Sari la conținut

curatare rezervor


schumydan
 Share

Postări Recomandate

cum curat si eu un rezervor bine de rugina. exista vreo solutie de dizolvat rugina sau bag ceva in el si il agit bine. :D

Salut!! Eu la jawa mea am facut asa: Am bagat 1l de motorina in el.. am bagat pietricele si am agitata... apoi am dat afara tot, am mai bagat 1 l de motorina , am legat in capul unui batz un smirghel si am frecat la el pana a iesit alb.....clatit cu 1l de benzina apoi la drum.. A iesit ca nou... Numai bine!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga un lant in el si un litru de benzina. multa agitatie din umar si cand ametesti inseamna k e curat. e cel mai simplu mod de al curata. dupa aia poti baga vreo solutie de dizolvat rugina de orice gen dar ceva ieftin k nu merita scump. bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu lantul am mai incercat alt rezervor cu rezultate bune.

vroiam sa aflu si alte metode noi.

 

 

daca mai stie cineve ceva???

Chiar crezi ca mai sant alte metode? ,,,,,,,in afara de alt rezervor? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu lantul am mai incercat alt rezervor cu rezultate bune.

vroiam sa aflu si alte metode noi.

 

 

daca mai stie cineve ceva???

da mai e o varianta sa-l desfaci cu un flex de la incheieturi si apoi sa-l slefuiesti bine plus ca ai si posibilitatea sa-l si indrepti daca e infundat si dupa ce termini al sudezi la loc si ai un rezervor aproape ca si nou :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rol au aici motorina si benzina?Apa inmoaie rugina mult mai bine decat acestea.Dupa ce se curata cu lantul(si apa),se usuca iar apoi folosesti o solutie impotriva ruginei,care transforma orice urma din aceasta intr-o pulbere(ceva sare) si doar la final speli cu benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nestrapol care e...rasina sau intaritorul ? :D ) scuze de intrebarea de nub da am uitat...

 

Nestrapolul este răÂşina, întăritorul e MEC (metil-etil-cetona - dacă nu mă lasă memoria) iar "diluantul" e acetona.

Toate bune! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care nu stiau ...recomand OTET ..... ...mananca rugina... se tine rezervorul plin cca o noapte ..a 2 a zi e alb ... scoateti otetul.... si bagati apa cu bicarbonat , agitatil bine .. scurs spalat .... ..uscat si facut plinu cu benzina ca sa nu rugineasca din nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feruginol/deruginol -> a incercat cineva? Merge pentru interiorul de rezervor? Functioneaza (in general) fosfatarea suprafetelor ruginite?

 

 

Mesaj completat

... sau vopseaua aceasta minune 3 in 1

 

Nu lucrez la firma mai sus mentionata, nu vreau sa fac reclama. Dar produsele astea sunt mai populare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feruginol/deruginol -> a incercat cineva? Merge pentru interiorul de rezervor? Functioneaza (in general) fosfatarea suprafetelor ruginite?

 

 

Mesaj completat

... sau vopseaua aceasta minune 3 in 1

 

Nu lucrez la firma mai sus mentionata, nu vreau sa fac reclama. Dar produsele astea sunt mai populare.

3 in 1 am incercat este grozav exact cum scrie pe cutie am pus pe tabla ruginita am tinut o iarna in zapada si nu s-a cojit. Deruginolul este groaznic scrie ca nu trebuie spalat se aplica vopseaua direct pe el efect dezastruos in 2 luni a aparut rugina peste tot un de a ajuns deruginolul

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...