Sari la conținut

Excursie: Bucuresti - Cheia - Predeal - Bucuresti


plachibibi
 Share

Postări Recomandate

este destul de dificil sa se mearga perfect si compact intr-un grup unde lumea nu se cunoaste si nu au aceeasi experienta. este aiurea pt cei care au ramas in urma, dar fiecare isi cunoaste modul de a merge. eu una decat sa merg cu 80 pe dn si cu 30 pe cheia prefer sa nu merg.

 

da este destul de dificil mai ales ca mersul in grup impune si niste reguli pentru siguranta grupului vezi - http://www.msf-usa.org/. Nu este vorba de experienta ci de siguranta, :angry: am iesit la plimbare si nu la curse, eu una decat sa merg cu 160 170 pe dn si 80 90 in curbe pe cheia prefer sa nu mai merg :cheers:.

 

Chiar si asa a fost frumoasa plimbarea. Ceva poze...

m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da este destul de dificil mai ales ca mersul in grup impune si niste reguli pentru siguranta grupului vezi - http://www.msf-usa.org/. Nu este vorba de experienta ci de siguranta, :angry: am iesit la plimbare si nu la curse, eu una decat sa merg cu 160 170 pe dn si 80 90 in curbe pe cheia prefer sa nu mai merg :laugh:.

 

Chiar si asa a fost frumoasa plimbarea. Ceva poze...

m

eu unu decfat sa merg pe cheia pana la predeal mai bine dorm :cheers:

da unde-s pozele din petrom de la valeni? nici nu cred ca ati fost pe cheia...doar va laudati :laugh:

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unu decfat sa merg pe cheia pana la predeal mai bine dorm :cheers:

da unde-s pozele din petrom de la valeni? nici nu cred ca ati fost pe cheia...doar va laudati :laugh:

 

care poze, ca n-am vazut decat vreo 3. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine a fost un fiasco total, am ramas fara permis pe 30 zile pt o fapta pe care nu am facut-o "depasirea linii continue in curba deosebit de periculoasa" = superman.

Pe mine si pe un tigan pufos si transpirat ne opreste politia la iesirea dintr-o curba, vb intai cu tiganu dupa care vine la mine ii dau actele, militianu ia o mica pauza de 2 mine sa vb cu nevastasa dupa care imi zice ca am imi retine permisul pt 30 zile pt "depasirea linii continue in curba deosebit de periculoasa" :laugh: , se duce cu actele la masina vine cu procesu verbal gol il da la tigan sa il semneze dupa care se duce la masina timp in care vb cu celalalt militian din drum ca nu recunosc fapta si ca nu au dovezi si imi zice "pt asta la oprit pe domnu" ma duc la tigan si il intreb daca ma vazut cand am trecut peste linia continua si de ce a semnat se uita tiganu plin de sudoare si curios la mine si imi zice " nu am vazut, ma pus asta sa semnez, eu nu ti-am facut nici un rau" :cheers: dupa care pleaca si eu raman in drum si ma uit cum mau facut jegosi. Multumesc tovarasilor de drum care erau in spatele meu si au trecut pe langa mine si nu au oprit poate aveam si eu nevoie de un martor sau macar in predeal sa merg si eu la masa. :angry:

 

aici as fi depasit linia, pe urcare :laugh:

post-14986-1248610244_thumb.jpg

post-14986-1248610042_thumb.jpg

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, nu prea vad cum te puteau ajuta "tovarasii de drum pe care i-ai lasat in urma" apropo mergi alaturi de tovarasii de drum si nu cu ei la vreo 5 km in urma, iar acolo nu prea se putea opri, dar te-am asteptat vreun sfert de ora ca sa te luam la trei brazi. Cu siguranta daca eram toti grupati nu mai opreau pe nimeni :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este destul de dificil sa se mearga perfect si compact intr-un grup unde lumea nu se cunoaste si nu au aceeasi experienta. este aiurea pt cei care au ramas in urma, dar fiecare isi cunoaste modul de a merge. eu una decat sa merg cu 80 pe dn si cu 30 pe cheia prefer sa nu merg.

 

 

Pai da, dar vezi, cu sprintatul inainte si regrupatul in asemenea caz, merge doar cand ai stabilit inainte de plecare acest lucru. Tocmai ca nu stii ritmul de mers al celorlalti. :angry: Si mai ales in ce zona o sa faci opririle, sa nu vina toti galop, ci sa slabeasca ritmul de urmarire cand se apropie de punctul de regrupare. D-aia s-au pierdut si adya76 si vladul de grup.

 

Asa, ne-am alergat prin Valeni si Maneciu de la un moment dat mi-a ajuns de goana constanta si ce depasiri ati facut, de trebuie zis "saru-mana" ca nu a fost politie la panda pt suspendat permise. Nu mi-a placut cum ati mers in localitati, prea tare, riscant, si depasiri fara retinerea "ba, dar daca e Rutiera la panda sau radar?". Amenda o mai fentezi cum o mai fentezi, dar retinerea permisului nu, decat daca ai chef de proces cu ei. D-aia dupa o vreme am luat mana din gaz ca nu faceam decat sa fortez grupul (voi 3 erati in fata, eu fiind dupa voi) sa traga tare dupa ritmul vostru si cu depasiri naspa pentru a ramane in raza vizuala macar (nu compact).

Dupa localitati (si tot luand avans de proba), am vazut ca grupul merge constant fara sa mai faca galop de urmarire; asa ca m-am distantat relaxat de grup sa merg in ritm rapid pe serpentine si sa vad unde va prind din urma.

 

 

PS: amitzu a facut o boacana serioasa pe DN1 fix din cauza asta: depasire aiurea ca sa va prinda si sa ramana in spatele vostru. Da' nu-i fac morala si aici :cheers:

 

 

 

Data viitoare inainte de plecare neaparat: ce grupuri in ce ritm merg, si zonele de regrupare. Altfel iar facem galop si ajungem la depasiri naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...