Sari la conținut

Accident naspa in Galati


Alex_83
 Share

Postări Recomandate

Azi in jurul orei 11.30 la intersectia strazii Brailei cu Saturn.

Motocicleta sau scuter (nu stiu ce era ca era zob - eu am vazut fugitiv de pe celalalt sens de circulatie) intrata in lateralul unei Skode Octavia.

Politia masura, la vreo 10 metri mai incolo pe Brailei era Smurd - ul.

Motorul (negru) era facut praf.

Daca stie cineva mai multe...

Oricum foarte periculoasa intersectia aia. Decat sa fi pus inca un semafor pentru inainte mai bine punea unul pentru la stanga. Sunt trei benzi de circulatie acolo si ar fi descongestionat mult traficul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi in jurul orei 11.30 la intersectia strazii Brailei cu Saturn.

Motocicleta sau scuter (nu stiu ce era ca era zob - eu am vazut fugitiv de pe celalalt sens de circulatie) intrata in lateralul unei Skode Octavia.

Politia masura, la vreo 10 metri mai incolo pe Brailei era Smurd - ul.

Motorul (negru) era facut praf.

Daca stie cineva mai multe...

Oricum foarte periculoasa intersectia aia. Decat sa fi pus inca un semafor pentru inainte mai bine punea unul pentru la stanga. Sunt trei benzi de circulatie acolo si ar fi descongestionat mult traficul.

pai bine ca te-ai oprit ba. ai trecut p langa accident, nu te-ai oprit si acum astepti sa afli de pe forum ce s-a intamplat,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai bine ca te-ai oprit ba. ai trecut p langa accident, nu te-ai oprit si acum astepti sa afli de pe forum ce s-a intamplat,nu?

 

Pe mine ma urmarea politia. Tocmai furasem un bancomat si daca opream riscam sa fiu arestat si sa nu mai pot face acum un post cinstit pe forum.

Hai sa-ti spun de ce n-am oprit:

In stanga mea era scuarul care desparte cele doua sensuri ale strazii. In fata e trecerea de pietoni si semaforul care total intamplator era pe culoarea verde pt masini. Pe dreapta - inaintea semaforului opresc maxi-taxiurile, iar dupa semafor e statia oficiala pt mijloacele de transport in comun. Pe langa toate astea mai veneau si din spate cateva masini.Cel mai apropiat loc unde as fi putut opri era cam la 100 metri dupa intersectie. Asta insemna sa caut loc de parcare, sa cobor din masina si sa ma intorc.

Si daca as fi ajunss acolo ce as fi putut face?

Sa- i dau pe cei de la Smurd la o parte si sa ma bag eu?

Sa iau ruleta din mana lu Garcea si sa masor eu?

Sa fiu al 214-lea trecator care casca gura?

Sau poate sa ma bag in fata lu' ala care filma si sa strig Ciao protv! Guarda e vinci!

Cum ar fi fost daca toti care trec pe langa un accident ar opri si ar casca gura. Inteleg sa opresc daca nu e nimeni si as putea sa dau primul ajutor. Da in conditia in care salvarea si politia era deja acolo eu chiar nu-mi aveam rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma urmarea politia. Tocmai furasem un bancomat si daca opream riscam sa fiu arestat si sa nu mai pot face acum un post cinstit pe forum.

Hai sa-ti spun de ce n-am oprit:

In stanga mea era scuarul care desparte cele doua sensuri ale strazii. In fata e trecerea de pietoni si semaforul care total intamplator era pe culoarea verde pt masini. Pe dreapta - inaintea semaforului opresc maxi-taxiurile, iar dupa semafor e statia oficiala pt mijloacele de transport in comun. Pe langa toate astea mai veneau si din spate cateva masini.Cel mai apropiat loc unde as fi putut opri era cam la 100 metri dupa intersectie. Asta insemna sa caut loc de parcare, sa cobor din masina si sa ma intorc.

Si daca as fi ajunss acolo ce as fi putut face?

Sa- i dau pe cei de la Smurd la o parte si sa ma bag eu?

Sa iau ruleta din mana lu Garcea si sa masor eu?

Sa fiu al 214-lea trecator care casca gura?

Sau poate sa ma bag in fata lu' ala care filma si sa strig Ciao protv! Guarda e vinci!

Cum ar fi fost daca toti care trec pe langa un accident ar opri si ar casca gura. Inteleg sa opresc daca nu e nimeni si as putea sa dau primul ajutor. Da in conditia in care salvarea si politia era deja acolo eu chiar nu-mi aveam rostul.

mi se pare corect, toti romanii prosti se opresc gura casca MAAAMAAAAAA ACCIDENT IA E SANGE?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire rapida omului, sa fie bine.

 

pt initiator topic:

puteai sa opresti sa ai grija de motor de exemplu, dc riderul nu mai era. SI de venit inapoi cand e unul din noi pe jos, cred ca poti veni si de la 1000m, prin ploaie si vant, vorba aia. ca doar nu costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul post pe acest topic. Nu vreau sa ma bag in discutii contradictorii.

1. motocicleta era infipta in partea dreapta a masinii, ambele vehicule fiind in mijlocul intersectiei.

2. nenea Garcea era la 1 metru de cele doua autovehicule, cu ruleta in mana.

3. pilotul motocicletei era in grija celor de la Smurd - deci pot as presupun ca pe maini bune.

 

Cand am deschis acest topic am facut-o pt ca eram curios in ce circumstante s-a intamplat accidentul si starea pilotului, nicidecum sa ma laud ca am trecut pe langa un accident in care a fost implicat un motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit si eu de accident..nu stiu starea motociclistului,dar stiu da era in drum spre Bucuresti spre un spital de acolo cand am auzit..sper sa fie ok

Editat de dOctOr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vb de dr marinescu corneliu,unul dintre cei mai buni medici neurochirurgi din galati.......stare grava cotul distrus,o coasta rupta si cel mai grav leziuni craniene interne .....un om care salveaza vieti prinn specializarea lui sa ajunga in starea asta...nasol....circumstante...motorul un BMW venea pe drumul cu prioritate pe Brailei iara Skoda vroia sa intre pe saturn....ia taiat calea motociclistului ...moto infipta in masina cu roata spate in sus...motociclista aruncat la 10 metri peste....purta casca si banuiesc ca era destul de buna avend in vedere despre cine e vb

Editat de ivy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vb de dr marinescu corneliu,unul dintre cei mai buni medici neurochirurgi din galati.......stare grava cotul distrus,o coasta rupta si cel mai grav leziuni craniene interne .....un om care salveaza vieti prinn specializarea lui sa ajunga in starea asta...nasol....circumstante...motorul un BMW venea pe drumul cu prioritate pe Brailei iara Skoda vroia sa intre pe saturn....ia taiat calea motociclistului ...moto infipta in masina cu roata spate in sus...motociclista aruncat la 10 metri peste....purta casca si banuiesc ca era destul de buna avend in vedere despre cine e vb

Ai putea fi mai explicita, eu nu inteleg mare lucru din postul tau.

Marinescu Corneliu era in masina sau pe motocicleta? Cum vine asta :" motorul un BMW venea pe drumul cu prioritate.....i-a taiat calea motociclistului" ? :D Era motociclist sau motociclista? ("motociclista aruncat la 10 metri peste") :D

Daca vrei sa dai niste informatii, fii coerenta sa intelegem si noi ce vrei sa spui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea fi mai explicita, eu nu inteleg mare lucru din postul tau.

Marinescu Corneliu era in masina sau pe motocicleta? Cum vine asta :" motorul un BMW venea pe drumul cu prioritate.....i-a taiat calea motociclistului" ? :D Era motociclist sau motociclista? ("motociclista aruncat la 10 metri peste") :D

Daca vrei sa dai niste informatii, fii coerenta sa intelegem si noi ce vrei sa spui....

COERENTA AM FOST SINGURA GRESEALA A FOST CA AM SCRIS MOTOCICLISTA LA SF ,IMI CER SCUZE SUNT DUPA O NOAPTE NEDORMITA....marinescut era pe un motor marca bmw,care am si scris ca era cu roata spate in sus......deci era logic ca era vb de motocicleta cand am scris "moto" apoi am mai scris ca skoda i-a taiat calea acolo unde tu ai trecut punctele alea...subliniez motocicleta infipta in masina ,motociclistul aruncat peste masina si aterizand la 10 m departare.....e ok acum?sunt mai coerenta????te sfatuiesc sa mai citesti o data.....era normal ca dr marinescu era pe motor din moment de am zis ca motociclistul are leziuni interne la cap iara la inceput am scris ca e vb de medic neurochirurg si e naspa sa patesti asa...whatever......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare corect, toti romanii prosti se opresc gura casca MAAAMAAAAAA ACCIDENT IA E SANGE?!?!

nu am intrebat de ce nu s-a oprit asa ca sa mai fac si eu un post, asta care a deschis topicul l-a deschis ca sa mai faca si el un topic. partea p[roasta e ca majoritatea de aici au impresia ca eu ii reprosam ca nu s-a oprit sa caste gura , eventual sa faca si 3-4 poze sa le posteze aici, ei bine nu. nu asta voiam sa zic.

ce daca era deja smurdul si politia acolo prietene??? asta inseamna ca nu mai aveai cu ce sa ajuti?? ce daca trebuia sa parchezi la 100m distanta, ti se pare asa mult?

puteai ajuta macar cu motocicleta, ajutai la depozitarea ei,stateai pana ajungea un prieten de-al lui sau o ruda ceva sa o ia de acolo, eventual sunai chiar tu pe cineva dar.... :D .

nu ma mai obosesc sa postez nimic de acum incolo..."n-ai cu cine ma, niste.....:

hai pa !

sanatate multa motociclistului !

 

 

 

ps: cand am avut eu accidentul(in conditii similare, mi-a taiat un bou fata ) baietii cu care am garajul au vazut intamplator pozele pe net, au recunoscut motoru si s-au dus cu o duba sa il ia de acolo.In timp ce se chinuiau sa il urce in duba au trecut 4-5 motoristi de forum si nu s-a obosit nici unul sa le dea o mana de ajutor, aveau probabil acieasi gandire sanatoasa ca si voi: de sa mai oprim acum, au ajuns deja politia, smurdul, motociclistul nu mai e sa cascam si noi gura, etc.

iar ptr ala care a postat mai sus "iar o luam de la capat", falkenberg parca, bine ca ai remarcat la mine atunci ca aveam numarul ascuns bai plua, ce relevanta avea asta???

eu de fiecare data am oprit, chiar si la scuteristi , fie si numai ptr a aduna 3 plastice imprastiate pe jos.

bafta

Editat de stancu5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai de ce sunteti rai cu kama3?

Dupa ce ca va informat despre accident, acum il luat la rost ca de ce nu a oprit...Vreau sa va vad pe voi in situatia lui, sa vad cati ati fi oprit....

 

Insanatosire motocicilstului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar ptr ala care a postat mai sus "iar o luam de la capat", falkenberg parca, bine ca ai remarcat la mine atunci ca aveam numarul ascuns bai plua, ce relevanta avea asta???

eu de fiecare data am oprit, chiar si la scuteristi , fie si numai ptr a aduna 3 plastice imprastiate pe jos.

bafta

 

Inteleg acum ca ai avut o experienta destul de nasoala, si recunosc ca am generalizat pre usor cele intamplate.

 

Imi cer scuza pentru ca te suparat, dar cu numar ascuns renunti la anumite responsabilitati si sigur nu imbunatateste modul in care sunt priviti motociclisti. Am scris atunci comentariu pentru ca nu vad de ce cineva care merge cu bun simti (cum era scris acolo ca mergi) ar avea nevoie de un numar indoit. Dar asta e alta discutia, de acord. Nu am zis ca ai fost vinovat sau doamne fereste donator de organe. Regret orice accident pe care vad, dar sunt ingrijorat de imagina pe care cream, pentru ca si eu am permis, si vreau sa merg prin oras fara sa starnesc emotii negative soferilor.

 

Poate ne intalnim la mijloc? Cum ar fi ca, de casca-gura nu are nimeni voie, si daca motociclistul si motorul sunt in mainile bune, nu are rost sa se mai opreste cineva? Cred ca sunt si unele situatii in care o oprire ar fi destul de periculos si atunci oameni sa bazezi pe ce vad din masina si fac o hotarare.

 

on-topic: sanatate multa rider-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Motociclistul era un doctor(neuro-chirurg) si avea un bmw de touring galben.Cand a plecat de la semafor la intersectia cu strada saturn a fost lovit tare de unu cu o masina care nu avea prioritate.Doctorul ar fi fost transportat la spitalul Floreasca din Bucuresti cu ajutorul unui elicopter...

 

 

Viata libera:

Neurochirurgul gălățean Cornel Marinescu (foto) de la Spitalul Clinic de Urgență Galați a fost implicat, sâmbătă, după-amiază, într-un accident rutier grav, în Ăiglina I, în timp ce îÂşi pilota una dintre motociclete.

 

A fost nevoie de intervenția echipajelor SMURD, inclusiv de cea a unui elicopter care l-a transportat de urgență pe medic la Spitalul Floreasca din BucureÂşti. Rănile medicului au necesitat operarea de urgență a acestuia, pe chirurgul Marinescu aÂşteptându-l acum perioada de recuperare.

 

Tăcere la Spitalul Județean

 

ÂŞtirea că medicul Cornel Marinescu, unul dintre chirugii de renume din cadrul Spitalului Județean, a suferit un grav accident de motocicletă a făcut rapid înconjurul Galațiului. Îngrijorați de soarta colegului lor, izbit în plin de o maÂşină sâmbătă, în jurul orei 11,00 în Ăiglina, medicii Âşi personalul Județeanului preferă – cum este Âşi normal - să păstreze tăcerea.

 

Transportat de urgență la spital de către un echipaj SMURD, neurochirurgul a necesitat transferarea cu elicopterul la Spitalul Floreasca, din BucureÂşti, rănile medicului putându-i pune în pericol viața.

 

Izbit în plin de maÂşină

 

«Într-adevăr, sâmbătă, la ora 11,00 pe strada Brăilei la intersecție cu Saturn, o Skoda Octavia GL 10 SRT, condusă de Sorin Crețu, de 40 de ani, nu s-a asigurat la schimbarea direcției de mers, intrând în plin într-o motocicletă BMW, GL 81 BMW, condusă corect de Cornel-Alexandru Marinescu, de 49 de ani. Este unul dintre cazurile extrem de tragice, cu atât mai mult cu cât chirurgul gălățean care pilota motocicleta se deplasa corect în trafic», ne-a declarat comisarul Viorel Cojocaru, purtătorul de cuvânt al Poliției Rutiere Galați.

 

Cunoscut pasionat al motoarelor, neurochirurgul gălățean era vestit pentru priceperea cu care îÂşi conducea achizițiile pe două roți. Ghinionul a făcut ca sâmbătă, talentul Âşi respectarea regulilor de circulație să nu îl ajute pe unul dintre cei mai apreciați medici ai Spitalului Județean.

 

Alături de familie, colegi Âşi pacienți, «Viața liberă» speră ca însănătoÂşirea medicului să fie rapidă Âşi deplină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...