Sari la conținut

Planuri De Excursii...iesiri Organizate...plimbari De Duminica


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegii !! :baldy:

 

Va anunt ca Luni sau Marti (16-17 august) se pleaca (90 % deocamdata) pentru cateva zile cu motoarele (evident) pe Transfagarasan

 

sunt cateva motoare participante deocamdata . EU,Rares(jos pedala) Cristi (hornet) Fery (honda cbr 600 rosu) si inca 2-3 probabil.

VOm campa undeva in zona de munte LA CORT ;)

Mentionez ca vom avea si o masina care ne va insoti pe tot traseul pentru a ne transporta bagajele.

 

CIne e curios de aceasta iesire ma poate contacta pe mine (0726.32 31 31) sau Rares

 

Traseul inca nu este stabilit 100% si va fi in functie de preferintele noastre , a celor care vom bifa aceasta iesire.

 

Haideti la invartit roata la munte ( ca in arad cica va fi canicula de peste 40 de grade saptamana care vine)

 

see ya

mai bine mergeti de la Sebes pe Sugag-Obarsia Lotrului-Novaci...in mare parte ii asfaltat drumu,ii asfalt foarte bun,mai is portiuni neasfaltate,dar sincer si cu partile alea neasfaltate ii mult mai bun drumu decat Transfagarasanu'. Ii foarte rau Transfagarasanul de sus de la Balea Lac pana jos la Curtea de Arges. O sa va rugati la toti sfintii sa ajungeti cu motoarele intregi jos. drum bun sa aveti! eu pe Transfagarasan nu o sa mai merg pana cand nu refac drumul ala de cacao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu pe Transfagarasan nu o sa mai merg pana cand nu refac drumul ala de cacao.

...nici tu?...ce fain, suntem cel putin 2 care au luat decizia asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nici tu?...ce fain, suntem cel putin 2 care au luat decizia asta!

Nici eu cu Atti :drink:

Partea de Sibiu ii practicabila , cat de cat ! Dar partea de Arges are vreo 15 km dezastru , is si bucati destul de bune si pe partea de Arges. Dar nu merita efortu!

La anu TransALPina o fi principala atractie. Au asfaltat foarte mult din ea , daca continua in ritmu asta la anu o fi gata! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fii ok,dar de atata vreme tot aud autostrazi,asfalt.....ar fii o minune a lumii sa asfalteze transalpina cap coada.ceea ce nu cred.transfagarasanul inca merge,dar in cativa ani va devenii amintire.din pacate.a inceput sa se surpe,si in afara de cateva indicatoare ruginite,nimeni nu face nimic pt reparatia drumului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fii o minune a lumii sa asfalteze transalpina cap coada.ceea ce nu cred.

Nu stiu cand ai fost tu ultima data pe transalpina , dar se lucra intens si au asfaltat foarte mult din ea. Unde nu ii asfalt ii pregatit pentru asfaltare , ii tasat tot drumu. Adevaru e ca ii foarte mult de lucru , dar in ritmu asta la anu pe vremea asta sigur ii gata! Nu o fi tot finisat , cu parcari , santuri , etc .. dar asfalt va avea! ideea ii sa continue asa :drink:

 

De Transfagarasan daca nu se ocupa nimeni , in cativa ani devine fosta TRANSALPINA din punct de vedere al calitatii drumului. Poate asta ii idea , vedem cum ii si Transfagarasanu Offroad :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegii !! :laugh:

 

Va anunt ca Luni sau Marti (16-17 august) se pleaca (90 % deocamdata) pentru cateva zile cu motoarele (evident) pe Transfagarasan

 

sunt cateva motoare participante deocamdata . EU,Rares(jos pedala) Cristi (hornet) Fery (honda cbr 600 rosu) si inca 2-3 probabil.

VOm campa undeva in zona de munte LA CORT :drink:

Mentionez ca vom avea si o masina care ne va insoti pe tot traseul pentru a ne transporta bagajele.

 

CIne e curios de aceasta iesire ma poate contacta pe mine (0726.32 31 31) sau Rares

 

Traseul inca nu este stabilit 100% si va fi in functie de preferintele noastre , a celor care vom bifa aceasta iesire.

 

Haideti la invartit roata la munte ( ca in arad cica va fi canicula de peste 40 de grade saptamana care vine)

 

see ya

Ma baieti eu din pacate trebuie sa ma retrag, ca weekendu asta mi-a rupt buzunarele, amenda la politie, schimbat guma p spate :|... am vazut ca m-a sunat Sergiu da nu am apucat sa ii rasp si nu pot sa il sun inapoi... Distractie sa aveti si chiar mi pare rau ca nu pot sa merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator montecristo

Cea dea treia editie a evenimentului se va desfasura intr-o locatie cu totul speciala vis-a-vis de cea precedenta cu conditii mult peste.Incinta locatiei este mult mai generoasa ca spatiu oferind posibilitati de cazare pentru toate gusturile.Zona este inpadurita,are bazine termale exterioare,sau piscina inchisa.In caz de ploaie apa calduta din bazine,padurea si terasele vor fi ingredientele perfecte pentru o zi insorita.Mai multe detalii referitor la locatie,conditii si oferte de servicii gasiti pe siteul: Baile Boghis (judetul Salaj)

 

Avand in vedere ca suntem ultima intruinire din sezon vrem ca aceasta sa fie una bun gust si memorabilia.Programul intruniri va aparea pe parcurs,iar intrebarile de gen: Cat ii Berea,sau intrarea nu cred ca ne reprezinta.Ce pot sa va asigur este faptul ca veti fi multumiti si de preturile si conditiile oferite,iar biletul nu va depasi 30 ron pe toate zilele.Programul evenimentului si pretul biletelor vor fi postate pe site cu o saptamana inaintea inceperii acestuia. Doar mesajele postate pe: www.mesesmotoclub.ro sunt oficiale si nu cele postate pe forumuri.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...luni 23 august la ora 6:00 am plecat departe!...nu se mai face tura asa cum am prevazut-o initial, de data asta destinatia este CRETA!...suntem doar 2 participanti, eu si Yaro din nadlac, traseul este cel mai lung posibil si cel mai putin circulat de masini si de turisti, aproximativ 5500-6000km!...

...ne vedem peste 2-3 saptamini cu o tolba de povesti si o multime de poze!...

...daca mai pot si voi avea de unde va voi mai scrie de pe acolo!...florian! :baldy:

Editat de GIV 32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...luni 23 august la ora 6:00 am plecat departe!...nu se mai face tura asa cum am prevazut-o initial, de data asta destinatia este CRETA!...suntem doar 2 participanti, eu si Yaro din nadlac, traseul este cel mai lung posibil si cel mai putin circulat de masini si de turisti, aproximativ 5500-6000km!...

...ne vedem peste 2-3 saptamini cu o tolba de povesti si o multime de poze!...

...daca mai pot si voi avea de unde va voi mai scrie de pe acolo!...florian! :baldy:

Ce fain, drumuri bune sa aveti pline de peripetii din alea faine, multe multe poze si sa beti si pentru mine un Mythos ;) asfalt uscat si distractie faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...luni 23 august la ora 6:00 am plecat departe!...nu se mai face tura asa cum am prevazut-o initial, de data asta destinatia este CRETA!...suntem doar 2 participanti, eu si Yaro din nadlac, traseul este cel mai lung posibil si cel mai putin circulat de masini si de turisti, aproximativ 5500-6000km!...

...ne vedem peste 2-3 saptamini cu o tolba de povesti si o multime de poze!...

...daca mai pot si voi avea de unde va voi mai scrie de pe acolo!...florian! :baldy:

Drum bun sa aveti! Asteptam povestiri si poze bineanteles. Maine (duminica vin cativa prieteni din Hunedoara intr-o vizita prin Arad. Am vorbit cu unul dintre ei si ma rugat daca le putem tine companie cateva ore. In jurul orei 12 ne vom intalni. Cine se baga la o eventuala insotire, plimbare, un suc, povesti, etc., e binevenit. Cel mai sigur vom fixa ca punct de intalnire benzinaria Petrom de la iesire Micalaca. Pace voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...luni 23 august la ora 6:00 am plecat departe!...nu se mai face tura asa cum am prevazut-o initial, de data asta destinatia este CRETA!...suntem doar 2 participanti, eu si Yaro din nadlac, traseul este cel mai lung posibil si cel mai putin circulat de masini si de turisti, aproximativ 5500-6000km!...

...ne vedem peste 2-3 saptamini cu o tolba de povesti si o multime de poze!...

...daca mai pot si voi avea de unde va voi mai scrie de pe acolo!...florian! :baldy:

drum bun Floriane, si distractie ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...va multumesc tuturor!..promit ca voi merge peste tot si in locul vostru!... ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun sa aveti! Asteptam povestiri si poze bineanteles. Maine (duminica vin cativa prieteni din Hunedoara intr-o vizita prin Arad. Am vorbit cu unul dintre ei si ma rugat daca le putem tine companie cateva ore. In jurul orei 12 ne vom intalni. Cine se baga la o eventuala insotire, plimbare, un suc, povesti, etc., e binevenit. Cel mai sigur vom fixa ca punct de intalnire benzinaria Petrom de la iesire Micalaca. Pace voua!
Hunedorenii au abandonat din terte motive iesirea. Program de voie deci...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hunedorenii au abandonat din terte motive iesirea. Program de voie deci...

Multumim frumos ca ne dai program de voie ^_^ Deja aveam emotii daca pot sau nu sa plec undeva :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim frumos ca ne dai program de voie ^_^ Deja aveam emotii daca pot sau nu sa plec undeva :D

:) Asa Berty, asa. Fara emotii ca dauneaza inimii.

Mesaj completat

Asteptam pe prietenii nostrii Florian, Tunde si Gabi sa ne impartaseasca treirile lor din turneele prin Europa. Poze si cateva randuri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Trăirile...

Te is vagy egy kicsi magyar ember, Kato???

BocsĂĄs mĂŠg: KĂĄto :lol:

:drink: Mosu,am observat greseala, am vrut sa corectez dar nu ma lasat sa pun linia acolo unde am vrut. Bag ceva, bine-i? Te lasa sa corectezi numa daca stergi tot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam pe prietenii nostrii Florian, Tunde si Gabi sa ne impartaseasca treirile lor din turneele prin Europa. Poze si cateva randuri

Ma chinui cu pozele, nush daca reusesc azi.... :lol:

 

Trăirile...

Te is vagy egy kicsi magyar ember, Kato???

BocsĂĄs mĂŠg: KĂĄto

Ioaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :lol: :moto: :lol: :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aventurile mele prin Europa... :lol:

 

..In sfarsit a sosit momentul sa plec in concediu. Anul asta a iesit o plimbare prin Europa...

Echipa: Gaby SV cu FJR-ul si eu cu SV-ul (nu ma las de Honda, doar ca eram curioasa cat de obositoare si de dureroasa e pozitia de vitezana...)

..Plecarea a fost pe 27 august spre Viena, de mult mi-am dorit sa ma duc in Prater. Din pacate nu ne-am putut distra, de abia cu renumita roata mare ne-am dat dupa care a inceput sa ploua... seara o plimbarica prin centru, a doua zi am plecat spre Venetia.

In drum spre granita uitandu-ma in jur m-am gandit ca in lumea perfecta asa ar arata si Romania, cu 2-3 benzi pe sens printre munti... in Italia am savurat "comfortul" de pe SV,.. toate m-au durut, pentru ca am prins coada de zeci de km.. si am inaintat f incet pe banda de urgenta sau intre masini, la un moment dat o gasca de 7-8 motoare.

Iar in momentul in care am intrat in Italia a inceput sa ploua cu galeata.. am fost foarte suparata.. insa pe duminica s-a intors roata, era cald si soare, numai bine pentru distractiile de la Aqualandia, Lido di Jesolo... Danuttt, la tine ne-am gandit, :moto: ...topogane de topogane, adrenalina la maxim... acolo am facut si bungee jumping dar mai degraba m-au aruncat decat am sarit eu... :drink: cica cel mai inalt din europa...

..Luni am vizitat orasul Venetia, iar cum inainte de masa a fost o ploaie de jumat de ora, asta a rezultat ca in piata San Marco sa ajunga apa pana la glezna (nu glumesc).. a fost foarte amuzant ca toti turistii se plimbau descaltati, cu papucii in mana. Orasul e superb, preturile.... eh, nu-s tocmai de criza.

Oamenii sunt foarte prietenosi si intradevar super galagiosi,... multi canta, ceea ce a fost amuzant: gondolierul, chelnerul... Iar cu ce nu m-am putut obisnui dar mi sa parut extraordinar a fost soferii de masina. In momentul in care am ajuns la spatele unui sofer ala se tragea dreapta ca sa-l pot depasi, daca s-a format coloana in sensul meu de mers, TOTI soferii s-au tras dreapta,.. :lol: mai mult,.. si cei care veneau pe contrasens mergeau pe marginea drumului asa avand destul loc ca sa depasesti coloana. M-am simtit speciala, jur, si respectata. E raiul motociclistilor. Intr-adevar acolo cei pe 2 roti nu tin cont de nici-o linie continua sau restrictie de viteza, DAR se vede ca cei din trafic sunt obisnuiti cu ei, ii ajuta, nu ca la noi, ca daca el n-are loc sa treaca sa nu treci nici tu cu motorul.

..Marti am plecat spre Plitvice, Croatia,.. noi Batmani -pe langa autostrada, doar nu e mult 400+ km ce aveam de mers... drumul era visul motociclistilor,... numai serpentine, curbeee... Slovenia prin care am trecut,.. o tara extraordinar de frumoasa, ca-n povesti.. doar ca am plecat cam tarziu din Venetia, si dupa ce s-a intunecat nu mai era asa funny drumul .. asa am ajuns noi noaptea la 1 tot-tot inghetati in camping.

..A doua zi am vizitat Parcul National Plitvice Jezera,... 16 lacuri si vreo 190-200 cascade.... trebuie vazut...

...Si acuma ce tine efectiv de motociclism:

Etapa de joi ar fi trebuit sa fie cea mai scurta si simpla, Plitvice-Split, vreo 230km autostrada...

Cam la jumatatea drumului insa... la 130 km/h am simtit CEVA, dupa care motorul a intrat in voblaj,... m-ia trecut prin minte ca acum ma imprastii... am crezut ca am pana... roata spate s-a blocat,.. nu am franat, doar am tinut ghidonul cat am putut de tare.. motorul a incetinit si a oprit pe roti in mijlocul benzii... am vrut sa-l bag in neutru si sa-l trag de pe drum dar n-a miscat nici un mm... asa ca m-am dat eu de o parte,.. in spatele meu vreo 70m urma de cauciuc.. Gaby s-a oprit la vreo 50m mai in fata si a fugit spre mine, doar cand a ajuns si a tras el motorul am vazut amandoi ce s-a intamplat,... era incredibil... sacul mare de Louis ce-l aveam ca si bagaj in spate... era sub sa,... intre roata spate si sa. Roata s-a.... dus naibii.. A fost un sentiment foarte urat, sperietura a fost mare, mi s-a mai dus o viata din cele 9.... nici acum nu stiu cum de n-am picat. Dupa cum ne-am gandit ulterior, ... numai ca s-a agatat geaca de ploaie ce era deasupra sacului -in roata, si sa fi tras tot sacul dupa el... cert ii ca era vant ff tare...

Dupa cateva min. s-au oprit langa noi cei de la intretinerea autostrazii, baietii au fost super de treaba, au adus Sv-ul pe trailer in parcare,.. au dat telefoane, au aflat de unde putem lua cauciuc nou, si dupa aia ne-au dus cu trailer si intr-un service, nu ne-a costat nimik. (!)

Dupa incident am ajuns cu bine in Split.. a doua zi ne-am relaxat pe plaja cum era planuit initial..

Orasul are o atmosfera ciudata, parca astepti sa iasa o vrajitoare pe vre-un geam... asta pentru ca e contruit in si in jurul unei cetati din 293 (!). Cu toate ca oamenii sunt reci fata de cei din Italia, e ok ca toti vb engleza, si cei opriti pe strada, si vanzatorii din magazine magazine mici, si cei care n-au nici o legatura cu turismul.

..Sambata 4 sept. am plecat spre Zagreb, pe etapa asta doar ploaie cu gheata ne-a prins, asta ca sa nu ne plictisim,... seara am vizitat orasul, orasul cafenelelor si a birturilor, niciunde n-am mai vazut atatea terase si atatea oameni pe stazi ca acolo.

..Duminica am venit acasa conform planului...dupa 2830km... am ajuns pe la 10 seara in arad, iar inghetati, si am constatat trist ca aici e iarna.... :lol:

...Acum stau si ma gandesc cat de multe se pot intampla in 10 zile pe motocicleta , si cu tot raul nu imi pare rau... am ramas cu amintiri .. o casuta alba cu muscate rosii in geam din muntii Sloveniei, lacul turcoaz din Plitvice, apusul sau portul iluminat in Split, gustul adevaratei pizza italiene, si experiente...

post-51255-1284025230_thumb.jpg

post-51255-1284025251_thumb.jpg

post-51255-1284025263_thumb.jpg

post-51255-1284025274_thumb.jpg

post-51255-1284025284_thumb.jpg

post-51255-1284025293_thumb.jpg

post-51255-1284025314_thumb.jpg

post-51255-1284025338_thumb.jpg

post-51255-1284025350_thumb.jpg

post-51255-1284025362_thumb.jpg

post-51255-1284025374_thumb.jpg

post-51255-1284025384_thumb.jpg

post-51255-1284025415_thumb.jpg

post-51255-1284025434_thumb.jpg

post-51255-1284025447_thumb.jpg

post-51255-1284025477_thumb.jpg

post-51255-1284025489_thumb.jpg

post-51255-1284025503_thumb.jpg

post-51255-1284025520_thumb.jpg

post-51255-1284025541_thumb.jpg

post-51255-1284025557_thumb.jpg

post-51255-1284025573_thumb.jpg

post-51255-1284025595_thumb.jpg

post-51255-1284025606_thumb.jpg

post-51255-1284025617_thumb.jpg

post-51255-1284025640_thumb.jpg

post-51255-1284025687_thumb.jpg

post-51255-1284025707_thumb.jpg

post-51255-1284025733_thumb.jpg

post-51255-1284025742_thumb.jpg

post-51255-1284025754_thumb.jpg

post-51255-1284025776_thumb.jpg

post-51255-1284025793_thumb.jpg

post-51255-1284025810_thumb.jpg

post-51255-1284025821_thumb.jpg

post-51255-1284025832_thumb.jpg

post-51255-1284025845_thumb.jpg

post-51255-1284025853_thumb.jpg

post-51255-1284025869_thumb.jpg

post-51255-1284025882_thumb.jpg

post-51255-1284025898_thumb.jpg

post-51255-1284025907_thumb.jpg

post-51255-1284025919_thumb.jpg

post-51255-1284025928_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...