Sari la conținut

CASCA DE PROTECTIE


strumfuadi
 Share

Postări Recomandate

Daca aveti pretentia ca cei din trafic sa va respecte si sa circule legal (fac referire la auto) trebuie si voi sa dati dovada de acest lucru. Cum ar fi sa va loveasca unu cu masina fara numere de inmatriculare, fara asigurare, fara permis, fara ITP, eventual si o bere la bord (ca toata lumea zice ca o bere merge) si sa mai si fuga de la locul accidentului.

Si acum sa inversam situatia: scuter fara numere (eventual cumparat fara acte, furat), fara asigurare, sa nu ai permis sau curs, sa nu porti casca, sa nu ai vesta sau ceva reflectorizant pe timp de seara sau ceata.

Nu mai enumar si viteza legala ca nu are rost.

Daca ii spuneti unui cocalar sa poarte casca pt. ca este ilegal sa circuli fara, o sa-ti zica ca el nu merge pe unde este politie, iar daca ii zici s-o poarte pt. ca ar putea sa moara dintr-o cazatura la 5 Km/h, o sa-ti zica ca el este mare REISAR pe 2 roti si el nu pateste nimic.

In final cine vrea sa incalce legea o face pe barba lui.

si eu am gresitt odata in trafic si am lovit usor o masina de lux-audi a6. am avut asigurare,nu bausem nimic. casca ,jacheta cu protectii,manusi, iarasi nu am patit nimic,nici o zgarietura- viteza mica,din fericire. doar pantofii imi sarisera din picioare in urma impactului. inainte sa spun ca am asigurare deja zicea unul ca dau 10 milioane sau dau scuterul. la politie prima intrebare a fost: are scuterul asigurare? da.are. atunci stai afara si asteapta la rand,a zis politaiul. daca nu aveam echipament si-mi rupea oasele? daca nu aveam asigurare si plateam din buzunar?

l-am luat pe un vecin pe scuter,i-am dat o casca open face,si copilul ma intreaba: daca e politie,pe unde fugim??? pai zic de ce naiba sa fugim??? pai e politie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi vad ceva fenomenal. Una bucata scuter Nou.( nu stiu marca ,era de 50) Un tip trecut de 20 de ani pe el cu o casca super misto cu viziera neagra.Geaca moto cu protectii , manusi cu protectii, pantaloni moto cu protectii si cizme moto, lumini aprinse si elemente reflectorizante pe el.

Cand ma uit la el din spate...nu avea numar :D) acuma de astia ce sa zici?ps:in oras e treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% i-a fost lene sa il inmalticuleze ce e asa greu de inteles,daca omu' are echipament full sigur are 100roni sa plateasca inmatricularea dar..................nu e timp de asemenea ,,detalii''

Nici eu nu am scuterul inmatriculat pe numele meu ci pe numele aluia de la care l-am cumparat pentru ca imi e lene sa ajung la primarie sa il inmatriculez pe numele meu,iar cand am asigurarea valabila(adica tot anu')chiar nu vreau sa pierd banii dati pe asigurare asa ca.........scuterul ramane cu numarul de inmatriculare cu care l-am cumparat :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
incerc sa spun ca am 4 CASTI(tu cate ai?) 2 geci,2perechi de manusi moto,pantaloni,cizme,armura pentru vara si alte cateva nimicuri pe care le port.Fac parte din putini scuteristi care au mai mult echipament decat un motoclicist iar indemnul de a purta casca foloseste-l pentru cocalari pe scutere sau motoare(ca am mai vazut)

Mesaj completat

 

Gogule banuiesc ca sentimentul de superioritate se datoreaza doar faptului ca tu ai motor iar eu o sa cumpar unu in scurt timp,da' e naspa cand niste frunze uscate si gata sa zboare din copac inca mai au vlaga sa faca misto pe forum

Repet am 2 categorii in permisul de conducere,am scuter si nu imi e rusine de frunzele care se uita din crengile copacului la mine chiar ma amuza ....... asa ca stai tu flex

 

haidi pa si nu mai ploua topicul cu aberatii ,,inteligente''

 

P.S daca nu ai echipament cand te dai pe motor poate se indura un scuterist umil sa iti doneze cate ceva pentru ca uni scuteristi cu siguranta au mai mult echipament decat reisari care se dau pe vitezane cu casca pe cap si in bermude

 

Taci ma nu mai minte lumea cu prosti, ai tu asa mult echipament :crack:

Cat ai dat tu pe castile alea iti luai 3 scutere cum ai tu care se dezembreaza singure de la niste gropi :)

Sau ai fost la accidente si ai dezbracat saracii motociclisti care erau cazuti, morti :lol:

Ce sa faci cu 4 casti, ai 4 capuri? Tu ai unul si ala gol, oricum nu e o perdere ptr omenire daca patesti ceva :lol:

 

Si ce scuteristi are echipament ? Vai de p...a ta de ochelarist..... nu mai vezi bine :P

 

Scz de off topic, dar asta sandu prea abereaza aiurea se baga aiurea peste tot numai sa se laude fara sens si el nu are nimic decat un scuter legat cu sarma, scoci si se dezembreaza pe drumuri, in fiecare zi il leaga cu sarma ca pierde maruntaie.

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sandu bravo, nu stiu ce faci sau nu, dar macar dai sfaturi bune. Cu toate ca cei ca Laur nu o sa tina cont de ele.

Laur, sa nu porti casca maica. Talentul si gelul protejeaza. Pa cuvant.

Sa mai stii ca scuteristii are echipament. Cocalarii si tiganusii nu are. :alcy: Dar asta o sa realizezi dupa primul impact (sa nu crezi ca iti doresc asa ceva).

 

P.S. Cu toate ca scuteristii cu echipament par OZNuri, uite ca exista. Fac un inventar al echipamentului.

 

Casti: Shark - integrala

Nitro - open face

Nexx - flip-up (nu sunt balaur cu 3 capete)

Nitro - integrala pentru pasagera

Arumura no name

Genunchiere no name

Geaca Nitro cu protectii soft

Pantaloni Nitro cu protectii soft

Manusi piele de iarna

Manusi piele de iarna cu protectii hard Richa, foarte misto manusile, mai ales daca trebuia sa il calmez pe vreunul. Astea s-au cam dus...

Ghete Gaerne.

Costum de ploaie no name

 

Da, poate imi mai luam un scuter cu cat am dat pe echipamentul asta. Poate nu. Cert e ca am mers cu tot echipamentul si pe prima mea partaitoare: Piaggio Free 49. Si mi-a fost chiar util.

Protejati-va!

Asfalt uscat!

P.S. Mai bine sa put a acru decat a mort.

P.P.S. Toti prietenii au ras de mine cand m-au vazut atat de echipat. Toti imi ziceau: "Bai, in Italia aia merg in slapi. Te-ai trezit tu sa iti iei costum de GP".

Pana mea soferii italieni sunt constienti ca sunt si scutere in jurul lor si mai stiu sa si dea prioritate. Ai nostrii mai au pana acolo.

 

Pace!

Editat de N00B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de unde scoti ca eu nu port echipament. Chiar am combinezon din 2 bucati de piele protectii soft si casca buna, manusi bune de moto. Chiar azi am plonjat prin aer in cap si casca nu are nimic si nici eu grav. Eu si vara mergeam cu geaca de piele, si pe scuter cand aveam mergeam echipat calumea. Casca port mereu, a devenit din reflex casca :bow:

 

Sandu nu am nimic cu el, dar se lauda aiurea, in fine nu vreau sa ma mai cert cu el, daca are bravo lui :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, greseala mea. De obicei nu ma iau de nimeni si bine fac. Am observat pe urma ca voi aveti ceva de impartit, dar nu am mai putut edita. Retrag ce am spus in necunostinta de cauza.

Hai vara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant clip. Pe langa faptul ca se pot intampla evenimente tragice cand nu porti casca, mai este si o chestiune de confort. Personal nu pot sa merg fara casca. Zgomotul e mult mai mare, imi vajaie curentul pe langa cap, si nu vreau sa ma gandesc cum e la un drum lung, mai ales seara... insecte la greu. De cand mi-am luat o casca cat de cat bunicica, mi-a crescut pasiunea pentru plimbarea pe doua roti. Intre timp i-am luat si pasagerului o casca mai buna decat avea :alcy:. Port genunchierele si manusile + vesta seara... si nu mi-e rusine (pentru ca nu sunt cocalar), ba e chiar mult mai sigur si mai confortabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...