Sari la conținut

CONCEDIU GRECIA


bandit red
 Share

Postări Recomandate

Deci...

1. Drumurile lor, inclusiv cele secundare si "comunale" chiar, nu mi s-au parut mai deloc varza ca ale noastre; de altfel nici in Serbia, nici in Bulgaria nu am intalnit drumuri mai proaste si mai periculoase ca in Romania... o sa bat moneda pe chestia asta pana cand o sa vad vreo schimbare. Autostrada la ei in schimb e proasta pe anumite tronsoane, fara sa fie gaurita insa ci doar plina de plombe, mici denivelari etc.

 

2. Am inteles ca nu prea opresc motociclete politistii bulgari. Nu m-as baza pe asta, dar e un motiv sa fii ceva mai relaxat.

3. Chestia cu 5-10-20 euro pentru ORICE e un pic fumata si asta stiu sigur de la oameni care fac des traseul. Si in Bulgaria se ia carnetul! Daca te-a prins cu o magarie mai serioasa si il vezi ca iti arata teancul de carnete romanesti stranse, nu prea ai sanse sa scapi fara 50 de euro cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate prietena mea nu isi poate lua concediu decat dupa 20 august, asa ca ne ramane varianta sa ne sincronizam cu initiatorul acestui topic, care vad ca nu mai da niciun semn. Sau poate sunt alti doritori de o tura prin Grecia la sfarsitul lui august? mersi tuturor pentru informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci...

1. Drumurile lor, inclusiv cele secundare si "comunale" chiar, nu mi s-au parut mai deloc varza ca ale noastre; de altfel nici in Serbia, nici in Bulgaria nu am intalnit drumuri mai proaste si mai periculoase ca in Romania... o sa bat moneda pe chestia asta pana cand o sa vad vreo schimbare. Autostrada la ei in schimb e proasta pe anumite tronsoane, fara sa fie gaurita insa ci doar plina de plombe, mici denivelari etc.

 

2. Am inteles ca nu prea opresc motociclete politistii bulgari. Nu m-as baza pe asta, dar e un motiv sa fii ceva mai relaxat.

3. Chestia cu 5-10-20 euro pentru ORICE e un pic fumata si asta stiu sigur de la oameni care fac des traseul. Si in Bulgaria se ia carnetul! Daca te-a prins cu o magarie mai serioasa si il vezi ca iti arata teancul de carnete romanesti stranse, nu prea ai sanse sa scapi fara 50 de euro cel putin.

 

1. Ai dreptate. Drumurile sunt bune, nici n-am zis altfel, doar ca undeva in munti dupa Stara Zagora era un tronson unde acum o luna jumatate se lucra si nu se putea trece mai departe, de unde si ocolul de care am mentionat mai devreme. Pe varianta Sofia , toti cei aproximativ 450-500 de km de Bulgaria se fac fara probleme legate de calitatea drumului insa.

Autostrada este intradevar pe alocuri cu mici denivelari dar nu semnificative din punct de vedere al sigurantei traficului.

2. S-ar putea sa ai dreptate. Noi am fost patru masini si o motocicleta si doar masinile au fost oprite de fiecare data ( eu de doua ori la dus si la intors si celelalte masini cate o data, in total 5 opriri).

3. Chestia cu 50 de euro s-ar putea sa fie valabila dar numai daca stai la parlamentari cu ei si incerci sa le demonstrezi ca ei au gresit si nu tu. Cat despre retinutul carnetului, banuiesc ca sunt si nenorocosi de genul asta, dar obiectivul politiei de acolo nu este sa-ti retina tie carnetul ci banul... asa ca... fara parlamentari, strecurat discret "onorariul" si ai plecat linistit.

Bafta si asfalt uscat!

Mesaj completat

Revin cu scuzele de rigoare.

Da, s-ar putea sa nu mearga chestia cu banii chiar pentru ORICE, cum bine a spus antevorbitorul meu.

De dragul discutiei, sa zicem ca "onorariul" isi va atinge tinta numai pentru cazurile de depasire a vitezei legale (in limite decente, bineinteles :angry: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost de 4 ori in grecia , si am traversat bg de 6 ori ,

in bg : luati varianta cu centura sofia - kulata , dar atentie la politie !!! este plin - ziua si noaptea

RESPECTATI CE SCRIE PE INDICATOARE ( iar la viteza max 10-15 km in plus ) ,

am fost opriti si cu motocicleta , nu numai cu masina

 

in grecia : nu m-a oprit niciodata politia ( am vazut radar tip pistol )

incercati sa ajungeti in peninsula Pelion sa vedeti raiu pe pamant ,

sau jos in peloponez in zona Leonidio , super linistit si pustiu - dar si departe

 

drumuri bune

didi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in grecia : nu m-a oprit niciodata politia ( am vazut radar tip pistol )

incercati sa ajungeti in peninsula Pelion sa vedeti raiu pe pamant ,

sau jos in peloponez in zona Leonidio , super linistit si pustiu - dar si departe

 

drumuri bune

didi

 

 

unde sunt cele 2 locatii te rog? ca stai si ma chimbesc pe harta si nu-mi dau seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Fuseram si-n Thassos.

Pana la urma am fost doar cu Vulcanu'

Am plecat duminica la 6 dimineata din Bucuresti.

Toata lumea mi-a zis ca in Bulgaria poti plati la benzinarie cu euro si primesti rest leva, oha! Am schimbat in Pleven euro la un pompagiu, normal...la un curs in detrimentul meu. Drumurile sun foarte bune pe varianta Sofia, iar autostrada ce leaga Varna de Sofia e chiar misto si f putin plictisitoare in comparatie cu alte A-uri. Politie in Bulgaria nu am vazut decat de vreo 3 ori, radar...dar in principiu am mers cu 110 pe E, 70 in localitati si 120 pe A La ei inca mai e faza cu flashurile din sens invers cand te apropii de un radar. Bulgarii merg foarte incet si molcom dar nu se baga aiurea. In Grecia nici urma de politie pe sute bune de km, toata lumea dadea talpa asa ca nici la mine nu prea a coborat acul sub 110 decat cand intram in vreun orasel...

Traseul la dus a fost Bucuresti - Giurgiu/Ruse - Pleven - Sofia - Serres - Kavala - Keramoti. Am alimentat in Pleven, Sofia si Serres. Am ajuns la timp in Keramoti pt ferryboat-ul de 19:15. Ferry-ul pt 2 persoane + o motocicleta e 11 euro, din Keramoti in Thassos(Limeria).

Am facut 13 ore, cu vreo 4-5 opriri, dintre care rataceala dupa leva prin Pleven si pauza mare din Sofia.

Pe insula ce sa zic, e paradis. Apa curata cristal, dreapta munte stanga mare. Drumul de coasta e superb, foarte frumos virajat, si un peisaj de-ti pica fata. Am inconjurat insula de vreo 3-4 ori din sensuri diferite. Cazare intre 45 si 65 euro condititii foarte ok, la hotel/pensiune. In camping am stat cu 50 euro 4 nopti, 2 persoane in Camping Pefkari, la fel conditii f ok. Am stat prima noapte in Hotel Esperia in Pefkari cu 50 euro/noapte si in ultima seara in Hotel Philoxenia din Thasos cu 65. Cu 15 euro mananci 2 persoane de crapi. Daca vreti sa vizitati fumusetile insulei cautati un ghid(carticica) gratuit, sunt multe chestii misto dar relativ ascunse de care noi n-am stiut pana sa le vedem intr-un ghid primit la o taverna cu 2 zile inainte sa plecam.

Am plecat inapoi spre casa sambata dim. La ~8:00 dimineata am coborat de pe feribot in Keramoti si la 19:30 eram in spatele blocului. Am mers pe ruta Keramoti - Alexandropuli - Harmani - Nova Zagora - Veliko Tarnavo - Ruse/Giurgiu - Buc.

 

In Harmani se lucreaza la E85 si nu poti ajunge in Stara Zagora, toata circulatia se deviaza pe Nova Zagora, pe un drum national sau judetean, care pe o bucata de 30-40 km din Harmani in sus...e vai mama lui de drum, am zis cami rup mobra in 2. Alta varianta cica nu e decat un ocol de peste 150 km. Din Nova Zagora am mers pe un fel de DN1, 55 pe 'numele' lui, pana in Veliko, proaspat reconditionat si foarte misto taind muntii. Este // cu E85, pe care se lucreaza si e inchis pe anumite zone inclusiv in apropiere de Ruse, si te arunca prin drumuri laterale, ceva mai naspa, uneori chiar jalnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plec sambata din c-ta spre grecia prin burgas; din pacate doar eu cu pasager; intram in grecia pe la granita cu turcia si apoi spre vest si sud, urmand tarmul; nu stam 2 zile in acelasi loc pt ca vrem sa vedem cat mai multe; cei care ati mai fost, daca stiti campinguri misto, locuri frumoase, variante de traseu, postati aici. mersi

Mesaj completat

Ne-am intors si noi, eu si prietena mea, duminica seara; traseul a fost la dus: buc - c-ta - burgas - svilengrad - alexandropolis - keramoti - thassos (panagia si turul insulei) - korinos - paralia katerini - olimp - meteora; intors: meteora - platamonas - kavala - keramoti - port lagos - komotini - alexandropolis - svilengrad - simionograd - stara zagora - nova zagora - gurkovo - veliko ruse - bucuresti; total in jur de 3.300 km in 9 zile; am stat la cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
E plec sambata din c-ta spre grecia prin burgas; din pacate doar eu cu pasager; intram in grecia pe la granita cu turcia si apoi spre vest si sud, urmand tarmul; nu stam 2 zile in acelasi loc pt ca vrem sa vedem cat mai multe; cei care ati mai fost, daca stiti campinguri misto, locuri frumoase, variante de traseu, postati aici. mersi

Mesaj completat

Ne-am intors si noi, eu si prietena mea, duminica seara; traseul a fost la dus: buc - c-ta - burgas - svilengrad - alexandropolis - keramoti - thassos (panagia si turul insulei) - korinos - paralia katerini - olimp - meteora; intors: meteora - platamonas - kavala - keramoti - port lagos - komotini - alexandropolis - svilengrad - simionograd - stara zagora - nova zagora - gurkovo - veliko ruse - bucuresti; total in jur de 3.300 km in 9 zile; am stat la cort.

 

Din pacate eu nu am mai plecat din motive de "nevasta".

Se pare ca nu gandim si nu ne dorim acelasi lucru in viata.

 

Oricum......pentru toti ce au fost ...POZE !!! va rog :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o rugaminte maaaare la voi...poate suna tampit, dar daca mai e cineva care mai merge in Grecia, va rog daca puteti sa-mi aduceti si mie 5 sau 10 ciocolatele kiss dinacelea cu capsuni si banane :cheers: (sunt 0.40 E bucata) si dau banii inainte de plecare sa nu trebuiasca sa puneti ceva de la voi. Nu se mai gasesc decat in Grecia din pacate si n-am mai mancat de la 7 ani asa ceva. Plus ca ii dau o recompensa celui care imi aduce (nu ca ar fi greu, dar gestul conteaza - poa sa fie si strivite, nu ma intereseaza conditiile de transport). Acolo au la orice chiosc de pe strada, iar eu nu prea am sanse de plecat din Romania prea curand. Va rog frumos !!! Si sa nu radeti de mine, ca sunt bestiale ciocolatelele alea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am si eu o rugaminte maaaare la voi...poate suna tampit, dar daca mai e cineva care mai merge in Grecia, va rog daca puteti sa-mi aduceti si mie 5 sau 10 ciocolatele kiss dinacelea cu capsuni si banane :grinbandit: (sunt 0.40 E bucata) si dau banii inainte de plecare sa nu trebuiasca sa puneti ceva de la voi. Nu se mai gasesc decat in Grecia din pacate si n-am mai mancat de la 7 ani asa ceva. Plus ca ii dau o recompensa celui care imi aduce (nu ca ar fi greu, dar gestul conteaza - poa sa fie si strivite, nu ma intereseaza conditiile de transport). Acolo au la orice chiosc de pe strada, iar eu nu prea am sanse de plecat din Romania prea curand. Va rog frumos !!! Si sa nu radeti de mine, ca sunt bestiale ciocolatelele alea :unsure:

 

 

doar cu capsuni am gasit

 

astea sunt?

 

5 bucati te asteapta bagate la frigider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...