Sari la conținut

2010 - Planificari iesiri


mih
 Share

Postări Recomandate

Salut ,

 

Cum sezonul pe anul 09 s-a terminat propun sa punem la cale cateva iesiri ptr 2010.

 

In mare, propunerea mea este : Bucuresti - (Ukraine) Kiev- (Belarus) Minsk - (Estonia)Tallinn - (Finlanda)Helsinki - (Suedia) Stockholm - (Swe) Malmo - (Danemarca) Copenhaga - (Germania) Berlin - (Cehia) Praga - (Ungaria) Budapesta - Bucuresti

 

Total 5200 KM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce spui asta? E complicat de obtinut viza pentru Belarus? Chiar daca ne vom ocupa din timp?

 

numai daca nu vrei nu poti.

 

hai ocupati-va, m-as baga.iunie cum suna?inceput de iunie.

Mesaj completat

Salut ,

 

Cum sezonul pe anul 09 s-a terminat propun sa punem la cale cateva iesiri ptr 2010.

 

In mare, propunerea mea este : Bucuresti - (Ukraine) Kiev- (Belarus) Minsk - (Estonia)Tallinn - (Finlanda)Helsinki - (Suedia) Stockholm - (Swe) Malmo - (Danemarca) Copenhaga - (Germania) Berlin - (Cehia) Praga - (Ungaria) Budapesta - Bucuresti

 

Total 5200 KM

 

mih, trebuie sa existe un deadline clar pt participare, altfel iti vor incurca iar socotelile toti agaricii si pseudomotociclistii de pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Cum sezonul pe anul 09 s-a terminat propun sa punem la cale cateva iesiri ptr 2010.

 

In mare, propunerea mea este : Bucuresti - (Ukraine) Kiev- (Belarus) Minsk - (Estonia)Tallinn - (Finlanda)Helsinki - (Suedia) Stockholm - (Swe) Malmo - (Danemarca) Copenhaga - (Germania) Berlin - (Cehia) Praga - (Ungaria) Budapesta - Bucuresti

 

Total 5200 KM

 

In functie de participanti si organizare poate sa iasa ceva deosebit. Sant interesat. B)

Editat de mustaciosu2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce spui asta? E complicat de obtinut viza pentru Belarus? Chiar daca ne vom ocupa din timp?

Acum doi ani era aproape imposibil de obtinut. Tine cont ca e ultima tara comunista din Europa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare un traseu frumos care poate fi facut in minim o sapt. asta pt a admira frumusetile naturii pe acolo. daca imi iau pana atunci VFR-ul sau xx'ul ma bag B)

5200 km intr-o saptamana ???? Pai asta inseamna peste 700 de km pe zi. Eu zic ca mai putin de 2 saptamani inseamna alergat fara sa se vada nimic. In plus, din cate vad eu, traseul vizeaza orase mari. Am doua observatii. In primul rand ca sa vizitezi un oras mare iti trebuie minim 3 zile ca sa intelegi ceva de el. Eu personal imi planific intre 3 si 6 zile, depinde de oras. In al doilea rand, sa mergi doar sa vizitezi niste orase mari mi se pare o mare pierdere. Eu mereu prefer sa vad tocmai locurile mai retrase, mai ascunse, mai putin turistice. Pt mine mai importante sunt drumurile intre aceste orase decat orasele in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5200 km intr-o saptamana ???? Pai asta inseamna peste 700 de km pe zi. Eu zic ca mai putin de 2 saptamani inseamna alergat fara sa se vada nimic. In plus, din cate vad eu, traseul vizeaza orase mari. Am doua observatii. In primul rand ca sa vizitezi un oras mare iti trebuie minim 3 zile ca sa intelegi ceva de el. Eu personal imi planific intre 3 si 6 zile, depinde de oras. In al doilea rand, sa mergi doar sa vizitezi niste orase mari mi se pare o mare pierdere. Eu mereu prefer sa vad tocmai locurile mai retrase, mai ascunse, mai putin turistice. Pt mine mai importante sunt drumurile intre aceste orase decat orasele in sine.

 

nu cred ca e vorba de o saptamana,mai degraba 10 sau 12,chiar 14 zile.

e vorba de a puncta si a vedea chestii care trebuie vazute,nu sa intelegi o tara sau o filozofie de viata, pt asta iti trebuie sa stai cate 5 zile in fiecare loc;locurile mai retrase pot sau nu fi reprezentative dp meu de vedere pt o civilizatie,iar sa te incurci in amanunte, nu stiu daca asta ne dorim.

e o tura de placere, dar si de vizitat, asa ca mai mult de 4-500 km la 2 zile, ar fi mult.

ce spui, mihai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vis a vis de perioada Motoadvpunctro spunea :

PS. daca vrei sa ajungi in partea nordica, cel mai bine e sa pleci pe 20-25 iunie din romania ca sa prinzi "noptile albe" din iulie

 

Cat despre vize si traseul in sine sunt sigur ca putem s-o scoatem la capat atata timp cat dispunem de o perioada mare de pregatire a traseului.

 

@ Otto , te bagi?B)

 

Mesaj completat

Daca e sa stabilim ceva putem face un thread dedicat pentru o astfel de tura;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vis a vis de perioada Motoadvpunctro spunea :

PS. daca vrei sa ajungi in partea nordica, cel mai bine e sa pleci pe 20-25 iunie din romania ca sa prinzi "noptile albe" din iulie

 

Cat despre vize si traseul in sine sunt sigur ca putem s-o scoatem la capat atata timp cat dispunem de o perioada mare de pregatire a traseului.

 

@ Otto , te bagi?B)

 

Mesaj completat

Daca e sa stabilim ceva putem face un thread dedicat pentru o astfel de tura;)

 

@mih, doar stii ,cu cat sunt mai multi participanti, e mai greu de organizat;ca sa nu mai spun de 1000 de idei si gusturi ale fiecaruia.

eu ma gandesc la MAXIM 6 motoare,asta in caz ca merita...

cu tine si nils ma bag oricand, daca te hotarasti serios, vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi chiar vrem sa mergem, asa ca ne vom agita si vom gasi o solutie. La nevoie ocolim Belarus, putem sa mergem prin Polonia. Tocmai pentru a cauta solutii si alternative a fost deschis acest topic.

In ceea ce priveste numarul de participanti nu imi fac griji, nu cred ca vom fi prea multi, de obicei se vorbeste mult, dar cand se apropie data plecarii raman sub 10% din cei care spun initial ca vor sa mearga. Deci mai mult de 6 motoare nu cred ca vor fi in final.

Pe tine Otto te asteptam cu mare placere asa cum o facem de fiecare data cand urmeaza sa ne intalnim. Iar in excursie va trebui sa promiti ca nu mergi primul in formatie, stii tu de ce:P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HAU HAU ....

Pai bine mah, pe mine sa nu ma intrebati!!

Inteleg ca va e frica de o mAnGUSTA alaturi... :friends:

Daca e sa iasa ceva, eu ma bag. Daca nu eu ma gandesc la o tura prin Maroc.

 

 

P.S. ONLY WHEN WE RISK DEATH, DO WE FEEL MOST ALIVE ??!! (dedicatie pt OTTO) Data viitoare cand ne mai intalnim venim cu scutere. Maxim 10cp!!!!

 

Nils-ule mama, dc nu Otto in fata..?? B)

Editat de PingyXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, pana acum suna bine.

 

salutare am zis sa stau in banca mea dar multi mau sfatuit sai ignor pe carcotasi asa am sa si fac .organizez pentru doritori 7 motociclete maxim urmatorul traseu buc ,ungaria,slovacia ,polonia,tallin,estonia .helsinki.finlanda ,norvegia,nordkapp,navrik.insule lafoten,atlantic road,gerianger,trolstingen,bodo stavanger 15 iunie .,15,iulie sa prindem si aurora boreala cost persoana max 3000 euro cine va sta la cort cu economie 2500 euro un traseu de povestit nepotilor totul depinde de noi sa iasa ok va stau la dispozitie cu orice imformatie toata aceasta tura va fii pe coasta norvegiei sa dea domnul so putem face va salut numai de bine Pompi

post-20188-1257487912_thumb.jpg

post-20188-1257487943_thumb.jpg

post-20188-1257487984_thumb.jpg

post-20188-1257488030_thumb.jpg

post-20188-1257488079_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai fa un topic separat pompi vezi care merge. eu as merge dar nu stiu daca data e potrivita, sa nu fie prea frig in nord. voi merge in alpii francezi cu siguranta, cred ca o leg cu garmisch. daca nu mai merge nimeni atunci ma duc singur. cu exceptia grupurilor sudate e bataie mare de cap mersul in grup la drum lung. cu organizatul vezi ca faptul ca te duci cu ei nu e organizare, trebuie trasee, rute gps date in avans, rezervari...vorbeste si tu cu khk el stie cum e cu astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.organizez pentru doritori 7 motociclete maxim urmatorul traseu buc ,ungaria,slovacia ,polonia,tallin,estonia .helsinki.finlanda ,norvegia,nordkapp,navrik.insule lafoten,atlantic road,gerianger,trolstingen,bodo stavanger 15 iunie .,15,iulie

 

 

Salutare Pompi ,

 

Spune-mi te rog cati km estimezi pentru tura de mai sus si in cate zile consideri ca ar fi necesare pentru realizarea lui.

 

Merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnul pompi,nr de km si durata.unii nu putem pleca cu lunile, suntem legati de job.

eu maxim maximorum 2 saptamani pot fi plecat dintr-odata.

 

salutare km sant 10000km si eu muncesc si pentrumine e greu dar concediu avem fiecare facem sacrifici la asa tura 2 saptamani nu ajung va salut Pompi :)

Mesaj completat

pai fa un topic separat pompi vezi care merge. eu as merge dar nu stiu daca data e potrivita, sa nu fie prea frig in nord. voi merge in alpii francezi cu siguranta, cred ca o leg cu garmisch. daca nu mai merge nimeni atunci ma duc singur. cu exceptia grupurilor sudate e bataie mare de cap mersul in grup la drum lung. cu organizatul vezi ca faptul ca te duci cu ei nu e organizare, trebuie trasee, rute gps date in avans, rezervari...vorbeste si tu cu khk el stie cum e cu astea.

 

salut traseul il fac eu cat despre rezervari nui nevoie nici de avans fiecare va plati pentru el locuri de campat sant destule am facut tura asta stiu ce spun singurul lucru care e mai greu e sa gasesc baieti fara fite mofturi in doi a fost ok cred ca ne vom adapta si grupul se va suda pe fiecare zi usor nui dar se poate Pompi :P

post-20188-1257515076_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai scurteaza,mai taie o maneca ceva, sa ne incadram in 5-6000km si 2 saptamani

ca sa nu mergem ca berbecii si sa nu vedem nimic;

cu oameni de genul merg cu mare placere.

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai scurteaza,mai taie o maneca ceva, sa ne incadram in 5-6000km si 2 saptamani

ca sa nu mergem ca berbecii si sa nu vedem nimic;

cu oameni de genul merg cu mare placere.

 

salutare nu pot scurta nimic deoarece in norvegia e o singura sosea cat despre vazut ai ce vedea si nu te speria nu vom zbura in norvegia limita de viteza este 50-60-70-max 80 rar si toata lumea o respecta 4000km asai vom merge asadar si 3 saptamani sant putin dar se poate Pompiliu

post-20188-1257678727_thumb.jpg

post-20188-1257678784_thumb.jpg

post-20188-1257678864_thumb.jpg

post-20188-1257678961_thumb.jpg

post-20188-1257679035_thumb.jpg

post-20188-1257679125_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...