Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

apropo de gume... de unde se procura mai ieftin si cat costa? si ce marca ar trebui sa imi iau pt tipul nostru de motocicleta? Adica imi doresc niste anvelope care sa aibe o buna aderenta.

Mesaj completat

Cam multa liniste de dimineata pe acest topic al forumului Ca sa creasca ratingul topicului ,mai sar si eu cu ceva ca sa va distreze: http://www.youtube.com/watch?v=KagWCgLInN4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de gume... de unde se procura mai ieftin si cat costa? si ce marca ar trebui sa imi iau pt tipul nostru de motocicleta? Adica imi doresc niste anvelope care sa aibe o buna aderenta.

Mesaj completat

Cam multa liniste de dimineata pe acest topic al forumului Ca sa creasca ratingul topicului ,mai sar si eu cu ceva ca sa va distreze: http://www.youtube.com/watch?v=KagWCgLInN4

 

Eu am luat Metz Lasertec de la romimoto, trimis prin posta, 740 or so ambele. Livrare cam 1wk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, lumea de pe forumul german zice ca cele mai bune gume pentru diversion sunt bridgestone BT45 da si cele mai scumpe :ph34r: uite aici un Link ca sa vezi preturi si modele, intrii la online shop si selectezi dimensiunile

 

Asfalt uscat

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multa liniste pe acest topic... cei de la banditmania si hornetistii ne-au luat-o inainte cu mult.

Sambata , nu sunt foarte sigur, sa vad cum stau cu banu, ca sunt lefter... am de gand sa merg cu biker boys din Tecuci intr-un mic traseu pe Transfagarasan.. sunt cam singurul cu Diversion, sunt cativa cu choppere si restu cu niste vitezane. Nu se baga vreu Diversionist , barem mai vad si eu acest model de motor ca anu asta nu am vazut decat unu la Bacau, la intrunire, dar nu am putut da de proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multa liniste pe acest topic... cei de la banditmania si hornetistii ne-au luat-o inainte cu mult.

Sambata , nu sunt foarte sigur, sa vad cum stau cu banu, ca sunt lefter... am de gand sa merg cu biker boys din Tecuci intr-un mic traseu pe Transfagarasan.. sunt cam singurul cu Diversion, sunt cativa cu choppere si restu cu niste vitezane. Nu se baga vreu Diversionist , barem mai vad si eu acest model de motor ca anu asta nu am vazut decat unu la Bacau, la intrunire, dar nu am putut da de proprietar.

 

Kronstdadt Bikers Party la Rasnov? Cred ca trec pe acolo sambata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kronstdadt Bikers Party la Rasnov? Cred ca trec pe acolo sambata...

Noi, grupul nostru din Tecuci vom fi sambata pe la pranz pe transfagarasan, Vidraru... de inoptat nu stiu unde , probabil pe la Rasnov... Poate vine p-acolo si vreun Diversionist! :wacko:

Mesaj completat

Sa'ltare,

Am plecat un grup de 11 motociclisti din Tecuci, mai multie rau cu vitezane, vreo 2 choppere plus eu cu Diversionul. Stiam ca e anuntata ploaie dar ne-am incumetat sa mergem in aceste conditii. Traseul fu asa : Tecuci- Ploiesti- Cheia- Brasov- Transfagarasanul- Curtea de Arges- Campulung- Dambovicioara- Bran- Rasnov unde am innoptat. A doua zi o parte dintre noi s-au impartit si auluat-o pe alte trasee. Eu singur am plecat prin Brasov- Tg.secuiesc- Oituz- Onesti- Tecuci. in 2 zile am facut peste 850 km.

Am avut parte de ploaie, pe Tranfagarasan a plouat de a rupt. M-am intalnit pe traseu si cu o ursoaica cu puiul ei. Am facut repede o fotografie. Cand a vazut ca scot tel. din buzunar a venit repede spre mine.Abia am reusit sa bag tel in buzunar si sa demarez. mai erau masini stationate si fotografiau. Am facut slalom printre ele si ursuleti. asta fu ceva interesant. Apoia spre Vidraru am prins ceata de nu vedeai la 5 m.

La Rasnov am mers o bucata de drum nasol rau, de enduro, am spus ca rup motorul...asta dupa Campulung. Inainte de Rucar am prins o ceata groasa de am mers cu 20- 30 la ora. Era ora 22 si ceva. Mi-a aparut in fata si o vulpe. M-am ratacit de restu grupului si am mers prin pustietate , singur vreo ora. Ma gandeam sa nu ma lase pe munte motorul... Parca eram in filme de groaza... nasol sa mergi pe ploaie , ceata , la ora 22 , prin pustietate si necunoscut singur. la un moment dat , cum mergeam eu incet ca pensionarul, incarcat cu sacu dormit, cort ca magarul.. ma trecut pe langa o faneata, langa o poienita care era ingradita cu un gard din barne, specific muntelui. nu vedeam mare lucru..doar la 5-6 m..am observat doar acele leatzuri... am auzit , ca ridicasem putin viziera ca se aburea un zgomot cum ar merge un lant pe o sarma si o bubuitura puteninca in gard, cum ar fi lovit un cal cu copita in el, de am simtit-o ca un ciocan in piept... mi-a sarit asa tare inima... am spus.. bag picioarele si am bagat viteza... cine draku era, ce lighioana nu stiu...cred ca am mers inca 20 min pana la primul sat. Si tensiunea drumului creseta si prin faptu ca nu am intalnit nici o masina sa ma depaseasca sau sa vina din sens invers.

La Bran m-am gasit cu grupul..mi se lua o piatra dupa inima.

la rasnov am avunj pe la 23,30 la intrunie, rupti de oboseala, nu am gasit sa ne cazam decat la camping - la cort o parte, erstu au plecat la pensiuni. Eram asa de terminat incat abia mi-am facut cortul..m-am intors in campus sa beau o bere sa mananc niste mici si sa ascul muzica, sa iau pulsul. Apoi a venit iar ploaia torentiala. Pe unii din noi, neavand corturi chiar ok i-a inundat..lucru care a facut sa nu dormim si sa facem haz de necaz, glumem susoteli.

mai mult nu mai zic, pun cateva poze facute cu tel. Cand imi parvin si celelalte poze de la prieteni le voi atasa.

 

Asfalt uscat..acum stiu ce inseamna! ;)

PS- Diversionu s-a comportat excelent prin ploaie..am tinut oarecum ritmul cu vitezanele. trei sferturi din drum a fost numai prin ploaie!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

PS 2 penultima poza..atentie.. pe drapta in ierburi apare un cap de urs si inca unu de ursulet. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat un grup de 11 motociclisti din Tecuci, mai multie rau cu vitezane, vreo 2 choppere plus eu cu Diversionul. Stiam ca e anuntata ploaie dar ne-am incumetat sa mergem in aceste conditii. Traseul fu asa : Tecuci- Ploiesti- Cheia-

 

bre, deci daca ati trecut sambata dimineata prin Manciu spre cheia intre ora 10 si ora 12 si l-ati ignorat pe ala de statea pe spatiu verde de pe marginea drumului cu motoru' pe jumate desfacut, cu casca pusa pe marginea drumului cu o cheie in ea, dadea din maini ca un apucat la oricine trecea si care avea nevoie doar de un inbus ca sa poa sa mearga mai departe sunteti doar unu' din cele vreo 50 de grupuri, adica cca 150-200 de motoristi in total care n-au oprit :wacko:((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, deci daca ati trecut sambata dimineata prin Manciu spre cheia intre ora 10 si ora 12 si l-ati ignorat pe ala de statea pe spatiu verde de pe marginea drumului cu motoru' pe jumate desfacut, cu casca pusa pe marginea drumului cu o cheie in ea, dadea din maini ca un apucat la oricine trecea si care avea nevoie doar de un inbus ca sa poa sa mearga mai departe sunteti doar unu' din cele vreo 50 de grupuri, adica cca 150-200 de motoristi in total care n-au oprit :agree:((

Sorry man, eu personal nu te-am vazut. Trebuia sa stai mai pe marginea drumului. Ce localitate Manciu? Poate Maneciu. E mai sus de Valenii de Munte? Ca la ora 9,30 noi eram deja in Valeni. Nu imi amintesc de Maneciu, nu am citit toate indicatoarele. Eu am oprit la un popas dupa Valeni unde era un izvor sa beau apa(era o tanti care vindea pere) si sa astept restul grupului. Cand grupu a venit nu m-a vazut ca eram in curba si am ramas eu in urma si am tras tare sa ii ajung.

dar de vazut eu personal nu te-am vazut. poate nu ai stiut sa te faci remarcat. Esti sigur ca era grupul nostru?

Mesaj completat

iti dai seama de vedeam un Diversion opream neconditionat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CLICK and enjoy :)

 

I-mi place cum si-a montat oglinzile. Sincer faza ca sunt pe ghidon ma c-am enerveaza. Ca la +70 km/h nu mai vad nimica in ele. Is curios daca montate asa pe masca mai vibreaza la fel sau nu.

 

Iar cu toba...personal as merge pe varianta cu 2. Parca e mai simetrica asa. Poate ca doar eu m-am obisnuit asa cu ea?! :agree:

 

Oricum frumos facut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca la +70 km/h nu mai vad nimica in ele. Is curios daca montate asa pe masca mai vibreaza la fel sau nu.

referitor la oglinzi..Dragonloarde...eu am atenuat mult din vibratii bagand la imbinarile carenei , parbriz si pe unde mai puteam eu benzi adezive cu burete.Mie mi-a dat cineva un burete lipicios de ala cadou si l-am bagat peste tot inclusiv acolo unde se prinde rezervorul cu surubul de 8, partea superioara (taiam felii cu foarfecul). Crede-ma ca e mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai fost va vopsesti parbrizul la vreun atelier de vopsitorie auro? cum ai facut? vreau mai multe detalii. Eu am si cateva razuituri pe carena si vreau sa stiu daca voi merge la un atelier de asta daca pot sa imi cosmetizez carena fara sa o vopsesc total.

 

Am desfacut suruburile parbrizului, am scotchuit partea de sus care a ramas transparenta (scotch de hartie de la 3M, ca se lipeste cum trebuie), si am vopsit cu sprayul, dupa ce am sters parbrizul cum trebuie. Inainte am exersat vopsirea pe o bucata de carton (cam 1m*1m, sa fie) sa-mi fac mana, fiind prima data cand vopseam. Cu putina atentie iese cum trebuie.

Bafta!

Editat de diversionist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari ,vreau sa reduc un pic din consum deci stie careva cum se regeleaza debitul de benzina la carburatoare? unde trebuie sa umblu si cum ajung acolo , si trebuie motorul sa mearga cand fac reglajul ? mersi anticipat

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari ,vreau sa reduc un pic din consum deci stie careva cum se regeleaza debitul de benzina la carburatoare? unde trebuie sa umblu si cum ajung acolo , si trebuie motorul sa mearga cand fac reglajul ? mersi anticipat

 

Pai cat iti ia de vrei sa reduci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cat iti ia de vrei sa reduci?

 

 

in jur de 7,5L in oras...mi se pare exagerat , citisem pe alte forumuri de un consum normal de 5-5,5 L la toti....din acest motiv vreu sa umblu la debitul de benzina sa vad daca se schimba ceva, numa sa stiu unde

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in jur de 7,5L in oras...mi se pare exagerat , citisem pe alte forumuri de un consum normal de 5-5,5 L la toti....din acest motiv vreu sa umblu la debitul de benzina sa vad daca se schimba ceva, numa sa stiu unde

 

hmm...mai tres sa fac 25 km in oras si ajung la 100 de la ultimul plin. Si atunci vreau sa vad si eu cat scot cu ea. Cand am fost pe transalpina am scos un mediu de 4,4 (aveam si bagaj).

 

...deci ne vedem peste 25 km :cheers:

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mult in oras sa iti ia 7 l la suta... dar inainte de a umbla la carburi mai gandeste-te. Verifica starea filtrului de aer si cum mergi prin ora. daca mergi subturat, sub 3000 ture la fel iti papa multa benzina .

 

 

 

filtrul de aer l-am verificat si este curat, subturat de asemenea nu merg , in general sunt cam tot timpu pe la 4000-5000 de ture.....

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine 7 în oraÂş.Logic, dacă afară ia 4.5-5, în oraÂş nu poate lua doar 5.5.Mai puțin de 6.5 nu am reuÂşit în oraÂş.E totuÂşi răcire cu aer Âşi doar 8 supape, nu se poate compara cu un 16 valve, răcire lichid Âşi eventual injecție+catalizator...Am observat că merge mult mai frumos dacă îl laÂşi să se incălzească bine (3-4 min.) înainte de plecare, de multe ori nu-mi permit luxul ăsta mai ales că întârzii aproape mereu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...