Sari la conținut

DR BIG supermoto


rul
 Share

Postări Recomandate

Salutare vreau sa modific un DR BIG supermoto si vreu idei ,solutii de modificare cat mai ieftine!!!

 

Poti sa incepi verificand daca se potrivesc rotile de Suzuki GS 500 (cauti pe la dezmembrari eventual). Sau daca poti sa le faci vreo adaptare (distantiere la strung). De acolo, te descurci usor cu cauciucuri, discuri, pinion. Si ori iti iei alt etrier (eventual tot de GS), ori incerci sa ii faci un adaptor celui pe care il ai.

Dar sa nu te astepti la o experienta foarte supermoto, fiindca Big-u e vaca mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rotili de GS sunt subtiri...zici ca e elefantu pe biciclleta de copii.

 

cauta roti de RF ...fata e 3,5 latime si spatele e 4,5 ...si dau bine.

adictelea poti pune un 120 pe fatza si un 160 spate.

folosesti tot pinionu de spate de RF,acelasi disc al rotii,folosesti tot etrieru tau numai k tre sa faci alt suport de etrier care este in acelasi timp si distantier si suport de etrier...de fapt ca si cel original.

la roata din fatza tre doar alt ax si distantiere.

 

da un pm cu mesengeru tau si "dau ci niste poze in tine" cu mobra mia.

B)

Editat de ------
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru xr am cumparat o pereche de roti de yamaha tzr 125 ( http://www.zweitakte.de/knowhow/YamHistory/125/tzr125_gr.jpg ). Am rezolvat cu distantierele, mai tre sa iau anvelopa pt spate ( un 150/70-17, se primesc oferte sau donatii :friends: ) si sa gasesc un pinion potrivit (pasul xr-ului, prinderile TZR-ului. Xr-ul mere pe 520, TZR-ul mere pe 428). Am cam mesterit la roata spate(freza, strung si sudura in argon), dar se potriveste la fix.

Rotile, discurile, anvelopa fata, sudura, srungaritul, frezuitul la pretul fenomenal de 400 ron B). Cateva zile am mers cu roata de fata noua si cea de spate de enduro(cu anvelopa de strada) si s-a comportat exemplar strutocamila...mi-a cam mancat placutele pe fata din motive de stoppie.

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt roata fata poti face in felul urmator: iei o roata spate de enduro pe 17 , scoti spitele sa tit ramana doar janta , faci acelasi lucru cu roata ta fata si pui butucul de la roata ta fata la janta de 17, doar ca iti trebuie un meserias care sa iti spiteze roata .

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rotili de GS sunt subtiri...zici ca e elefantu pe biciclleta de copii.

 

cauta roti de RF ...fata e 3,5 latime si spatele e 4,5 ...si dau bine.

adictelea poti pune un 120 pe fatza si un 160 spate.

folosesti tot pinionu de spate de RF,acelasi disc al rotii,folosesti tot etrieru tau numai k tre sa faci alt suport de etrier care este in acelasi timp si distantier si suport de etrier...de fapt ca si cel original.

la roata din fatza tre doar alt ax si distantiere.

 

da un pm cu mesengeru tau si "dau ci niste poze in tine" cu mobra mia.

B)

ai pm

 

Mesaj completat

Pt roata fata poti face in felul urmator: iei o roata spate de enduro pe 17 , scoti spitele sa tit ramana doar janta , faci acelasi lucru cu roata ta fata si pui butucul de la roata ta fata la janta de 17, doar ca iti trebuie un meserias care sa iti spiteze roata .

Bafta.

DA asa suna teoria dar practic mai trebuie cumparate spite care sun intre 1,5-2,5 euro si nu as vrea sa stric rotile de enduro!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu DR BIG are 17" pe spate.... eventual mai cumperi doar roata fata pe 17" si in rest le echipezi cu anelope potrivite.

 

Nu am avut ocazia sa merg cu BIG'u doar cu 650 RSE.... nu cumva este prea mare gabaritul pentru SM ? intreb doar....

 

PS. Am eu de dat un set de SM de pe XT 125 yamaha.... complete.... eventual daca te intereseaza PM...

Cota interioara a rulmetilor este 15 mm (fata/spate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu DR BIG are 17" pe spate.... eventual mai cumperi doar roata fata pe 17" si in rest le echipezi cu anelope potrivite.

 

Nu am avut ocazia sa merg cu BIG'u doar cu 650 RSE.... nu cumva este prea mare gabaritul pentru SM ? intreb doar....

 

PS. Am eu de dat un set de SM de pe XT 125 yamaha.... complete.... eventual daca te intereseaza PM...

Cota interioara a rulmetilor este 15 mm (fata/spate)

da este mare dar nu vreau(si nici nu poate fii) sa-l fac un SM autentic..urmaresc sa arate ca un SM si un "grip" mai bun pe asfalt !ca un cauciuc sa aiba randament maxim trebuie sa fie pus pe o janta de latime corespunzatoare ..la SM fata are 3-3,5 si spatele 4-4.25-4.5..pe cand cea de pe spate de la DR BIG are numai 2,5 !!poate ne vedem macar sa le vad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salutare vreau sa modific un DR BIG supermoto si vreu idei ,solutii de modificare cat mai ieftine!!!

uite o replica de la honda dominator supermoto , momentan are roti de cross dar chitul de supermoto se odihneste frumos in garaj va puteti face o idee de aspect din pozete pe care le postez , nu mi se potriveste motorul si vreau sa il vand asa ca astept variante cross.

zaha

post-7936-1261042959_thumb.jpg

post-7936-1261043027_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...