Sari la conținut

Recomandare platosa enduro


Postări Recomandate

Cred ca asa o sa fac, o sa iau armura de la Fm racing. Acuma astept doar sa mai raspunda la mail cei de la fm sa vad daca au masura potrivita dupa mine.

 

M'am mai dat cu armura asta si ma incalzeam teribil de tare in ea. Plus ca dupa cateva cazaturi sau desfacut suruburile de la clavicula. Si pentru o armura care are descrierea hard... nu e prea hard.

Sper sa fie mai bine armura de la Fm! :)

 

Multumesc celor care mi'au raspuns la intrebari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca dupa cateva cazaturi sau desfacut suruburile de la clavicula. Si pentru o armura care are descrierea hard... nu e prea hard.

 

Apropo de suruburile de la protectia de clavicula. Si la UFO se desprind si le pierzi, deci nu e ceva neobisnuit sau care sa insemne ca e proasta armura. Eu le-am desfacut si am pus poxipol in gaura si le-am pus la loc si de atunci (1an) tin perfect (inainte sa fac aia, in vreo luna am pierdut unu si am tot strans de vreo cateva ori pe restu sa nu le pierd).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am protectie Axo, de motocross in fata si de strada in spate. Din pacate nu am gasit-o pe net. Nici macar pe site-ul oficial. Am luat-o de la magazinul de langa Motomania. Avantajul e ca spatele se poate detasa si folosi doar el. Ofera o protectie mult mai buna decat spatele de cross. Dezavantajul e ca, la enduro, te incalzesti puternic. Si are si protectii pentru clavicula. Dar orice protectie de clavicula e impotriva loviturilor. La o cazatura nu te feresc de fractura claviculei.

Cat despre ce tricou se poarta pe dedesupt, orice e din bumbac, nu e bun la efort, cand se transpira puternic. Nici un echipament sportiv nu e facut din bumbac. Acum exista materiale special iventate pentru transpiratie. Eu folosesc o bluza subtire cu maneca lunga din material sintetic cumparata de la magazinele de munte.

 

Pentru suruburi, cu Poxipol, acolo raman! Se poate folosi un pic de Loctite. Chiar daca sunt de plastic, se pot demonta ulterior.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asa o sa fac, o sa iau armura de la Fm racing. Acuma astept doar sa mai raspunda la mail cei de la fm sa vad daca au masura potrivita dupa mine.

 

M'am mai dat cu armura asta si ma incalzeam teribil de tare in ea. Plus ca dupa cateva cazaturi sau desfacut suruburile de la clavicula. Si pentru o armura care are descrierea hard... nu e prea hard.

Sper sa fie mai bine armura de la Fm! :)

 

Multumesc celor care mi'au raspuns la intrebari!

cea din poza este o copie infidela a lui UFO Scorpion.

suruburile se asigura la montaj cu locktite.

Mesaj completat

Este adevarta ca s-a inventat imbracaminte cu termoreglare. Deocamdata este prea scumpa pentru mine.

Dar lenjeria din "sintetic" este daunatoare pielii: nu te fereste de supraincalzire cind ai 2-3 straturi de echipament, nu absoarbe transpiratia de pe corp si este iritanta pentru zonele sensibile. Doar iti da o senzatie de racoareala dupa ce ai transpirat putin. Atunci e cel mai rau pentru ca exact atunci incepe sa te roada pe ici pe colo.

Ca sa nu mai spun ca am un pretin care are alergie la astfel de haine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre ce tricou se poarta pe dedesupt, orice e din bumbac, nu e bun la efort, cand se transpira puternic. Nici un echipament sportiv nu e facut din bumbac. Acum exista materiale special iventate pentru transpiratie. Eu folosesc o bluza subtire cu maneca lunga din material sintetic cumparata de la magazinele de munte.

 

Pentru suruburi, cu Poxipol, acolo raman! Se poate folosi un pic de Loctite. Chiar daca sunt de plastic, se pot demonta ulterior.

 

de acord cu andrei si la bluza si la loctite pe suruburi.

Eu merg acum cu niste tricouri de munte luate de la decathlon. Am mers si cu tricou de bicicltisti.

@Raul - SIGUR nu era de bumbac bluza lui Martin - bumbacul se uda si stai ud toata ziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as avea bani mi-as lua ceva in genu acelei armuri din linkul domnului Popescu,dar cu o protectie mult mai buna la clavicula.

 

Armura ideala ptr mine ar fi cea cu protectie la coloana ca armurile cu plase si protectie la partea din fata ca la platosele.

 

De ce NIMENI NU se concentreaza pe clavicule?????cate armuri am vazut eu(pe net) ,toate aveau protectia la clavicula vreo 2-3 cm de plastic subtire,eu as vrea ca protectia in zona claviculara sa fie de vreo 4 cm grosime (cauciuc,burete,spuma si plastic)pe toata lungimea osului,aceasta protectie and rolul sa protejeze osul nu doar sa lege protectia fontala de cea ptr umeri.

 

Noroc,ca trebuie la enduro.

Protectia de clavicula te ajuta doar daca cazi cumva in fata (pe burta) si clavicula are contact direct cu un corp contondent. Deci in prea putine cazuri ca sa merite efortul.

In marea majoritatea a cazurilor, clavicula ti-o rupi cazand pe umar, asa ca protectia de umar trebuie sa fie foarte buna ca sa amotizeze bine socul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru suruburi, cu Poxipol, acolo raman! Se poate folosi un pic de Loctite. Chiar daca sunt de plastic, se pot demonta ulterior.

 

Ai dreptate, dar ... de ce as vrea sa le demontez vreodata? Ma rog, nu are importanta, important este ca: poxipol = nu le mai dai jos ever intregi; loctite = cu greu, dar le mai dai.

 

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte util sfatul cu loctite in suruburi, multumesc mult!

 

In legatura cu bluzele, da, sunt utile dar costa mult. Eu de acuma o sa port tot timpul 2-3 tricouri la mine, doar imi intra in ghiozdan, si nu am probleme... dar daca as avea bani mai multi, clar ca mi'as lua o bluza "speciala".

 

Inca o chestie, cam inafara topicului: tot aveam probleme cu fundul dupa ce mergeam pe motor. Efectiv ma durea in poponeata. Saua imi e cam tare... am rezolvat treaba foarte elegant, pantaloni de ciclism! Folositi cu incredere daca aveti problema mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie, cam inafara topicului: tot aveam probleme cu fundul dupa ce mergeam pe motor. Efectiv ma durea in poponeata. Saua imi e cam tare... am rezolvat treaba foarte elegant, pantaloni de ciclism! Folositi cu incredere daca aveti problema mea!

Mai iezixta o solutie: mersul in picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am, de la decathlon, dar nu rezolva problema decat in prea mica masura. Daca ai hemoroizi ca mine, atunci nashpa... Cand te-apuca criza poti sa pui si perne, e mult prea tare seaua si mult prea dure socurile unei zile de endurit pentru neoprenul ala de 7-8mm de la pantalonii de ciclist. La criza stai acasa, trust me :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectia de clavicula te ajuta doar daca cazi cumva in fata (pe burta) si clavicula are contact direct cu un corp contondent. Deci in prea putine cazuri ca sa merite efortul.

In marea majoritatea a cazurilor, clavicula ti-o rupi cazand pe umar, asa ca protectia de umar trebuie sa fie foarte buna ca sa amotizeze bine socul.

 

la enduro in cele mai multe cazuri clavicula se rupe cu marginea de jos a castii, la rostogolire. De-aia se pune "protectia de clavicula" acolo unde se pune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la enduro in cele mai multe cazuri clavicula se rupe cu marginea de jos a castii, la rostogolire. De-aia se pune "protectia de clavicula" acolo unde se pune.

Da, ai dreptate, nu m-as fi gandit.

Eu mi-am rupt clavicula la ski cazand pe umar si medicul care m-a tratat mi-a zis ca asta e cel mai frecvent motiv de fractura de clavicula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am avut ocazia sa testez weekendul trecut armura (identic cu ufo scorpion dar ne-branduita)si genunchierele (no-name) luate de la userul "Radu", de aici de pe forum.

 

Armura a rezistat cu brio primei mele iesiri, a luat vreo 6-7 trante din care 2 la viteza relativ mare - peste 15-20 km/h

 

Genunchierele s-au facut praf. Pe langa ca inca de la garaj au cazut 2 din suruburile laterale, le-am reatasat dar la un moment dat pe camp m-am trezit fara ele asa ca am recurs la zippere ca sa pot continua. La prima tranta una s-a crapat, apoi peste cateva trante s-a rupt de tot, iar cea dreapta se crapase si ea pana la finalul turei.

 

Nu zic, ca au fost ieftine, dar avand in vedere ca de dublul banilor puteam lua ceva ca lumea, ma asteptam sa tina macar 3-4 iesiri, nimic mai mult.

 

 

Mesaj completat

Eu am avut ocazia sa testez weekendul trecut armura (identic cu ufo scorpion dar ne-branduita)si genunchierele (no-name) luate de la userul "Radu", de aici de pe forum.

 

Armura a rezistat cu brio primei mele iesiri, a luat vreo 6-7 trante din care 2 la viteza relativ mare - peste 15-20 km/h

 

Genunchierele s-au facut praf. Pe langa ca inca de la garaj au cazut 2 din suruburile laterale, le-am reatasat dar la un moment dat pe camp m-am trezit fara ele asa ca am recurs la zippere ca sa pot continua. La prima tranta una s-a crapat, apoi peste cateva trante s-a rupt de tot, iar cea dreapta se crapase si ea pana la finalul turei.

 

Nu zic, ca au fost ieftine, dar avand in vedere ca de dublul banilor puteam lua ceva ca lumea, ma asteptam sa tina macar 3-4 iesiri, nimic mai mult.

 

revin cu un amendament: omul care mi-a vandut genunchierele (e vorba de RaduSPR) s-a oferit sa imi dea banii inapoi pe ele, mai avand reclamatii si de la altii.

 

toata stima pt acest gest, care contravine cu specificul national.

Mesaj completat

Eu am avut ocazia sa testez weekendul trecut armura (identic cu ufo scorpion dar ne-branduita)si genunchierele (no-name) luate de la userul "Radu", de aici de pe forum.

 

Armura a rezistat cu brio primei mele iesiri, a luat vreo 6-7 trante din care 2 la viteza relativ mare - peste 15-20 km/h

 

Genunchierele s-au facut praf. Pe langa ca inca de la garaj au cazut 2 din suruburile laterale, le-am reatasat dar la un moment dat pe camp m-am trezit fara ele asa ca am recurs la zippere ca sa pot continua. La prima tranta una s-a crapat, apoi peste cateva trante s-a rupt de tot, iar cea dreapta se crapase si ea pana la finalul turei.

 

Nu zic, ca au fost ieftine, dar avand in vedere ca de dublul banilor puteam lua ceva ca lumea, ma asteptam sa tina macar 3-4 iesiri, nimic mai mult.

 

 

Mesaj completat

 

 

revin cu un amendament: omul care mi-a vandut genunchierele (e vorba de RaduSPR) s-a oferit sa imi dea banii inapoi pe ele, mai avand reclamatii si de la altii.

 

toata stima pt acest gest, care contravine cu specificul national. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pentru off-road recomand armurile de tip ''platosa''.

- sunt mai rigide si au partea din fata dintr-o bucata (forta de impact este impartita pe o suprafata mai mare. Mi-sa intamplat de 2 ori sa fiu dat jos de pe motor de crengi orientate spre mine dar nu am simtit nimic la coaste. Socul l-am simtit in tot toracele dar fara coaste fisurate sau rupte)

- partea din spate este mai lata

- partile de pe umeri au suprafata mai mare

Nu coboara asa de mult pe coloana dar se poate folosi un brau cu protectie buna (eu am UFO) si ai toata coloana acoperita.

Am mai auzit de Scorpion ca la cazaturi se misca si zgarie destul de tare.

Mesaj completat

Protectia de clavicula te ajuta doar daca cazi cumva in fata (pe burta) si clavicula are contact direct cu un corp contondent. Deci in prea putine cazuri ca sa merite efortul.

In marea majoritatea a cazurilor, clavicula ti-o rupi cazand pe umar, asa ca protectia de umar trebuie sa fie foarte buna ca sa amotizeze bine socul.

 

Clavicula se mai rupe si de la impactul cu casca (cazul meu). Cazatura ''usoara'' cot-umar-cap. De la impact aveam o urma rosie pe clavicula in zona de contact cu casca. De aia se mai recomanda a se purta neck-brace (500 EURO) sau gulere din burete sau polistiren expandat (100 RON)

Protectie buna la umeri au armurile de fotbal american.......(nu e gluma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...