Sari la conținut

Taramul Apei


Postări Recomandate

Jumbo@

 

1.Nu am trimis pe nimeni nicaieri.

 

2. Repet poate nu este clar, am circulat pe drumuri publice, drumuri care fac legatura intre localitati.

 

 

Oricum gandirea voastra e varza, nu este voie doar noi avem voie. Sunteti niste comunisti. Se poate merge dar doar noi avem voie si nu spunem la nimeni.

Pai lamuriti-ma ori este interzis ori nu?

Drumurile alea exista pentru ca le folosesc localnicii. Nu sunt drumuri publice. Unele trec prin arii strict protejate de aceea accesul pe acolo nu este permis. Micul trafic local nu distruge natura, turismul salbatic insa da. Nu suntem comunisti, vrem doar sa pastram niste colturi de natura neatinse, asa cum inca mai sunt. In Romania turism inseamna distrugere, daca trec 10 motocilete pe an pe acolo nu se simte, cand insa se vor face "pelerinaje" saptamanale pentru ca e "cool" sa te dai cu mobra in delta, nu va trece mult si vor aparea si vile mov sau portocalii de beton ca sa aiba domle motoretistu loc de cazare, primaru va trage un drum de beton evident fara autorizatie de la mediu ca sa vina si ala cu hayabusa nu numa' cu enduroaice etc. Daca vrei sa mergi pe acolo te duci frumos la Tulcea la ARBDD, te interesezi pe unde ai voie si pe unde nu, iti iei autorizatie, platesti si te duci linistit. Faci poze, nu le pui pe blog sau pe forum. Pana atunci fii tu blogger "cool" sa vada lumea pe unde te plimbi, ca data viitoare cand te duci s-ar putea sa nu iti mai placa ce gasesti pe acolo.

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia incepe sa capete amploare si nu are rost!

 

Promitem ca nu mai calcam pe acolo,desi am facut totul cum trebuia(inclusiv permise de delta de la Tulcea)

 

,deci autoritatile stiau unde mergem

 

 

Stim ce inseamna zona si am respectat-o

 

Am ajuns sa fim trasi de urechi si sa ni se spuna cum trebuie facut

Se pare ca deranjam si nu o s-o mai facem!

 

 

Scuze

 

Numai bine

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumurile alea exista pentru ca le folosesc localnicii. Nu sunt drumuri publice. Unele trec prin arii strict protejate de aceea accesul pe acolo nu este permis. Micul trafic local nu distruge natura, turismul salbatic insa da. Nu suntem comunisti, vrem doar sa pastram niste colturi de natura neatinse, asa cum inca mai sunt. In Romania turism inseamna distrugere, daca trec 10 motocilete pe an pe acolo nu se simte, cand insa se vor face "pelerinaje" saptamanale pentru ca e "cool" sa te dai cu mobra in delta, nu va trece mult si vor aparea si vile mov sau portocalii de beton ca sa aiba domle motoretistu loc de cazare, primaru va trage un drum de beton evident fara autorizatie de la mediu ca sa vina si ala cu hayabusa nu numa' cu enduroaice etc. Daca vrei sa mergi pe acolo te duci frumos la Tulcea la ARBDD, te interesezi pe unde ai voie si pe unde nu, iti iei autorizatie, platesti si te duci linistit. Faci poze, nu le pui pe blog sau pe forum. Pana atunci fii tu blogger "cool" sa vada lumea pe unde te plimbi, ca data viitoare cand te duci s-ar putea sa nu iti mai placa ce gasesti pe acolo.

RESPECT

 

Te bagi aiurea in seama, de unde stii ca n-am fost la Tulcea?

Daca macar te-ai fi obosit sa citesti ce-am scris acolo ai fi vazut ca am fost si am luat permise de acces in zona. Dar ce nevoie este de citit cand putem sari la gatul oamenilor aiurea.

 

Si da sunteti comunisti pentru ca voi detineti adevarul absolut si stiti cum trebuie facut totul, plus ca presupuneti ca toti sunt prosti numai voi nu, reciteste-ti randurile de mai sus ca sa intelegi despre ce vorbesc.

 

Deoarece limbajul tau devine impertinent am incheiat aici discutia.

 

La revedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delta se merita vazuta cu barca nu cu motocicleta.Parerea mea proprie si personala.

Nu mai spuneti ca "daca era interzis noi cum am intrat" orice are un pret.

Nu ar trebui incurajat genul asta de turism,o solutie mult mai ok ar fi bicicleta. Si cand spun incurajat ma refer la crearea unor conditii pentru genul asta de vehicule.

Sunt din Tulcea si nu mi-a trecut niciodata prin cap sa merg cu motorul mai departe decat imi permite drumul in Delta si nici nu o voi face,unele lucruri/locuri chiar nu merita fortate.

Bravo voua ca v-ati simtit bine dar din punctul meu de vedere nu este ok asa.

Editat de seby_mf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce trebuie sa se ajunga la acuzatii de comunism.

 

Zona in care v-ati plimbat se numeste REZERVATIA Biosferei - Delta Dunarii. Cu asta cred ca am spus tot!

 

Accesul este posibil, datorita nepasarii celor de la RBDD..

Nicio activitate cu impact asupra florei sau faunei nu ar trebui permisa pe teritoriul unei rezervatii..

Aceesul motorizat e interzis!

 

Nu exista drumuri publice in Delta. Sa nu confundam o poteca mai lata sau o scurtatura dintre sate cu un drum public.

Te rog sa citesti definitia drumului public, care trebuie sa aiba administrator, sa fie semnalizat corespunzator etc.

 

Parerea mea e ca nu ar trebui sa intram cu motoarele in nicio rezervatie, ca doar d'aia ii zice REZERVATIE.

 

Haideti sa incetam cu rautatile ca mesajul a fost destul de clar.. Cine nu vrea sa inteleaga... ...

 

Parerea mea..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nameste@

 

O spun pentru ultima data:

 

Am fost in Tulcea la RBDD, sau cum se cheama si am luat permise de acces in zona.

 

Dar daca voi vreti sa fiti mai catolici decat papa, go

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok..hai sa incheiem discutia..

 

Nu contest ca ati luat permise, dar te rog sa imi spui pentru ce ai luat permis?

Pentru accesul cu moto pe teritoriul rezervatiei sau pentru accesul individual?

 

 

Cei de la RBDD imi sunt fosti colegi, ii cunosc, te lasa sa intrii si cu tancul..

Eu am spus ca nu mi se pare moral, atat... E rezervatie, patrimoniu UNESCO si basta...

 

Parerea mea..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost cu motorul prin delta, acum 2 ani. Pe tronsonul Tulcea-Chilia Veche nu cred ca ai ce strica, cat timp nu te abati strict de la drum.

In zona Letea consider ca stau cu totul altfel lucrurile. Ar trebui interzisa circulatia "de agrement", chiar si a Land Rover-urilor.

Acelasi lucru e valabil in multe alte rezervatii. Pacat ca e locuita tara aceasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Imi pare rau ca s-a ajuns la certuri intre motoristi din cauza unei excursii in Paradisul numit Delta. DAR:

 

-Chiar daca sunt motociclist vechi ( ma dau de peste 20 de ani, si nu prea scriu aici pe forum), n-am indraznit vreodata sa tulbur tihna Deltei cu motorul, ci am batut-o cat am putut de mult cu barca sau cu MTB (am facut de multe ori cu bicla traseul Sulina-Sf. Gheorghe pe digul de langa canalul Tataru, plus altele).

 

-Chiar daca in Delta (inca) se intampla o gramada de porcarii - braconaj, poluare, constructii ilegale, afaceri ale baronilor locali, distrugere de catre bastinasi a patrimoniului ecologic - ar trebui ca motoristii, oameni educati, sa contribuie cat pot la pastrarea nealterata a ecosistemului. In consecinta consider ca orice motorist care respecta minunea numita Delta ar trebui sa se abtina de la a polua sonor, chimic si uman zonele acelea nealterate.

 

-Anul trecut am intalnit pe vaporul de Sf. Gheorghe o brigada de enduristi, printre care m-am bucurat sa-l remarc pe veteranul Dan Cotenescu :unsure: (Iron Butt si Capul Nord), cu care am avut o discutie foarte placuta despre Delta si frumusetile ei. Acei oameni educati au incercat sa se bucure cat mai mult de paradisul deltaic, cautand in acelasi timp s-o tulbure cat mai putin. Se vedea pe figurile lor fericirea dupa o plimbare asa de reusita. Deci nu cred ca ar trebui interzis totusi accesul moto in Delta, dar ar trebui dirijat doar pe anumite trasee, fiindca traseul colegului ktmbull pur si simplu a taiat cele mai sensibile zone, padurea Letea, cordonul litoral Sulina-Sf. Gheorghe, ceea ce sincer mi se pare un sacrilegiu.

 

Avem cel mai frumos taram acvatic din Europa, de care altii (localnici, turisti cocalari, baroni locali etc) isi bat joc in mod barbar, asa ca macar noi sa stim sa-l respectam si sa-l pastram nealterat. V-o spune un anonim barcagiu velist, incercati sa evitati sa va dati cu motorul in Delta, luati o barca si bucurati-va de serenitate in cel mai frumos loc din tara Romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai Ktmbull,mai bine legai 2-3 snopuri de trestie pe ghidon si te plimbai pe lacul morii la tine akolo,rezultatul nu era acelasi dar decat sa fi executat pe aici era mai bine asa. Ride safe :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...