Sari la conținut

L E D - uri - Relee pentru LED


Dan Cata
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru LED-urile din ceasuri, eo zic ca cea mai importanta caracteristica e sa aiba unghiul mare de vizibilitate, in detrimentul intensitatii luminoase mari. Adica e mai bine sa se vada uniform lumina pe ceas, decat sa se vada foarte tare si numa intr-un punct, unde mai pui ca e si deranjant noaptea.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i... Exista o folie speciala de „imprastiere” a luminii care se monteaza pe spatele bordului, ca lumina sa nu fie focalizata intr-un singur punct. Prin Bv n am gasit, asa ca n am mai pus. TotuÂşi, nici n a fo nevoie caci din fabrica, ceasurile erau dotate cu un fel de deflector de tabla care nu lasa lumina sa bata direct.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce am vazut in casetofoane auto, e ceva plastic care disperseaza uniform lumina, indiferent unde o aplici, adica daca ai o bucata de 5 cm de plastic dela si pui LED in capat, tot plasticu o sa fie iluminat la fel :) Treaba ce am vazut-o eu era rotunda, in jurul butoanelor, ca sa vezi noaptea de unde sa dai mai tare/incet, etc.

Editat de Belbody
Am scos discutiile despre reclama si post-ul respectiv in urma "report"-ului primit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salut. Am si eu o problema . Am cumparat 4 semnale pe leduri Rizoma si le-am montat. problema e ca in momentul semnalizarii adica cand dau semnal dreapta sau stanga se aprind toate. Poate cineva sa imi spuna si mie de ce se intampla fenomenul asta??? Ce trebuie sa cumpar??? Releu de semnalizare pentru leduri ??? sau/si altceva????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
salut. Am si eu o problema . Am cumparat 4 semnale pe leduri Rizoma si le-am montat. problema e ca in momentul semnalizarii adica cand dau semnal dreapta sau stanga se aprind toate. Poate cineva sa imi spuna si mie de ce se intampla fenomenul asta??? Ce trebuie sa cumpar??? Releu de semnalizare pentru leduri ??? sau/si altceva????

 

 

iti trebuie 4 rezistente. normal se calculeaza dupa numarul ledurilor si curentul la care merg ele. eu cand am facut o conversie de asta (la ij ;) ) m-am dus si am luat direct "rezistenta pentru leduri sa le pun la 12 v". asa am spus la un magazin de electronice si au mers cu releu de 2x21 w, clasic. totusi ca sa iti consume mai putin decat un bec (cu rezistenta cam tot atat consuma) iei releu pentru led-uri si merge direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...