Sari la conținut

Aditivi


Postări Recomandate

Am gasit multe articole pe tema asta , si inclin sa cred ca majoritatea aditivilor si tratamentelor sunt un exemplu clasic de "Dai un ban, dar stii ca nu-l mai ai" :D :baldy:

 

 

Folositi aditivi si "tratamente" in motocicletele voastre ?Daca da, de care? Ce marca, la ce pret? Si de ce? Ce avantaje ati observat ? :baubau:

 

Unele pareri documentate:

 

Avco Lycoming, a major manufacturer of aircraft engines,

states, "We have tried every additive we could find on the market,

and they are all worthless."

Briggs and Stratton, renowned builders of some of the most

durable engines in the world, says in their report on engine oil

additives, "They do not appear to offer any benefits."

North Dakota State University conducted tests on oil

additives and said in their report, "The theory sounds good- the only

problem is that the products simply don't work."

And finally, Ed Hackett, chemist at the University of Nevada

Desert Research Center, says, "Oil additives should not be used. The

oil companies have gone to great lengths to develop an additive pack

age that meets the vehicle's requirements. If you add anything to

this oil you may upset the balance and prevent the oil from

performing to specification."

.........

The Psychological Placebo

You have to wonder, with the volume of evidence accumulating against

oil additives, why so many of us still buy them. That's the

million-dollar question, and it's just as difficult to answer as why

so many of us smoke cigarettes, drink hard liquor or engage in any

other number of questionable activities. We know they aren't good for

us - but we go ahead and do them anyway.

  Part of the answer may lie in what some psychiatrists call the

"psychological placebo effect." Simply put, that means that many of

us hunger for that peace of mind that comes with believing we have

purchased the absolute best or most protection we can possibly get.

  Even better, there's that wonderfully smug feeling that comes

with thinking we might be a step ahead of the pack, possessing

knowledge of something just a bit better than everyone else.

  Then again, perhaps it comes from an ancient, deep-seated need

we all seem to have to believe in magic. There has never been any

shortage of unscrupulous types ready to cash in on our willingness to

believe that there's some magical mystery potion we can buy to help

us lose weight, grow hair, attract the opposite sex or make our

engines run longer and better. I doubt that there's a one of us who

hasn't fallen for one of these at least once in our lifetimes. We

just want it to be true so bad that we can't help ourselves.

 

 

 

 

Restul articolului, aici:

Snake Oil - click

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am folosit si nu o sa folosesc niciodata aditivi. credeti ca degeaba producatorii motoarelor interzic cu desavarsire folosirea oricaror aditivi si ameninta cu pierderea garantiei in caz ca folosesti aditivi la motoarele lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit o singura data si mi-a patinat ambreiajul de m-a luat gaia...

aditivii reduc frecarea, iar pentru ambreiajele in ulei nu este asta un ajutor

deci: nu folosesc.. aici tb. sa stiti ca si uleiul tb sa fie de buna calitate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit si eu pe net despre aditivi si tratamente de motor gen SLYC 50 sau DURALUBE. Despre DURALUBE personal am auzit numai de bine dar in acel articol de pe net era trecut si el ca fiind periculos..........si am tras urmatoarele concluziiiiii

articolul era facut de un fel de OPC de la americani

 

 

Toti producatorii de uleiuri nu recomanda folosirea aditivilor.

Toti aditivii contin elemente care se gasesc in uleiurile de foarte buna calitate gen teflon, agenti de curatare, anti spumanti........

Atunci de ce sa cumperi un ulei normal la care sa adaugi aditivi cand poti sa cumperi un ulei de ffff buna calitate care este garantat de producator in aceiasi bani sau poaie o idee mai ieftin???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am tot auzit diversi oameni ca dupa un anumit nr de km e bine sa folosesti aditivi ,unii chiar m-au uimit si au zis chiar de cand e noua. Eu unul sunt total opus ideei de a baga aditivi in motor. Pai ,eu zic ca e logic...daca erau asa de buni ,nu baga fabricantul in uleiul lui(castrol ,mobil ,motul etc etc) acel aditiv?!?!..oare nu era in interesul fabricantului sa recomande si chiar sa puna ei ,din proprie initiativa ,daca e asa de bun aditivul? :crack: .Mie ,unul ,mi se pare ca ii stric echilibrul chimic din uleiul pe care-l pui.Pai daca dai 500-600000lei pe un litru de ulei ,oare crezi ca nu are toti aditivii mai buni in el?!....de ce sa mai vin eu si sa mai pun altceva? Hai ca v-am plictisit ,mai ziceti si voi :) :baldy:

 

 

Ps:rog un admin sa puna un poll ,caci eu am incercat si nu mi-a iesit.Sa-l puna gen: pro sau contra utilizarii aditivilor.Multam :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost nesfarsite discutii pe tema asta. Eu unul nu pun asa ceva in motorul meu si nici nu recomand altora. Ulei bun destul si schimbat la timp , asta e tot ce ii trebuie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia care m-a uimit foarte tare ,e ca se recomanda chiar si cand sunt motoarele noi :) ...pai ,ce naiba ,oare uleiul ala de 600000litru ,nu are in el toti aditivii posibili si imposibili?! Am ramas masca cand am auzit ca se recomanda si pt motoarele noi ,vezi doamne previi uzura...ciudat rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai sa sapi cu atentie prin forum ai sa afli ca discutiile despre uleiuri si aditivi sunt interminabile si duc la acelasi rezultat : intelegi ca n-ai inteles nimic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare timpita: vad ca toti vorbiti de motoare in 2T sau 4T si va puneti problema ca patineaza ambreajul dar la mopede de ex. unde e ambreiaj exterior pot baga aditivi de genul Duralube sau MSP, foloseste la ceva pina la urma sau un ulei bun de genul Shell Scooter 2 e de ajuns ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am yo o impresie nene Axa ca vrei sa bagi ceva aditiv la vaca ! Incearca ceva pe baza de microceramica . Eu am folosit Wagner . Si o sa-ti dai seama de un lucru : daca dupa ce ai pus Wagneru motorul merge mai bine s-ar putea sa fie ceva uzuri prin el pe care le-a refacut temporar aditivul , daca nu simti nici o diferenta inseamna ca motorul nu are uzuri . Aceasta e concluzia trasa de mine personal din practica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine are motor in 4T cu ambreiaj in baie de ulei (carter comun motor/cutie de viteza) aditivii care micsoreaza frecarea sunt nerecomandati, facand ambreiajul sa patineze. Acesti aditivi se gasesc in uleiurile de masina care "conserva energia" de la inceput, deci aceste uleiuri nu se folosesc in motocilctele mentionate.

In cazul BMW si al altor cateva motociclete cu ambreiaj uscat se pot folosi uleiuri care au deja aditivi in ele pentru reducerea frecarii deoarece ambreiajul nu este influentat.

Nu se recomanda folosirea aditivilor cu teflon sau alte materiale care, teoretic, se depun pe suprafetele de frecare. Motivul e simplu, daca e adevarat si se depun se vor depune si pe canalizarile de ungere si vor inrautati ungerea putand chiar sa astupe canale mai mici in diametru (Slick 50).

Pentru cine are motor in 2T ungerea motorului se face in amestec. Toti aditivii vor inrautati arderea si rezultatul va fi o calaminare a motorului mai rapida. La motoarele 2T cutia foloseste ulei de transmisie in care se afla si ambreiajul. Si aici aditivii vor face ambreiajul sa alunece.

Duralube e ca frectia la piciorul de lemn pentru orice motor care functioneaza normal. Daca motorul e deja uzat si are jocuri un ulei mai gros (al doilea numar din specificatie - deci un 20W - 50 sau 10W - 50) poate sa micsoreze zgomotele dar nu va face motorul ca nou. E aceeasi pacaleala pe care o iei si cu "uleiurile speciale pentru motoare vechi" (peste 120.000 km) care doar mascheaza zgomotele create de jocurile mecanice.

Cel mai bine schimbati uleiul cel putin atat de des cat e recomandat si chiar daca nu se recomanda schimbati si filtrul la fiecare schimb de ulei. Lasati motorul sa se unga bine inainte de ai da forja (de obicei 30 - 60 secunde sunt destul) si incercati sa obtineti performante maxime de la motor numai cand e in temperatura de regim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si doar ziceati ca s-a mai discutat problema asta de nspe mii de ori si cand colo ,iarasi un nou topic

 

on-topic sunt TOTAL IMPOTRIVA folosirii aditivilor. Pun un ulei destul de scump(600000litru) si cred ca are tot ce trebuie in el :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da , nu ti-am spus sa nu incepi ca asta e cutia Pandorei . Na ca ai deschis-o , s-a luat la si la Axa si acum incepem din nou .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cel mai bine schimbati uleiul cel putin atat de des cat e recomandat si chiar daca nu se recomanda schimbati si filtrul la fiecare schimb de ulei. Lasati motorul sa se unga bine inainte de ai da forja (de obicei 30 - 60 secunde sunt destul) si incercati sa obtineti performante maxime de la motor numai cand e in temperatura de regim.

 

:blink:

 

Eu mi-am facut revizia la 1.000 km. Ulei Castrol + aditiv. Inca nu am probleme cu ambreajul ... Deci - votez pentru. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...