Sari la conținut

Buf Bang


Oryon
 Share

Postări Recomandate

poi man, daca te pricepi lasa-ne un contact sa mai cerem sfaturi avizate din cand in cand. din greseli si necunostinta am invatat ca acolo e principala buba cand vine vorba de nerecuperatul banilor de la asigurari. incadrarea eronata intentionat. la primul buf chiar mi-au aratat ordinul si mi-au facut calculele in fata, binenteles ordinul incomplet scos la imprimanta.

 

bafta

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt banditi cu starea de intretinere, dar in cele mai multe cazuri NU te pot arde cu asta. De ce? pentru ca se considera si numarul de kilometri, care de obicei sunt sub medie => iti scade cate 0.5% din uzura pentru fiecare mie de km sub medie.

De exemoplu: moto din 2003(6 ani) cu 40 000 de km. Media de km calculata conform legii e 12000 km/an, deci in 6 ani iti calculeaza 72.000 de km.

In cazul asta, chiar daca idiotul ti'a pus "satisfacator" la intretinere, dupa aliniere iesi ca si cum ar fi stare "buna". In cazul nostru, satisfacator la 6 ani vechime inseamna uzura in jur de 65%. Chiar si cu uzura maxima, la 40000 de km, o sa iti scada 0.5% pt fiecare mie de km sub aia 72000. Deci asta ar insemna 32*0.5=16%, iar 65%-16% ar fi 49%, cu un procent mai mult decat cea mai buna valoare legala pt anii respectivi.

 

Tabelul cu coeficientii de uzura ii ai in documentul atasat cateva posturi mai sus, si cu ajutorul lui poti sa iti faci singur calculele. Singura chestie pe care n-o poti verifica(decat daca ai pe cineva care lucreaza la asig) e valoarea de noua a motocicletei tale(care se ia din catalogul Schwacke).

 

Din cate am vazut, la valoarea de nou si la coeficientul de uzura te ard de obicei astia de la asigurari(mie mi le'au plasat pe amandoua + alte basini cu care sa traga de timp)

 

bafta! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in intersectia aia de la chibrit....semaforu functioneaza aiurea . Si mie era sa mi se intample, noroc ca 125-u nu pleaca asa de tare . Dar am vazut cazuri (tot acolo) cu motor plecand tare si trecand chiar prin fata acelor masini intarziate care fac stanga din sens invers .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeam pe sos viilor,de la ortadogu din curte imi iese o proasta cu un jeep in fata si face dreapta pe banda 2,normal incerc sa o evit dezechilibrandu-ma si era cat p'aci sa scap mobra de sub mine,o depasesc,opresc in fata ei si ma dic si-i dau o casca in gura,femeia ce facea--vorbea la telefon si avea si oglinzile pliate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi man, daca te pricepi lasa-ne un contact sa mai cerem sfaturi avizate din cand in cand. din greseli si necunostinta am invatat ca acolo e principala buba cand vine vorba de nerecuperatul banilor de la asigurari. incadrarea eronata intentionat. la primul buf chiar mi-au aratat ordinul si mi-au facut calculele in fata, binenteles ordinul incomplet scos la imprimanta.

 

bafta

 

 

Contactul se gaseste la profilul meu, sub forma de ID de yahu.

Mesaj completat

sunt banditi cu starea de intretinere, dar in cele mai multe cazuri NU te pot arde cu asta. De ce? pentru ca se considera si numarul de kilometri, care de obicei sunt sub medie => iti scade cate 0.5% din uzura pentru fiecare mie de km sub medie.

De exemoplu: moto din 2003(6 ani) cu 40 000 de km. Media de km calculata conform legii e 12000 km/an, deci in 6 ani iti calculeaza 72.000 de km.

In cazul asta, chiar daca idiotul ti'a pus "satisfacator" la intretinere, dupa aliniere iesi ca si cum ar fi stare "buna". In cazul nostru, satisfacator la 6 ani vechime inseamna uzura in jur de 65%. Chiar si cu uzura maxima, la 40000 de km, o sa iti scada 0.5% pt fiecare mie de km sub aia 72000. Deci asta ar insemna 32*0.5=16%, iar 65%-16% ar fi 49%, cu un procent mai mult decat cea mai buna valoare legala pt anii respectivi.

 

Tabelul cu coeficientii de uzura ii ai in documentul atasat cateva posturi mai sus, si cu ajutorul lui poti sa iti faci singur calculele. Singura chestie pe care n-o poti verifica(decat daca ai pe cineva care lucreaza la asig) e valoarea de noua a motocicletei tale(care se ia din catalogul Schwacke).

 

Din cate am vazut, la valoarea de nou si la coeficientul de uzura te ard de obicei astia de la asigurari(mie mi le'au plasat pe amandoua + alte basini cu care sa traga de timp)

 

bafta! :kiss:

 

 

Ceva-ceva stii tu, dar tot dupa o lege veche. Mai sapa.

Mesaj completat

Mergeam pe sos viilor,de la ortadogu din curte imi iese o proasta cu un jeep in fata si face dreapta pe banda 2,normal incerc sa o evit dezechilibrandu-ma si era cat p'aci sa scap mobra de sub mine,o depasesc,opresc in fata ei si ma dic si-i dau o casca in gura,femeia ce facea--vorbea la telefon si avea si oglinzile pliate.

 

 

Si ce te-a oprit sa-i aplici corectia pe care ai mentionat-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te-a oprit sa-i aplici corectia pe care ai mentionat-o?

cred ca stiu eu ce l-a oprit!

au un reflex formidabil mai nou femeile sa apase pe incuietoare si sa blocheze usa.

e primul lucru care il fac dupa ce fac o prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era speriata si tipa ca suna ea la politie

A mai oprit un baiat cu o h deauville si m-a luat de acolo ca era si asa speriata, bine, si-a cerut scuze cu toate ca nu m-au incalzit cu nimic

Mi-au tremurat picioarele vre-o 15 min din cauza emotiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva-ceva stii tu, dar tot dupa o lege veche. Mai sapa.

 

posibil sa difere cifrele putin, dar mie asa mi-au calculat cand am avut dosarul la asigurari :P (in septembrie am luat banii, dupa lungi certuri)

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tabelul cu coeficientii de uzura ii ai in documentul atasat cateva posturi mai sus, si cu ajutorul lui poti sa iti faci singur calculele. Singura chestie pe care n-o poti verifica(decat daca ai pe cineva care lucreaza la asig) e valoarea de noua a motocicletei tale(care se ia din catalogul Schwacke).

 

 

undeva in ordin scrie ca se iau dupa catalogul respectiv, sau se cere la reprezentanta pretul de nou al modelului respectiv si-n caz ca nu se mai fabrica, al unui model ce are caracteristicile modelului implicat in accid.

 

indiferent cuce fireblade 900 am avut buf (96, 200 sau 2003), le-am dus de la honda pretul pt. honda cbr 1000rr ultimul model de fabricatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venit inspector de daune ieri, facut poze la ragalie.

 

Am avut un fel de bafta. Omul a fost foarte de treaba, zice el fost motorist, pozat tot, notat, semnat, urmeaza balacareala cu ailalti de la sediu. Fun stuff...

Inainte de toate, mai trebuie verificare roata/frane fata.

 

Nu dati cu mobrele in altii, o sa va blestemati zilele dupaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...