplat si lui, saracu ,care poate ia fost odata de ajuns sa gresasca si uite ce nenorocire,, si pe de alta parte mi se rupe inima de baiatu care a murit,,,

 

off topic : nu stiu ce sa zic sunt fara cuvinte, ptr ca si io am trecut prin ceva asemanator, mi-a sarit o zdreanta in fata masini pe trecere, , se uita dupa tranvai, si a luato la fuga fara sa se uite, macar, si am dato cu capu de asfalt, cu toate ca eram cu picioru pe frana, ca incetinisem la trecere nu am avut timp destul sa franez de tot , bine ca nu a patit aia mare lucru, decat julituri la picioare,si atat, bine ca sa terminat cu bine,,, :drink:

Offtopic: Chiar si daca "zdreanta" avea motor cu reactie in fund esti cumva dispus sa recunosti ca mergeai acolo un pic prea tare (ca legea prevede ceva ridicol de mic de genul 30km/h in localitate si 50km/h in afara ca fiind legal la treceri de pietoni si de asemenea sa inlemnesti cand tramvaiul deschide usile)? Si eu am vazut zburand zeci de pietoni prin fata mea aiurea, dar mai e si o altra tampenie care spune ca prin dreptul pietelor si oboarelor sa mergi incetisor (mie mi se pare ca singurul "obor" din Romania era piata Obor, si tocmai a fost daramata de idiotul de primar de la sectorul 2...)

Cred ca am mai spus asta pe aici, dar conform legii din 2003, modificata in 2006 si cine mai stie cand, chiar daca pietonul a baut 1-2 litri de votca si e practic in coma alcoolica, daca trece pe unde trebuie in 4 labe extraordinar de incet tot are prioritate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alecscristian, eu personal as vrea sa-l confund... insa mi-e imposibil. din ceea ce stiu eu Mihai a fost lovit cand deja traversase 3/4 din trecere... :rolleyes: oricum a fost... s-a intamplat mult prea devreme.

 

 

...Deci nenorocirea s-a intamplat pana la urma :drink: ...R.I.P. Mihai shi condoleante familiei...atentie shi la pietoni.atentie la viteza excesiva alti pot fi mai fragili ca noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...