Sari la conținut

Accident Iasi (Bd. Independentei)


NoMaam
 Share

Postări Recomandate

inca nu e clar ce s-a intamplat. unii martori spun ca moto ar fi mers pe directia inainte pe banda de verde intermitent LA DREAPTA. din poze motorul arata cam botit ...adica avea ceva viteza...cam mare pentru un viraj de 90 grade dreapta. asteptam detalii. daca ne luam dupa regulamentul rutier... citare dupa Puc:

 

"Regulamentul de aplicare a Codului Rutier

Art. 82, alin. (3) si (4).

(3) Când semaforul este însotit de una sau mai multe lampi care emit lumina intermitenta de culoare verde sub forma uneia sau unor sageti pe fond negru catre dreapta, acestea permit trecerea numai în directia indicata, oricare ar fi în acel moment semnalul în functiune al semaforului.

 

(4) În cazurile prevazute la alin. (3), conducatorii vehiculelor sunt obligati sa acorde prioritate de trecere participantilor la trafic cu care se intersecteaza si circula conform semnificatiei culorii semaforului care li se adreseaza."

 

Traim, vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariu pe site-ul din link:

 

Gicu

13:11:28 19-08-2009

 

Am nevoie de un rinichi...... Va rog cine cunoaste motociclistul sa ma sune pe numarul 0742110586

 

No comment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

idioti nu se gasesc?

 

un coleg mi-a transmis urmatoarele:

 

"Din primele cercetari rezulta ca motociclistul nu a respectat culoarea rosie a semaforului electric, el se afla pe o banda destinata virajului la dreapta, dar mergea tot inainte si a intrat, astfel, in autoturismul BMW. Soferul autoturismului BMW circula regulamentar si dorea sa faca virajul la stinga.Nici unul nu se afla sub influenta alcoolului, iar motociclistul a fost transportat la spital.

Motociclistul a fost internat la spital, in stare grava. Soferul BMW-ului nu a patit nimic."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nr motor B22 TFU, cred. din ce se vede in poze. un cunoscut vehicula ideea ca pilotul ar fi din bucuresti. daca il stie cineva sa-i dea un semn de viata. momentan nu am informatii despre starea baiatului sau operatii, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariu pe site-ul din link:

 

 

 

No comment.

 

 

mie mi-a placut raspunsul.:laugh:

 

Taz

15:33:33 19-08-2009

 

Gicu: daca vrei neaparat de la motociclisti - am eu un organ in stare perfecta, da` numa` ca nu e rinichi. Singuru` dezavantaj e ca o sa te doara in gat vreo 3 zile. Sa-mi spui daca esti interesat. (Daca tu n-ai nevoie, atunci poate cineva din familie... )

 

 

Se pare ca in general posesorii de X5 sunt cretini. Sper sa fie ok motociclistul.

Editat de alex ripper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Motociclistul in cauza imi e prieten. E in stare buna internat in spital. Nu are nimic rupt. Din ce am inteles si eu este vina lui, asa ca fara cacaturi ca nu ajuta pe nimeni.

Multumesc celor din Iasi care au dat pe la el sa ii verifice starea. Sper cand isi revine sa spuna si el varianta sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i deloc frumos sa treci pe rosu. daca era invers, adica daca masina ar fi mers inainte pe banda 1, erau deja 19 pagini de m**e si vaicareala ca "suntem vanati". bine ca nu s-a lasat cu accidentari nasoale tare. "atentie la neatentie" vorba ceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum zicea cineva mai sus, riderul e ok, exceptand cateva zgarieturi. Nimic rupt dupa accidentul asta deja inseamna bulan. Din declaratiile celor de la fata locului, a trecut pe rosu. In intersectia cu pricina, sensul opus primeste verde cu 10 secunde mai devreme pentru a le da posibilitatea respectivilor sa faca virajul la stanga pe o straduta(BMW-ul). Pe sensul motociclistului doua benzi au rosu, una are verde intermitent pentru virajul la dreapta pe aceeasi straduta. Sunt doua posibilitati: riderul a crezut ca e verde intermitent pentru inainte si a gresit sau a venit lansat (estimez 50+ km/h) si a trecut pe prima secunda de verde iar cel cu BMW-ul a "fortat" pentru ca masinile din fata n-apucasera sa se puna in miscare.

 

In ambele cazuri, chiar daca nu dpdv legal, greseala e a riderului, trebuie sa casti ochii bine in haosul asta care se intituleaza trafic (in Iasi, Bucuresti sau oriunde in tara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca o adaugare la ultimul post ... in intersectia respectiva ... cei care vin de unde venea si bmw-ul au verde cu 10 secunde mai devreme fata de cei din fata. si au verde si cu 10 secunde mai mult. E o strada f aglomerata, si altfel nu ai mai putea face stanga daca nu ai avea cateva secunde in plus ....

 

deci ar fi 2 variante (spuse si mai sus):

 

1. moto a fortat verdele in ultima secunda, moment in care cei de pe sensul opus mai au inca 10 secunde de verde

2. moto a venit din spate, calculand viteza si distanta, si trecand pe prima secunda de verde, cu o oarecare viteza, moment in care, cei din sens opus aveau verde deja de 10 secunde

 

oricum ar fi e riscant sa mergi pe acea banda si sa tii directia de mers inainte, cum a facut moto

 

insanatosire grabnica

Editat de helici_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alt comentariu de pe site :

 

"vieru 18:47:50 19-08-2009

ala cu BMW-ul e Pletosu` patronu de la Spalatoria Rond Vechi ............pacat de baietasu accidentat ca la cat isi bate el joc de angajati merita mai rau "

 

 

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
nu-i deloc frumos sa treci pe rosu. daca era invers, adica daca masina ar fi mers inainte pe banda 1, erau deja 19 pagini de m**e si vaicareala ca "suntem vanati". bine ca nu s-a lasat cu accidentari nasoale tare. "atentie la neatentie" vorba ceea.

 

Mi`a placut asta. Suntem vanati de prostie :cheers: Cam asa este!

Ieri am fost la inmormantarea unui motociclist de 22 de ani singurul copil la parinti... f urat. Mergea cu viteza si o masina i`a facut stanga in fata. Vina soferului Ok, dar cum a mai zis cineva, nu stiu daca mergi cu hayabusa cu 320km\h ce pretentii de prioritate ai mai putea avea... adik limitele de viteza sunt gandite pt a putea face aceste miscari. Nu mergi cu 50 mergi cu 70-100 in localitate dar nu cu 180. Astea s`au scris si rescris de mii de ori dupa ce moare cineva dar nimeni nu invata nimic. Adica dupamiaza am fost la inmormantare si seara eram prin oras perpedes ma plimbam si la o intersectie ce face un BOU de motociclist, care fusese la inmormantare (sincer astia strica firma, puteti sa dati cu pietre sa ziceti ce vreti cine nu e de acord cu mine multa sanatate ii doresc): 3 benzi, stanga, fata si dreapta, el vine cu viteza pe banda de stanga se face rosu... baga o frana de aia de i`a fugit curu tare de tot blocheaza roata si se duce de pe stanga printre masini pe banda de dreapta bineinteles in zgomot maxim, face dreapta 5 m, dupa care face stanga... intoarce in intersectie cum s`ar spune si face dreapta dupa mij intersectiei... ca sa treaca de stopul ala, ca mai incolo la 100 m sa fie alta intersectie pe rosu. Nici nu am vrut sa vad ce mai face. Poate el s`a uitat ca nu vine nimic dar sincer daca ai idei de astea in cap mi`e greu sa cred ca la un moment dat nu se v`a intampla ceva. Mereu regretam cate unul de`al nostru dar sunt si multi inconstienti. Azi am vb cu un prieten din Germania si l`am intrebat acolo la voi cum se merge... cica merg ca nebunii 320+ pe authoban dar e ff curat nu sunt pericole gen animale, carute, oameni care traverseaza soseaua. Si l`am intrebat si de accidente. cca 2 motociclisti pe zi in toata tara. Acolo mai merge sa`i mai dai dar in coditiile de trafic la noi nu. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...