Sari la conținut

Am Gasit Asta Intr-un Garaj...


Postări Recomandate

..recunosc ca nu ma pricep prea bine la motociclete vechi,dar eu am sustinut ca nu este BMW.Pe carburatoare scrie in ruseste,motorul are pe undeva o stanta triunghiulara cu alura foarte comunista,pe ceas de asemenea scrie ceva cu caractere slave,ca si pe robinetul de la rezervor.Un bun prieten de-al meu vrea sa o cumpere(chiar a si dat un avans),iar cel care o vinde,"o persoana in virsta si serioasa"pretinde ca este un BMW autentic,care are doar farul si alte mici maruntisuri schimbate.Voi ce parere aveti? PS Doamne, ce pozitie incomoda de condus aveau astea vechi!

 

Despre calitatea pozelor:scuze,camera de la telefon.

post-8289-1146779157_thumb.jpg

post-8289-1146779180_thumb.jpg

post-8289-1146779206_thumb.jpg

post-8289-1146779234_thumb.jpg

post-8289-1146779255_thumb.jpg

post-8289-1146779291_thumb.jpg

post-8289-1146779345_thumb.jpg

Editat de 13 Todesengel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu ar trebui ca pe motor/cutie/grup sa fie o sigla BMW,tre sa fi pus nemtalaii un semn distinctiv. Din poze nu prea se vad amanunte,iar M-ul seamana al dracu de bine cu un BMW(normal,ca doar e copie la indigo). Poate dau de niste poze de BMW pe net,s-ar putea sa difere capacele de la chiuloasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai NU se mai gasesc BMW R71, sunt toate M-uri. BMW are un singur disc de ambreiaj si nu e prea buna pentru atas. Daca e sa fie BMW R71 atunci probabil il gasesti solo. Dar cel mai sigur nu gasesti deloc, cel putin nu in Romania.

 

Pe stanta aia triunghiulara scrie IMZ? Frate dar stiu ca s-au nesimtit mosii astia de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M72 Perfect autentic. Fara comentarii. Explica-i amicului tau ce si cum si trimite-l la mine sa vada M-ul meu cu atas, ca sa se convinga. :moto:

 

Bai NU se mai gasesc BMW R71, sunt toate M-uri. BMW are un singur disc de ambreiaj si nu e prea buna pentru atas. Daca e sa fie BMW R71 atunci probabil il gasesti solo. Dar cel mai sigur nu gasesti deloc, cel putin nu in Romania.

 

Pe stanta aia triunghiulara scrie IMZ? Frate dar stiu ca s-au nesimtit mosii astia de tot.

 

Aleko are perfecta dreptate. din 3500 de BMW-uri din seria asta, foarte multe au fost solo. Iar copia ruseasca nu e chiar la indigo!!!!!!!!!!!! Am "n" poze cu R71, originale, de cand era motocicleta noua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fratilor! Acum,ce sa faca omul,a dat si un avans destul de substantial,se intreaba cam cu cit ar putea sa vinda fierul,ca nu crede ca cel de la care l-a luat ii mai da banii inapoi...eu l-am sfatuit sa mearga peste ala cu argumente solide,va rog,pute-ti sa postati aici diferentele ca sa poata sa ii explice ce si cum vinzatorului..ca sa-si recupereze banii?!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea, nenea, da acte are motorul? ca poate va lamuriti ca e un m-72 ruginit, dar care ar merita o restaurare..iar daca as fi in locul lui, mai mult de 300 de euroi (maximum-maximorum), nu as da pe el...asta daca are acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea, nenea, da acte are motorul? ca poate va lamuriti ca e un m-72 ruginit, dar care ar merita o restaurare..iar daca as fi in locul lui, mai mult de 300 de euroi (maximum-maximorum), nu as da pe el...asta daca are acte.

 

 

are acte de BMW dar nu e prea concludent,mai sint M-uri cu astfel de acte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci... se poate spune la cati bani a negociat mosul? :ok:

 

nu cred sa-i convina prietenului meu....sa spun suma...il intreb miine daca-si da acordul si postez.... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto:

bre Laurentiule, mata iti luasi M si acu ne spui treaba cu "prietenul"...

 

:ok: :) :crack: eu sint calare pe ea in poza dar proprietarul e altul...deja Valicaddy a vorbit cu el...nu ma crezi,intreaba-l... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok:

 

:) :blink: :crack: eu sint calare pe ea in poza dar proprietarul e altul...deja Valicaddy a vorbit cu el...nu ma crezi,intreaba-l... :crack:

:crack: putem sa jur ca cel din poza e propritaru' , si incerca sa ne convinga cit de BMW e ciorsu! :moto:

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai cat de fraier, nu putea sa astepte, ca nu ii cumpara nimeni mosului motorul , nu i l-a luat nimeni in 50 de ani :moto:

Daca avansul este sub 400Euro nu e chiar asa mare teapa, desi un motor in starea aia merita doar vreo5 milioane.

 

Todesengel, e cea mai buna pozitie de condus pt mersul cu atas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi sunt oameni batrani tepand lumea. Varsta NU ESTE GARANTIE. Eu personal am vazut un BMW cu motor de imz. Si strainul nepriceput a luat cu banii grei.

Daca are acte acolo trebe sa scrie ce motor este. Si daca numerele cioincid si nu se vad smecherii, si stersaturi la serii atuncia se poate fie BMW.

 

O alat ametoda sa copiati seriile si cereti ajutor pe forum. Sunt cativa care au catalog si va ajut.

 

Numai bine

Fricz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: putem sa jur ca cel din poza e propritaru' , si incerca sa ne convinga cit de BMW e ciorsu! :moto:

...nu,in poza sint eu,in sfirsit l-ai vazut la fata pe ala de la care ai luat Kaihin-urile.(am avut curajul sa fac asta dupa ce mi-ai zis ca-ti merg bine,altfel pozam cu cagula pe fata sau cu parul vopsit :ok: :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi,

Am gasit acest forum si ce sa zic ? e interesant , daca pot sa ma implic si eu , si sa impart cu voi informatii in legatura , intradevar am de invatat;

Bmw, M72 altef zis Ural si EMW este greu de despartit prin privire , dar totusi la prima atingere iti dai seama ce e ,

Din cate am vazut are atas, cel mai usor de a identifica ,,sursa'' se poate daca pui mana sub pervazul atasului daca gasesti (simti) ,,bube'' , urme de sudura este clar !!! Este din URSS ! Daca nu se simte nimica ci este la fel este un atas de BMW .

 

In revista Auto-Moto Veteran , va fi o rublica pentru intrebari referitor cu aceste si probleme referitoare .

Revista apare in 19 mai, informatii pe http://www.veteran.ro

 

Cu stima..

post-10208-1147113467_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este greu deloc daca ai termen de comparatie. cadrul atasului difera in general de la constructia germana la cea ruseasca. :moto:

nu ai nevoie de termen de comparatie:

te uiti la cadrul sovietic si vezi foarte clar cum sudorului mort de beat(si probabil ajutat de vreun copilas care-i tinea ciocanu de sudura in mana...) ii fugea haotic electrodul pe tevi , lasind tot felulde urme stranii si haotice ca si cum ar incerca sa scrie ceva cu sudura , si , basolut din intimplare mai atingea si zona de imbinare , unde se intepenea si mai futea cite o gaura... :)

Cadru de la atasul meu asa arata dupa curatare... :ok: tre' sa refac toate sudurie ca sa nu sa dehame undeva pe drum....

 

...nu,in poza sint eu,in sfirsit l-ai vazut la fata pe ala de la care ai luat Kaihin-urile.(am avut curajul sa fac asta dupa ce mi-ai zis ca-ti merg bine,altfel pozam cu cagula pe fata sau cu parul vopsit :blink: :crack: )

:crack:

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te uiti la cadrul sovietic si vezi foarte clar cum sudorului mort de beat(si probabil ajutat de vreun copilas care-i tinea ciocanu de sudura in mana...) ii fugea haotic electrodul pe tevi , lasind tot felulde urme stranii si haotice ca si cum ar incerca sa scrie ceva cu sudura , si , basolut din intimplare mai atingea si zona de imbinare , unde se intepenea si mai futea cite o gaura... :ok:

 

:moto:

 

cele mai vechi erau (un pic) mai bine facute, la mine la MT 9 lucrurile stau altfel, si la cadrul de la atas si la cel de la motocicleta, nu exista suduri prostesti. dar timpul a trecut si rusul a "invatat" meserie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...