Sari la conținut

Excursie Cheile Nerei


binox
 Share

Postări Recomandate

Week end-ul asta, impreuna cu fratemiu si inca un prieten + prietenele am fost in Cheile Nerei. Am vazut poze din zona care mi-au placut si ne-am hotarat sa mergem ,inclusiv pe cele postate de Lutzifer caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru informatiile pe care mi le-a dat .

Deoarece distanta din Bucuresti pana acolo e mare am hotarat sa alocam 3 zile acestei excursii.

Traseul a fost urmatorul:

- dus : Bucuresti -Pitesti- Craiova- Slatina- Drobeta Turnu Severin -Orsova- Moldova Noua-Sasca Montana (sat Potoc)

-intors: Oravita-Resita-Caransebes-Sarmisegetuza-Hateg-Petrosani-Tg Jiu-Rm Valcea- Pitesti-Bucuresti

Vineri pe la 10 am iesit din Bucuresti iar pe la 22.30 am ajuns la locul de campare, la Cantonul lui Damian. Bucata pana la Turnu Severin e ok dpdv al drumului. Partea de defileul dunarii pana la Moldova Noua este cam proasta, alterneaza zonele proaste cu cele bune insa peisajul este superb. De la Moldova Noua pana in Sasca Montana drumul e acceptabil , mai are ceva denivelari si unele gropi spre final.

Pentru a intra in Cheile Nerei trebuie ajuns in satul Potoc de unde este un drum foarte foarte ingust dar asfaltat perfect pana la marginea padurii. De acolo incepe un forestier de vreo 5-6km la fel de ingust, pietruit , pe care se poate merge cu orice moto daca nu te grabesti. Acest drum duce pana la zona numita cantonul lui Damian de unde incepe traseul prin Cheile nerei.

Desi s-a anuntat vreme proasta pt acest we, noi am avut noroc, a inceput sa ploua vineri noaptea iar sambata pe la 12 s-a oprit.

Pe la 13 am inceput sa mergem pe traseu catre Lacul Dracului. Traseul pana acolo, pe indicatorul de la canton este dat de 6 ore insa se poate face in 4 destul de lejer. Noi l-am facut dus intors in 8 ore si nici nu am mers repede. Zona este superba si foarte diferita de ce mai vazusem prin alte parti, pacat de gunoaiele pe care le arunca tot felul de nesimtiti pe unde apuca.

Duminica pe la 11 eram gata cu stransul bagajelor si am plecat la drum. Vremea a fost perfecta pana in Bucuresti unde tocmai "ratasem" ploaia.

De la Oravita la Resita drumul este prost cu multe gropi si petice dar fain ca peisaj. De la Resita la Caransebes e un deliciu, asfalt bun si curbe multe si apetisante (pacat de vibratoarele alea puse aiurea aproape in fiecare curba ). Pana la Petrosani drumul e bun, de acolo insa, pe defileul Jiului e cam prost , denivelat, peticit, gropi. De la Tg Jiu pana la Rm Vilcea e OK numai ca-s multe sate. De la Rm Valcea pana in Bucuresti e iar Ok.

In total au fost aproximativ 1200km impartiti in 2 etape aproape egale. Initial am apreciat ca 500km (care defapt au fost aproape 600) o sa-i facem in vreo 8 ore maxim dar m-am inselat mult, am mai avut si o problema tehnica pe drum (un releu de incarcare care a decedat) cu care am mai pierdut vreo 45min + pauze+ opriri pt indicatii etc, si uite asa s-au facut 12 ore.

Per total a fost o excursie super si nu regret deloc ca am plecat din Bucuresti unde am inteles ca a plouat intr-una.

 

Mesaj completat

Alte cateva poze

post-334-1254753562_thumb.jpg

post-334-1254753589_thumb.jpg

post-334-1254753620_thumb.jpg

post-334-1254753644_thumb.jpg

post-334-1254753667_thumb.jpg

post-334-1254753709_thumb.jpg

post-334-1254753741_thumb.jpg

post-334-1254753770_thumb.jpg

post-334-1254753822_thumb.jpg

post-334-1254753877_thumb.jpg

post-334-1254753946_thumb.jpg

post-334-1254753984_thumb.jpg

post-334-1254754007_thumb.jpg

post-334-1254754049_thumb.jpg

post-334-1254754081_thumb.jpg

post-334-1254757879_thumb.jpg

post-334-1254758223_thumb.jpg

post-334-1254758281_thumb.jpg

post-334-1254758304_thumb.jpg

post-334-1254758378_thumb.jpg

post-334-1254758468_thumb.jpg

post-334-1254758522_thumb.jpg

post-334-1254758594_thumb.jpg

post-334-1254758650_thumb.jpg

post-334-1254758703_thumb.jpg

post-334-1254758873_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super ! Bravo voua :laugh:

Ma bucur ca v-ati descurcat si ca am fost si eu de folos cu informatiile mele.

 

Mai bagati poze :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super, bravo, fain tare. Mereu cand vad poze de-astea ma oftic ca nu sunt in tara, aici pe la noi orice drumulet forestier are indicator cat casa cu accesul interzis, in privinta asta, a libertatii de a merge unde vrei, mi-e tare dor de Romania...

 

Eu tot va zic sa va luati Transalpuri sau ceva DP, dar voi nu, VFR VFR VFR.... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, tare tura asta. Eu tot visez la ea de pe vremea orelor de geografie de la scoala, si nu ma las pana nu ajungem si acolo. Sper sa nu ma trezesc cu acelasi gust ciudat ca dupa excursia al vulcanii noroiosi de acum doua saptamani :laugh: Aveam senzatia ca am fost la pomul laudat si ..cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Oravita la Resita drumul este prost cu multe gropi si petice dar fain ca peisaj.

 

Probabil ca a-ti mers prin Gradinari ,si prost este putin zis este groaznic . Cind mai veniti alta data alegeti varianta Oravita - Anina - Resita unde drumul e de vis atit ca asfalt si viraje ,dar mai ales intradevar ca peisaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vulcanii nu m-au impresionat nici pe mine dar daca faci o tura de genul bucuresti-cheia-bv-siriu-vulcani-buzau-buc se mai schimba un pic situatia :)

 

Lol..as face o tura bucuresti helsinki stockholm brasov siriu .... :))

Urmatorul drum probabil pe la Horezu sau cheile Nerei..i'll flip a coin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare tura...nu v-a fost mila de VFR-uri? :)

 

@binox: Si la ce motor de enduro te-ai gandit?...pot sa-ti sugerez un TDM? :) ...cu caucicurile potrivite, "musca" din pamant...probat de mine :)

 

Stiu TDM-ul, chiar am vrut sa-mi iau mai demult. Am mers cu el si mi-a placut dar nu are prea multe avantaje pe offroad fata de vfr, e totusi un motor de asfalt cu garda un pic mai mare iar ca performante pe asfalt nu se compara cu vfr-ul, poate doar in trafic aglomerat unde-i mai manevrabil. Asa cauciucuri pot sa-mi pun si eu, chiar sa-l mai ridic un pic si o sa mearga si pe offroad mai bine :) Oricum pe unde am fost acum a fost f putin offroad dar cand am fost pe Moldoveanu am bagat 80km de offroad si s-a descurcat bine vfr-ul.

Eu m-am gandit la ceva mai enduro gen DR, Dominator, XT, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...