Sari la conținut

Esapament Fabricat In Romania?


utzelu
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma gandesc sa-mi pun un esapament custom la motorul meu si din ce am cautat pe net ar fi cateva optiuni: Vance&Hines (Cruzer) sau Cobra si altele. Din pacate preturile sunt cam mari, iar transportul si taxele se adauga la pretul final.

 

Exista cineva (firme, persoane) care fac esapamente la comanda, in tara? Ma gandesc ca ar fi mai ieftine decat afara. Credeti ca se merita (calitate) sa faci un esapament la comanda in tara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sigur dar am auzit de la cineva ca ar fi niste baieti care fac tobe.

Dar nu cred ca sunt omologate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma gandesc sa-mi pun un esapament custom la motorul meu si din ce am cautat pe net ar fi cateva optiuni: Vance&Hines (Cruzer) sau Cobra si altele. Din pacate preturile sunt cam mari, iar transportul si taxele se adauga la pretul final.

 

Exista cineva (firme, persoane) care fac esapamente la comanda, in tara? Ma gandesc ca ar fi mai ieftine decat afara. Credeti ca se merita (calitate) sa faci un esapament la comanda in tara?

 

Ce vrei anume, alt look sau alt sound ?

Daca vrei alt sound poti sa le modifici pe alea stock, mai scoti din site, sau daca te intereseaza si look-ul si sound-ul poti sa-ti faci tu, cele mai simple sunt alea drag, bara de inox gasesti usor, eventul mai pui ceva site.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce gasesti pe la noi se ingalbenesc relativ repede, iti recomand sa faci efortul pentru V&H, sunt cele mai tari la ora actuala.

 

Daca ar fi sa cumpar esapament de firma, V&H ar fi alesul. Am studiat review-uri si e cotat cel mai bine de posesorii de V-Star 650. Problema e ca pretul din state mi se pare ok ($375). Dar in Europa e dublu ca pret. M-am interesat in Ungaria si pretul e 133000 forinti (adica cca $650).

 

Daca stie cineva niste preturi bune prin Europa ar fi misto.

 

Ma intereseaza un sound mai gros si mai puternic, dar nu atat de puternic ca cel scos de tobele drag. Alea-s nu-s omologate si nu prea am chef sa ma opreasca politia si sa ma puna sa le schimb, dupa ce dau o carutza de bani pe ele... Cele stock pe care le am acu nu se mai aud de la 60km/h in sus, iar sunetul aduce mai mult cu motocicletele naked de strada decat choppere. Deja posesorul de dinainte a gaurit esapamentul ca sa scoata ceva mai mult zgomot.

 

Ce vrei anume, alt look sau alt sound ?

Daca vrei alt sound poti sa le modifici pe alea stock, mai scoti din site, sau daca te intereseaza si look-ul si sound-ul poti sa-ti faci tu, cele mai simple sunt alea drag, bara de inox gasesti usor, eventul mai pui ceva site.

 

Bafta !

 

Alea stock nu se pot desface pt. ca amortizorul de zgomot e dintr-o bucata. Daca schimbi ceva, trebuie sa inlocuiesti tot amortizorul. Teava e din 2 bucati, partea primara (din motor) si finala (amortizor de zgomot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea stock nu se pot desface pt. ca amortizorul de zgomot e dintr-o bucata. Daca schimbi ceva, trebuie sa inlocuiesti tot amortizorul. Teava e din 2 bucati, partea primara (din motor) si finala (amortizor de zgomot).

 

La toate chopperele e din 2 :cheers:

Nu tre sa inlocuiesti tot amortizorul, poti sa mai scoti din vata de pe el, poti sa-l mai scurtezi, poti sa faci multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La toate chopperele e din 2 :cheers:

Nu tre sa inlocuiesti tot amortizorul, poti sa mai scoti din vata de pe el, poti sa-l mai scurtezi, poti sa faci multe.

 

 

....din pacate,NU la toate chopperele tobele sunt din 2 bucati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te intereseaza esapament V-Line, sau Thunderpipes, accesorii Louis, livrate de Event-Tech Plus srl? Pentru V-Line, pretul este de 23.000.000 lei vechi cu TVA (pret de catalog Louis 459 euro), pentru Thunderpipes 20.000.000 cu TVA (pret Louis 399 euro). Daca da, numarul meu este 0740-799-088.

 

Poze:

post-1539-1141835727_thumb.jpg

post-1539-1141835748_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te intereseaza esapament V-Line, sau Thunderpipes, accesorii Louis, livrate de Event-Tech Plus srl? Pentru V-Line, pretul este de 23.000.000 lei vechi cu TVA (pret de catalog Louis 459 euro), pentru Thunderpipes 20.000.000 cu TVA (pret Louis 399 euro). Daca da, numarul meu este 0740-799-088.

 

Poze:

 

Deci V-Line este la cca. $750, iar Thunderpipes la cca. $650 (am pus un curs de 30000 ROL la $).

 

Pretul din state la V&H Cruzer (care-s facute special pt. Dragstar) este de $350. Transportul e 20% din valoarea ordinului, deci $70. La asta mai adaug TVA (15% in Cipru). Total cca $480, max $500. Nu uita ca vorbim de V&H care-s marfa.

 

Ce caut eu trebuie sa fie mai ieftin decat suma asta, altfel nu are nici un rost sa ma complic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, acum am vazut, ca esti in Cipru. La noi treaba sta altfel, aici un esapament ca cele din poze este mult mai scump. De-aia te-am intrebat. Oricum, mai ieftin nu prea gasesti noi, care-s livrate in fata casei si sunt si marfa. Faza cu esapament fabricat in Ro tine, in cazul ca este adevarat. Eu nu prea cred, n-am auzit de asa ceva.... :cheers:

 

p.s. La Cipru nu trebuie sa platesti vama pentru accesorii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, acum am vazut, ca esti in Cipru. La noi treaba sta altfel, aici un esapament ca cele din poze este mult mai scump. De-aia te-am intrebat. Oricum, mai ieftin nu prea gasesti noi, care-s livrate in fata casei si sunt si marfa. Faza cu esapament fabricat in Ro tine, in cazul ca este adevarat. Eu nu prea cred, n-am auzit de asa ceva.... :D

 

p.s. La Cipru nu trebuie sa platesti vama pentru accesorii?

 

Pai de ce ar fi mult mai scump in Ro decit in Cy? Transportul costa tot atat. TVA-ul e mai mare cu 4%. Cat sunt taxele vamale pt. accesorii?

 

In Cy de obicei platesti TVA (daca-i din afara UE) si ceva taxe vamale (depinde de marfa). Taxele vamale sunt 7% la accesorii. Daca-s aduse din UE nu mai platesti nici o taxa/TVA.

 

Sa-ti mai spun ceva: exista si in Cy distribuitor oficial V&H. Pretul pe care mi l-au dat ei este de $1000 :cheers: Cand le-am spus ca eu pot sa-l iau la jumate de pret direct din state, mi-au raspuns ca ei il aduc din Suedia, platesc foarte mult transport (probabil DHL), 22% taxe (inclusiv TVA). Ideea e ca baietzii nu se streseaza sa caute cea mai buna/ieftina modalitate de a importa accesoriile, ci se multumesc sa bage in pret toate cheltuielile. Nu inteleg totusi cum de nu da faliment firma lor. Cred ca la fel sta treaba si in Romania (in afara cazului in care taxele pe care trebuie sa le platesti sunt aberant de mari).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, de ce sunt asa de mari preturile aici, dar la magazine de accesorii sunt foarte foarte ridicate. Noi, la Event-Tech lucram cu preturi reale. De exemplu in Ro un combisezon furnizat de Louis la pret in jur de 200 euro nu prea gasesti sub 400, si am vazut si preturi de 800-900. Deci, no comment, desi taxele (vama, etc.) sunt asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pot sa va spun ca exista in romania o firma cu renume in tobe de tunning, care face tobe de inox si chiar face tobe la comanda :goodposting: , pana acum cateva zile totul era o incertitudine pentru mine dar acum ca stiu din proprie experientza pot sa va indrum cu mare placere, baietii sunt foarte seriosi, lucreaza bine si repede ( am ajuns la ora 8 dimineata iar la 12.30 le aveam montate pe motor) iar preturile sunt foarte accesibile :angryfire: , toata treaba este ca trebuie sa va faceti o programare .

Ca nu cumva sa para reclama detalii pot sa va ofer pe PM .

 

Iata si cateva poze:

post-2476-1144825325_thumb.jpg

post-2476-1144825348_thumb.jpg

post-2476-1144825358_thumb.jpg

post-2476-1144825370_thumb.jpg

post-2476-1144825400_thumb.jpg

post-2476-1144825419_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm..tobe Borla. Le-ai facut la Pitesti sau la Bucuresti?.

Stiu ca cereau cam 400 RON pe toba, dar la banii astia nu mi se pare rentabil deloc.

Plus ca nu-s cromate si nu-mi place cum arata amalgamul de crom cu aramiu.

In schimb am mai auzit tobe facute la Borla si pot spune ca sunetul face totii banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Curtea de Arges sunt facute, cat priveste aramiul se datoreaza faptului ca teava este goala pur si simplu nu are nici o protectie pe interior iar dupa cum bine sti vacile noastre scot si flacari pe cuur, din cauza asta s-au ingalbenit usor, asta a fost sa zic asa gresala mea, cat despre pret ce sa zic 270 ron (ambele) nu mi se pare mult. dar are un sunet de... :box: :goodposting: :angryfire: :blbl: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este teava de inox, nu este cromat nimic. mi-am dat seama ulterior ca am gresit ca nu i-am lasat pe tipi aia sa-mi capitoneze interiorul tevilor cu nu stiu ce vata minerala si drept urmare s-au ingalbenit usor.

dar au un glas belea ....Blackrider le-a auzit deja duminica cand ma intorceam :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bazil, daca vii sapt asta in Pitesti, nr meu de tel e 0723565973. Hai la o bere in Tanta.

 

 

Am fost wekend-ul trecut in Pitesti dar spre rusinea mea nu am ajuns si la "la Tanta"

poate cu alta ocazie, am retinut nr tau de tel. si cand mai trec si prin bucuresti te sun.

 

nr. meu de tel. 0722. 622 327

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...