Sari la conținut

L E D - uri - Relee pentru LED


Dan Cata
 Share

Postări Recomandate

sorry, eram cu mintile aiurea (adica la munca :wink:)

intr-un fel e bine ca nu iei semnale led de-a gata, iesi mai ieftin si nu risti sa ai problemele cauzate de inserierea ledurilor, cum am avut eu. is curios daca o sa lumineze destul de tare.

M-am gandit la Asta sau ASTA.

 

Cred ca cel mai probabil o sa fie al doilea, ca are 100 de grade vizibilitatea si aceasi intensitate luminoasa. Ramane de vazut de ce semnale gasesc cu sticla clara ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

clar o sa fac si un filmulet cu ele mergand;

 

mai greu o sa fie s aimi dau seama cum fac din 11 pini cati are releul meu actual sa fac tranzitia la noul releu :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki au pci-express

 

^ acest user prezinta simptome de off-topic cronic, recomandam warn

warn.

 

pciexpress si compatibile cu Dell-ul lui mariion (sa-i fie tarana internetistica usoara :wink: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar o sa fac si un filmulet cu ele mergand;

 

mai greu o sa fie s aimi dau seama cum fac din 11 pini cati are releul meu actual sa fac tranzitia la noul releu :laugh:

:wink:

 

se pare ca exista o cale mai usoara; pot modifica ceva rezistenta in releul meu OEM si sa il fac sa clipeasca independent de sarcina

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

warn.

 

pciexpress si compatibile cu Dell-ul lui mariion (sa-i fie tarana internetistica usoara :angry: )

 

 

 

Mie mi placea mariion. Facea internetul sa para un loc periculos.

Imi lasa impresia ca daca scriu dioda gresita ma cauta la 12 noaptea p acas, imi darama usa cu Arielul lui Âşi mi fu*e un Dell peste ochi. Un Chuck Noris al electronicii aplicate

Topicul cu led-uri a devenit o lume mult mai sigură fără el. Pacat.

 

Ridica i bannul! Lasa l sa ne protejeze de diodele iesite din serie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contul lui mariion a fost sters de pe fata serverului, nu o sa mai vada nici un rasarit de forum :|

 

Era ok omul, dar cam acid in replici; de buna ca exista notiunea de clona :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era maniac, nu gluma. N-am mai vazut pe nimeni sa aibă puseuri nevrotice Âşi crize de violență verbală de la o diodă. Nici nu vreau sa stiu ce pateste vre-unu care i taie fata n trafic..

 

Da cred ca se intoarce el cu Arielul lui cu tot, sub un alt nume si alt ID...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor mi s-a rezolvat problema... Asta e ce trebuie sa fac la releul OEM ca sa se aprinda semnalele indiferent de sarcina:

 

open_case.jpg

 

top_comps.jpg

 

bottom_comps.jpg

 

test_point_01.jpg

 

bottom_comps.jpg

 

trace_cut_slow_flash.jpg

 

trace_cut_low_current.jpg

 

Mai multe poze cu semnalele cand vor fii gata :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca modificari d astea se pot face la toate releele stock, nu numai la BMW ul tau. Ai gasit vre un site care descrie modificarile?

Modificarile astea au fost facute de cei doi moderatori de la sectiunea GSpot de pe ADVRIDER.

 

Au fost si testate, si mi-au raspuns la PM cum ca totul ar fii in regula.

 

Dar se pare ca si ei s-au inspirat de pe powerboxer.de, unde nemtii au fost mai precoci si au facut pentru prima data mod-ul asta.

 

Deci nu este un mod generic, care sa poata fii facut la toate motoarele; sincer, releul meu e cel mai complex care l-am vazut pana acuma, serios! Da nici nu am auzit niciodata pe nimeni sa se planga ca i s-ar fii ars, parca e facut de aia de la HP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer scuze daca s-a mai discutat dar chiar stau prost la capitolul timp.Problema:

Mi-am luat doua semnale cu led sa le pun pe fata ,deci vor trebui sa mearga fiecare impreuna cu cel de spate care e cu bec normal.

Pe BMW-ul meu F650 am instalatia de 4 x 12V/10W

Ledurile mele sunt astea de 12V / 1,5 W

 

post-16372-1266259938_thumb.jpg

 

In prospect imi arata tabelul asta

 

post-16372-1266259960_thumb.jpg

 

de unde ,la ultima linie corespunzatoare tipuilui meu de becuri originale spune sa pun ori doua relee d-astea;

 

post-16372-1266259977.jpg

 

dar nu stiu daca pot pt ca imi cere un releu la doua leduri iar eu am led in fata si bec normal in spate si nu stiu daca merge

 

sau cate o rezistenta dar nu ca asta din poza ca nu corespunde codul si nu am gasit codul ala in catalogul Louis:

 

post-16372-1266259990_thumb.jpg

 

Oricum ei zic ca si in cazul releelor sa pun o rezistenta la doua leduri si intervine aceeasi problema.

Cred ca solutia finala e sa pun pe fiecare led din fata cate o rezistenta mai mica,legata in serie sau paralel,nu stiu ....dar nici de cati Ohmi trebuie sa fie fiecare nu imi dau seama.Nu sunt priceput la electronica.

Ma puteti ajuta cu un sfat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer scuze daca s-a mai discutat dar chiar stau prost la capitolul timp.Problema:

Mi-am luat doua semnale cu led sa le pun pe fata ,deci vor trebui sa mearga fiecare impreuna cu cel de spate care e cu bec normal.

Pe BMW-ul meu F650 am instalatia de 4 x 12V/10W

Ledurile mele sunt astea de 12V / 1,5 W

 

post-16372-1266259938_thumb.jpg

 

In prospect imi arata tabelul asta

 

post-16372-1266259960_thumb.jpg

 

de unde ,la ultima linie corespunzatoare tipuilui meu de becuri originale spune sa pun ori doua relee d-astea;

 

post-16372-1266259977.jpg

 

dar nu stiu daca pot pt ca imi cere un releu la doua leduri iar eu am led in fata si bec normal in spate si nu stiu daca merge

 

sau cate o rezistenta dar nu ca asta din poza ca nu corespunde codul si nu am gasit codul ala in catalogul Louis:

 

post-16372-1266259990_thumb.jpg

 

Oricum ei zic ca si in cazul releelor sa pun o rezistenta la doua leduri si intervine aceeasi problema.

Cred ca solutia finala e sa pun pe fiecare led din fata cate o rezistenta mai mica,legata in serie sau paralel,nu stiu ....dar nici de cati Ohmi trebuie sa fie fiecare nu imi dau seama.Nu sunt priceput la electronica.

Ma puteti ajuta cu un sfat?

 

Mergi la orice magazin de piese electronice si cere 2 rezistente de 8 ohmi / 10W pe care le legi IN PARALEL cu semnalele tale pe leduri, cate una pe fiecare parte din fata ;)

 

Cam asa poate sa arate :)

 

ax17w100r-150x120.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la orice magazin de piese electronice si cere 2 rezistente de 8 ohmi / 10W pe care le legi IN PARALEL cu semnalele tale pe leduri, cate una pe fiecare parte din fata ;)

Multumesc mult.

Mai spune-mi te rog daca le cositoresc sau le prind in alt mod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

Mai spune-mi te rog daca le cositoresc sau le prind in alt mod.

Daca tot mergi la magazin de electrice, cumpara izolatie termocontractanta - asta e ceva cauciuc care il tragi pe fir, apoi cositoresti apoi tragi cauciucul peste cositura si incalzesti cu bricheta si aia se "suge" peste caositura, facand jonctiunea waterproof ;) ; e ~ 1 ron metru, deci merita.

 

Deci cositoresti si apoi cu izolatia aia termocontractanta si ai pace tot restu vietii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot mergi la magazin de electrice, cumpara izolatie termocontractanta - asta e ceva cauciuc care il tragi pe fir, apoi cositoresti apoi tragi cauciucul peste cositura si incalzesti cu bricheta si aia se "suge" peste caositura, facand jonctiunea waterproof :) ; e ~ 1 ron metru, deci merita.

 

Deci cositoresti si apoi cu izolatia aia termocontractanta si ai pace tot restu vietii :)

Merci frumos de ajutor,asa am sa fac.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

Am o rugaminte la voi. De cand mi-am pus semnale pe leduri se arde siguranta de bord(dispay).Am nevoie alt releu(rezistenta) pt semnale sa remediez aceasta problema ?

da detalii; ai pus doar semnalele pe led-uri si atata?

 

de cati w era un bec inainte?

Mesaj completat

:)

 

Am dat GS-ul si nu am mai apucat sa fac nimic...

 

Da acu incerc sa fac RT-ul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Dupa saptamani bune de la incepere, am finalizat iluminarea bordului Âşi a semnalizarilor cu LED-uri. Iata rezultatele:

 

post-15936-1272902323_thumb.jpg

 

Am folosit LED-uri pe 12 V, albe, portocalii sau rosii in functie de nevoile... cromatice, de 5 sau 10 mm (nu va luati de 3 mm ca nu s bune de nimic). LED-urile din bord sunt d-alea obisnuite, iar pentru stopul de pe spate pregatesc super-luminoase. Au costat cam 1,5 lei (enorm de scumpe pt pretul lor real, cu care se vând pe net) de la MIKADO. E multa chinuiala, mai ales ca eu am incercat sa le adaptez pe soclul becurilor cu incandescenta (martorii din bord). Nu au fost fixate cu letconul - deÂşi era mai indicat - ci mecanic cu hot glue gun.

 

Sfatul meu- daca vreti sa va apucati de asa ceva, probabil la iarna - e sa va uitati la tipul soclului si sa cumparati de pe internet leduri gata montate pe soclu. Nu se merita efortul sa le adaptați, să tăiați din piciioruÂşe, să le lipiți cu pistolul, să le fixați cu hot glue gun, ca n final sa vedeti ca se incapataneaza sa nu faca contact intr -o anumita pozitie.

 

 

post-15936-1272902444_thumb.jpg

 

 

Întrucât am avut probleme cu incarcarea la motor, am adaptat un volt metru iluminat cu LED-uri(pe un chopper sta ca nuca n perete, insa o sa i gasesc un suport gen ceas rotund cromat). În Romanica costa 40 de lei, in China de doua ori mai putin. Eu am ales sa nu platesc adaosul nesimtit pus de romani

 

post-15936-1272902911_thumb.jpg

 

 

POze cu semnalizarile pe led-uri o sa pun mai tarziu, ca n am la munca. Releul de semnalizare pe leduri l-am luat tot din Hong Kong si m a dus la jumatate fata de pretul lui de pe LOuis. In Romania oricum n am gasit asa ceva.

Atentie la becurile cu leduri pentru semnalizare: alegeti unele cu cat mai multe leduri sau cu leduri superluminoase. Altfel, nu faceti nimic, ca s mai chioare decat cele cu incandescenta. Cele care se gasesc pe piata la noi sunt ff scumpe si -din ce am vazut eu - sun d alea chioare. Eu mi am luat teapa, si deja am comandat altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...