Sari la conținut

Politia verifica scuteristii in Cluj


tomoiaga
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

 

In 5 iunie mergeam cu scuterul prin Cluj-Napoca prin centru si m-a oprit un politist sa ma intrebe de acte. Am zis ca am ceva, anume carnetul de inmatriculare de la primarie.

 

Politistul foarte dragut mi-a spus ca am nevoie de asigurare si bineintles legislatia pe care inca nu am facut-o. Ma gandesc sa incep saptamana viitoare la Scoala Alfa.

 

Voi ati patit asa ceva? Se primesc amezi? Aveti asigurare? Unde ati facut-o? Legislatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

In 5 iunie mergeam cu scuterul prin Cluj-Napoca prin centru si m-a oprit un politist sa ma intrebe de acte. Am zis ca am ceva, anume carnetul de inmatriculare de la primarie.

 

Politistul foarte dragut mi-a spus ca am nevoie de asigurare si bineintles legislatia pe care inca nu am facut-o. Ma gandesc sa incep saptamana viitoare la Scoala Alfa.

 

Voi ati patit asa ceva? Se primesc amezi? Aveti asigurare? Unde ati facut-o? Legislatia?

 

Nu sînteți cel care exprima pe site-ul personal un bun punct de vedere în ce priveÂşte pirateria informatică la români ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sînteți cel care exprima pe site-ul personal un bun punct de vedere în ce priveÂşte pirateria informatică la români ?

Ba da. Un punct de vedere destul de fundamentalist, pe care l-as mai nuanta pe ici pe colo. L-am scris pe la inceputurile prezentei mele pe internet, de ciuda ca oamenii au impresia ca softul e gratuit, si de aici, ca tot ce e pe internet e gratuit. Am "trait" cu Linux un an si acuma am Windows iar restul toate gratuite. Deci se poate.

 

Se vede insa ca mai am de lucru pana sa "dau Cezarului ce-i al Cezarului". In general politistii au fost toleranti cu scuterele, dar e vremea sa imi fac datoria fata de cerintele legale. Sper sa incep cursul pentru categoria A luna aceasta (chiar daca s-ar putea sa nu-l termin, avand in vedere ca sunt discromat) si sa platesc curand asigurara.

 

De ce acte am nevoie cand fac asigurarea?

 

Unde au sediu Omniasig in Cluj?

Editat de tomoiaga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da. Un punct de vedere destul de fundamentalist, pe care l-as mai nuanta pe ici pe colo. L-am scris pe la inceputurile prezentei mele pe internet, de ciuda ca oamenii au impresia ca softul e gratuit, si de aici, ca tot ce e pe internet e gratuit.

 

Se vede insa ca mai am de lucru pana sa "dau Cezarului ce-i al Cezarului". In general politistii au fost toleranti cu scuterele, dar e vremea sa imi fac datoria fata de cerintele legale. Sper sa incep cursul pentru categoria A luna aceasta (chiar daca s-ar putea sa nu-l termin, avand in vedere ca sunt discromat) si sa platesc curand asigurara.

 

De ce acte am nevoie cand fac asigurarea?

 

Unde au sediu Omniasig in Cluj?

 

 

Pe Dorobantilor undeva parca. Da un "gulgel" si gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne place sa ne dam cu scuterul,vrem respect in trafic,vrem sa fim vazuti,vrem si iar vrem, cu toate astea ne dam fara nr de inmatriculare,fara asigurare(pagubele se platesc din alocatie,nu?),fara amaratul ala de curs de legislatie iar culoarea rosie nu ne opreste fie ce-o fi :cheers: De alcool nu mai vorbesc,cu cat mai mult cu atat mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne place sa ne dam cu scuterul,vrem respect in trafic,vrem sa fim vazuti,vrem si iar vrem, cu toate astea ne dam fara nr de inmatriculare,fara asigurare(pagubele se platesc din alocatie,nu?),fara amaratul ala de curs de legislatie iar culoarea rosie nu ne opreste fie ce-o fi :cheers: De alcool nu mai vorbesc,cu cat mai mult cu atat mai bine!

Nu stiu altii cum sunt dar eu il folosesc pragmatic. Merg cu el sa-mi fac treburile, nu ma intereseaza sa atrag atentia. Asig. o sa o fac curand, sapt. viitoare cel mai probabil (e vina mea ca nu stiam ca trebuie; am fost mirat cand a zis politistul). Cursul cred ca il incep la Alfa in 25 luna asta, iar pe rosu nu trec. Nici alcool nu beau, decat poate seara un jumate de pahar de vin, dupa o cina buna.

 

Sanatate!

Editat de tomoiaga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

In 5 iunie mergeam cu scuterul prin Cluj-Napoca prin centru si m-a oprit un politist sa ma intrebe de acte. Am zis ca am ceva, anume carnetul de inmatriculare de la primarie.

 

Politistul foarte dragut mi-a spus ca am nevoie de asigurare si bineintles legislatia pe care inca nu am facut-o. Ma gandesc sa incep saptamana viitoare la Scoala Alfa.

 

Voi ati patit asa ceva? Se primesc amezi? Aveti asigurare? Unde ati facut-o? Legislatia?

se pare ca ai scapat usor... :banana: pe mine ma amendat din prima cu 180ron motivu nu am avut atestat..aa si nici vesta reflectorizanta acum atestatu lam facut mai am asigurarea...app vad ca esti posesoru unei aprilia scarabeo :lol: si au am unu mar interesa o janta de spate nu sti cam pe unde as putea gasi ??? asta pe care o am e crapata sau crapat spitzele si nu stiu cind sterg asfaltu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sunt dar eu il folosesc pragmatic. Merg cu el sa-mi fac treburile, nu ma intereseaza sa atrag atentia. Asig. o sa o fac curand, sapt. viitoare cel mai probabil (e vina mea ca nu stiam ca trebuie; am fost mirat cand a zis politistul). Cursul cred ca il incep la Alfa in 25 luna asta, iar pe rosu nu trec. Nici alcool nu beau, decat poate seara un jumate de pahar de vin, dupa o cina buna.

 

Sanatate!

 

Ideea este că pragmatismul nu ține în loc de informare cu privire la responsabilitatea legală a cetățenilor unei țări de a circula cu un vehicul pe drumuri publice. iar faptul că ai ieÂşit cu scuterul fără a te informa, scuză-mă că ți-o spun direct, arată ce prost stai la acest capitol. DeÂşi la altele, cum ar fi pirateria informatică erai "tare" în sfat... Deci, pune mîna Âşi citeÂşte de prin codul rutier, Âşi vei rămîne surprins cîte obligații ai ca scuterist. Nu mai fă pe modestul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca ai scapat usor... :banana: pe mine ma amendat din prima cu 180ron motivu nu am avut atestat..aa si nici vesta reflectorizanta acum atestatu lam facut mai am asigurarea...app vad ca esti posesoru unei aprilia scarabeo :lol: si au am unu mar interesa o janta de spate nu sti cam pe unde as putea gasi ??? asta pe care o am e crapata sau crapat spitzele si nu stiu cind sterg asfaltu :cheers:

Nu stiu unde se gasesc piese de schimb. Eu nu am nimic la al meu. L-am cumparat de la SerMoto, de pe Corneliu Coposu. Poate pot aduce ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În zilele noastre cu un telefon la Poliție, sau o întrebare printr-un email, aflai imediat ce ai de făcut înainte de a circula pe drumurile publice cu un scuter. Dura 5 minute să afli înainte să te sui pe el. Acum doare mai mult, uite ce dojeni îți iei :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este că pragmatismul nu ține în loc de informare cu privire la responsabilitatea legală a cetățenilor unei țări de a circula cu un vehicul pe drumuri publice. iar faptul că ai ieÂşit cu scuterul fără a te informa, scuză-mă că ți-o spun direct, arată ce prost stai la acest capitol. DeÂşi la altele, cum ar fi pirateria informatică erai "tare" în sfat... Deci, pune mîna Âşi citeÂşte de prin codul rutier, Âşi vei rămîne surprins cîte obligații ai ca scuterist. Nu mai fă pe modestul !

Corect! O merit!

 

În zilele noastre cu un telefon la Poliție, sau o întrebare printr-un email, aflai imediat ce ai de făcut înainte de a circula pe drumurile publice cu un scuter. Dura 5 minute să afli înainte să te sui pe el. Acum doare mai mult, uite ce dojeni îți iei :cheers:

De legislatie stiam ca trebuie. Dar am intrebat la o scoala din centru si ziceau ca e 400 ron. Am tot amanat pana acu.

Editat de tomoiaga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! O merit!

 

 

De legislatie stiam ca trebuie. Dar am intrebat la o scoala din centru si ziceau ca e 400 ron. Am tot amanat pana acu.

 

 

Pai cu 400 ron faci scoala A cu totul! Si mai ramane de un plin si o bere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat si eu mirat ce ieftin e A fata de B. 350 A vs. 1000 B la Alfa Cluj.

 

ca tot veni vorba de politie, pe la noi (in cluj) cam in fiecare zi stau spurcaciunile in piata m. viteazu si in centru... daca n-ai toate actele ocoleste zonele :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot veni vorba de politie, pe la noi (in cluj) cam in fiecare zi stau spurcaciunile in piata m. viteazu si in centru... daca n-ai toate actele ocoleste zonele :drink:

 

foarte bine, asa si trebuie sa se intample.......................sau voi circulati dupa alta legislatie, voi sunteti diferiti fata de ceilalti?

 

toti vor sa fie respectati in trafic, dar majoritatea scuteristilor n-au nici cea mai mica notiune despre regulile de circulatie(vorbesc de Bucuresti, nu stiu in alte orase cum sunt)

 

atata timp cat sunteti indisciplinati in trafic(treceti pe rosu, agatati oglinzile in trafic, mergeti pe trotuar, n-aveti asigurare iar in cazul in care loviti pe cineva va faceti nevazuti)mi se pare normal sa se puna militia pe voi.

 

daca ati avea toate actele in regula nu ar avea ce sa va faca..................dar voi va credeti speciali......................atunci platiti amenzi :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca am patit . Prima data iti cere buletinul , apoi actele,asigurare si cursul de legislatie.

Eu am facut asigurarea la Omniasig si am platit 57 lei pe 6 luni :)

Omniasig 6 luni, 72 ron; pe Dorobantilor 78.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...