Sari la conținut

La munte la bulgari


FanFane
 Share

Postări Recomandate

Se anunta caldura mare in week-endul asta. Asa ca am zis ca daca ajung undeva in zona de munte o sa fie ceva mai racoare. Asta primavara am ratat drumul prin Troyan din cauza de zapada. Dar am zis mereu ca o sa revin sa incerc.

 

Deci... cineva interesat de 2 zile de plimbare in muntii Stara Planina de prin centrul Bulgariei ? Este sigur un drum asfaltat de traversare. Mai exista un drum neasfaltat. Plus alte drumulete mai mici. Ideea ar fi de asfalt si incercari de soft-enduro. Din cate vad eu, ar fi chiar sansa sa ajungem pe varful Botev (2376 m).

 

Traseul nu e inca finalizat, dar in mare arata cam asa: Bucuresti-Ruse-Veliko-Sevlievo-Troyan-Karlovo-Kalofer, iar de aici incercare de traversare pe drumul neasfaltat. Daca nu se poate, putem sa trecem Shipka inapoi. Dupa aia, din nou Veliko-Ruse-Bucuresti.

 

Undeva dupa Troyan se va face popasul de noapte. Eu am cort in care incap 2 persoane cu bagaje, eventual 3 persoane cu bagajul inghesuit sau lasat afara. In functie de preferinte, putem sa incercam si sa cautam cazare la fata locului. Pt mancare, prefer restaurante, dar daca nu gasim sus pe munte e bine sa avem cateva sandwich-uri la noi.

 

Cine mai are informatii despre zona asta sau e doritor sa se alature sa bage aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai poate adapta traseul in functie de doritori. :angryfire:

 

Tocmai am primit o idee sa nu mai ajungem in Veliko la dus, ca prea e cunoscut drumul. Deci partea initiala se modifica in Ruse-Pleven-Loveci-Troian, pt a ocoli Veliko.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 700 de km pe traseul actual, tinand cont ca si traversam muntii de 2 ori. Daca e sa renuntam la drumul neasfaltat, se mai poate adauga ceva in functie de varianta alternativa.

Bani - benzina, mancare, eventual cazare (daca nu e cort). Fiecare cum se stie ca mananca si cat ii consuma motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati bani ne trebuie si cati Km sunt?

Mie nu imi merge harta bine pe PC asa ca nu am reusit sa fac traseul in MapSource, dar unul un pic mai lung cu mers pe autostrada pana in Sofia (in loc de scurtatura prin Lovec si Trojan) iese de 826km, asa ca as zice ca e vorba de circa 700km de facut in 2 zile. Ar trebui de gasit un loc de cazare decent undeva in Lovec, Trojan, Karlovo sau in cel mai rau caz in Kazanlak sau poate Stara Zagora. Eu stiu un hotel destul de bun la 60Lv/noapte dar in Stara Zagora...

 

Pentru bani fa urmatoarea socoteala:

- Benzina e circa 2Lv/litru in Bulgaria, cursul e de circa 1.96-1.98Lv/Euro, si ai de facut macar 700km din care in Romania cam 140km (presupunand ca pleci din Bucuresti) cu posibilitati de alimentare atat la plecare cat si la revenire cu benzina buna si relativ ieftina de la Petrom;

- Un hotel decent de 3 stele cu mic dejun inclus, frigider/minibar, aer conditionat, televizor, baie cu macar dus separata pe camera costa tipic 60Lv/2 persoane, dar din nenorocire am stat o data si la un motel fara stele cu buda comuna (dar cearceafuri curate) unde pretulk era de 10Lv/persoana/noapte;

-Tipic la o masa intr-un restaurant scump la ei pentru mancarea pentru 2 persoane (2 feluri 2, o singura salata, 2 beri sau doua cafele) plus spaga platesti undeva intre 15 si 25 de Leva in functie de restaurant si de oras, desi exista si locuri unde o pizza mica (adica circa 300-350g) costa sub 4 Leva.

Pana la urma conteaza cati mergeti, cat iti consuma motorul, ce pretentii ai la hotel si unde si cat mananci. Eu pentru 2 persoane mici pe o singura motocicleta care nu mananca foarte mult, cu motor care consuma maximum 4.3l/100km si cu cazare la 3 stele as evalua toata aventura la circa 100Euro plus eventuale costuri de muzeu, etc. daca e cazul.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu a confirmat nimeni pana acum. Eu inca astept...

 

Iar legat de cort, ma simt mai in siguranta la bulgari decat la noi. Nu stiu de cate ori ai fost tu in Bulgaria, eu am fost de mai multe ori in ultimul an.

Dar, repet, detaliile se stabilesc de comun acord cu toti participantii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai chinuiti pe voi si motoarele de genul asta pe forestier :angryfire: , luati-va touring enduro! Drumul de care ziceti e din Tazsa pana in Ostrets (Apriltsi), spre Botev e fundatura. Nu am fost pe acolo, o sa incerc si eu mai incolo, dar la cat e de abrupta panta sudica a Balcanilor, nu recomand! deocamdata Troyan eu zic ca e suficient pt motoarele voastre. Eu plec tot sambata spre Veliko-Plovdiv-Rodopi-Thassos. Poate ne vedem pe drum! Apropo, daca vreti un motor pt. traseul vostru si pt. toata Europa indiferent de on sau off road, imi dau Super Tenere! Fane poate sa-i confirme calitatile net superioare stradalelor chiar si pe gropile de pe Shipka! :D Vezi http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=60349

Distractie placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu choperul meu as puteamerge pe drumul ala neasfaltat ?stie cineva?

La cum sunt drumurile la bulgari, ma astept sa se poata. Oricum, nici eu nu am motor de enduro, nici eu nu ma aventurez prea mult. Daca nu e bun, se face calea intoarsa si se merge pe alta parte.

 

Si ca sa va starnesc interesul, uite cateva poze:

Vf Botev vazut din oras

Panorama din oras

Drumul de traversare asfaltat

Acelasi drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

starea drumurilor din bulgaria este similara cu cea din romania: drumurile principale sunt bune iar pe drumurile secundare (judetene, comunale) cum ai noroc, unele bune altele proaste, asfaltate/neasfaltate

 

diferenta consta doar in tipul asfaltului (care e mai abraziv, au multa piatra turnata pe smoala) si aglomeratie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

starea drumurilor din bulgaria este similara cu cea din romania: drumurile principale sunt bune iar pe drumurile secundare (judetene, comunale) cum ai noroc, unele bune altele proaste, asfaltate/neasfaltate

Aici tre sa te contrazic. In Ro chiar iti trebuie noroc sa dai de asfalt bun pe drumuri judetene si mai jos. In Bg pana acum nu am dat de drum care sa apara pe harta si sa nu fie asfaltat. Si chiar unde e mai prost, tot merg cu minim 40 la ora. In Ro mi s-a intamplat de cateva ori sa fiu tentat sa o iau inapoi cand am dat de ditamai gropile sau chiar aveam senzatia ca se termina drumul intr-o mare mocirla. Si era vorba de drumuri judetene...

Mie personal mi se pare o diferenta uriasa intre Ro si Bg. Poate conteaza si suspensiile pe care le ai ?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici tre sa te contrazic. In Ro chiar iti trebuie noroc sa dai de asfalt bun pe drumuri judetene si mai jos. In Bg pana acum nu am dat de drum care sa apara pe harta si sa nu fie asfaltat. Si chiar unde e mai prost, tot merg cu minim 40 la ora. In Ro mi s-a intamplat de cateva ori sa fiu tentat sa o iau inapoi cand am dat de ditamai gropile sau chiar aveam senzatia ca se termina drumul intr-o mare mocirla. Si era vorba de drumuri judetene...

Mie personal mi se pare o diferenta uriasa intre Ro si Bg. Poate conteaza si suspensiile pe care le ai ?...

Acolo unde pt. voi e chin, pt. noi (remember Sf.Constantin, p.c !) e placere...dar n-ai cum sa-ti dai seama de ce ai pierdut in tot timpul asta numai dupa ce mergi cu un enduro-touring si ai o revelatie, cum am avut toti dupa ce ne-am chinuit cu motoare din alte categorii... :D . de ce sa fii obligat sa te intorci din drum cand abia acolo incepe distractia ? :angryfire: sau de ce sa zapacesti un monocilindru la drum lung ? dar raspunsul la intrebarile astea necesita probe pe alte motoare. Dar drumul judetean din jurul lacului ala de langa Starosel cum era ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai chinuiti pe voi si motoarele de genul asta pe forestier :) , luati-va touring enduro! Drumul de care ziceti e din Tazsa pana in Ostrets (Apriltsi), spre Botev e fundatura. Nu am fost pe acolo, o sa incerc si eu mai incolo, dar la cat e de abrupta panta sudica a Balcanilor, nu recomand! deocamdata Troyan eu zic ca e suficient pt motoarele voastre. Eu plec tot sambata spre Veliko-Plovdiv-Rodopi-Thassos. Poate ne vedem pe drum! Apropo, daca vreti un motor pt. traseul vostru si pt. toata Europa indiferent de on sau off road, imi dau Super Tenere! Fane poate sa-i confirme calitatile net superioare stradalelor chiar si pe gropile de pe Shipka! ;) Vezi http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=60349

Distractie placuta !

Te contrazic. cel putin la dus, pana in varf, asfaltul e ca-n palma :lol: ...iar pe coborare spre Stara Zagora se asfalteaza de zor si mai sunt ceva gropi, dar cu supertenere nu conteaza :D

Nu ratati varful Shipka, e frumos tare!

post-143-1248433655_thumb.jpg

post-143-1248433663_thumb.jpg

post-143-1248433670_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazic. cel putin la dus, pana in varf, asfaltul e ca-n palma :lol: ...iar pe coborare spre Stara Zagora se asfalteaza de zor si mai sunt ceva gropi, dar cu supertenere nu conteaza :D

Nu ratati varful Shipka, e frumos tare!

Pe unde se asfalteaza la greu, ca n-am inteles ?... Am senzatia ca vorbesti de Shipka. Mie personal nu mi-a placut drumul ala. Mergi mai mult prin padure si nu vezi mare lucru. Mai e si plin de camioane, mai mult esti cu ochii pe ele, sa prinzi momentul in care sa depasesti.

 

 

 

Pana la urma s-au interesat cativa, dar nimeni nu s-a hotarat. Probabil toti asteapta sa se bage altul mai intai. Asa ca cel mai probabil plec singur si ma tin de planul initial - mers la cort si incercat Troian si urcarea pe Botev. Imi pare rau ca nu s-a bagat nici un endurist, asa sigur faceam drumul de traversare pe langa Botev.

Aer conditionat placut pe week-end !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paiiiiiiii vine si baiatu :lol:

M-am dotat, cort + sac de dormit ( dar sincer as prefera sa nu-l folosesc, ar fi pentru prima data).

 

Nenea FANE, as avea cateva nedumeriri:

 

1- un traseu mai exact

2- unde schimbam lei in leva?? ( la Ruse la casa de schimb ne-a luat 2.5lei/1leva)

3- la ce ora se pleaca din Bucuresti ? si unde ne intalnim?

4- eu unul prefer drumurile asfaltate

 

++++ ce ar trebui sa mai luam pe la noi???

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

2- unde schimbam lei in leva?? ( la Ruse la casa de schimb ne-a luat 2.5lei/1leva)

...

Cel mai bine e sa extragi Leva din bancomat, mai putin cazul cand bancherii la care ai card sunt nesimtiti si iti iau un comision mare pentru asa ceva (eu la BRD platesc doar un comision procentual simbolic pentru schimbat de valuta (1-2 miimi), pe cand cineva imi spunea ca la Reffeisen sau care ii ia comision minim 10 Euro pentru orice utilizare a cardului sau in scopul de plati externe).

O alta varianta destul de buna e sa mergi cu Euro la tine si sa schimbi la o casa de schimb valutar cu comision zero si cu curs bun (dar ca sa gasesti asa ceva iti mananca o jumatate de zi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pmoldovan......multumesc frumos.

 

Dar prin Giurgiu nu gasim sa schimbam pe undeva?, ca sunt langa bulgari si multi trec in partea cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...