Sari la conținut

Accident mortal in Arad


JustDoIt
 Share

Postări Recomandate

Ia zi tu englezule care e diferenta?( avand in vedere ca sunt scutere de la 49cc pana la 650cc)

Sau esti in categoria de zgaraie tavanul cu nasul pentru ca ai un anume tip de motocicleta.(si iti pute cand vine un minsk de 125 langa tine sau un scuter)

Eu am doar scuter acum, am vandut KTM-ul, cu ce esti tu mai motociclist de cat mine? pentru ca conduci un tip de motocicleta mai mare? sau te referi la cei de 14 ani care nu au carnet? fac pariu cu tine ca iti gasesc copii de 12 ani de iti da jetul pe ochii la capitolul motociclism si fac ce tu probabil nu o sa faci niciodata in viata asa ceva.

Judeca dupa om si nu dupa capacitate cilindrica, forma, performante, design, si factura de achizitie ca nici tie nu ti-ar place sa te priveasca de sus un motociclist cu MV Agusta si nu mai te vedea atat de superior fata de un copil care poate nu a avut norocul tau in viata sa scape din situatii grele (bine e cam greu treaba cu judecatu)

 

DICTIONAR TEHNIC PENTRU ENGLEJI VORBITORI DE ROMANA:

-MOTOCICLĂTĂ, motociclete, s.f. Vehicul cu două roți în linie sau cu trei roți în triunghi isoscel, montate pe un cadru, cu motor cu ardere internă, construit pentru una sau două persoane. ? Din fr. motocyclette.

-MOTOCICLĂST, -Ă, motocicliÂşti, -ste, s.m. Âşi f., adj. 1. S.m. Âşi f. Persoană care conduce o motocicletă; sportiv care practică motociclismul. 2. Adj. Care aparține motocicliÂştilor (1) sau motociclismului, privitor la motocicliÂşti sau la motociclism; care foloseÂşte motocicleta. ? Din fr. motocycliste.

-SCĂTER, scutere, s.n. Tip de motocicletă uÂşoară, cu roți mici, cu motorul aÂşezat, de obicei, sub Âşaua conducătorului, permițând acestuia să stea într-o poziție comodă (ca pe scaun), Âşi care poate transporta una sau două persoane. ? Din engl., fr. scooter.

 

sursa DEX

 

Din ce ai scris tu aici, imi dau seama ca prietenii tai fac misto de tine ca mergi pe scuter. Altfel nu inteleg frustrarea ta. S-a pus vreodata problema talentului? Sunt constient ca exista pitici care sa-mi dea lectii de condus. Iti arat eu unul, se da in poligon aproape in fiecare zi si e nepotul unei instructoare de la Tomina. ;) Pustiu ala face de ras juma' de forum. Si are vreo 7 ani. Intotdeauna vor exista oameni care se nasc cu talentul in ADN :P

Am spus eu ca desconsider pe cineva care are minsk? Nici vorba de asa ceva. eu am un bmw din '95. As fi cel putin ipocrit daca as rade de cineva cu un motor rusesc, sau vechi sau mai stiu eu cum. Nu as face asta nici daca as avea motor destiplat astazi.

"SCĂTER, scutere, s.n. Tip de motocicletă uÂşoară, cu roți mici, cu motorul aÂşezat, de obicei, sub Âşaua conducătorului, permițând acestuia să stea într-o poziție comodă (ca pe scaun), Âşi care poate transporta una sau două persoane. ? Din engl., fr. scooter. " - asta ai postat-o ca sa ce, sa imi demonstrezi ca scuterul are 2 roti(mici si frumoase)? :kick: Daca sunt atat de identice, de ce au gasit denumiri diferite? Sa-mi spui si mie in ce treapta de viteza prinzi 50 km/h cu scuterul tau :disappointed: Poate pana la urma iti dai seama de ce exista motociclism si scuterism...

Nu judec omul dupa motor, asa cum nu-l judec dupa haine. Il judec dupa ce are in cap. Si din moment ce tu incerci sa-mi demonstrezi ca scuter = motocicleta, cred ca nu e cazul sa mai spun ce cred despre tine, nu?

P.S. Sa mai aduc in discutie gramatica pe care o folosesti? Si asta imi denota capacitatea intelectuala a cuiva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. Din ce ai scris tu aici, imi dau seama ca prietenii tai fac misto de tine ca mergi pe scuter. Altfel nu inteleg frustrarea ta.

 

2. "SCĂTER, scutere, s.n. Tip de motocicletă uÂşoară, cu roți mici, cu motorul aÂşezat, de obicei, sub Âşaua conducătorului, permițând acestuia să stea într-o poziție comodă (ca pe scaun), Âşi care poate transporta una sau două persoane. ? Din engl., fr. scooter. " - asta ai postat-o ca sa ce, sa imi demonstrezi ca scuterul are 2 roti(mici si frumoase)? Daca sunt atat de identice, de ce au gasit denumiri diferite?

3. Sa-mi spui si mie in ce treapta de viteza prinzi 50 km/h cu scuterul tau Poate pana la urma iti dai seama de ce exista motociclism si scuterism...

 

4. Si din moment ce tu incerci sa-mi demonstrezi ca scuter = motocicleta, cred ca nu e cazul sa mai spun ce cred despre tine, nu?

 

5. P.S. Sa mai aduc in discutie gramatica pe care o folosesti? Si asta imi denota capacitatea intelectuala a cuiva

 

1. sa faca misto de mine ca merg pe scuter :disappointed: poate cand or face ei pe motor ce fac eu pe scuter, deocamdata nu e cazul.

Frustrat nu sunt, imi pace scuterul la nebunie si chiar sunt mandru de el.

 

2. am dat explicatia data in dex a cuvantului motocicleta dar probabil ca tu vrei sa reinventezi limba Romana :kick: si mai am pretentia sa ma inteleg cu tine.

3. mama esti fenomen ;) frate nu am mai ras de mult asa, deci dupa tine are viteze e motocicleta nu are e scuter, vezi ca la motomania era o vespa cu 4 viteze si asta e o motocicleta automata http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=43689 esti in ceata?

Apropo prima motocicleta a fost pe abur, aia in ce viteza prindea 50 km/h? sau era locomotiva :P

 

4. nu mai vreau, te las asa cum esti, pana la urma poti sa ii spui si OZN din partea mea, dar poate mai citesti o data explicatia data in dex

 

5. greseala cu engleji este intentionata, restul sunt din partea casei :)

 

 

 

 

 

 

acuma sincer si fara suparare....50% daca nu mai mult... scuteristii din arad sunt cocalari ...din cate am inteles asta care o decedat o vrut sa mearga la balastiera sa faca "Drifturi"....fara suparare dar o fost copil petarda...greu i-o fost sa mai astepte sa ajunga acolo...el SpiderMan vroia sa fie mai smecher fata de grupul cu care o fost...si o patit-o...nu stiu ce "Drifturi" vroia sa faca dar noh ... totusi si yo vreau sa vad pozele cine le are P.M me k: ....aveti grija la trenuri copii

 

Motociclist nu ii tot una cu scuterist

 

mie sincer mi-ar fi frica sa rad de necazul altuia, de ce atata cinism nu o sa inteleg niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Va rog potoliti-va in special in polemici de tipul scuteristi versus motociclisti. Daca sunteti neaparat pasionati de asa ceva va rog explicati-mi si mie ce e Aprilia Magna, ca are ambreiaj centrifugal, transmisie automata CVT, are clar motorul si rezervorul de benzina sub sa, dar pe de alta parte are forma de motocicleta si o chestie care arata a rezervor de benzina dar de fapt e un port-bagaj in care incape lejer o casca integrala. Eu as defini chestia asta ca un scuter de numai 900cc care e deghizat in motocicleta dar care prinde 160km/h fara sa i se incalzeasca motorul...

 

Din ce am inteles eu dupa ce am citit tot topicul asta e vorba de un pusti care avea o mare problema ca mare parte din colegii lui de clasa aveau deja scuter si el nu, asa ca anul trecut nu a mers la mare ca maica-sa sa stranga bani ca sa-si poata si el lua obiectul, ca au mers sa o dea o tura pe nu stiu unde, si cand au venit inapoi ei au vazut becul rosu si el a avut "frana moale". Eu din expresia asta inteleg ca nu stia sa franeze (ca evident avea un sezon mai putin decat colegii lui) si dat fiind ca am apucat sa vad pozele alea de cosmar pot sa spun ca baiatul ala nu arata a fi lovit de tren ci taiat de tren, asa ca probabil omul nu stia sa franeze bine, a blocat fata, a cazut, a dat cu spatele de pamant si a avut o paralizie temporara, si pana sa-si revina din cazatura a venit trenul si din pacate l-a taiat in doua.

 

Desigur inconstienta e in primul rand a mamei ca i-a luat asa ceva la 15 ani ca legea spune ca trebuie sa ai macar 16 ani si curs de legislatie bla bla bla... Dar pe undeva eu cred ca e si vina politiei, ca singura data cand am vazut un scuterist oprit pentru ca nu avea casca a fost cu mai bine de un an in urma in Piata Romana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenzi usturatoare ptr cei care sunt prinsi in neregula si CONFISCAREA utilajului de catre politie,pe loc! Asta ar trebui facut.S-ar rari automat aceasta fauna aparte de mergatori pe doua roti.Spre binele lor si a celor din jur.Am zis,dar oare cine ma aude?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar umple parcarile Politiei de scutere furate din Italia, daca s-ar confisca toate utilajele celor prinsi cu ilegalul

 

De fier vechi este nevoie inca.Sa se dea la kilogram si banii sa mearga la buget ca si asa e sarac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenzi usturatoare ptr cei care sunt prinsi in neregula si CONFISCAREA utilajului de catre politie,pe loc! Asta ar trebui facut.S-ar rari automat aceasta fauna aparte de mergatori pe doua roti.Spre binele lor si a celor din jur.Am zis,dar oare cine ma aude?

 

 

cea mai buna solutie, dar pe radar cine mai sta fu-tu-le .............. de bulangii ca nu isi misca curu din scaun sa ii prinda pe cei cu adevarat in neregula, ne da amenda pentru 62 km/h in oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al doilea accident in cateva zile de tip "doo rotz versus foarte multe rotz, adica tren"...

 

my $0.02: chiar nu conteaza daca dixutam despre scuter sau rocket III, 12 ani sau 25. cum dracu sa nu vezi trenul sau sa crezi ca "las' ca am timp". JFC.. e tren, nu un carucior de butelii. daca nici in fata trenului nu ai TEAMA (ca teama trebuie sa iti fie, nu sa-l "respecti") atunci ce se poate cere? In scenariul in care "nu am vazut trenul", restul discutiilor motoristilor (de cele mai multe ori pe buna dreptate) exasperati de replica soferilor "nu l-am vazut" cad irefutabil in desuetudine.

 

Oricine ar putea replica, daca ar fi loc de o dezbatere macar semi-rationala: "mai oameni buni, X nu a vazut trenul, cum sa vada o motocicleta?" Mai scria sus cineva ca parintii au si ei aprtea lor de vina si amre dreptate mi se pare ca avea: daca pe tine ca parinte nu te intereseaza ca pustiul are doar 15 ani si nu are voie sa mearga pe asa aparat, dar tu II CUMPERI SI-L LASI sa o faca, atunci poate te intereseaza cat costa coparshaul, voalul, prapurii si colacii. A, si in momentul in care incepi lista cu "bani pentru parintele si pentru dascalul" e prea tarziu. Much too fucking late.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenzi usturatoare ptr cei care sunt prinsi in neregula si CONFISCAREA utilajului de catre politie,pe loc! Asta ar trebui facut.S-ar rari automat aceasta fauna aparte de mergatori pe doua roti.Spre binele lor si a celor din jur.Am zis,dar oare cine ma aude?

 

 

 

Se pare ca ai fost auzit ! Azi noapte in jurul orei 1 a fost ceva razie in Vlaicu au adunat o gramada de scuteristi si biciclisti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

: poate cand or face ei pe motor ce fac eu pe scuter, deocamdata nu e cazul.

 

:P) baiete in afara de mers c`o mana .. fara maini eventual pe`o roata si`o tentativa de burn` ... ce stii tu sa mai faci ?:)) Poti zbura ? :disappointed: :kick: ;)

 

Amenzi usturatoare ptr cei care sunt prinsi in neregula si CONFISCAREA utilajului de catre politie,pe loc! Asta ar trebui facut.S-ar rari automat aceasta fauna aparte de mergatori pe doua roti.Spre binele lor si a celor din jur.Am zis,dar oare cine ma aude?

 

Trei sferturi din scuterele inregistrate in primarii sunt furate . Te duci cu buletinul dai o declaratie ca nu e furat si in 11 zile ai numarul ala galben cu comuna / sat si localitate.Mai nou tot ce tine de utilajele astea de asfaltat si restu care au un milion de cmc tot prin primarii sunt inmatriculate . Al dracului legi ! Da`ti seama ca baietii de la circulatie nici in 2 vieti de militzian nu reusesc ei sa le verifice ... E super greu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P ) baiete in afara de mers c`o mana .. fara maini eventual pe`o roata si`o tentativa de burn` ... ce stii tu sa mai faci ? :) ) Poti zbura ? :disappointed: :kick: ;) Din pacate nu mai poate face nimic,e la 2 metri sub pamant acum.Poate nu ai citit de la inceputul topicului ca el a fost taiat in doua de tren...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

icv tati, daca prima motocicleta a fost pe abur si acum exista honda dn-01 si ce puii mei o mai exista cu cutie automata, tu tot nu o sa ma convingi ca scuter = motocicleta, asa cum moped <> scuter s.a.m.d.

ma bucur ca tu esti mai motociclist decat altii pentru ca stii sa faci "stopi" cu scuterul. Chiar sunt mai linistit!

Sper ca atunci cand esti in situatii limita sa nu te bazezi pe stopi, uili si alte tehnici de supravietuire, ca sa nu existe pericolul sa nu mai am etalon pe forum :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

icv tati, daca prima motocicleta a fost pe abur si acum exista honda dn-01 si ce puii mei o mai exista cu cutie automata, tu tot nu o sa ma convingi ca scuter = motocicleta, asa cum moped <> scuter s.a.m.d.

ma bucur ca tu esti mai motociclist decat altii pentru ca stii sa faci "stopi" cu scuterul. Chiar sunt mai linistit!

Sper ca atunci cand esti in situatii limita sa nu te bazezi pe stopi, uili si alte tehnici de supravietuire, ca sa nu existe pericolul sa nu mai am etalon pe forum :D

nustiu dc va tot contraziceti aici, pe acest topic din cate vad e despre accident nu despre comparatiile intre scutere si motociclete da infine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nustiu dc va tot contraziceti aici, pe acest topic din cate vad e despre accident nu despre comparatiile intre scutere si motociclete da infine

 

 

:P Tu sa taci ca , mi-ai f... ziua cu pozele astea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no no ... s`a inteles gresit . Ma refeream strict la persoana lui pentru ca pusti probabil fiind i`a zis`o asea in sictir celuilalt de parca el ar fi avut milioane de kilometri si sute de competitii .... cand colo ghici ! Scuterica`boy . eu unu nu prea pliscui in fata celor cu multi kilometri, dar fiecare dupa cum il duce mintea. Si se pot face mult mai multe pe motor ( din vazute )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

icv tati, daca prima motocicleta a fost pe abur si acum exista honda dn-01 si ce puii mei o mai exista cu cutie automata, tu tot nu o sa ma convingi ca scuter = motocicleta, asa cum moped <> scuter s.a.m.d.

ma bucur ca tu esti mai motociclist decat altii pentru ca stii sa faci "stopi" cu scuterul. Chiar sunt mai linistit!

Sper ca atunci cand esti in situatii limita sa nu te bazezi pe stopi, uili si alte tehnici de supravietuire, ca sa nu existe pericolul sa nu mai am etalon pe forum :D

 

1. Poti sa stai foarte linistit, intentia mea este sa ocolesc situatiile limita si chiar reusesc de cele mai multe ori dar daca ma vad in ele ma ajuta foarte mult exeperianta acumulata.

Mie mi se ridica parul in cap cand ma vad in copilaria mea si nu pot sa acuz acesti copii care au avut mai putin noroc in viata de cat mine :P (si pe mine era sa ma loveasca trenul cand faceam concurs care merge mau mult pe linia de tren cu bicileta)

 

2. cand faci stopi nu franezi eficient, stopi te invata dozarea franei si iti raspunde degetul in mod reflex la blocarea rotii sau cand se ridica de spate

 

3. nu pot sa fiu eu etalon, sunt o gramada de sportivi si oameni mult mai talentati de cat mine

 

) baiete in afara de mers c`o mana .. fara maini eventual pe`o roata si`o tentativa de burn` ... ce stii tu sa mai faci ? ) Poti zbura ? Din pacate nu mai poate face nimic,e la 2 metri sub pamant acum.Poate nu ai citit de la inceputul topicului ca el a fost taiat in doua de tren...

 

pfoa, eu sper sa mai pot sa imi invat si nepotii sa faca asta, dar intradevar nu poti sa stii cand se termina benzina sau norocul.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum m-am uitat si eu la poze...sunt niste poze obisnuite cu un baiat taiat in 2 atata tot.Nu ai ce sa ii faci daca nu s-a asigurat..asta e....dumnezeu sa il ierte.Drumuri bune

 

:D ma mir ca nu ai zis in loc de "Drumuri bune" nu ai spus " Sanatate si virtute s-avem ce bea si ce ....."plimba"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic : oricum e teroare cu copii de 14 15 16 ani pe scutare...aici toata vina o poarta parintii si POLITIA Romana .Am auzit ca o sa se bage carnet si pentru scuteristi..sunt 100%sigur ca o sa se reduca foarte mult accidentele.Acum sa speram ca o sa se tina de treaba si o sa ,,ne" controleze mai mult in trafic...De 3 ani de zile cand sunt scuterist abia am vazut vre-o 2 opriti in trafic..

Mai sunt si scuteristi ordonati in trafic...de exemplu eu...cu 19000km nu am avut nici un accident cu scutaru,nu am plecat niciodata de acasa fara casca,rareori imi lipseste exchipamentu de piele si ma cam ,,jeneaza"cand vedeti toti scuteristi la fel..sa nu uitam ca sunt si f multi motociclisti care sunt ,,cocalari"dar nu ii bagati in acceasi oala cu voi..dar pe scuteristi daca a gresit unu sau doi gata suntem toti la fel..In fine..Drumuri bune si fara incindete...

 

ontopic :condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...