Sari la conținut

Romania tara de c a c a t


Vizitator Painkill3r
 Share

Postări Recomandate

Exact, bavareze, DAR de la a-ti propune , si a-i sfatui pe ceilalti sa-si propuna la randul lor, sa mergi cu ochii in paispe directii si sa umbli hyper-atent, ca doar o faci pentru propriul bine, PANA LA a arunca in om cu varza si oua stricate pentru ca a circulat normal pe un drum dintr-o tara europeana...e putin cam...asa. (nu ma iau de tine, dar ai fust putin prea radical in primul post).

E ok, tre sa casti ochii, sa fi atent, ca doar o faci pt propria-ti piele. DAR pana la a-ti asuma INTREAGA vina pentru faptul ca ai picat pe curba pe E78 deoarece ai evitat in ultima clipa o caruta (de exemplu) ...e ridicol. Caruta nu are ce cauta acolo. Da, o sa spuneti ca e ridicol, ca stim cu totii ca circula carutele intr-o veselie, stim asta, DAR asta nu inseamna ca ar trebui sa imbratisam realitatea asa cum e si sa ne adaptam.

Daca intalnim un rahat pe drum il curatam, nu facem pod peste el.

Si apropos de rahat. Nu ii obliga nimeni pe astia de pe sate sa isi puna pe carute stoul ala pe care se balega calul ? La mine la bunici cand eram mic aveau o panza intinsa in spatele calului, iar cand se căca, se aduna acolo. Precizez ca satul bunicilor mei e cam la capat de linie...si se facea asa. Acum merg pe national-european si in unele sate deja are o tenta verzuie asfaltul...de toata jena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact, bavareze, DAR de la a-ti propune , si a-i sfatui pe ceilalti sa-si propuna la randul lor, sa mergi cu ochii in paispe directii si sa umbli hyper-atent, ca doar o faci pentru propriul bine, PANA LA a arunca in om cu varza si oua stricate pentru ca a circulat normal pe un drum dintr-o tara europeana...e putin cam...asa. (nu ma iau de tine, dar ai fust putin prea radical in primul post).

E ok, tre sa casti ochii, sa fi atent, ca doar o faci pt propria-ti piele. DAR pana la a-ti asuma INTREAGA vina pentru faptul ca ai picat pe curba pe E78 deoarece ai evitat in ultima clipa o caruta (de exemplu) ...e ridicol. Caruta nu are ce cauta acolo. Da, o sa spuneti ca e ridicol, ca stim cu totii ca circula carutele intr-o veselie, stim asta, DAR asta nu inseamna ca ar trebui sa imbratisam realitatea asa cum e si sa ne adaptam.

Daca intalnim un rahat pe drum il curatam, nu facem pod peste el.

Si apropos de rahat. Nu ii obliga nimeni pe astia de pe sate sa isi puna pe carute stoul ala pe care se balega calul ? La mine la bunici cand eram mic aveau o panza intinsa in spatele calului, iar cand se căca, se aduna acolo. Precizez ca satul bunicilor mei e cam la capat de linie...si se facea asa. Acum merg pe national-european si in unele sate deja are o tenta verzuie asfaltul...de toata jena.

 

corect, am exagerat. dar eu tot mie mi-as da pumni in cap :disappointed:) ca doar stiam ca sunt pe E78 in romania si nu in austria sau pe unde o mai trece...

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va face impresia ca am postat aici sa cer compasiune va inselati..... simplul motiv ptr care am postat acest topic este acela de a va constientiza in a purta echipamentul de protectie si in a avea grija pe unde circulati... daca am lasat impresia ca am cersit mila voastra va inselati. Unii din voi ma fac sa ma simt vinovat si sincer tiind sa cred ca principala vina este a mea.. eu nu aveam ce sa caut pe drumul ala.. nu aveam ce sa caut la ora aia pe motor.. si trebuia sa-mi iau o zi libera de la servici deoarece pe drum era mizerie. Mentionez inca odata... aveam maxim 50 km/h .. nu am franat in curba ... nu am accelerat ... si nu am facut miscari bruste din motor.. pur si simplu m-a trantit, pe asfalt era un adevarat patinoar, si aku va intreb eu pe voi, CU CE AM FOST EU VINOVAT?.

Daca considerati ca eu aiurez declar acest topic inchis .

Asfalt uscat si ochii`n 4

 

 

Nu te mai uita in gura tuturor nu uita ce ti-am scris acolo si incearca sa te adaptezi

zx7'le tau e o motoreta deosebita am avut'o si eu vreo 2 ani

de mers cu motoreta sport se merge peste tot unii de exemplu de abea asteapta sa vin ploaia iar altii sar damburi trotuare etc

deci vorba ta ochii in 4

 

iar restul ar trebui sa inteleaga frustrarea unui om care de abea si-a stricat motoreta iar acel om poate nu are asa multa experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, pune omu un post din care spera ca cei care-l citesc sa traga cateva invataminte si se-alege cu comentarii de cacao, reprosuri de 2 lei, etc.

Hai sa-l punem la zid ca nu si-a luat mobra in brate cand a vazut ca-i patat asfaltul. Sau nu, trebuia inainte sa bata drumul la pas, sa vada daca drumul e ok si doar apoi sa se`ntoarca acasa, sa-si ia mobra si sa faca prezenta la servici.

Sunt 100% convins ca toti din cei care mananca aici, materialu` ala pe care-a alunecat Painkiller, ati ajuns la un moment dat sa dati intr-o groapa, sa patinati pe ce-a lasat calu sau vaca pe drumul european sau pe soseaua din centrul orasului. Da` n-ai ce sa-i faci, atunci cand ati patit-o ati strans din buci si v-ati bucurat c-ati scapat nevatamati. Daca unu a patit-o, hai sa-l punem la zid, ca n-a deschis ochii ca una ca alta.

Cat despre experienta, te c a c i pe ea frate, cel putin in cazu asta. Ganditi-va ca sunteti pe 2 roti pe gheta, la ce-ti foloseste experienta? Sansele sa cazi sunt mai mari decat sansele sa stai pe mobra, mai ales daca iei si curba. Ah, si tot la capitolul experienta, dat fiind ca-l cunosc personal si ne-am plimbat impreuna, eu consider ca omu are experienta, fara sa fiu subiectiv.

So sa trag si niste concluzii, pentru cei care pana acum n-au inteles rostul postului:

- Purtati echipament - oricand pot aparea situatii pe care nici in cele mai negre "visuri" nu le banuiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, pune omu un post din care spera ca cei care-l citesc sa traga cateva invataminte si se-alege cu comentarii de cacao, reprosuri de 2 lei, etc.

Hai sa-l punem la zid ca nu si-a luat mobra in brate cand a vazut ca-i patat asfaltul. Sau nu, trebuia inainte sa bata drumul la pas, sa vada daca drumul e ok si doar apoi sa se`ntoarca acasa, sa-si ia mobra si sa faca prezenta la servici.

Sunt 100% convins ca toti din cei care mananca aici, materialu` ala pe care-a alunecat Painkiller, ati ajuns la un moment dat sa dati intr-o groapa, sa patinati pe ce-a lasat calu sau vaca pe drumul european sau pe soseaua din centrul orasului. Da` n-ai ce sa-i faci, atunci cand ati patit-o ati strans din buci si v-ati bucurat c-ati scapat nevatamati. Daca unu a patit-o, hai sa-l punem la zid, ca n-a deschis ochii ca una ca alta.

Cat despre experienta, te c a c i pe ea frate, cel putin in cazu asta. Ganditi-va ca sunteti pe 2 roti pe gheta, la ce-ti foloseste experienta? Sansele sa cazi sunt mai mari decat sansele sa stai pe mobra, mai ales daca iei si curba. Ah, si tot la capitolul experienta, dat fiind ca-l cunosc personal si ne-am plimbat impreuna, eu consider ca omu are experienta, fara sa fiu subiectiv.

So sa trag si niste concluzii, pentru cei care pana acum n-au inteles rostul postului:

- Purtati echipament - oricand pot aparea situatii pe care nici in cele mai negre "visuri" nu le banuiesti.

:disappointed:

Cei care nu il cunosc ar fi bine sa se abtina de la comentarii fara rost. Si eu, la fel ca si moto_on am fost la plimbari impreuna si nu ii vorba de lipsa de experienta ci de ghinion. Lasa Petre ca trec toate, bine ca ai scapat tu cu bine. Apropo LA MULLLLLLLLLTI ANI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moto_on, nick_85: chiar daca-l cunoastesi si chiar daca are experienta, a gresit. Intr-o curba asa lina, nu-mi imaginez ca poate sa fuga spatele in halul ala oricat de alunecos o fi. Si daca fuge, fuge fata intai. Faptul ca avea 50 si echipament full l-a scos si a apucat sa ne povesteasca. Acum sa nu va imaginati ca daca mergi super legal si super echipat nu poti pati nimic grav. Aluneci intr-o curba sau te impinge o proasta pe contrasens sub rotile unui camion si s-a zis cu toata grija si echipamentul.

 

Daca nici cand cadem singuri nu ne recunoastem vina.... Intr-adevar, in germania ar fi sunat lumea sa anunte ca e ceva pe drum ((cuvant urat), ulei, nisip), si titlul topicului se potriveste perfect din punctul asta de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vina frate? Ce vina? Ca era pe motor? Ca era plin drumu de dejectii? E doar o intamplare nefericita, pe care oricat de experimentat ai fi, n-o poti anticipa.

Care-i vina motoristului in cazu asta? Intreb si te rog sa-mi raspunzi la subiect, gen "e vinovat ca: "

Hint - Curba aia nu e LINA

 

Astept, poate io-s mai prost si nu deosebesc o intamplare de "recunosc, am fost bou, am intrat prea tare`n curba, am rupt gazu, am nenorocit frana".

 

PS - te invit in AB, luam amandoi curba aia de-o mie de ori, viteza nu poti sa ai in curba aia pricepi? Dupa ce ne invatam cu curba aia, te las pe tine sa mergi 100 de metri pe gheata (intelege ca pe asfalt era asa patinoar de la grasimea aia, de de-abia te puteai tine pe picioare) si-apoi sa-mi spui ca e de "recunoscut vina". Berea o dau eu dupa.

 

Astept postul tau argumentat

Editat de moto_on
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si curba ta "lina".

Te rog sa iei in calcul si trotuar si sa-ti imaginezi ca curba se-apropie de un 90 de grade.

post-46937-1246269070_thumb.png

Editat de moto_on
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! eu nu zic ca n-as fi cazut in situatia lui.

Pai au argumentat baietii mai devreme: E vinovat ca nu s-a uitat pe unde merge... Din punct de vedere legal cred ca ar fi vina AND-ului, dar asta nu ne incalzeste cu nimic.

 

Inca o data: eu cred ca ar fi alunecat intai fata daca n-ar fi accelerat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, lasati-o mai moale cu "Romania - tara de c...t". Uitati-va la acest clip:

 

 

care nu e filmat la noi in tara. Veti vedea acolo si un balegar de vaca. Presupun ca tot Romania e de vina? Vacarul era roman? Iarba era romaneasca? Vaca tot din poporul nostru era?

 

Faptul ca sunt balegi pe drum nu cred ca are legatura cu tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, pune omu un post din care spera ca cei care-l citesc sa traga cateva invataminte si se-alege cu comentarii de cacao, reprosuri de 2 lei, etc.

Hai sa-l punem la zid ca nu si-a luat mobra in brate cand a vazut ca-i patat asfaltul. Sau nu, trebuia inainte sa bata drumul la pas, sa vada daca drumul e ok si doar apoi sa se`ntoarca acasa, sa-si ia mobra si sa faca prezenta la servici.

Sunt 100% convins ca toti din cei care mananca aici, materialu` ala pe care-a alunecat Painkiller, ati ajuns la un moment dat sa dati intr-o groapa, sa patinati pe ce-a lasat calu sau vaca pe drumul european sau pe soseaua din centrul orasului. Da` n-ai ce sa-i faci, atunci cand ati patit-o ati strans din buci si v-ati bucurat c-ati scapat nevatamati. Daca unu a patit-o, hai sa-l punem la zid, ca n-a deschis ochii ca una ca alta.

Cat despre experienta, te c a c i pe ea frate, cel putin in cazu asta. Ganditi-va ca sunteti pe 2 roti pe gheta, la ce-ti foloseste experienta? Sansele sa cazi sunt mai mari decat sansele sa stai pe mobra, mai ales daca iei si curba. Ah, si tot la capitolul experienta, dat fiind ca-l cunosc personal si ne-am plimbat impreuna, eu consider ca omu are experienta, fara sa fiu subiectiv.

So sa trag si niste concluzii, pentru cei care pana acum n-au inteles rostul postului:

- Purtati echipament - oricand pot aparea situatii pe care nici in cele mai negre "visuri" nu le banuiesti.

 

din contra

daca avea experienta nu cadea PUNCT

 

 

data viitoare o stranga din poponeata din maini din genunchi de mobra da nu o sa mai stranga de frana.

si nu o sa mai cada, mobra isi revine singura daca lasi gazul, iar hai sa fim seriosi acolo nu ora gheata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu sunt de acord cu tine. Intr`un oras care se vrea european, nu exista carute care sa-si verse incarcatura/gunoaiele pe drum. Ce ne-arati tu, nu e in centrul orasului.

Ah, si-ti mai spun ceva, intreaba tu un cetatean al de-afara, cam ce amenzi sunt, daca cainele isi face nevoile pe drumul public si proprietaru nu aduna dupa animal sau cam ce amenda iei ca ti s-a bulit masina si-ai lasat drumul plin de ulei sau motorina.

 

Acolo unde legile sunt pentru toata lumea, nu vezi chestii de-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...