Sari la conținut

"bulburuci" la nivelul uleiului


ridersowg
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Revin cu date noi despre "experiment":

 

1.Dat jos suleiul,lasat sa se scurga 48 de ore intr-un vas transparent ,pt a putea vedea daca uleiul se stratifica,semn ca ar fii antigel sau apa,raspunsul :NU s-a intamplat nimic,deci NU exista apa sau antigel.

2.Facut testul cu sugativa pt a afla daca e benizna in ulei,turnat mai multe picaturi de ulei din motor pe sugativa,si nu am observat nici o pata care sa aiba la margine un cerc decolorat care ar fii benzina;am pus si o picatura de ulei nou,ramas din bidon, si facea acelasi tip de pata,ca si cel din motor,deci NU exista nici benzina in ulei,care daca ar fii existat ar fii dat si alte simtome(fum negru,plafonare in turatii).

3.Am discutat si cu colegii detinatori de sv si v-strom(acelasi motor ca sv-ul) si mi-au spus ca si la ei se intampla fenomenul,si NU au ulei motorex,au Motul...

 

IN CONCLUZIE:uleiul nu e amestecat cu nimic si e normal sa faca aceea spuma de la balbotare,indiferent de uleiul folosit(eu am motorex,ei motul),cu toate ca la motoarele 4 in linie nu am observat fenomenul,ma gandesc ca o fii ceva tipic pt v2-uri....

Deci,nu are rost sa schimb uleiul,acesta avand doar 2mii km,si o sa-l pun inapoi.

 

ps:e vreo problema daca pun uleiul inapoi?mentionez ca a stat 48 de ore sub motor pt scurgere si stratificare,recipientul fiind neacoperit, insa motocicleta e in garaj .

 

 

multumesc tuturor pt indrumari,raman dator

 

numai bine

sa nu fie vreun gunoi in el, praf sau cine stie...ai putea sa-l folosesti la altceva,sa ungi broasca de la usa...

ma bucur ca nu a reprezentat o problema mecanica,nu ai reparat ceva la el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu fie vreun gunoi in el, praf sau cine stie...ai putea sa-l folosesti la altceva,sa ungi broasca de la usa...

ma bucur ca nu a reprezentat o problema mecanica,nu ai reparat ceva la el...

Hai ma, te-ai tampit? Dar de palnie cu sita ai auzit? Dar motorul motocicletei nu are ditamai filtrul, ala pentru ce e??

 

Omule, pune uleiul la loc, nu te lua dupa toti nebunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, te-ai tampit? Dar de palnie cu sita ai auzit? Dar motorul motocicletei nu are ditamai filtrul, ala pentru ce e??

 

Omule, pune uleiul la loc, nu te lua dupa toti nebunii.

am zis ca dupa 2mii km mai merge nitel si-l schimba oricum. ai dreptate, poate sa mearga cu el si jdemii de km, fiecare cu banii lui,caci despre asta e vorba, daca avea bani gramada nu mai intreba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis ca dupa 2mii km mai merge nitel si-l schimba oricum. ai dreptate, poate sa mearga cu el si jdemii de km, fiecare cu banii lui,caci despre asta e vorba, daca avea bani gramada nu mai intreba.

vad ca insisti cu prostia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis ca dupa 2mii km mai merge nitel si-l schimba oricum. ai dreptate, poate sa mearga cu el si jdemii de km, fiecare cu banii lui,caci despre asta e vorba, daca avea bani gramada nu mai intreba.

;) :bow: :bow:

Na .. ungeti tu toate usile si broastele prin casa si rotitele in creier cu vreo 3L de ulei motorex folosit 2000km daca nu ai ce face cu banii si lasa omul in pace sa puna uleiul la loc!

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) :bow: :bow:

Na .. ungeti tu toate usile si broastele prin casa si rotitele in creier cu vreo 3L de ulei motorex folosit 2000km daca nu ai ce face cu banii si lasa omul in pace sa puna uleiul la loc!

ca fapt divers. am in zona un mos de 78 de ani,are un simson de 40-45 de ani. perfect functional. simsonul,nu stiu mosul....mi-a spus cum fcea si face schimbul de ulei: il scoate pe cel vechi, toarna proaspat,apoi da o tura cu el cativa kilometri. il verifica. daca suspecteaza ceva mosul,culoare,impuritati. imediat il scoate pe cel proaspat, pune altul.abia apoi se linisteste si circula cu el. asa m-am mirat si eu de risipa aiurea,dar ca sa tii un fier 40 de ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca fapt divers. am in zona un mos de 78 de ani,are un simson de 40-45 de ani. perfect functional. simsonul,nu stiu mosul....mi-a spus cum fcea si face schimbul de ulei: il scoate pe cel vechi, toarna proaspat,apoi da o tura cu el cativa kilometri. il verifica. daca suspecteaza ceva mosul,culoare,impuritati. imediat il scoate pe cel proaspat, pune altul.abia apoi se linisteste si circula cu el. asa m-am mirat si eu de risipa aiurea,dar ca sa tii un fier 40 de ani...

Ca fapt divers, eu nu vreau sa mor de gat cu transalpul meu, deci in nici un caz nu o sa-l tin 40 de ani.

Ca alt fapt divers, motorul ala nu a tinut 40 de ani ca schimba mosul uleiul de 2 ori pe zi, asta doar ti se pare tie a fi interesant. Poate ai uitat sa-l intrebi cate seturi de segmenti si cate reparatii a facut la motorul ala in 40 de ani. Sau cat a mers cu ea in 40 de ani. Sau CUM a mers cu ea in 40 de ani...

Mesaj completat

Si masina mea a mers cat a mers mosul tau in 150 de ani, si ...surpriza, schimb uleiul la 20.000km si culmea, e perfect functionala... ;)

Mesaj completat

Aaa si altceva, ia sa fi avut mosul niste Motul sau Motorex de 400 de mii pe litru.. sa-l fi vazut ce mos ce ar fi lins pe jos dupa el, chiar si daca il varsa prin garaj, iti zic eu ca l-ar fi adunat cu lingurita si pus la loc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers, eu nu vreau sa mor de gat cu transalpul meu, deci in nici un caz nu o sa-l tin 40 de ani.

Ca alt fapt divers, motorul ala nu a tinut 40 de ani ca schimba mosul uleiul de 2 ori pe zi, asta doar ti se pare tie a fi interesant. Poate ai uitat sa-l intrebi cate seturi de segmenti si cate reparatii a facut la motorul ala in 40 de ani. Sau cat a mers cu ea in 40 de ani. Sau CUM a mers cu ea in 40 de ani...

Mesaj completat

Si masina mea a mers cat a mers mosul tau in 150 de ani, si ...surpriza, schimb uleiul la 20.000km si culmea, e perfect functionala... ;)

Mesaj completat

Aaa si altceva, ia sa fi avut mosul niste Motul sau Motorex de 400 de mii pe litru.. sa-l fi vazut ce mos ce ar fi lins pe jos dupa el, chiar si daca il varsa prin garaj, iti zic eu ca l-ar fi adunat cu lingurita si pus la loc..

aici cam ai dreptate, la cat costa un ulei bun in prezent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...