Sari la conținut

Balcic-la Regina Maria


alex_en
 Share

Postări Recomandate

Buna!

Doresc sa merg la Balcic incepand de vineri (07.08), cinci zile maxim, si m-ar interesa daca sunt doritori.

Sunt un chopperist relaxat care merge la limita regulamentului.

Cazare cautam la fata locului, intr-un cuvant, nimic planificat!

Doresc sa vizitez Balcicu, sa fac poze, sa ma perpelesc la soare si daca o sa ma chef o sa mai fac cateva calatorii prin Varna, Albena, Nessebar si ce o mai fi.

Nu am GPS da sper sa ma descurc (caut o harta ceva...).

Deci se baga careva?

Mesaj completat

Niste poze laute de pe net!

 

post-13388-1249560649_thumb.jpg

 

post-13388-1249560682_thumb.jpg

Mesaj completat

Buna!

Doresc sa merg la Balcic incepand de vineri (07.08), cinci zile maxim, si m-ar interesa daca sunt doritori.

Sunt un chopperist relaxat care merge la limita regulamentului.

Cazare cautam la fata locului, intr-un cuvant, nimic planificat!

Doresc sa vizitez Balcicu, sa fac poze, sa ma perpelesc la soare si daca o sa ma chef o sa mai fac cateva calatorii prin Varna, Albena, Nessebar si ce o mai fi.

Nu am GPS da sper sa ma descurc (caut o harta ceva...).

Deci se baga careva?

Mesaj completat

Niste poze luate de pe net!

 

post-13388-1249560649_thumb.jpg

 

post-13388-1249560682_thumb.jpg

post-13388-1249560948_thumb.jpg

post-13388-1249561005_thumb.jpg

Mesaj completat

Niste poze luate de pe net!

 

post-13388-1249560649_thumb.jpg

 

post-13388-1249560682_thumb.jpg

 

post-13388-1249560948_thumb.jpg

post-13388-1249561005_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Doresc sa merg la Balcic incepand de vineri (07.08), cinci zile maxim, si m-ar interesa daca sunt doritori.

Sunt un chopperist relaxat care merge la limita regulamentului.

Cazare cautam la fata locului, intr-un cuvant, nimic planificat!

Doresc sa vizitez Balcicu, sa fac poze, sa ma perpelesc la soare si daca o sa ma chef o sa mai fac cateva calatorii prin Varna, Albena, Nessebar si ce o mai fi.

Nu am GPS da sper sa ma descurc (caut o harta ceva...).

Deci se baga careva?

Mesaj completat

Niste poze laute de pe net!

 

post-13388-1249560649_thumb.jpg

 

post-13388-1249560682_thumb.jpg

Mesaj completat

 

post-13388-1249560948_thumb.jpg

post-13388-1249561005_thumb.jpg

Mesaj completat

Niste poze luate de pe net!

 

post-13388-1249560649_thumb.jpg

 

post-13388-1249560682_thumb.jpg

 

post-13388-1249560948_thumb.jpg

post-13388-1249561005_thumb.jpg

 

 

Mama ce misto arata, hai ca ma bag si eu la un drum pana acolo :laugh: Pana la urma am schimbat placutele si lichidul de racire la tipul ala Bogdan, cu 70 lei, dar are service-ul mai departe, pe Viilor. Pana plec in Grecia tre sa schimb si cauciocul fata. Vb. la tel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce misto arata, hai ca ma bag si eu la un drum pana acolo :laugh: Pana la urma am schimbat placutele si lichidul de racire la tipul ala Bogdan, cu 70 lei, dar are service-ul mai departe, pe Viilor. Pana plec in Grecia tre sa schimb si cauciocul fata. Vb. la tel

Na, las ca e bine.

Keep in touch!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, "Lola dream factory" a facut treaba buna. Balcik-ul n-a fost niciodata cine stie ce, dar acum cu criza e o bomba de sat, nu merita nici sa te dai jos in el: alge, macaralele fac zgomot non-stop, tiganie, miros infect.

 

Cand ajungeti acolo, nu despachetati pana nu dati o raita prin imprejurimi. Si daca tot ajungeti acolo, mai bine va cazati mai la sud. Cat mai la sud...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, "Lola dream factory" a facut treaba buna. Balcik-ul n-a fost niciodata cine stie ce, dar acum cu criza e o bomba de sat, nu merita nici sa te dai jos in el: alge, macaralele fac zgomot non-stop, tiganie, miros infect.

 

Cand ajungeti acolo, nu despachetati pana nu dati o raita prin imprejurimi. Si daca tot ajungeti acolo, mai bine va cazati mai la sud. Cat mai la sud...

 

Acum fiecare cu ce urmareste. Nici nu am spus ca Balcic ar fi ceva gen Palm Beach sau ca e cine stie ce. Mai la sud este Albena si alte locuri frumoase dar diferenta este ca spre deosebire de Balcic sunt full de turisti, agitatie, zgomot.

Excursia asta e mai mult una tematica, Balcic-ul este un loc renumit pentru puterea de atractie fata de oameni de cultura, pictori si scriitori, regi si oameni de stat, fapt care nu stiu sa-l aiba si celelalte statiuni de pe litoralul Bulgaresc.

Daca nu o sa ma integrez in acel spatiu plin cu tigani, macarale, putoare cum spui tu atunci o sa plec mai la SUD unde e civilizatie.

Mesaj completat

Am ajuns la Balcic. Dupa cum vedeti am gasit un acces inteernet wireless si o sa pot sa bag aici niste impresii live.

Pana acum e foarte bine, am gasit cazare cu 10 euro (20 leva), am gasit berea Kamenitza care este foarte buna, aproape am ajuns si la Resedinta de vara a Reginei, urmeaza...

Maine daca sunteti cuminti o sa pun si ceva poze. Multumesc lui Filosofull si copilotului sau pentru insotire pana aici.

Distractie placuta la toti!

Mesaj completat

Si acum poze...

post-13388-1249922487_thumb.jpg

post-13388-1249922499_thumb.jpg

post-13388-1249922512_thumb.jpg

post-13388-1249922523_thumb.jpg

post-13388-1249922531_thumb.jpg

post-13388-1249922540_thumb.jpg

post-13388-1249922548_thumb.jpg

post-13388-1249922561_thumb.jpg

post-13388-1249922573_thumb.jpg

post-13388-1249922589_thumb.jpg

Mesaj completat

2 leva fac un EURO.

Cazare am gasit cu 20 leva pe noapte la o pensiune. O sa pun si niste poze sa vedeti pe ce dau banii, momentan nu am. Berea KAMENITZA este in jur de 1,5 leva si este fff buna comparabila cu BECKS sau chiar as indrazni STELA. Mancarea este cam 13 leva un pranz (felul 1, felul 2 si desert (o bere)). Apa minerala la jumate este 1,5 leva peste tot pe plaja, iar la supermarket este sub 1 leva. Intrarea la muzeu (Palatul si gradina palatului) este 10 leva si merita tori banii. In interior o sa ramaneti cu gura cascata mult timp asa ca luati-va o batista cu voi. Exista si gradina botanica pe care insa nu am vizitat-o inca. Poate maine, ultima mea zi inainte de plecare. Bacomate in Balcic sunt destule (am vazut asa: OTP Bank, Raiffaisen Bank, alte banici). Scrisul este criminal, litere chirilice peste tot de ti-e mai mare dragul, dar cand vine vorba de meniuri sau explicatii pentru turisti exista in limba engelza sau chiar in romana. Am vizitat si mahalaua tiganeasca este,ai ce vedea dar este bine sa nu opresti. Orasul nou este fff urat, degradat, under construction. Plaja si imrejurimile sunt altceva, orasul vechi cum s-ar zice, dar si aici sunt unele peisaje dezolante. Am impresia ca este reparat si facut o parte pentru turisti in rest, mai greu. Plaja orasului este frumoasa, cu umbrelute si sezlonguri, ingradita, am impresia ca trebuie sa platesti , inca nu stiu sigur ca n-am apucat sa merg.

Este bine sa ai un GPS, dar daca nu (te descurci ca mine) poti sa-ti cumperi o harta cu 4 leva care nu prea este de mare ajutor (nu are si alfabet chirilic) dar oricum decat nimic este ceva.

Este bine sa cunosti cel putin un pic de engleza cu care te descurci ok. Rusa este deja un atuu, asa ca esti deja cu un pas in fata.

Turisti : romani, rusi, spanioli, germani, turci, bulgari.

Portul turistic este foarte frumos organizat, daca ai o pluta ai unde o pune, numai zic de un iaht. E mult mai bine organizat decat la Constanta, am vazut pontoane mai multe, panouri de curent, apa manjera...

Cele mai frumoase femei pe care le-am vazut au fost rusoaicele, recunosc, asa ca invatati rusa fratilor!

Atractii : Palatul si gradina lui, gradina botanica, portul turistic, plaja orasului, portul comercial si zona cu hoteluri instelate. Mai sunt si un muzeu, un shopping street, si orasul vechi (unele locuri sunt chiar ok).

Cam atat pana acum, KAMENITZA isi spune cuvantul si nu ma mai lasa.

Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi explic entuziasmul tau decat daca iesi prima data din tara. Daca tot ai ajuns acolo, coboara mai jos, spre Albena (Албена), Nisipurile de Aur (Zlatni Piasaci / Златни пясъци) si poate chiar si Nessebar. Balcikul bulgarilor e echivalentul Navodariului romanesc. De fapt nici macar atat... De la Balcik la Nisipurile de Aur faci mai putin de o ora.

 

Orasul nou este fff urat, degradat, under construction.

Ti-oi zis... Vezi ca apa aia e foarte poluata, pe plaja din stanga silozurilor o sa gasesti teava prin care se scurge apa menajera din oras (miros infect de oua stricate).

 

Cam atat pana acum, KAMENITZA isi spune cuvantul si nu ma mai lasa.

Incearca Zagorka sau Amstel. Toate trei sunt mai bune decat berile romanesti, dar Zagorka si Amstel sunt peste Kamenitza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi explic entuziasmul tau decat daca iesi prima data din tara. Daca tot ai ajuns acolo, coboara mai jos, spre Albena (Албена), Nisipurile de Aur (Zlatni Piasaci / Златни пясъци) si poate chiar si Nessebar. Balcikul bulgarilor e echivalentul Navodariului romanesc. De fapt nici macar atat... De la Balcik la Nisipurile de Aur faci mai putin de o ora.

 

 

Ti-oi zis... Vezi ca apa aia e foarte poluata, pe plaja din stanga silozurilor o sa gasesti teava prin care se scurge apa menajera din oras (miros infect de oua stricate).

 

 

Incearca Zagorka sau Amstel. Toate trei sunt mai bune decat berile romanesti, dar Zagorka si Amstel sunt peste Kamenitza.

 

Am mai fost o singura data in Bulgaria la Veliko Tarnovo dar nu am stat prea mult. Din tara am mai iesit, de exemplu am facut revelionul la Viena (cinci zile) asa ca as avea termen de comparatie nu e asta o problema. Problema o ai tu cred deoarece tu nu ai inteles din capul locului despre ce e vorba in topicul asta. Iti mai spun o data BALCIC (in bulgara nu stiu cum se scrie). Asa ca despre BALCIC o sa auzi aici ca iti place ca nu.

Am fost azi in Albena sa iau pulsul. Tot a doua masina era de RO, limba noastra e la ea acasa acolo. Hoteluri la greu, cluburi, restaurante, umbrelute, sezlonguri, ping-pong, tenis fotbal paint-ball, etc. Plaja e mai frumoasa, mai lata, apa mai curata la mal (spre deosebire de Balcic unde azi erau multe alge in apa si nisipul cam nasol). Am vazut un hotel de 5 stele chiar deci din punct de vedere al turismului este muuuuult deasupra la Balcic. DAAAAAAAAAAARR totusi nu se compara, sunt doua statiuni cu target diferit, cu turisti diferiti. Sa-ti explic: la Albena se merge cu familia sau cu prietena sau cu amanta sau la agatat, sau cu prietenul (pentru fete sau popo). Acolo te relaxezi MODERN, bei CAPARI cu suc de lamaie, pina colada, mambo jambo puii mei. La albena mergi la club si te dai in pe bari cu agitatoarele pardon animatoarele, te impusti in cap cu prietenii la paint-ball, te dai cu calu la calarie (sau calaresti?) te joci tenis, fotbal (mini) stai pe plaja si fluieri dupa mamici sau dupa gagici. Cam asta faci la Albena si in TOATE celelalte statiuni enumerate de tine mai sus.

AAAAAACUM. La Balcic este ALTCEVA. Inainte sa vii aici citesti o carte. Pui mana pe internet si cauti motive sa vii aici ca vezi doamen n-ar fi. Si gasesti :

- palatul Reginei Maria si gradina lui : iti ia cel putin o zi sa-l vizitezi cum se cuvine

- gradina botanica : la fel ;

- templul zeitei Kiballa; descoperit in 2007 si pastrat cel mai bine dintre multele temple descoperite;

- vestiigii arheologice de pe colinele orasului : ajungi greu acolo, drumul e cam nasol dar culmea, s-ar putea sa te intalnesti chiar cu directorul muzeului de arheologie (ca mine) si daca stii bulgara iti povesteste multe (nu ca io as sti);

- muzeul arheologic din oras : aici o sa constati cu surprindere ca bulgarii si-au tras inapoi furaciunea de la romani din 1919 (5 judete printre care si orasul Balcic) dupa ce si-au dat viata in anul 1941. Da, noi am fost asupritori aici, si in acest muzeu (fff mic, dar concludent) o sa vezi ca bulgarii se bucura ca ne-au tras-o la poponet si si-au luat ce-i a lor.

- portul turistic, modern, cu cateva iahturi ROMANESTI (chiar dintr-alaea mari si scumpe);

- zona de tarm cu cafenelele deasupra apei;

In Balcic nu sunt discoteci sau io cel putin nu am vazut deoarece nu frecventez, cluburi asemenea.

Cazarea este cred eu mai ieftina decat la Albena si cred ca si preturile mai mici (deh - Navodari nu Mamaia).

Orasul este spectaculos daca stii ce sa cauti, acele mici locuri care sunt mirifice dar care nu se lasa usor de gasit. Balcicul este pentru explorat, pentru vorbit cu localnicii, pentru contemplat. Nu este deci pentru oricine. Regina Maria, atatia poeti si scriitori care au trecut pe aici prin DIONISOPOLIS (Balcic - denumirea veche, da exista acum 2000 de ani. Albena unde era??).

Balcic are istorie in spate pe care te invita s-o cunosti, are oamni importani care au venit aici si au stat.

Zagorca e o bere mai scumpa decat Kamenitza, posibil mai buna da nu ma risc sa schimb berea acum pe plecare. Poate data viitoare cand mai vin. Amstel e de la turci, o s-o beau cand ajung acolo, la Istambul!

Apa aia care ai vazut-o iesind din teava am vazut-o si eu, mirosul ala de oua clocite este CLOR deoarece apa aia vine dintr-o statie de epurare inainte sa ajunga in mare asa ca don-t worry, be happy, clorul nu face nimic rau in cazul asta, dincontra, dezinfecteaza.

 

 

Mesaj completat

 

post-13388-1250006836_thumb.jpg

post-13388-1250006845_thumb.jpg

post-13388-1250006858_thumb.jpg

post-13388-1250006871_thumb.jpg

 

post-13388-1250006910_thumb.jpg

post-13388-1250006919_thumb.jpg

post-13388-1250006932_thumb.jpg

post-13388-1250006943_thumb.jpg

post-13388-1250006968_thumb.jpg

post-13388-1250006814_thumb.jpg

post-13388-1250006896_thumb.jpg

post-13388-1250006955_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca te distrezi p'acolo alexule, in timp ce io muncesc pe salariu de criza; si mie mi-a placut balcicul cat am stat toti trei in sambata aia; si nu se compara cu nicio statiune romaneasca, macar ca amplasare naturala si obiective istorice; las' ca mai mergem noi si in alte locuri; drum bun spre casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ alex_en: am ajuns si eu in Balcic acum vreo doi ani, sejur in care am avut cazarea in Sunny Beach. Cu ocazia aia m-am plimbat un pic pe litoralul bulgaresc si iti impartasesc parerea, Balcicul e altceva.

Faine poze, si inteleg din descrierile tale ca s-a meritat drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca te distrezi p'acolo alexule, in timp ce io muncesc pe salariu de criza; si mie mi-a placut balcicul cat am stat toti trei in sambata aia; si nu se compara cu nicio statiune romaneasca, macar ca amplasare naturala si obiective istorice; las' ca mai mergem noi si in alte locuri; drum bun spre casa

 

Imi pare bine ca v-am avut alaturi la drum, pacat ca ati ajuns deja in brazda, la sapa... Io mai hoinaresc azi un pic si maine iau cap compas VARNA si "autobahn" spre Ruse. O sa mai mergem, fireste daca om fi sanatosi si cu buzunaru gros.

Salutari din Dionisopolis!

 

@ alex_en: am ajuns si eu in Balcic acum vreo doi ani, sejur in care am avut cazarea in Sunny Beach. Cu ocazia aia m-am plimbat un pic pe litoralul bulgaresc si iti impartasesc parerea, Balcicul e altceva.

Faine poze, si inteleg din descrierile tale ca s-a meritat drumul.

 

Doi oameni care nu se cunosc si spun acelasi lucru inseamna adevar!

Imi pare bine ca ma aprobi, inseamna ca ai inteles ce incercam eu sa explic mai sus.

Nici nu se pune problema de meritat, se pune problema de revenit!

Numai bine si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doi oameni care nu se cunosc si spun acelasi lucru inseamna adevar!

adevar graiesti , dar tb sa fiu de acord cu @adam : te-oi fi simtit tu bine , ti-a placut , ai facut poze , dar ....

pana la urma este un orasel amarat pe malu lacului , cu 2 sapaturi obosite sus pe munte ( deal ) , cu un port micut ... etc , si casa lu tanti Maria de la mare unde se ducea la " cotait "

DAR INTR-ADEVAR ESTE PESTE ROMANICA DPDV AL TURISMULUI CLASIC !!!

in rest, sa fim seriosi , du-te la greci ( sau croati ) sa vezi chestii misto , de la sapaturi si pietre , pana la plaje pustii si porturi cu activitate , cu taverne unde mananci peste care misca`n farfurie

 

sa vii ( veniti ) sanatosi , ca la toamna votati si veti trai dupa cum veti vota

bafta

ps habar n-am cine-i @adam , sa nu intelegeti altceva

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevar graiesti , dar tb sa fiu de acord cu @adam : te-oi fi simtit tu bine , ti-a placut , ai facut poze , dar ....

pana la urma este un orasel amarat pe malu lacului , cu 2 sapaturi obosite sus pe munte ( deal ) , cu un port micut ... etc , si casa lu tanti Maria de la mare unde se ducea la " cotait "

DAR INTR-ADEVAR ESTE PESTE ROMANICA DPDV AL TURISMULUI CLASIC !!!

in rest, sa fim seriosi , du-te la greci ( sau croati ) sa vezi chestii misto , de la sapaturi si pietre , pana la plaje pustii si porturi cu activitate , cu taverne unde mananci peste care misca`n farfurie

 

sa vii ( veniti ) sanatosi , ca la toamna votati si veti trai dupa cum veti vota

bafta

ps habar n-am cine-i @adam , sa nu intelegeti altceva

 

Sunt foarte curios cum ai tras tu concluzia asta...Stai sa ghicesc: PREJUDECATI??

Pacat ca sari asa cu vorbele pe topicul asta...acum sunt obosit sa ma dau la tine, tocmai m-am intors din aceasta minunat tara si sunt prea bucuros acum sa ma pot certa.

Poze de la Kaliakra, vreo 40 km Nord de Balcic, dupa Kavarna.

post-13388-1250096686_thumb.jpg

post-13388-1250096692_thumb.jpg

post-13388-1250096699_thumb.jpg

post-13388-1250096706_thumb.jpg

post-13388-1250096714_thumb.jpg

post-13388-1250096725_thumb.jpg

post-13388-1250096739_thumb.jpg

post-13388-1250096752_thumb.jpg

post-13388-1250096787_thumb.jpg

post-13388-1250096884_thumb.jpg

post-13388-1250097375_thumb.jpg

post-13388-1250097395_thumb.jpg

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios cum ai tras tu concluzia asta...Stai sa ghicesc: PREJUDECATI??

Pacat ca sari asa cu vorbele pe topicul asta...acum sunt obosit sa ma dau la tine, tocmai m-am intors din aceasta minunat tara si sunt prea bucuros acum sa ma pot certa.

Poze de la Kaliakra, vreo 40 km Nord de Balcic, dupa Kavarna.

nu vorbesc din prejudecati , am fost de doua ori la balcic ( am venit duminica noaptea de acolo ) ,

imi pare bine ca te-ai simtit bine , imi pare mai rau ca ti-am stricat bucuria , dar raman la parerea mea ...

ps frumos la " nos kaliakra " , nu ? te-ai oprit la ferma de midii , sa mananci ceva din mare , bun si ieftin ? daca nu , merita sa mai te duci odata numai pt asta !

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vorbesc din prejudecati , am fost de doua ori la balcic ( am venit duminica noaptea de acolo ) ,

imi pare bine ca te-ai simtit bine , imi pare mai rau ca ti-am stricat bucuria , dar raman la parerea mea ...

ps frumos la " nos kaliakra " , nu ? te-ai oprit la ferma de midii , sa mananci ceva din mare , bun si ieftin ? daca nu , merita sa mai te duci odata numai pt asta !

bafta

 

unde e ferma aia mai exact ca am cautat sambata si noi (eu, prietena mea si alex) una pe langa Sabla si n-am gasit-o (sa vezi discutii in engleza stricata cu doi bulgaroi din zona); apoi sambata seara eu si prietena mea ne-am intors si in vama ne-am intalnit cu doi bulgari la cerhana si ne-au facut o schema cu o ferma, langa un sat al carui nume incepe cu B (cica se face un drum la stanga spre mare, care in dreptul unui indicator coboara abrut spre tarm); de fapt n-am prea inteles; eu si prietena mea plecam sambata viitoare, pe 21, spre grecia din constanta prin burgas si vrem sa ajungem si la o ferma din aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vorbesc din prejudecati , am fost de doua ori la balcic ( am venit duminica noaptea de acolo ) ,

imi pare bine ca te-ai simtit bine , imi pare mai rau ca ti-am stricat bucuria , dar raman la parerea mea ...

ps frumos la " nos kaliakra " , nu ? te-ai oprit la ferma de midii , sa mananci ceva din mare , bun si ieftin ? daca nu , merita sa mai te duci odata numai pt asta !

bafta

 

Ba sa-mi trag una ca n-am fost. Inca un motiv in plus sa merg, dar sa stii ca am cautat localul ala pe langa Sabla si nu l-am gasit. Oricum nici nu stiam unde e, poate data viitoare merg pentru ca esti a doua persoana care zice de midiile alea super gustoase.

Totusi daca ai fost in Balcic nu pot sa nu raman surprins ca nu ti-a placut, dar fiecare cu placerile lui.

Hai noroc, numai bine!

O cireasa de pe tort (poze de la intrarea in Razgrad, o localitate pe drumul Shumen - Ruse) :

post-13388-1250111230_thumb.jpg

post-13388-1250111255_thumb.jpg

post-13388-1250111265_thumb.jpg

post-13388-1250111274_thumb.jpg

post-13388-1250111283_thumb.jpg

post-13388-1250111289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cireasa de pe tort (poze de la intrarea in Razgrad, o localitate pe drumul Shumen - Ruse) :

Mai da detalii despre ruine. Cum se ajunge acolo mai exact? Pe drumul de Velici Tarnovo cu 10km inainte, pe dreapta,la 2km de sosea sant ruinele orasului Nicopolis ad Istrum construit de Traian dupa ce s-a batut cu dacii. Aveau sosele pietruite, canalizare, WC publice, bai, amfitreatu cam tot ce lipseste in localitatile mici din RO dupa 2000 de ani. Merita vazut. Este semnalizat cu placa naron. La ferma de midii am fost. Este pe drumul de Kaliakra pe dreapta cum mergi spre cetatea de la Cap Kaliakra. Era semnalizata si in bulgareste si in romana. Merita mers, dar doar o data. In sezon foarte aglomerat, la orele de varf doar cu rezervare. Plin de burtosi cu ochelari de soare si gipan, pa care-l trageau pana langa mese, nu in parcare. Mancarea scumpa si putina. Dupa ce am servit "cina" acolo am plecat morti de foame si ne-am desfatat cu tocana la strachinuta in Balcic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai da detalii despre ruine. Cum se ajunge acolo mai exact? Pe drumul de Velici Tarnovo cu 10km inainte, pe dreapta,la 2km de sosea sant ruinele orasului Nicopolis ad Istrum construit de Traian dupa ce s-a batut cu dacii. Aveau sosele pietruite, canalizare, WC publice, bai, amfitreatu cam tot ce lipseste in localitatile mici din RO dupa 2000 de ani. Merita vazut. Este semnalizat cu placa naron. La ferma de midii am fost. Este pe drumul de Kaliakra pe dreapta cum mergi spre cetatea de la Cap Kaliakra. Era semnalizata si in bulgareste si in romana. Merita mers, dar doar o data. In sezon foarte aglomerat, la orele de varf doar cu rezervare. Plin de burtosi cu ochelari de soare si gipan, pa care-l trageau pana langa mese, nu in parcare. Mancarea scumpa si putina. Dupa ce am servit "cina" acolo am plecat morti de foame si ne-am desfatat cu tocana la strachinuta in Balcic.

 

La Razgrad se ajunge din Ruse, drumul spre Varna prin Shumen. Nu mai stiu exact la ce distanta era de Ruse ca nu aveam nici harta si nici GPS. Oricum este ceva frumos, insa mi se pare ca langa sit-ul arheologic este o centrala de deseuri sau ceva de genu ca era un miros pestilential cu care insa te puteai obisnui. E un loc in care poti admira coloanele ionice, nu prea ai ce zabovi pe acolo dar merita sa te opresti din drum si sa faci o poza.

Am fost la Kaliakra da nu am vazut indicatorele spre ferma aia de scoici, poate m-a furat peisajul dar as merge macar o data sa manac si eu sa nu mor prost. Te cred ca acolo merg oamenii cu bani, scoicile nu sunt pentru sarci, se stie de cand lumea...

Despre Nicopole ce sa mai spun, este atat de celebru incat insusi marele Eminescu il aminteste in Scrisoarea a III ("La Nicopole vazut-ai cati in cale mi s-au pus...") .

O sa mergem si acolo bineinteles, daca om fi sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost de doua ori la midiile alea , ultima data mi s-a luat de ele ( am asteptat mancarea 2 ore ) , intradevar bogdan zice bine de burtosi cu gipanu , dar mi s-a parut destul de bine ca pret : 2 oameni cu mancare si bautura 120 -130 ron , este bine sa faci rezervare , eu cu mitzone am coborat cu moto pana jos cu moto , dar sa nu te intalnesti cu cineva cand te apuci de urcat ....

 

se ajunge asa : venind de la vama veche spre kavarna , faci stg din dr nat , ca si cum ai intra in kavarna , chiar la intrare in kavarna , faci stg spre cap kaliakra si la 2-2,5 km se face spre dreapta un drum asfaltat cu un indicator de restaurant ruginit . restaurantul fermei din mare este cel din dreapta , unde neaparat sa va luati indiferent ce-oti manca , scoici umplute cu mere - un deliciu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Alex!!! Felicitari pentru excursie. Eu am fost in Balcic de 1 mai.Intradevar ai ce vizita. Se vede totusi ca parerile sunt impartite, in functie de preferinte/interese/placeri.Nu intotdeauna, ceea ce inseamna cultura, istorie, vestigii reprezinta ceva interesant.Sau mai bine zis, nu pentru toata lumea.Am vazut ca ai mentionat de cateva ori ce anume te-a atras/determinat sa ajungi acolo, in timp ce multi iti povesteau ce frumos e litoralul in Albena.Deh, fiecare cu placerile lui.

Oricum, sunt de aceeasi parere cu tine.Ai ales bine.

Felicitari inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Alex!!! Felicitari pentru excursie. Eu am fost in Balcic de 1 mai.Intradevar ai ce vizita. Se vede totusi ca parerile sunt impartite, in functie de preferinte/interese/placeri.Nu intotdeauna, ceea ce inseamna cultura, istorie, vestigii reprezinta ceva interesant.Sau mai bine zis, nu pentru toata lumea.Am vazut ca ai mentionat de cateva ori ce anume te-a atras/determinat sa ajungi acolo, in timp ce multi iti povesteau ce frumos e litoralul in Albena.Deh, fiecare cu placerile lui.

Oricum, sunt de aceeasi parere cu tine.Ai ales bine.

Felicitari inca o data.

 

Mare dreptate ai, ai reusit sa spui in mai putine cuvinte decat mine ceea ce trebuia eu sa spun.

Fiecare turist are scopul lui. Unul cauta carnati, altul cauta himere, altul cauta nimic.

Cat despre alegere, nu stiu daca e a mea in totalitate ca sa-mi multumesti. Oricum, am venit mai bogat de acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...