Sari la conținut

vreau sa-mi montez parbriz


puskyboy
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

dupa cum ziceam vreau sa-mi pun un parbriz " touring" pentru bmw f650 din 94 .Pun aici si o poza cu motocicleta

Am gasit la o cunostinta un parbriz pentru ceva scuter, lui nu-i mai trebuie si as vrea sa-l montez pe ala, dupa ce fac niste ajustari.

Prinderea cred ca pot sa o fac , sub parbrizul original este o teava care merge rotund dintr-un capat in altul si ma gandeam sa-i dau niste gauri in teava respectiva si sa prind asa.

Cam ce inaltime ar trebui sa las din parbriz? Eu am 1.80

Cam ce unghi ar fi mai bine sa-l pun, daca l-as prinde direct pe teava as sta prea drept, dar daca as pune ceva despartitor facut din platbanda sau altceva cred ca ar inclina putin unghiul.

 

Multumesc

 

O zi buna!

post-38985-1253180570_thumb.jpg

post-38985-1253180722_thumb.jpg

post-38985-1253180782_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

dupa cum ziceam vreau sa-mi pun un parbriz " touring" pentru bmw f650 din 94 .Pun aici si o poza cu motocicleta

Am gasit la o cunostinta un parbriz pentru ceva scuter, lui nu-i mai trebuie si as vrea sa-l montez pe ala, dupa ce fac niste ajustari.

Prinderea cred ca pot sa o fac , sub parbrizul original este o teava care merge rotund dintr-un capat in altul si ma gandeam sa-i dau niste gauri in teava respectiva si sa prind asa.

Cam ce inaltime ar trebui sa las din parbriz? Eu am 1.80

Cam ce unghi ar fi mai bine sa-l pun, daca l-as prinde direct pe teava as sta prea drept, dar daca as pune ceva despartitor facut din platbanda sau altceva cred ca ar inclina putin unghiul.

 

Multumesc

 

O zi buna!

1. pune si tu ceva poze ... sa vada ochiu :D

2. nu iti e mila de biata motoreta sa pui plasticaraia aia acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca parbrizul tau e taiat.

 

Is o gramada de posesori de mobra ca si a ta, care isi schimba parbrizul original cu unul touring, deci le ramane ala original; din astea, gasesti o gramada pe ebay, in Germania in special, asa ca uite-te si pe acolo, poate gasesti ceva interesant.

 

Sau daca ai portofelu gras, ia un MRA :D

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. pune si tu ceva poze ... sa vada ochiu :)

2. nu iti e mila de biata motoreta sa pui plasticaraia aia acolo....

 

1. Am pus niste poze ...la mine se vad

2. daca o sa arate urat dupa toata operatiunea o sa dau jos parbrizul, dar il pun din motive practice, m-am saturat sa-mi vajaie capul de la 80 km in sus

Mesaj completat

Vezi ca parbrizul tau e taiat.

 

Is o gramada de posesori de mobra ca si a ta, care isi schimba parbrizul original cu unul touring, deci le ramane ala original; din astea, gasesti o gramada pe ebay, in Germania in special, asa ca uite-te si pe acolo, poate gasesti ceva interesant.

 

Sau daca ai portofelu gras, ia un MRA :D

 

Cele bune.

 

n-am portofelul gros deloc, de aia incerc sa-l montez pe asta.

parbrizul nou ar urma sa-l prind de teava aia, iar cel negru sa-l pun peste el, nu cred ca as reusi eu sa-l decupez asa frumos precum cel original

Editat de puskyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Am pus niste poze ...la mine se vad

2. daca o sa arate urat dupa toata operatiunea o sa dau jos parbrizul, dar il pun din motive practice, m-am saturat sa-mi vajaie capul de la 80 km in sus

rectific ... poze nu marci postale.

 

 

2 cauta la vanzari piese de schimb( dezmembrari ) imposibil sa nu gasesti unu bun pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna asta.... :D :)

nu o sa castigi foarte mult cu alt parbriz; alea aftermarket is si testate;

 

acuma depinde ce vrei tu de la un parbriz mai mare - sa nu te bata vantu la buric ci la gat. daca vrei protectie maxima la vant si ploaie, ia un 1100 sau 1150 RT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbrizul trebuie sa vina la nivelul ochilor ca sa poti merge linistit cu viziera ridicata, iar montajul trebuie sa-l faci usor inclinat pt a fi cat de cat aerodinamic.

 

 

ok mersi mult, asta asteptam sa aud

Dar daca e la nivelul ochilor nu e cam nasol pentru ca o sa prives prin marginea superioara, eu as vrea sa nu privesc prin parbriz. Daca e putin mai jos o sa fie turbulentele fix in casca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok mersi mult, asta asteptam sa aud

Dar daca e la nivelul ochilor nu e cam nasol pentru ca o sa prives prin marginea superioara, eu as vrea sa nu privesc prin parbriz. Daca e putin mai jos o sa fie turbulentele fix in casca?

 

Fa-ti niste santuri alungite in parbriz si il prinzi la ce nivel vrei tu. Prinde-l si da ture cu el sa vezi unde arunca vantul. La 1.83 ai tai, ar trebui ca marginea superioara sa fie pe undeva la nivelul inferior al fruntii. Dar iti dai seama ca va arata ca un burgman, nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-ti niste santuri alungite in parbriz si il prinzi la ce nivel vrei tu. Prinde-l si da ture cu el sa vezi unde arunca vantul. La 1.83 ai tai, ar trebui ca marginea superioara sa fie pe undeva la nivelul inferior al fruntii. Dar iti dai seama ca va arata ca un burgman, nu? :)

off nu vei avea senzatia ca te loveste in gat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La F 650 modelul clasic, mare inbunatatire a protectiei la vant nu vei putea obtine. Ti-o spun din incercate , nu din auzite.Parbrizele asa zise turing pt aceasta motocicleta sant numai cu 2-3 cm mai inalte si 1-2 cm mai late. Fiind si foarte avansat, departe de pilot nu asigura protectie, in spatele lor se formeaza curenti care se sparg in piept si casca, rezultand zgomot si zdruncinaturi in umeri si cap. Mai bine investeste banii intr-o casca buna eventual si cu doape in urechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...