Sari la conținut

Planuri De Excursii...iesiri Organizate...plimbari De Duminica


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuzati-ma ca intervin in discutia voastra

Reiterez aici intentia mea de a pleca la Sarmizegetusa Regia, sambata, probabil la ora 15

daca treburile merg bine, poate plec mai repede, la ora 14

 

harta-costesti.jpg

Mesaj completat

Update:

Plecarea va fi la ora 14:00 de la Petrom Micalaca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia domnilor si doamnelor ce zice acilea:

 

"Poate va gusta o plimbare...:-)

 

Festivalul papricaÂşului, în premieră la BuziaÂş

Se caută un cazan cât mai încăpător cu putință. Se ia carne de vită sau de pui, în cantități cât mai mari, se adaugă din belÂşug ceapă, usturoi, ardei, roÂşii, piper, sare Âşi multă, foarte multă boia. Toate se pun la fiert, la foc potrivit. Rezultatul? Un papricaÂş delicios. ÂŞi când se adaugă priceperea unor bucătari iscusiți, care se întrec în a realiza cea mai gustoasă tocană, vorbim de un concurs în toată regula. La care, din fericire, vor putea asista, duminică, Âşi timiÂşenii.

 

 

 

La sfârÂşitul acestei săptămâni, duminică, 16 bucătari se vor întrece, de la ora 10, în oraÂşul BuziaÂş din județul TimiÂş, pentru a prepara cel mai delicios papricaÂş cu putință, la prima ediție a „Festivalului PapricaÂşului”.

 

Se vor acorda premii, iar papricaÂşul fiert în cazane va putea fi degustat de toți cei care vin să-i încurajeze pe concurenți. Locul degustării Âşi al spectacolelor de după este zona cazinoului din parcul stațiunii BuziaÂş. La competiția culinară vor participa bucătari din Cenad, Tormac, SacoÂşu Turcesc, BuziaÂş, dar Âşi doi invitați speciali din Ungaria Âşi Serbia. Din programul artistic al zilei nu vor lipsi spectacolele folclorice sau muzica uÂşoară. Prima ediție a festivalului are loc în anul în care BuziaÂşul sărbătoreÂşte 190 de ani de atestare documentară, iar organizator al evenimentului este Asociația pentru Dezvoltarea Zonei BuziaÂş, din care fac parte SC Tratament Balnear BuziaÂş Âşi primăria localității timiÂşene. "

 

parca suna oleaca tentant... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ar ramane rest :disappointed: dar in ziua de azi cand intrii in alimentara cu 50 lei nu prea iei de mancare mai ales daca mai ai si inca 2-3 guri de hranit acasa

AI COPII? :D ,EU DA,VIITOR MOTOCICLIST :cheers: CRED CA TRE SA NE MUTAM LA DISCUTIII......

Editat de laumoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am copii ca am 19 ani :cheers: viitor motociclist pana se gandeste nenea kato sa imi faca si mie rost de o mobra, deocamdata sunt pasageru lui :disappointed:

HEI STAI LINISTIT AM VB. CU EL ,O SA ITI IA MOTOR ,DACA TREBUIE TE AJUTAM NOI MOTOCICLISTI SI TOT ITI IA,DAR MAI INTAI PERMISUL.BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HEI STAI LINISTIT AM VB. CU EL ,O SA ITI IA MOTOR ,DACA TREBUIE TE AJUTAM NOI MOTOCICLISTI SI TOT ITI IA,DAR MAI INTAI PERMISUL.BAFTA

eu vreau ca inainte sa ma duc sa dau permisul sa am motor , sa ma duc cu el pe drumul de la ceala sa invat acolo ca oricum la scoala nu te invata mai nimic, vreau sa invat de la un om cu experienta cum e taicameo, dupaia cand sunt sigur pe mine ma duc si dau scoala pt ca am vazut multe cazuri de motociclisti cu carnet care se plangeau ca la scoala nu ia invatat atat cat trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau ca inainte sa ma duc sa dau permisul sa am motor , sa ma duc cu el pe drumul de la ceala sa invat acolo ca oricum la scoala nu te invata mai nimic, vreau sa invat de la un om cu experienta cum e taicameo, dupaia cand sunt sigur pe mine ma duc si dau scoala pt ca am vazut multe cazuri de motociclisti cu carnet care se plangeau ca la scoala nu ia invatat atat cat trebuie.

AICI AI DREPTATE 100%,DAR NU TE GANDI PREA MULT,CA TOT MAI GREU E EXAMENUL,ORAS ,NOAPTE .ETC...,NE AM OBIJNUIT CU TINE PE AICI,ASA CA NU TE VOM ACCEPTA FARA PERMIS SI MOTOR.DAR TE VOM SUSTINE 100%.DECI VEZI CA AI OBLIGATII :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AICI AI DREPTATE 100%,DAR NU TE GANDI PREA MULT,CA TOT MAI GREU E EXAMENUL,ORAS ,NOAPTE .ETC...,NE AM OBIJNUIT CU TINE PE AICI,ASA CA NU TE VOM ACCEPTA FARA PERMIS SI MOTOR.DAR TE VOM SUSTINE 100%.DECI VEZI CA AI OBLIGATII :disappointed:

stai linistit ca nu ies fara permis :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit asta :

Examenul pentru carnet categoria A va cuprinde, în plus, evitarea unor obstacole Âşi o frânare de urgență, cu ambele frâne, de la o viteză de peste 50 km/h.

 

Proba practică pentru obținerea permisului pentru motociclete a primit ieri îmbunătățiri printr-un ordin al ministrului Internelor.

 

Aceasta se va da tot în poligon, iar traseul este acelaÂşi: împinsul motocicletei, jaloane, opturi, mâna stângă întinsă (pentru 50 de metri) Âşi urcarea pe cric.

 

Noua lege vine însă cu directive pentru polițiÂştii examinatori. Ei vor fi obligați să se uite dacă aspirantul la statutul de motociclist a venit îmbrăcat în echipament sau dacă Âşi-a verificat (sumar) starea tehnică a motocicletei înainte să plece în cursa pentru carnet.

 

Mai precis, potrivit actului normativ, candidații ar trebui să vină în echipament de protecție: mănuÂşi, cizme, îmbrăcăminte Âşi cască de protecție.

 

Apoi, aceÂştia trebuie să “verifice sumar starea pneurilor, a frânelor, direcției, comutatorului de oprire în caz de urgențe (în cazul în care există), a lanțurilor (probabil Âşi pe cel de distribuție - n.r.), uleiului de motor, lichidului de răcire, luminilor, dispozitivelor reflectorizante Âşi a dispozitivului de avertizare sonoră”, spune noua lege.

 

În plus, apar manevre noi despre care ordinul nu spune cum vor fi organizate.

 

Actul îl pune pe examinator să observe “executarea a cel puțin două manevre cu viteză mare, dintre care una în viteza a doua sau a treia, de cel puțin 30 km/h Âşi (!) o manevră de evitare a unui obstacol la o viteză minimă de 50 km/h”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit asta :

Examenul pentru carnet categoria A va cuprinde, în plus, evitarea unor obstacole Âşi o frânare de urgență, cu ambele frâne, de la o viteză de peste 50 km/h.

 

Proba practică pentru obținerea permisului pentru motociclete a primit ieri îmbunătățiri printr-un ordin al ministrului Internelor.

 

Aceasta se va da tot în poligon, iar traseul este acelaÂşi: împinsul motocicletei, jaloane, opturi, mâna stângă întinsă (pentru 50 de metri) Âşi urcarea pe cric.

 

Noua lege vine însă cu directive pentru polițiÂştii examinatori. Ei vor fi obligați să se uite dacă aspirantul la statutul de motociclist a venit îmbrăcat în echipament sau dacă Âşi-a verificat (sumar) starea tehnică a motocicletei înainte să plece în cursa pentru carnet.

 

Mai precis, potrivit actului normativ, candidații ar trebui să vină în echipament de protecție: mănuÂşi, cizme, îmbrăcăminte Âşi cască de protecție.

 

Apoi, aceÂştia trebuie să “verifice sumar starea pneurilor, a frânelor, direcției, comutatorului de oprire în caz de urgențe (în cazul în care există), a lanțurilor (probabil Âşi pe cel de distribuție - n.r.), uleiului de motor, lichidului de răcire, luminilor, dispozitivelor reflectorizante Âşi a dispozitivului de avertizare sonoră”, spune noua lege.

 

În plus, apar manevre noi despre care ordinul nu spune cum vor fi organizate.

 

Actul îl pune pe examinator să observe “executarea a cel puțin două manevre cu viteză mare, dintre care una în viteza a doua sau a treia, de cel puțin 30 km/h Âşi (!) o manevră de evitare a unui obstacol la o viteză minimă de 50 km/h”.

UAUUUUUU,DACA PRIDEAM ASTA NU IL LUAM :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce? am vazut ca tu ai carnet din 2007 atunci cam tot asa era sau...?

A FOST DOAR POLIGONUL ,NISTE OPTURI ,MERS CU O MANA,SI ATAT ,ACUMA NU STIU,DAR ITI RECOMAND SCOALA AS,VB EU ,VI CU MINE ,FOST POLITAI,EU LUCREZ PT EI DECI MAI VB.(DACA VREI?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A FOST DOAR POLIGONUL ,NISTE OPTURI ,MERS CU O MANA,SI ATAT ,ACUMA NU STIU,DAR ITI RECOMAND SCOALA AS,VB EU ,VI CU MINE ,FOST POLITAI,EU LUCREZ PT EI DECI MAI VB.(DACA VREI?)

pai cand o sa ma decid sa dau o sa te contactez :disappointed: oricum poate ne vedem anu asta pe undeva daca or mai fi ceva iesiri :cheers: parca ai fost si tu la nandru nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...