Sari la conținut

Discurile De Frina


remu1
 Share

Postări Recomandate

Daca nu a atins grosimea minima la care trebuie inlocuit si daca diferentele de nivel de pe pista nu sint mai mari de 0,3-0,4 mm, nu iti bate capul cu discul ala... O rectificare il aduce automat sub grosimea limita (de obicei grosimea de "consum" a unui disc este de 0,5...), ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu ai cum sa il faci perfect.

Fiecare disc de frina "refacut" in felul ala este, practic, un disc terminat... :crack:

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual trebuie sa fie date cotele de uzura maxime pentru schimbarea discului; daca in "creasta" rizului esti la limita, schimba urgent discul; daca esti la limita in "santul" rizului, mai poti merge ... putin.

Despre rectificare discuri, mai bine uita, parerea mea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-l pui pe strung la turatie mare si sa iei o fata dreapta, daca nu e uzura foarte mare, mult peste cea recomandata de cartea de service. Adica e bine sa faci asta ca sa mai nivelezi santurile. Placutele se vor adapta rapid, oricum, la suprafata discului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu, discurile de frina au o oarecare abatere de planeitate, ca sa departeze placutele dupa incetarea frinarii; cred ca nu e normal sa planezi perfect discul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu crezi ca pe strung se face planeitate perfecta ?

In plus, garniturile de cauciuc din etrier fiind elastice, pistonul revine putin dupa ce ai luat piciorul/mina de pe frina.

Depinde si de materialul discului. Alea de fonta sint mai pretentioase (am vazut crapate de la variatii de temperatura), alea de otel rezista mai bine la uzura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poti sa le incarci cu chit si pe urma le iei la smirghel sa le dai o fatza dreapta...

da nu tine decat pana la prima zapada

si pe urma iar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu chitul e problema, ci smirghelul.

iar daca ai frane chituite, doar nu o sa mergi tare... deci ce nevoie ai de frane?

tot zapada va fi factorul distructiv in aceasta speta.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocatu , multumesc pentru informatiile pline de prostie . Aceasta rubrica este destinata discutiilor serioase despre service si nu batailor de joc .

Daca habar nu aveti de mecanica taceti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da doamne saracului cu duhu suficienta viatza cat sa poata sa rada macar o data...

Domnu remui, ia-ti frate masina mica ca esti mult prea istet ca sa ai motocicleta.

 

:crack:

 

E si tarziu... e 1.18 dimineata. Mi-ai dat motiv de meditatie... poate chiar am gresit, poate nu se foloseste chit, poate se foloseste ciunga si se ia la mestecat pana ii dai o dreapta-n fatza...o fatza dreapta, pardon.

 

Cum zice si profetia: marsh!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind interesat de acelasi subiect am citit acest topic "din scoarta in scoartza" si sunt la fel de indignat de modul agresiv de exprimare al tau avocatule.

 

Gluma e intr-adevar buna , dar poate chiar nu-si avea locul intr-o discutie serioasa . Puteai sa fii fair-play si sa sa-ti tii afirmatiile caustice ... zic eu. :crack:

 

PS: Incepi sa-mi intri in gratii :crack:

 

Si pana la urma , eu as schimba discul de frana ca implicit prin rectificare se modifica si eficienta franelor.

 

Norocc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

remui... taci si mesteca :crack:

cat despre pingiuni... nu stiu ce sa zic, m-ai vazut o data in frac si ai tras repede concluzia... frateeee, lumea se mai si cultiva, iar la opera nu ma primesc in trening ca la tine la nunta... :ok:

 

apropo... sunt in gratiile multora... dar sunt prea insensibil ca sa ma afecteze in vreun fel

 

:crack: :blbl: :D :ok: :ok: :ok: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...